Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Midget
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young Open Masters

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Dorothy Dawson Youth Indoor T&F Invitational and
USATF IL Association Open/Masters Indoor Championship
Proviso West High School, Hillside, IL - Sat 02/07/2009

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new or tied record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
3000 Meter Run 3000 Meter Run
55 Meter Hurdles (30") 55 Meter Hurdles (30")
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
4x800 Meter Relay 4x800 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb) (Record)
High Jump High Jump
   

 

2009 Dorothy Dawson Youth Invite & USATF IL Open/Masters Indoor Championship

 

Midget Girls 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Chisom Obasih             97 Milwaukee Mustangs        7.97q  1
  2 Brianna Johnson           97 Merrillville TC           8.16q  2
  3 Jasmyne Jordan            97 Indy's Racin              8.57q  1
  4 Jada Greer                97 Silver Sprin              8.59q  1
  5 Yadiah Stallworth         98 Milwaukee Mustangs        8.64q  2
  6 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers             8.91q  1
  7 Jada Boatright            98 Aurora Flyers             9.95q  2


Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chisom Obasih             97 Milwaukee Mustangs        7.94 
  2 Brianna Johnson           97 Merrillville TC           8.06 
  3 Yadiah Stallworth         98 Milwaukee Mustangs        8.33 
  4 Jada Greer                97 Silver Sprin              8.81 
  5 Jasmyne Jordan            97 Indy's Racin              8.96 
  6 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers             9.07 


Midget Girls 200 Meter Dash
Finals

===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chisom Obasih             97 Milwaukee Mustangs       29.48   3
  2 Brianna Johnson           97 Merrillville TC          30.16   1
  3 Da'Shayla Hopkinsbay      97 Waukegan Invaders        30.26   3
  4 Dalancee Trabue           97 Indy's Racin             30.74   2
  5 Yadiah Stallworth         98 Milwaukee Mustangs       30.76   2
  6 Camille Reed              98 Merrillville TC          31.63   2
  7 Jada Greer                97 Silver Sprin             32.10   1
  8 Jasmyne Jordan            97 Indy's Racin             32.37   1
  9 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers            34.28   3


Midget Girls 400 Meter Dash
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Da'Shayla Hopkinsbay      97 Waukegan Invaders      1:12.31 
  2 Camille Reed              98 Merrillville TC        1:13.52 
  3 Dalancee Trabue           97 Indy's Racin           1:14.10 
  4 Crea Taylor               97 Waukegan Invaders      1:24.01 
  5 Staci Dowey               98 Unattached             1:25.35 
 -- Madison Boissiere         98 Aurora Flyers               DQ 


Midget Girls 800 Meter Run
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Crea Taylor               97 Waukegan Invaders      2:58.26 
  2 Kathleen Sheehan          97 Aurora Flyers          3:00.12 
  3 Alexis Cephus             97 Illinois Gold          3:13.09 
  4 Rose Salazar              98 Elgin Sharks TC        3:32.50 


Midget Girls 1500 Meter Run
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Alondra Hinojosa          97 Elgin Sharks TC        5:15.57 
  2 Yesenia Gonzalez          98 Elgin Sharks TC        5:44.14 
  3 Margaret Himmel           98 Elgin Sharks TC        5:45.98 
  4 Kathleen Sheehan          97 Aurora Flyers          6:14.40 
  5 Anali Cisneros            97 Elgin Sharks TC        6:36.39 
  6 Solimar Santiago          98 Elgin Sharks TC        6:49.62 
  7 Nayeli Cisneros           98 Elgin Sharks TC        6:55.90 


Midget Girls 3000 Meter Run
Finals

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
  1 Alondra Hinojosa          97 Elgin Sharks TC       11:12.08
  2 Yesenia Gonzalez          98 Elgin Sharks TC       12:31.62
  3 Anali Cisneros            97 Elgin Sharks TC       12:43.40
  4 Margaret Himmel           98 Elgin Sharks TC       12:51.97
  5 Nayeli Cisneros           98 Elgin Sharks TC       13:04.72
  6 Solimar Santiago          98 Elgin Sharks TC       13:48.11
  7 Rose Salazar              98 Elgin Sharks TC       15:04.25


Midget Girls 55 Meter Hurdles 30"
Finals

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
  1 Jasmyne Jordan            97 Indy's Racin             12.07
  2 Alexis Cephus             97 Illinois Gold            12.35
  3 Joshlyn Jefferson         97 Illinois Gold            12.79


Midget Girls 4x200 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
No clubs participated in this event.


Midget Girls 4x400 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
No clubs participated in this event.


Midget Girls 4x800 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
  1 Elgin Sharks TC                                    12:29.06


Midget Girls Long Jump
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Dalancee Trabue           97 Indy's Racin             3.81m   12-06.00
  2 Staci Dowey               98 Unattached               3.20m   10-06.00


Midget Girls Shot Put 6lb
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Alexis Cephus             97 Illinois Gold            7.89m   25-10.75
  2 Synovia Knox              97 South Madiso             7.56m   24-09.75
  3 Joshlyn Jefferson         97 Illinois Gold            6.80m   22-03.75


Midget Girls High Jump
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Staci Dowey               98 Unattached               1.11m    3-07.75


Midget Boys 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Simeon Foster             97 Indiana Storm             8.19q  1
  2 Heru Kimoni-Bey           98 Indy's Racin              8.23q  2
  3 Jacob Sampson             97 Aurora Flyers             8.26q  1
  4 Darius Simple             98 Unattached                8.30q  2
  5 Justin Hernandez          98 Carmel Stallions          8.32q  2
  6 Dashay Moore              98 Silver Sprin              8.39q  1
  7 Odarius Johnson           97 Silver Sprin              8.47q  2
  8 Richey Majors             97 Silver Sprin              8.58q  1
  9 Jair Scott                98 Silver Sprin              8.79q  2
 10 Rogeno Malone             98 Carmel Stallions          9.04   1
 11 Patrick Dixon             98 Silver Sprin              9.14   2
 12 Kobe Sanders              98 Indiana Storm             9.40   2


Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jacob Sampson             97 Aurora Flyers             8.07 
  2 Heru Kimoni-Bey           98 Indy's Racin              8.14 
  3 Darius Simple             98 Unattached                8.19 
  4 Simeon Foster             97 Indiana Storm             8.24 
  5 Dashay Moore              98 Silver Sprin              8.52 
  6 Odarius Johnson           97 Silver Sprin              8.54 
  7 Richey Majors             97 Silver Sprin              8.63 
  8 Jair Scott                98 Silver Sprin              8.79 


Midget Boys 200 Meter Dash
Finals

===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jacob Sampson             97 Aurora Flyers            30.05   4
  2 Heru Kimoni-Bey           98 Indy's Racin             30.34   4
  3 Simeon Foster             97 Indiana Storm            30.47   3
  4 John Chavis               98 Indiana Storm            31.14   3
  5 Darius Simple             98 Unattached               31.23   4
  6 Odarius Johnson           97 Silver Sprin             31.29   4
  7 Stephen Copland           97 Waukegan Invaders        31.36   4
  8 Arnold` McGee             97 North Shore Breeze       31.50   3
  9 Ivory Roach               98 Indiana Storm            31.58   3
 10 Richey Majors             97 Silver Sprin             31.66   2
 11 Cameron Williams          97 North Shore Breeze       31.80   1
 12 Jack Bojanowski           97 Batavia Acce             32.22   2
 13 Dashay Moore              98 Silver Sprin             32.57   2
 14 Jair Scott                98 Silver Sprin             33.56   3
 15 Kendric Johnson           98 Illinois Gold            34.76   1
 16 Patrick Dixon             98 Silver Sprin             35.37   1
 17 Kobe Sanders              98 Indiana Storm            37.36   2


Midget Boys 400 Meter Dash
Finals

===================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Jacob Sampson             97 Aurora Flyers          1:07.47   2
  2 John Chavis               98 Indiana Storm          1:09.33   2
  3 Stephen Copland           97 Waukegan Invaders      1:13.21   2
  4 Arnold` McGee             97 North Shore Breeze     1:14.30   2
 -- Zindei Wynn Beaver        97 Silver Sprin                DQ   1
 -- Cameron Williams          97 North Shore Breeze          DQ   1
 -- Ivory Roach               98 Indiana Storm               DQ   1
 -- Niko Wynn Beaver          97 Silver Sprin                DQ   1


Midget Boys 800 Meter Run
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Austin Klber              97 Zephyrs TC             2:39.98 
  2 Mychal Vinson             98 Indiana Storm          2:47.38 
  3 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers          2:47.91 
  4 Ronan Driscoll            98 South Madiso           2:51.35 
  5 Niko Wynn Beaver          97 Silver Sprin           3:51.09 
  6 Zindei Wynn Beaver        97 Silver Sprin           4:03.38 


Midget Boys 1500 Meter Run
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Cezar Alfaro              98 Elgin Sharks TC        5:24.47 
  2 Austin Klber              97 Zephyrs TC             5:30.62 
  3 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers          5:33.70 
  4 Max Oury                  97 Elgin Sharks TC        5:36.39 
  5 Juan Ramirez              98 Elgin Sharks TC        5:42.20 


Midget Boys 3000 Meter Run
Finals

===============================================================
    Name                    Year Team                    Finals
===============================================================
  1 Cezar Alfaro              98 Elgin Sharks TC       11:40.47
  2 Juan Ramirez              98 Elgin Sharks TC       11:44.04
  3 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers         11:52.97
  4 Max Oury                  97 Elgin Sharks TC       11:55.03
  5 Spencer Kurth             98 Batavia Acce          12:05.06


Midget Boys 55 Meter Hurdles 30"
Finals

================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
No athletes participated in this event.


Midget Boys 4x200 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
  1 Silver Springs Spartans                             2:10.31


Midget Boys 4x400 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
  1 Indiana Storm                                       5:01.60


Midget Boys 4x800 Meter Relay
Finals

===============================================================
    Team                                                 Finals
===============================================================
  1 Elgin Sharks TC                                    11:57.22


Midget Boys Long Jump
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Heru Kimoni-Bey           98 Indy's Racin             4.22m   13-10.25
  2 Justin Hernandez          98 Carmel Stallions         4.21m   13-09.75
  3 Rogeno Malone             98 Carmel Stallions         3.59m   11-09.50
  4 Ronan Driscoll            98 South Madiso             3.38m   11-01.25


Midget Boys Shot Put 6lb
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 James Daniels             97 Unattached              11.45m  37-06.75
  2 Kendric Johnson           98 Illinois Gold            8.05m   26-05.00


Midget Boys High Jump
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Ronan Driscoll            98 South Madiso             0.91m    2-11.75


 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 6, 2009.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015