Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Youth
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

2009 USATF Jr. Olympics Region 7 Championships
Hosted by USATF Illinois
Plainfield Central High School, Plainfield, Illinois - Thu 07/09/2009 to Sun 07/12/2009

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new meet record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

100 Meter Dash (Record) 100 Meter Dash
200 Meter Dash (Record) 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
3000 Meter Run 3000 Meter Run
3000 Meter Race Walk 3000 Meter Race Walk
100 Meter Hurdles (30") 100 Meter Hurdles (33")
200 Meter Hurdles (30") 200 Meter Hurdles (30")
4x100 Meter Relay 4x100 Meter Relay
4x400 Meter Relay (Record) 4x400 Meter Relay (Record)
4x800 Meter Relay 4x800 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Triple Jump Triple Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb)
Discus Throw (1.0kg) Discus Throw (1.0kg)
Javelin Throw (600gr) Javelin Throw (600gr)
High Jump High Jump
Pole Vault Pole Vault
Pentathlon Pentathlon
Team Scores Team Scores
Medal Count Medal Count

 

Youth Girls 100 Meter Dash
Preliminaries

==============================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims        Wind H#
==============================================================================
  1 Aaliyah Brown             95 Illinois Elite TC        12.34Q        1.2  1
  2 Alexis Hyshaw             96 Illinois Elite TC        12.45Q        2.1  2
  3 Symone Black              95 Fort Wayne Express       12.93Q        2.1  2
  4 Brittany Goggans          95 Indiana Storm TC         13.00Q        1.2  1
  5 Elexis Fairley            95 Firestarters TC          13.05Q        1.2  1
  6 Briana Jones              95 Indy's Racing Ch         13.31Q        2.1  2
  7 Alexis Scott              95 Fort Wayne Express       13.15q        1.2  1
  8 Paige Lowe                96 Indiana Storm TC         13.36q        2.1  2
  9 Sharda Harris             96 Univ. of Chicago TC      13.37         1.2  1
 10 Paris Smith               95 North Shore Breeze       13.40         2.1  2

Finals

============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
  1 Aaliyah Brown       95 Illinois Elite TC        12.06         3.2  10   
  2 Alexis Hyshaw       96 Illinois Elite TC        12.38         3.2   8   
  3 Symone Black        95 Fort Wayne Express       12.74         3.2   6   
  4 Brittany Goggans    95 Indiana Storm TC         12.81         3.2   4   
  5 Alexis Scott        95 Fort Wayne Express       13.00         3.2   2   
  6 Briana Jones        95 Indy's Racing Ch         13.20         3.2   1   
  7 Paige Lowe          96 Indiana Storm TC         13.22         3.2       

Youth Girls 200 Meter Dash
Finals

===============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind H# Points
===============================================================================
  1 Aaliyah Brown       95 Illinois Elite TC        24.86         1.8  2  10   
  2 Alexis Hyshaw       96 Illinois Elite TC        25.33         1.8  2   8   
  3 Logan Tillmon       95 Golden Eagles            25.90         1.8  2   6   
  4 Symone Black        95 Fort Wayne Express       26.36         1.8  2   4   
  5 Brittany Goggans    95 Indiana Storm TC         26.50         1.8  2   2   
  6 Christin Salley     96 Illinois Stealth TC      27.06         1.8  1   1   
  7 Paige Lowe          96 Indiana Storm TC         27.14         1.8  1       
  8 Alexis Scott        95 Fort Wayne Express       27.29         1.8  2       
  9 Briana Jones        95 Indy's Racing Ch         27.84         1.8  1       
 10 Melanie Ransom      95 Illinois Stealth TC      28.41         1.8  1       

Youth Girls 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name              Year Team                    Finals        H# Points
==========================================================================
  1 Nicole Choquette    95 Illini Heat TC           59.73         2  10   
  2 Courtney Clayton    95 Golden Eagles          1:01.67         2   8   
  3 Karrina Smith       95 Fort Wayne Express     1:02.01         2   6   
  4 Melanie Ransom      95 Illinois Stealth TC    1:02.53         2   4   
  5 Paige Lowe          96 Indiana Storm TC       1:03.32         1   2   
  6 Kayla Seymour       95 SPORTS T&F             1:03.86         2   1   
  7 Christin Salley     96 Illinois Stealth TC    1:03.95         2       
  8 Ashanetta Harris    96 Indy's Racing Ch       1:04.22         1       
  9 Lena Joy Townsell   95 Zephyrs TC             1:05.89         2       
 10 Brandice Wheatley   96 Chicago Express        1:05.95         2       
 11 Latrice Bolton      95 Fort Wayne Express     1:09.56         1       

Youth Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Nicole Choquette    95 Illini Heat TC         2:21.97         10   
  2 Michelle Dobbs      95 Rochelle TC            2:23.93          8   
  3 Alison Nelson       96 SPORTS T&F             2:24.62          6   
  4 Patricia Bolton     95 Fort Wayne Express     2:32.40          4   
  5 Sariaya Phillips    95 Univ. of Chicago TC    2:36.01          2   
  6 Kayla Denwood       96 Aurora Flyers          2:38.33          1   
  7 Aija Williams       96 Aurora Flyers          2:42.45              
  8 Breanne Wheat       95 Zephyrs TC             2:42.88              
  9 Alyssa Gardner      96 Indiana TC             2:45.07              

Youth Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Brooke Wolfe        95 Elgin Sharks TC        4:53.88         10   
  2 Alison Nelson       96 SPORTS T&F             5:16.84          8   
  3 Patricia Bolton     95 Fort Wayne Express     5:33.28          6   

Youth Girls 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Brooke Wolfe        95 Elgin Sharks TC       10:31.58         10   
  2 Katherine Adams     95 Elgin Sharks TC       10:52.47          8   
  3 Samantha Staples    96 Elgin Sharks TC       11:43.97          6   
  4 Nicole Choquette    95 Illini Heat TC        12:26.87          4   
  5 Abigail Toohey      95 Wildcat TC            12:33.73          2   

Youth Girls 3000 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Jocelyn Salinas     96 Elgin Sharks TC       21:21.19         10   
  2 Elizabeth Nieto     96 Elgin Sharks TC       21:56.37          8   
  3 Stephanie Acuna     95 Elgin Sharks TC       22:26.97          6   

Youth Girls 100 Meter Hurdles 30"
Preliminaries

==============================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims        Wind H#
==============================================================================
  1 Imani Haynes              95 Illinois Elite TC        15.18Q        2.3  1
  2 Logan Tillmon             95 Golden Eagles            15.38Q        2.4  2
  3 Holly Hankenson           95 IN Unattached            15.43Q        2.3  1
  4 Natasha Seymour           95 Illinois Elite TC        15.46Q        2.4  2
  5 Courtney Salley           95 Illinois Stealth TC      16.16Q        2.4  2
  6 Ali Peacock               95 Wildcat TC               16.71Q        2.3  1
  7 Latrice Bolton            95 Fort Wayne Express       17.54q        2.3  1
  8 Heather Wuellner          95 Fort Wayne Express       17.57q        2.3  1
  9 Jaquell Taylor            95 Fort Wayne Express       18.14         2.4  2
 10 A'Leah Scott              96 Indiana Storm TC         18.87         2.4  2

Finals

============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
  1 Imani Haynes        95 Illinois Elite TC        15.23         0.9  10   
  2 Logan Tillmon       95 Golden Eagles            15.25         0.9   8   
  3 Natasha Seymour     95 Illinois Elite TC        15.46         0.9   6   
  4 Holly Hankenson     95 IN Unattached            15.66         0.9   4   
  5 Courtney Salley     95 Illinois Stealth TC      16.34         0.9   2   
  6 Ali Peacock         95 Wildcat TC               16.89         0.9   1   
  7 Heather Wuellner    95 Fort Wayne Express       20.06         0.9       
  8 Latrice Bolton      95 Fort Wayne Express       29.42         0.9       

Youth Girls 200 Meter Hurdles 30"
Finals

===============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind H# Points
===============================================================================
  1 Logan Tillmon       95 Golden Eagles            28.79         NWI  2  10   
  2 Holly Hankenson     95 IN Unattached            30.44         NWI  2   8   
  3 Natasha Seymour     95 Illinois Elite TC        30.74         NWI  2   6   
  4 Heather Wuellner    95 Fort Wayne Express       31.30         NWI  2   4   
  5 Courtney Salley     95 Illinois Stealth TC      32.73         NWI  2   2   
  6 Karissa Bush        95 Zephyrs TC               34.04         NWI  2   1   
  7 Jaquell Taylor      95 Fort Wayne Express       34.42         NWI  2       
  8 Latrice Bolton      95 Fort Wayne Express       34.78         NWI  1       
  9 Aija Williams       96 Aurora Flyers            36.25         NWI  1       
 10 Taylor Richards     96 Zephyrs TC               37.22         NWI  1       

Youth Girls 4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
  1 Illinois Elite TC                               49.20         10   
     1) Aaliyah Brown 95                2) Imani Haynes 95             
     3) Alexis Hyshaw 96                4) Natasha Seymour 95          
  2 Fort Wayne Express                              50.44          8   
     1) Symone Black 95                 2) Alexis Scott 95             
     3) Karrina Smith 95                4) Enissa Wimby 94             
  3 Illinois Stealth TC                             51.89          6   
     1) Cortney Cross 95                2) Melanie Ransom 95           
     3) Christin Salley 96              4) Courtney Salley 95          
  4 Fort Wayne Express  'B'                         52.44          4   
     1) Dejah Arnold 96                 2) Christiana Hicks 95         
     3) Jaquell Taylor 95               4) Heather Wuellner 95         
  5 Zephyrs TC                                      56.27          2   
     1) Karissa Bush 95                 2) Victoria Hearns 95          
     3) Taylor Richards 96              4) Lena Joy Townsell 95        

Youth Girls 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
  1 Illinois Elite TC                             4:03.54         10   
     1) Aaliyah Brown 95                2) Imani Haynes 95             
     3) Alexis Hyshaw 96                4) Natasha Seymour 95          
  2 Fort Wayne Express                            4:08.29          8   
     1) Dejah Arnold 96                 2) Christiana Hicks 95         
     3) Jaquell Taylor 95               4) Heather Wuellner 95         
  3 Illinois Stealth TC                           4:15.83          6   
     1) Cortney Cross 95                2) Melanie Ransom 95           
     3) Christin Salley 96              4) Courtney Salley 95          
  4 Fort Wayne Express  'B'                       4:26.51          4   
     1) Symone Black 95                 2) Alexis Scott 95             
     3) Karrina Smith 95                4) Enissa Wimby 96             
  5 Golden Eagles                                 4:30.82          2   
     1) Courtney Clayton 95             2) Tialicia Pearce 96          
     3) Gabriella Solis 96              4) Logan Tillmon 95            
  6 Zephyrs TC                                    4:45.39          1   
     1) Karissa Bush 95                 2) Victoria Hearns 95          
     3) Lena Joy Townsell 95            4) Breanne Wheat 95            

Youth Girls 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
No athletes participated in this event.

Youth Girls Long Jump
Finals

======================================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind           Points
======================================================================================
  1 Karrina Smith       95 Fort Wayne Express       5.12m         NWI  16-09.75  10   
  2 Elexis Fairley      95 Firestarters TC          4.88m         NWI  16-00.25   8   
  3 Meghan McDowell     95 Zephyrs TC               4.87m         NWI  15-11.75   6   
  4 Cortney Cross       95 Illinois Stealth TC      4.56m         NWI  14-11.50   4   
  5 Alyssa Gardner      96 Indiana TC               4.54m         NWI  14-10.75   2   
  6 Ali Peacock         95 Wildcat TC               4.53m         NWI  14-10.50   1   
  7 Jessica Jackson     95 Evansville Speed         4.51m         NWI  14-09.75       
  8 Gabriella Solis     96 Golden Eagles            4.39m         NWI  14-05.00       

Youth Girls Triple Jump
Finals

======================================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind           Points
======================================================================================
  1 Meghan McDowell        Zephyrs TC               9.93m         NWI  32-07.00  10   
  2 Stephanie Milroy       Huskie TC                9.48m         NWI  31-01.25   8   
  3 Annie Stacey           IL Unattached            7.95m         NWI  26-01.00   6   

Youth Girls Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Demara Compton      95 IN Unattached           11.85m         38-10.50  10   
  2 Morgan Young        95 Illini Heat TC           9.46m         31-00.50   8   
  3 Jessica Majors      95 LV's Cheetahs            9.04m         29-08.00   6   
  4 Acquennetta Abrams  96 North Shore Breeze       8.73m         28-07.75   4   
  5 Taylor Pate         96 Zephyrs TC               8.59m         28-02.25   2   
  6 Akina Wellere       96 North Shore Breeze       8.54m         28-00.25   1   
  7 Aleya Woods         96 IN Unattached            8.51m         27-11.00       
  8 Dashia Shanks       95 Waukegan Invaders        7.26m         23-10.00       

Youth Girls Discus Throw 1.0kg
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Demara Compton         IN Unattached           31.49m           103-04  10   
  2 Morgan Young           Illini Heat TC          28.39m            93-02   8   
  3 Stephanie Milroy       Huskie TC               24.22m            79-05   6   
  4 Aleya Woods            IN Unattached           23.46m            77-00   4   
  5 Taylor Pate            Zephyrs TC              18.03m            59-02   2   
  6 Tylisa Powell          Golden Eagles           17.98m            59-00   1   
  7 Brianna Panka          IL Unattached           16.10m            52-10       

Youth Girls Javelin Throw 600gr
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Demara Compton      95 IN Unattached           28.15m            92-04  10   
  2 Stephanie Milroy    95 Huskie TC               26.69m            87-07   8   
  3 Morgan Young        95 Illini Heat TC          21.93m            71-11   6   
  4 Brianna Panka       95 IL Unattached           13.51m            44-04   4   

Youth Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Haley Becker        95 Wildcat TC               1.51m          4-11.50  10   
  2 Paris Smith         95 North Shore Breeze       1.46m          4-09.50   8   
  3 Meghan McDowell     95 Zephyrs TC               1.41m          4-07.50   6   
  4 A'Leah Scott        96 Indiana Storm TC         1.41m          4-07.50   4   
  5 Dejah Arnold        96 Fort Wayne Express       1.36m          4-05.50   2   
  6 Zoe Phillips        95 Huskie TC                1.31m          4-03.50   1   
  7 Christiana Hicks    95 Fort Wayne Express       1.26m          4-01.50       

Youth Girls Pole Vault
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Abby Greenwood      96 Flight TC                2.43m          7-11.50  10   
  2 Annie Stacey        95 IL Unattached            2.28m          7-05.75   8   

Youth Girls Pentathlon
Finals

                            Points     100H       SP       HJ       LJ      800
    ---------------------------------------------------------------------------
  1 Holly Hankenson                   16.1h    8.03m    1.40m    4.28m  2:40.3h
    IN Unattached                       NWI 26-04.25     4-07      NWI         
    Team Points: 10           2529    (673)    (401)    (512)    (374)    (569)
                              -------------------------------------------------
  2 Nicole Choquette                  19.2h    5.82m    1.15m    4.63m  2:24.9h
    Illini Heat TC                      NWI 19-01.25  3-09.25      NWI         
    Team Points: 8            2095    (350)    (260)    (266)    (461)    (758)
                              -------------------------------------------------
  3 Karissa Bush                      21.8h    5.91m    1.20m    3.83m  2:59.0h
    Zephyrs TC                          NWI 19-04.75  3-11.25      NWI         
    Team Points: 6            1378    (155)    (266)    (312)    (270)    (375)
                              -------------------------------------------------
  4 Aija Williams                     21.7h    6.12m    1.05m    3.36m  2:49.4h
    Aurora Flyers                       NWI    20-01  3-05.25      NWI         
    Team Points: 4            1262    (161)    (279)    (180)    (172)    (470)
                              -------------------------------------------------
  5 Taylor Richards                   19.5h    4.44m    1.25m       ND  3:35.70
    Zephyrs TC                          NWI    14-07  4-01.25                  
    Team Points: 2             962    (324)    (173)    (359)      (0)    (106)
                              -------------------------------------------------

Youth Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Illinois Elite TC                78   
     2      Fort Wayne Express               68   
     3      Elgin Sharks TC                  58   
     4      Illini Heat TC                   54   
     5      Zephyrs TC                       38   
     6      Golden Eagles                    35   
     7      Illinois Stealth TC              25   
     8      Huskie TC                        23   
     9      SPORTS Track & Field             15   
    10      Wildcat TC                       14   
    11      North Shore Breeze               13   
    12      Indiana Storm TC                 12   
    13      Flight TC                        10   
    14      Rochelle TC                       8   
    14      Firestarters TC                   8   
    16      LV's Cheetahs                     6   
    17      Aurora Flyers                     5   
    18      Indiana TC                        2   
    18      Univ. of Chicago TC               2   
    20      Indy's Racing Cheetahs            1   

Youth Girls Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Illinois Elite TC           10      6      2       2  
Elgin Sharks TC              7      3      2       2  
IN Unattached                6      4      1       1  
Illini Heat TC               6      2      3       1  
Fort Wayne Express           6      1      2       3  
Golden Eagles                5      1      3       1  
Zephyrs TC                   4      1      0       3  
Huskie TC                    3      0      2       1  
IL Unattached                2      0      1       1  
SPORTS Track & Field         2      0      1       1  
Illinois Stealth TC          2      0      0       2  
Flight TC                    1      1      0       0  
Wildcat TC                   1      1      0       0  
Firestarters TC              1      0      1       0  
North Shore Breeze           1      0      1       0  
Rochelle TC                  1      0      1       0  
LV's Cheetahs                1      0      0       1  

View the total Medal Count for the meet.


 
Youth Boys 100 Meter Dash
Preliminaries

==============================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims        Wind H#
==============================================================================
  1 Theodore Hopkins          96 IL Unattached            11.76Q        1.5  2
  2 Phoenix Badua             95 Indiana Storm TC         12.20Q        1.1  1
  3 LeShun Daniels            95 Huskie TC                12.07Q        1.5  2
  4 Zachary Wilson            95 IL Unattached            12.31Q        1.1  1
  5 James Sampson             95 Aurora Flyers            12.37Q        1.5  2
  6 Zach Reitzug              95 Indy's Racing Ch         12.62Q        1.1  1
  7 Lamar Colon               96 Univ. of Chicago TC      12.68q        1.1  1
  8 Derrick Jones             96 Indiana Storm TC         12.85q        1.5  2
  9 Harvey Allen              96 Indiana Storm TC         13.08         1.1  1
 10 Darius Williams           95 North Shore Breeze       13.35         1.5  2
 11 Kaleb Vinson              95 Indiana Storm TC         13.72         1.5  2
 12 Alexander Collins         96 Fort Wayne Express       14.65         1.1  1

Finals

============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
  1 Phoenix Badua       95 Indiana Storm TC         11.47         1.6  10   
  2 LeShun Daniels      95 Huskie TC                11.52         1.6   8   
  3 Theodore Hopkins    96 IL Unattached            11.56         1.6   6   
  4 James Sampson       95 Aurora Flyers            12.27         1.6   4   
  5 Zachary Wilson      95 IL Unattached            12.28         1.6   2   
  6 Zach Reitzug        95 Indy's Racing Ch         12.58         1.6   1   
  7 Lamar Colon         96 Univ. of Chicago TC      12.70         1.6       
  8 Derrick Jones       96 Indiana Storm TC         12.83         1.6       

Youth Boys 200 Meter Dash
Finals

===============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind H# Points
===============================================================================
  1 Theodore Hopkins    96 IL Unattached            23.54         0.4  2  10   
  2 Phoenix Badua       95 Indiana Storm TC         23.63         0.4  2   8   
  3 LeShun Daniels      95 Huskie TC                24.12         0.4  2   6   
  4 Tyler Whittler      95 Illinois Stealth TC      25.18         0.8  1   4   
  5 James Sampson       95 Aurora Flyers            25.18         0.4  2   2   
  6 Quinten Nash        96 Illinois Elite TC        25.19         0.8  1   1   
  7 Patrick Chavis      96 Indiana Storm TC         25.22         0.4  2       
  8 Malik Davis         96 Indiana Storm TC         25.22         0.4  2       
  9 Zach Reitzug        95 Indy's Racing Ch         25.50         0.4  2       
 10 Zachary Wilson      95 IL Unattached            25.62         0.4  2       
 11 Derrick Jones       96 Indiana Storm TC         25.87         0.8  1       
 12 Bradley Lake        95 Indiana TC               28.01         0.8  1       

Youth Boys 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name              Year Team                    Finals        H# Points
==========================================================================
  1 Theodore Hopkins    96 IL Unattached            53.38         2  10   
  2 Patrick Chavis      96 Indiana Storm TC         54.03         2   8   
  3 Malik Davis         96 Indiana Storm TC         55.74         2   6   
  4 Maurice Young       95 North Shore Breeze       57.31         2   4   
  5 Tyler Whittler      95 Illinois Stealth TC      57.37         1   2   
  6 Derrick Jones       96 Indiana Storm TC         58.11         1   1   
  7 Quinten Nash        96 Illinois Elite TC        58.72         2       
  8 Samuel Ryan         95 IL Unattached            59.06         2       
  9 Ryan Scott          95 North Shore Breeze       59.89         2       
 10 Jose Laureano       95 Indiana Storm TC       1:01.52         2       
 11 Bradley Lake        95 Indiana TC             1:01.69         1       
 12 Harvey Allen        96 Indiana Storm TC       1:03.20         1       

Youth Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Ryan Bruder         96 Wildcat TC             2:13.69         10   
  2 Zach Werne          95 Evansville Speed       2:18.39          8   
  3 Braden Burk         96 IN Unattached          2:18.71          6   
  4 Emmett McCoy        95 Zephyrs TC             2:19.60          4   
  5 Connor Stine        96 IL Unattached          2:21.09          2   
  6 Jonathon Paxton     95 IN Unattached          2:23.74          1   
  7 Chase Hall          95 Aurora Flyers          2:30.18              
  8 Preston Robinson    95 Zephyrs TC             2:30.62              
  9 Peter Davis         96 Terre Haute TC         2:31.94              
 10 James McQuality     96 Aurora Flyers          2:38.43              
 -- Jose Laureano       95 Indiana Storm TC           DNF              

Youth Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Ryan Bruder         96 Wildcat TC             4:40.64         10   
  2 Chase Hill          95 Belvidere TC           4:42.30          8   
  3 Nicholas Karasch    95 Aurora Flyers          4:44.73          6   
  4 Braden Burk         96 IN Unattached          4:51.03          4   
  5 Cameron Hill        95 Chicago Striders       5:01.79          2   
  6 Jonathon Paxton     95 IN Unattached          5:07.40          1   
  7 Zach Werne          95 Evansville Speed       5:13.07              
  8 Peter Davis         96 Terre Haute TC         5:14.88              
  9 Joshua Davis        95 Fort Wayne Express     5:31.18              

Youth Boys 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Nicholas Karasch    95 Aurora Flyers         10:08.14         10   
  2 Chase Hill          95 Belvidere TC          10:17.79          8   
  3 Braden Burk         96 IN Unattached         10:38.56          6   
  4 Markius Anthony     96 Kankakee TC           11:23.32          4   
  5 James McQuality     96 Aurora Flyers         11:49.34          2   

Youth Boys 3000 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Points
=======================================================================
  1 Emilio Mancha       96 Elgin Sharks TC       20:39.66         10   

Youth Boys 100 Meter Hurdles 33"
Finals

============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
  1 Matthew Harris         Zephyrs TC               14.50        -1.8  10   
  2 Gerald McGee           Fort Wayne Express       15.62        -1.8   8   
  3 Scott Filip            DuPage TC                15.77        -1.8   6   
  4 Samuel Ryan            IL Unattached            16.18        -1.8   4   
  5 James Mcbride          North Shore Breeze       18.42        -1.8   2   
  6 Bryan Constable        Wildcat TC               19.12        -1.8   1   

Youth Boys 200 Meter Hurdles 30"
Finals

============================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind Points
============================================================================
  1 Matthew Harris      95 Zephyrs TC               27.29         NWI  10   
  2 Scott Filip         95 DuPage TC                28.18         NWI   8   
  3 Christopher Bernar  95 Golden Eagles            32.15         NWI   6   
  4 Bryan Constable     96 Wildcat TC               33.34         NWI   4   

Youth Boys 4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
  1 Wildcat TC                                      54.94         10   
     1) Brett Becker 96                 2) Ryan Behm 96                
     3) Ryan Bruder 96                  4) Max Niemann 96              

Youth Boys 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
  1 Indiana Storm TC                              3:47.56         10   
     1) Phoenix Badua 95                2) Patrick Chavis 96           
     3) Malik Davis 96                  4) Derrick Jones 96            

Youth Boys 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                           Finals        Points
=======================================================================
No athletes participated in this event.

Youth Boys Long Jump
Finals

======================================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind           Points
======================================================================================
  1 Matthew Harris      95 Zephyrs TC               6.18m         NWI  20-03.50  10   
  2 Michael Amerlan     95 DuPage TC                5.46m         NWI  17-11.00   8   
  3 Zach Reitzug        95 Indy's Racing Ch         5.39m         NWI  17-08.25   6   
  4 LeShun Daniels      95 Huskie TC                5.23m         NWI  17-02.00   4   
  5 Antione Lane        95 Illinois Storm TC        5.18m         NWI  17-00.00   2   
  6 Imani Payton        95 Zephyrs TC               5.03m         NWI  16-06.00   1   
  7 Bradley Lake        95 Indiana TC               4.87m         NWI  15-11.75       
  8 Andrew Carlson      95 Aurora Flyers            4.79m         NWI  15-08.75       
  9 Harvey Allen        96 Indiana Storm TC         4.78m         NWI  15-08.25       
 10 James Tanford       95 Indiana TC               4.41m         NWI  14-05.75       

Youth Boys Triple Jump
Finals

======================================================================================
    Name              Year Team                    Finals        Wind           Points
======================================================================================
  1 Michael Amerlan        DuPage TC               12.03m         NWI  39-05.75  10   
  2 Scott Filip            DuPage TC               11.63m         NWI  38-02.00   8   
  3 LeShun Daniels         Huskie TC               11.55m         NWI  37-10.75   6   
  4 Antione Lane           Illinois Storm TC       10.88m         NWI  35-08.50   4   
  5 James Tanford          Indiana TC               9.17m         NWI  30-01.00   2   
  6 Rahsaan Lincoln        IL Unattached            7.89m         NWI  25-10.75   1   

Youth Boys Shot Put 4kg
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Tyler Crohn            IN Unattached           12.32m         40-05.00  10   
  2 Joshua Jones           Zephyrs TC              11.39m         37-04.50   8   
  3 Patrick Chavis         Indiana Storm TC        10.28m         33-08.75   6   
  4 Macaidan Willett       Indiana TC               9.40m         30-10.25   4   
  5 Kordell Mitchell       Illini Heat TC           8.75m         28-08.50   2   
  6 Joseph Pyles           Indiana Storm TC         8.74m         28-08.25   1   
  7 Damian Smith           North Shore Breeze       8.02m         26-03.75       
  8 Parker Hull            IN Unattached            7.56m         24-09.75       

Youth Boys Discus Throw 1.0kg
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Tyler Crohn         95 IN Unattached           37.69m           123-08  10   
  2 Macaidan Willett    96 Indiana TC              31.83m           104-05   8   
  3 Joshua Jones        95 Zephyrs TC              31.64m           103-10   6   
  4 Robert Catanzaro    95 IL Unattached           22.97m            75-04   4   
  5 Parker Hull         96 IN Unattached           22.74m            74-07   2   
  6 Kordell Mitchell    96 Illini Heat TC          21.50m            70-06   1   
  7 Jake Kimpler        95 Wildcat TC              19.40m            63-08       
  8 Sam Ison            96 IN Unattached           16.83m            55-02       

Youth Boys Javelin Throw 600gr
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Haeden Sweetin      95 IL Unattached           34.27m           112-05  10   
  2 Joshua Jones        95 Zephyrs TC              21.21m            69-07   8   

Youth Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Colin Reilly        95 Indiana TC               1.71m          5-07.25  10   
  2 Scott Filip         95 DuPage TC                1.71m          5-07.25   8   
  3 Phoenix Badua       95 Indiana Storm TC         1.51m          4-11.50   6   
  4 Emmett McCoy        95 Zephyrs TC               1.46m          4-09.50   3   
  4 Andrew Carlson      95 Aurora Flyers            1.46m          4-09.50   3   
  6 Logan Wright        96 Huskie TC                1.31m          4-03.50   1   
  7 Jake Kimpler        95 Wildcat TC               1.31m          4-03.50       

Youth Boys Pole Vault
Finals

=================================================================================
    Name              Year Team                    Finals                  Points
=================================================================================
  1 Spencer Cook           IL Unattached            2.89m          9-05.75  10   
  2 Haeden Sweetin         IL Unattached            2.74m          8-11.75   8   

Youth Boys Pentathlon
Finals

                            Points     100H       SP       HJ       LJ     1500
    ---------------------------------------------------------------------------
  1 Matthew Harris                    14.4h    9.23m    1.65m    6.14m  5:35.8h
    Zephyrs TC                          NWI  30-03.5     5-05      NWI         
    Team Points: 10           2826    (894)    (440)    (504)    (617)    (371)
                              -------------------------------------------------
  2 Logan Wright                      20.3h    7.59m    1.40m    3.81m  5:53.6h
    Huskie TC                           NWI    24-11     4-07      NWI         
    Team Points: 8            1434    (308)    (342)    (317)    (176)    (291)
                              -------------------------------------------------

Youth Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Zephyrs TC                       70   
     2      Indiana Storm TC                 56   
     3      DuPage TC                        48   
     4      Wildcat TC                       35   
     5      Huskie TC                        33   
     6      Aurora Flyers                    27   
     7      Indiana TC                       24   
     8      Belvidere TC                     16   
     9      Elgin Sharks TC                  10   
    10      Fort Wayne Express                8   
    10      Evansville Speedsters TC          8   
    12      Indy's Racing Cheetahs            7   
    13      Illinois Stealth TC               6   
    13      Illinois Storm TC                 6   
    13      Golden Eagles                     6   
    13      North Shore Breeze                6   
    17      Kankakee TC                       4   
    18      Illini Heat TC                    3   
    19      Chicago Striders                  2   
    20      Illinois Elite TC                 1   

Youth Boys Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Zephyrs TC                   7      4      2       1  
Indiana Storm TC             7      1      3       3  
IL Unattached                6      4      1       1  
DuPage TC                    6      1      4       1  
IN Unattached                4      2      0       2  
Huskie TC                    4      0      2       2  
Wildcat TC                   3      3      0       0  
Indiana TC                   2      1      1       0  
Aurora Flyers                2      1      0       1  
Belvidere TC                 2      0      2       0  
Elgin Sharks TC              1      1      0       0  
Fort Wayne Express           1      0      1       0  
Evansville Speedsters TC     1      0      1       0  
Indy's Racing Cheetahs       1      0      0       1  
Golden Eagles                1      0      0       1  

View the total Medal Count for the meet.

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 12, 2009.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015