Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Fr/So Open Boys Fr/So Open Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls Varsity Open Boys Varsity Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

                 2005 Royal Cadet Invitational

September 10, 2005
Boys Varsity        
5k (3.1 mi)


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Marmion                    Dave Grange (Jr)           0:15:59.0
  2     2  Downers Grove South        Ben Bouwman (Sr)           0:16:03.7
  3     3  Glenbard East              Sean Angst (Sr)            0:16:18.7
  4     4  East Aurora                Yonathan Parra (So)        0:16:47.4
  5     5  Marmion                    Josh Stein (So)            0:16:51.3
  6     6  Bolingbrook                Myles Garza (Jr)           0:16:56.1
  7     7  Downers Grove South        Devon Kelly (Jr)           0:17:08.3
  8     8  Downers Grove South        Joey Bicicchi (Sr)         0:17:12.2
  9     9  Downers Grove South        Nick Bouwman (Sr)          0:17:16.0
 10    10  Fox Valley Lutheran        Samuel DuBose (Sr)         0:17:22.0
 11    11  Downers Grove South        Dave Kappel (Jr)           0:17:25.9
 12    12  Downers Grove South        Jeff Vejvoda (Sr)          0:17:28.4
 13    13  Glenbard East              Brian Peters (So)          0:17:45.0
 14    14  Marmion                    Andrew Hebert (Sr)         0:17:45.4
 15    15  Glenbard East              Greg Bopp (Jr)             0:17:46.5
 16    16  Glenbard West              Sam Classen (Sr)           0:17:56.8
 17    17  Glenbard East              Tom Self (So)              0:17:57.4
 18    18  Glenbard East              Jim Fahey (So)             0:17:58.3
 19    19  Marmion                    Jason Richmond (Jr)        0:18:02.0
 20    20  Glenbard West              Chris Williamson (Jr)      0:18:09.1
 21    21  East Aurora                Miguel Casares (Sr)        0:18:10.4
 22    22  East Aurora                Luis Valadez (Jr)          0:18:11.8
 23    23  Leyden                     Jon Kasco (Sr)             0:18:13.4
 24    24  Marmion                    Chris Adrian (Jr)          0:18:13.9
 25    25  Geneva                     Andrew Nelson (Fr)         0:18:15.5
 26    26  Glenbard East              Manish Patel (Jr)          0:18:15.9
 27    27  Glenbard West              Greg Forkins (Sr)          0:18:16.3
 28    28  Geneva                     Pablo Sanchez (Sr)         0:18:17.0
 29    29  Glenbard West              Nick Vassil (Jr)           0:18:23.4
 30    30  East Aurora                Julian Ramirez (Jr)        0:18:29.8
 31    31  IMSA                       Everett Brokaw (Jr)        0:18:35.4
 32    32  Glenbard West              Robert Cooper (So)         0:18:39.2
 33    33  Geneva                     Jake Tauscher (Fr)         0:18:47.6
 34    34  Bolingbrook                Mike Ryndak (Jr)           0:18:51.2
 35    35  Wheaton North              Dan Huttenlock (Sr)        0:18:52.2
 36    36  East Aurora                Adan Castellanos (Sr)      0:18:56.9
 37    37  IMSA                       David Li (So)              0:18:59.4
 38    38  Wheaton North              Kyle Gardner (Jr)          0:19:01.8
 39    39  Wheaton North              Chris Anderson (Sr)        0:19:14.6
 40    40  Marmion                    Anthony Whittenhall (Jr)   0:19:16.3
 41    41  Leyden                     Zachary Pligge (Jr)        0:19:21.1
 42    42  Wheaton North              Elliot Gardner (Sr)        0:19:23.3
 43    43  Glenbard West              Patrick Dowell (Sr)        0:19:26.9
 44    44  Wheaton North              Grant Gardner (Sr)         0:19:27.2
 45    45  Glenbard West              Chris Parrilli (Jr)        0:19:27.7
 46    46  Marmion                    Fred Wennlund (Sr)         0:19:35.7
 47    47  IMSA                       Gilberto Perez (So)        0:19:41.2
 48    48  Geneva                     Brian Tompkinson (So)      0:19:43.2
 49    49  Leyden                     George Stanil (Jr)         0:19:45.6
 50    50  IMSA                       Chas Gross (Sr)            0:19:53.8
 51    51  Geneva                     Scott Chedister (Sr)       0:20:00.1
 52    52  IMSA                       Yang Gao (Sr)              0:20:04.8
 53    53  Geneva                     Sean Whalen (Jr)           0:20:05.1
 54    54  IMSA                       Scott Ogilvie (So)         0:20:09.1
 55    55  East Aurora                Genaro Saenz (Jr)          0:20:15.8
 56    56  Wheaton North              Robert Steele (Jr)         0:20:16.0
 57    57  Bolingbrook                Kevin Hardy (Jr)           0:20:26.5
 58    58  Geneva                     Scott Mead (Jr)            0:20:33.5
 59    59  Wheaton North              Nick Bridle (Jr)           0:20:36.9
 60    60  IMSA                       John Myrda (So)            0:20:40.2
 61    61  Glenbard East              George Patterson (Sr)      0:20:47.8
 62    62  Oswego East                Reinhardt Van Wyk (Fr)     0:20:57.2
 63    63  Leyden                     Kevin Sanchez (Sr)         0:21:09.7
 64    64  East Aurora                Agustin Perez (Sr)         0:21:16.3
 65    65  Leyden                     Raymond Marchlewicz (Jr)   0:21:25.4
 66    66  Oswego East                Bill Brandwein (So)        0:21:36.0
 67    67  Bolingbrook                Abel Ortiz (Jr)            0:21:41.3
 68    68  Oswego East                Joshua Mercuri (Fr)        0:22:38.2
 69    69  Leyden                     Adam Yakush (Sr)           0:23:10.0
 70    70  Oswego East                Irving Dawoodi (Fr)        0:23:16.8
 71    71  Bolingbrook                Justin Rogness (Sr)        0:23:18.7
 72    72  Oswego East                Justine White (Fr)         0:23:34.1
 73    73  Oswego East                Clark Gillespie (Fr)       0:25:05.6
 74    74  Oswego East                Anthony Molina (Fr)        0:25:45.3
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Downers Grove South           37        2,   7,   8,   9,  11,  12
  2   Marmion                       63        1,   5,  14,  19,  24,  40,  46
  3   Glenbard East                 66        3,  13,  15,  17,  18,  26,  61
  4   East Aurora                  113        4,  21,  22,  30,  36,  55,  64
  5   Glenbard West                124       16,  20,  27,  29,  32,  43,  45
  6   Geneva                       185       25,  28,  33,  48,  51,  53,  58
  7   Wheaton North                198       35,  38,  39,  42,  44,  56,  59
  8   IMSA                         217       31,  37,  47,  50,  52,  54,  60
  9   Bolingbrook                  235        6,  34,  57,  67,  71
 10   Leyden                       241       23,  41,  49,  63,  65,  69
 11   Fox Valley Lutheran          310       10,  75,  75,  75,  75
 12   Oswego East                  338       62,  66,  68,  70,  72,  73,  74
 13   DeKalb                     No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Downers Grove South        85:04   17:01   1:22   16:03, 17:08, 17:12, 17:16, 17:25, 17:28
  2  Marmion                    86:50   17:22   2:14   15:59, 16:51, 17:45, 18:02, 18:13, 19:16
  3  Glenbard East              87:44   17:33   1:40   16:18, 17:45, 17:46, 17:57, 17:58, 18:15
  4  East Aurora                90:33   18:07   2:09   16:47, 18:10, 18:11, 18:29, 18:56, 20:15
  5  Glenbard West              91:23   18:17   0:43   17:56, 18:09, 18:16, 18:23, 18:39, 19:26
  6  Geneva                     95:02   19:00   1:45   18:15, 18:17, 18:47, 19:43, 20:00, 20:05
  7  Wheaton North              95:57   19:11   0:35   18:52, 19:01, 19:14, 19:23, 19:27, 20:16
  8  IMSA                       97:12   19:26   1:29   18:35, 18:59, 19:41, 19:53, 20:04, 20:09
  9  Leyden                     99:53   19:59   3:12   18:13, 19:21, 19:45, 21:09, 21:25, 23:10
 10  Bolingbrook               101:12   20:14   6:22   16:56, 18:51, 20:26, 21:41, 23:18
 11  Oswego East               112:01   22:24   2:37   20:57, 21:36, 22:38, 23:16, 23:34, 25:05
 12  DeKalb                   No Score                 
 13  Fox Valley Lutheran      No Score                 17:22
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com
 

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 1, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015