Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Varsity
Fr/So Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

2014 Southwest Prairie Boys Conference Championships
Romeoville H.S., Romeoville, IL - Thu 05/15/2014

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS
View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.
100 Meter Dash
200 Meter Dash
400 Meter Dash
800 Meter Run
1600 Meter Run
3200 Meter Run
110 Meter Hurdles
300 Meter Hurdles
4x100 Meter Relay
4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay
4x800 Meter Relay
Long Jump
Triple Jump
Shot Put
Discus Throw
High Jump
Team Scores

 

2014 Southwest Prairie Boys Conference Championships

 

100 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      2     5           Shederick Majors (Sr), Plainfield East                           10.85
   2      2     3           Kahmari Montgomery (Jr), Plainfield Central                      10.92
   3      2     6           Devin Ingram (Sr), Minooka                                       11.10
   4      2     7           Tommie Van (Sr), Plainfield South                                11.14
   5      1     3           John Mensah (Jr), Plainfield East                                11.24
   6      2     2           DeVaughn Hrobowski (So), Plainfield North                        11.26
   7      2     1           Anthony Woods (Sr), Plainfield South                             11.31
   8      1     5           Mitch Miller (Jr), Minooka                                       11.40
   9      2     4           D'Aaron Williams (Sr), Romeoville                                11.49
  10      2     8           Marcus Tyler (Sr), Romeoville                                    11.58
  11      1     4           Bobby Kallien (Sr), Oswego East                                  11.62
  12      1     7           Tommy Tripp (Jr), Oswego                                         11.71
  13      1     6           Marcus Edwards (Jr), Plainfield North                            11.76
  14      1     2           Mason Memming (Jr), Oswego                                       11.78
  15      1     8           Chris Guitron (Sr), Plainfield Central                           12.38

200 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      3     3           Kahmari Montgomery (Jr), Plainfield Central                      21.67
   2      3     4           Shederick Majors (Sr), Plainfield East                           21.86
   3      3     2           DeVaughn Hrobowski (So), Plainfield North                        22.17
   4      2     3           Nico Divaldivielso (Jr), Oswego East                             22.68
   5      3     6           Thomas Harris (Jr), Plainfield North                             22.88
   6      2     5           John Mensah (Jr), Plainfield East                                22.93
   7      2     4           Christopher Edmondson (Sr), Romeoville                           23.00
   8      2     2           Victor Turpin (Jr), Minooka                                      23.03
   9      3     1           Jaylon Gillispie (Sr), Plainfield South                          23.35
  10      1     2           Marcus Tyler (Sr), Romeoville                                    23.81
  11      2     6           Issiah Dunson (So), Plainfield Central                           24.39
  12      1     3           Willie Rodriguez (So), Oswego                                    24.46
  13      2     1           Robert McNamara (Jr), Plainfield South                           24.56
  14      1     5           Lambert Wong (Jr), Oswego                                        25.53

400 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      3     4           Kahmari Montgomery (Jr), Plainfield Central                      48.76
   2      3     3           Chris Wilson (Sr), Minooka                                       48.95
   3      3     2           Mike Delaney (Sr), Oswego East                                   49.92
   4      3     1           Christian Glass (Jr), Plainfield East                            51.54
   5      2     3           Steven Strange (So), Oswego                                      51.58
   6      3     5           Jarvis Carter (So), Plainfield East                              51.65
   7      3     6           Kyle Shelton (Sr), Minooka                                       51.66
   8      2     5           Cesar Guzman (So), Plainfield South                              52.10
   9      2     4           Julian Flores (Sr), Oswego East                                  52.38
  10      2     6           Kendall Ross (Jr), Plainfield South                              52.53
  11      2     2           Luke Moran (So), Oswego                                          53.22
  12      1     3           Quinn Ahrens (Jr), Plainfield Central                            54.39
  13      1     4           Tommy Richards (Jr), Plainfield North                            58.12

800 Meter Run
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time  
   1      1     2           Misael Tobias (Sr), Plainfield South                             1:57.66
   2      1     1           Sergio Llannes (Jr), Plainfield East                             1:58.00
   3      1     5           Kenny Peters (Jr), Plainfield South                              1:58.76
   4      1     4           John Principato (Sr), Plainfield Central                         2:00.81
   5      1     6           Tyler McQuality (Sr), Oswego East                                2:01.02
   6      1     7           Jon Sanders (Sr), Plainfield North                               2:04.23
   7      1    11           Brendan McGrath (Jr), Minooka                                    2:06.19
   8      1     9           Mason Miller (Sr), Oswego East                                   2:06.25
   9      1     8           Chase Hall (Sr), Oswego                                          2:07.57
  10      1    14           Alec Cepeda (Sr), Oswego                                         2:08.13
  11      1    10           Ryan Weniger (Sr), Minooka                                       2:08.76
  12      1    12           Armando Cortez (Jr), Romeoville                                  2:10.07
  13      1    13           Sam Espinal (Sr), Plainfield Central                             2:11.11
  14      1    16           Hershal Walton (Sr), Plainfield East                             2:11.12
  15      1    15           Tanner Thurman (Jr), Plainfield North                            2:11.57

1600 Meter Run
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time  
   1      1     2           Dan Lathrop (Sr), Plainfield South                               4:23.68
   2      1     1           Joe Suarez (Jr), Plainfield East                                 4:24.43
   3      1     3           Charles Thornton (Sr), Oswego East                               4:28.68
   4      1     5           Sergio Llannes (Jr), Plainfield East                             4:30.60
   5      1     9           Peter Johnsrud (Jr), Oswego                                      4:36.03
   6      1     7           Henry Bugajski (Jr), Minooka                                     4:38.79
   7      1    12           John Partee (So), Plainfield South                               4:38.89
   8      1    11           Desmond Meyer (Sr), Oswego                                       4:43.84
   9      1     4           John Principato (Sr), Plainfield Central                         4:45.35
  10      1     6           Jack Sebok (So), Plainfield North                                4:46.17
  11      1    14           Ben Ubert (Jr), Minooka                                          4:46.73
  12      1    15           Tim Schrank (Jr), Plainfield North                               4:54.14
  13      1    13           Ryan Fluke (Jr), Oswego East                                     5:01.93

3200 Meter Run
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                 Time  
   1      1     1           Dan Lathrop (Sr), Plainfield South                               9:20.10 
   2      1     2           Joe Suarez (Jr), Plainfield East                                 9:26.24 
   3      1     3           Peter Johnsrud (Jr), Oswego                                      9:37.89 
   4      1     4           Jack Sebok (So), Plainfield North                                9:47.61 
   5      1     5           Ryan Fluke (Jr), Oswego East                                     9:47.62 
   6      1     6           Gabe Ceballos (Jr), Minooka                                      9:51.21 
   7      1     7           Andy Geldean (Sr), Minooka                                       9:51.43 
   8      1     9           John Lyons (Jr), Plainfield Central                              10:06.02
   9      1    10           Steven Homecgoy (Jr), Plainfield South                           10:17.03
  10      1     8           Lucas Kammerer (Sr), Oswego                                      10:17.89
  11      1    11           Mike Samuelson (Jr), Romeoville                                  10:19.46
  12      1    12           Jake Billapando (Jr), Plainfield North                           10:30.22
  13      1    13           Matt Bush (Jr), Romeoville                                       10:41.24
  14      1    14           Casey Dowdle (Jr), Oswego East                                   10:59.33
  15      1    15           Jake Hunter (Jr), Plainfield Central                             11:20.60

110 Meter Hurdles
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      2     4           Annile Williams (Jr), Plainfield North                           15.04
   2      2     5           Shabari Bailey (Sr), Minooka                                     15.23
   3      2     2           Justin Agustin (Sr), Oswego East                                 15.52
   4      2     6           Bobby Kaluza (Sr), Minooka                                       15.53
   5      2     3           Manny Bofah (Sr), Plainfield North                               15.57
   6      3     8           Bernard Thompson (Jr), Plainfield East                           16.20
   7      1     5           Prince Smith (So), Plainfield East                               16.80
   8      2     1           Sebastian Perhon (Jr), Plainfield Central                        16.84
   9      1     3           Danny Diurczak (Jr), Plainfield South                            17.14
  10      2     7           Davon Burrell (Sr), Oswego East                                  17.69

300 Meter Hurdles
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      3     4           Justin Agustin (Sr), Oswego East                                 39.34
   2      3     3           Annile Williams (Jr), Plainfield North                           39.84
   3      3     1           Bobby Kaluza (Sr), Minooka                                       41.12
   4      3     6           Jared Samms (Jr), Plainfield North                               41.34
   5      3     2           Shabari Bailey (Sr), Minooka                                     41.46
   6      2     4           Prince Smith (So), Plainfield East                               41.66
   7      3     5           Bernard Thompson (Jr), Plainfield East                           42.11
   8      2     3           Sebastian Perhon (Jr), Plainfield Central                        43.09
   9      1     3           Robert Partee (Sr), Plainfield South                             43.69
  10      1     4           Rahsaan Lincoln (Sr), Plainfield South                           43.73
  11      2     5           Anton Simms (Sr), Oswego                                         44.07
  12      2     1           Devonshe Simpson (Jr), Oswego East                               44.61
  13      2     2           Marcos Povilaitis (Jr), Romeoville                               45.17

4x100 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time
   1      2     4            MINOOKA                                          42.30
   2      2     3            PLAINFIELD EAST                                  42.65
   3      2     2            PLAINFIELD NORTH                                 42.94
   4      2     5            PLAINFIELD SOUTH                                 43.13
   5      2     1            ROMEOVILLE                                       43.39
   6      2     6            OSWEGO                                           43.91
   7      1     3            OSWEGO EAST                                      44.68
   8      1     4            PLAINFIELD CENTRAL                               46.79

4x200 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      2     4            PLAINFIELD NORTH                                 1:29.86
   2      2     5            PLAINFIELD SOUTH                                 1:29.98
   3      2     2            PLAINFIELD EAST                                  1:30.42
   4      2     3            MINOOKA                                          1:31.11
   5      2     6            OSWEGO EAST                                      1:32.59
   6      2     1            ROMEOVILLE                                       1:34.08
   7      1     4            PLAINFIELD CENTRAL                               1:37.39
   8      1     3            OSWEGO                                           1:38.54

4x400 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      2     2            OSWEGO EAST                                      3:25.66
   2      2     4            PLAINFIELD SOUTH                                 3:25.82
   3      2     1            PLAINFIELD NORTH                                 3:28.18
   4      2     5            PLAINFIELD EAST                                  3:33.94
   5      1     3            OSWEGO                                           3:35.89
   6      1     4            ROMEOVILLE                                       3:39.82
   7      2     6            PLAINFIELD CENTRAL                               3:41.32
   .      2     3            MINOOKA                                          FS     

4x800 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      1     2            PLAINFIELD SOUTH                                 8:01.37
   2      1     1            OSWEGO EAST                                      8:04.13
   3      1     3            MINOOKA                                          8:27.96
   4      1     6            OSWEGO                                           8:32.04
   5      1     8            PLAINFIELD EAST                                  8:43.17
   6      1     5            PLAINFIELD NORTH                                 8:44.62
   .      1     7            PLAINFIELD CENTRAL                               DNF    

Long Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      2     0           Peter Andreano (Jr), Minooka                                     21'03.00"
   2      2     0           Khalil Driver (Jr), Oswego East                                  20'11.00"
   3      2     0           Juwuan Wells (Jr), Plainfield East                               20'08.25"
   4      2     0           Giorgio Terricciano (Sr), Romeoville                             20'05.00"
   5      2     0           Akwasi Aikins (Jr), Plainfield Central                           20'04.00"
   6      2     0           Bobby Ratini (Jr), Plainfield North                              20'02.50"
   7      1     0           Malik Riley (Jr), Romeoville                                     19'07.50"
   8      1     0           Rahsaan Lincoln (Sr), Plainfield South                           19'07.00"
   9      1     0           Robert Partee (Sr), Plainfield South                             19'06.75"
  10      2     0           Kalub Neuman (So), Oswego East                                   18'09.25"
  11      1     0           Jared Samms (Jr), Plainfield North                               18'07.00"
  12      2     0           Evion May (Jr), Plainfield East                                  18'02.50"
  13      1     0           Lambert Wong (Jr), Oswego                                        16'11.00"
  14      1     0           Bradon Youngquist (Jr), Plainfield Central                       15'07.50"
  15      1     0           Luke St. Paul (Jr), Minooka                                      10'00.50"

Triple Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      2     0           Curshaun Pruitt (Sr), Romeoville                                 46'07.75"
   2      2     0           Khalil Driver (Jr), Oswego East                                  43'08.50"
   3      2     0           Juwuan Wells (Jr), Plainfield East                               43'06.00"
   4      2     0           Akwasi Aikins (Jr), Plainfield Central                           42'10.00"
   5      1     0           Alex Ruscitti (Jr), Plainfield North                             41'02.00"
   6      2     0           Lucius Armstrong (Sr), Minooka                                   40'10.50"
   7      1     0           DeAngelo Cross (Sr), Romeoville                                  40'06.50"
   8      2     0           Rahsaan Lincoln (Sr), Plainfield South                           40'06.50"
   9      1     0           Kalub Neuman (So), Oswego East                                   39'02.50"
  10      1     0           Robert Partee (Sr), Plainfield South                             39'01.50"
  11      2     0           Quintin Hoosman (Jr), Plainfield North                           38'10.50"
   .      1     0           Luke St. Paul (Jr), Minooka                                       ND      

Shot Put
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      2     0           Brock Whalen (Jr), Minooka                                       51'04.00"
   2      2     0           Dan Jackson (Jr), Plainfield East                                49'08.50"
   3      2     0           Nick Wolf (Jr), Plainfield North                                 49'04.50"
   4      2     0           Prosper Osinloye (Jr), Romeoville                                48'05.50"
   5      2     0           James Honey (Sr), Plainfield North                               47'05.00"
   6      2     0           Kelvin Jones (Jr), Romeoville                                    46'05.00"
   7      2     0           Jose Flores (Sr), Oswego                                         43'04.00"
   8      1     0           Carl Gillman (Sr), Minooka                                       41'11.00"
   9      1     0           Ryan Ingalls (Jr), Oswego East                                   41'01.00"
  10      1     0           Deon Guyton (Jr), Plainfield Central                             39'07.00"
  11      1     0           Tim Kello (Sr), Plainfield South                                 39'02.00"
  12      2     0           Tom Grady (Jr), Plainfield South                                 38'02.00"
  13      1     0           Blake Patton (Sr), Oswego                                        38'00.00"
  14      1     0           Cameron Taylor (Jr), Oswego East                                 36'11.50"
  15      1     0           Keith Sparks (Jr), Plainfield Central                            36'00.00"
  16      1     0           Ken Padilla (Jr), Plainfield East                                35'06.50"

Discus Throw
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                Mark  
   1      2     0           Kelvin Jones (Jr), Romeoville                                    162'00"
   2      2     0           Dan Jackson (Jr), Plainfield East                                143'00"
   3      2     0           Brock Whalen (Jr), Minooka                                       141'05"
   4      2     0           Anthony Love (Sr), Romeoville                                    140'10"
   5      2     0           Tim Kello (Sr), Plainfield South                                 133'01"
   6      1     0           Jason Lopez (Jr), Minooka                                        129'04"
   7      2     0           Brandon Payne (Sr), Plainfield Central                           127'04"
   8      1     0           Tom Grady (Jr), Plainfield South                                 117'06"
   9      1     0           Sebastion Carcione (Jr), Plainfield North                        117'06"
  10      2     0           Charlie Kirkwood (Jr), Oswego                                    117'02"
  11      2     0           James Honey (Sr), Plainfield North                               113'08"
  12      1     0           Ken Padilla (Jr), Plainfield East                                112'02"
  13      1     0           Blake Patton (Sr), Oswego                                        103'10"
  14      1     0           Ryan Ingalls (Jr), Oswego East                                   099'10"
  15      1     0           John James (Jr), Plainfield Central                              092'07"
  16      1     0           Cameron Taylor (Jr), Oswego East                                 087'04"

High Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                Mark
   1      1     0           Peter Andreano (Jr), Minooka                                     6'03"
   2      1     0           Gervon Miles (Jr), Plainfield East                               6'01"
   3      1     0           Nolan Barajas (Jr), Minooka                                      5'11"
   4      1     0           Diego Rodriguez (Sr), Oswego East                                5'11"
   5      1     0           Mitch LaFond (Sr), Romeoville                                    5'09"
   6      1     0           Jared Samms (Jr), Plainfield North                               5'09"
   7      1     0           Robert Partee (Sr), Plainfield South                             5'09"
   8      1     0           Devon Flowers (Sr), Oswego East                                  5'07"
   9      1     0           Rahsaan Lincoln (Sr), Plainfield South                           5'07"
   .      1     0           Bernard Thompson (Jr), Plainfield East                            NH  
   .      1     0           Tyler Martin (Jr), Plainfield Central                             NH  
   .      1     0           Manny Bofah (Sr), Plainfield North                                NH  

Pole Vault
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                Mark 
   1      1     0           Luke Winder (Sr), Plainfield Central                             16'00"
   2      1     0           Ryan Pullara (Jr), Minooka                                       13'03"
   3      1     0           Brennan Loughran (Fr), Minooka                                   12'09"
   4      1     0           Nick Markese (Jr), Plainfield South                              11'09"
   5      1     0           Danny Gulino (Jr), Plainfield North                              10'09"
   6      1     0           Logan Browning (Jr), Plainfield Central                          10'09"
   7      1     0           Aaron McGavin (Jr), Oswego East                                  10'09"
   8      1     0           T.J. Alexander (So), Plainfield East                             09'09"
   9      1     0           Tommy Richards (Jr), Plainfield North                            09'09"
   .      1     0           Robert Tello (Jr), Romeoville                                     NH   
   .      1     0           Jake Mateyka (Jr), Oswego                                         NH   

Team Scores

  Place      School                       Points  
      1      Minooka                         114   
      2      Plainfield East                 112   
      3      Oswego East                      76   
      3      Plainfield South                 76   
      5      Plainfield North                 75   
      6      Plainfield Central               49   
      7      Romeoville                       39   
      8      Oswego                           17   

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since May 12, 2014.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015