Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

I.H.S.A. Class AA Cross Country Regional Championship hosted by East Aurora H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Rich East Sectional on Oct. 28, 2000.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Naperville North              47 
  2   Downers Grove North          109 
  3   Waubonsie Valley             123 
  4   Neuqua Valley                134 
  5   Benet Academy                136 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Lockport
Sectional on Oct. 28, 2000.


Ovral
Place         Name                        School
----------------------------------------------------------
  3   Lizet Diaz (Sr)              East Aurora            
 11   Lisa Gistis (So)             Naperville Central     
 12   Samantha Hibben (So)         Oswego                 
 14   Melissa Malter (So)          Downers Grove South    
 15   Kristin Krol (Jr)            Rosary                 
----------------------------------------------------------

 

 

October 21, 2000
Girls Varsity       
2.4 Miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Downers Grove North        Jessica Brannigan (Sr)     0:14:35.9
  2     2  Waubonsie Valley           Ashley Addair (Jr)         0:14:36.6
  3     3  East Aurora                Lizet Diaz (Sr)            0:14:39.8
  4     4  Naperville North           Lisa Bonistalli (Fr)       0:14:40.1
  5     5  Naperville North           Kat Thomas (Sr)            0:14:45.6
  6     6  Downers Grove North        Courtney Tumpach (Sr)      0:14:51.8
  7     7  Neuqua Valley              Sarah Rodostits (Fr)       0:14:57.4
  8     8  Naperville North           Michele Lally (Jr)         0:14:57.7
  9     9  Benet Academy              Abbey Hartman (Fr)         0:14:58.2
 10    10  Neuqua Valley              Marisa Mele (Fr)           0:14:59.3
 11    11  Naperville Central         Lisa Gistis (So)           0:14:59.9
 12    12  Oswego                     Samantha Hibben (So)       0:15:01.6
 13    13  Naperville North           Elizabeth Higgins (Jr)     0:15:15.0
 14    14  Downers Grove South        Melissa Malter (So)        0:15:16.4
 15    15  Rosary                     Kristin Krol (Jr)          0:15:24.8
 16    16  Waubonsie Valley           Joy Braun (Sr)             0:15:25.8
 17    17  Naperville North           Sherri Albus (Jr)          0:15:27.2
 18    18  Illinois Math & Science    Kristina Govorovska (So)   0:15:27.8
 19    19  Naperville North           Christine Wang (Jr)        0:15:28.1
 20    20  Naperville North           Marie Thomas (So)          0:15:32.2
 21    21  Neuqua Valley              Lauren Chirico (Jr)        0:15:38.2
 22    22  Naperville Central         Laura Thompson (Jr)        0:15:38.6
 23    23  Downers Grove South        Katie Picel (Jr)           0:15:39.6
 24    24  Oswego                     Ashly Dahn (Jr)            0:15:40.7
 25    25  West Aurora                Jessica Mead (So)          0:15:46.6
 26    26  Benet Academy              Erin Marciniec (Sr)        0:15:47.5
 27    27  Waubonsie Valley           Amber Davis (Fr)           0:15:48.7
 28    28  Downers Grove North        Jessica Corvo (Jr)         0:15:53.1
 29    29  Oswego                     Casie Simpson (Sr)         0:15:55.5
 30    30  Benet Academy              Lisa Schroeck (Fr)         0:15:57.5
 31    31  Downers Grove North        Renee Koviol (Jr)          0:15:59.3
 32    32  Downers Grove South        Zoe Kind (Jr)              0:16:01.0
 33    33  Illinois Math & Science    Heidi Grothaus (Jr)        0:16:04.5
 34    34  Benet Academy              Katie Zavodny (So)         0:16:08.2
 35    35  Downers Grove South        Vanessa King (Jr)          0:16:08.7
 36    36  Waubonsie Valley           Hollee Grigg (Jr)          0:16:09.6
 37    37  Benet Academy              Mary Ellen Idstein (Jr)    0:16:10.0
 38    38  Benet Academy              Ruth Swedler (Fr)          0:16:10.7
 39    39  Naperville Central         Amy Mengel (Fr)            0:16:12.1
 40    40  Oswego                     Britni Johnson (Fr)        0:16:13.0
 41    41  Neuqua Valley              Tristin Kellogg (So)       0:16:13.6
 42    42  Waubonsie Valley           Mary Kate Lacy (So)        0:16:16.4
 43    43  Downers Grove North        Marie Parrillo (Jr)        0:16:18.1
 44    44  Downers Grove South        Amanda Kohler (Fr)         0:16:22.1
 45    45  Waubonsie Valley           Emily Moran (Sr)           0:16:22.7
 46    46  Downers Grove South        Lauren Anderson (Jr)       0:16:23.5
 47    47  Downers Grove North        Missy Jerousek (Jr)        0:16:24.7
 48    48  Illinois Math & Science    Lucy Guo (Jr)              0:16:25.5
 49    49  East Aurora                Paola Morales (Jr)         0:16:26.5
 50    50  Naperville Central         Christine Callan (So)      0:16:27.0
 51    51  Benet Academy              Joanna Szablewski (Jr)     0:16:34.5
 52    52  Kaneland                   Sarah McKenna (Jr)         0:16:35.1
 53    53  Naperville Central         Nora Craighead (So)        0:16:37.1
 54    54  Downers Grove South        Ashley Jones (Jr)          0:16:40.5
 55    55  Neuqua Valley              Lynda Budnik (Sr)          0:16:41.6
 56    56  Neuqua Valley              Jen Plaskola (So)          0:16:46.1
 57    57  East Aurora                Jenny Jaquez (Sr)          0:16:50.6
 58    58  Naperville Central         Dana Zimnie (Jr)           0:16:52.0
 59    59  Illinois Math & Science    Emi Arima (Sr)             0:16:54.7
 60    60  Oswego                     Erin Bovial (Jr)           0:16:58.3
 61    61  Waubonsie Valley           Megan Pehlke (Jr)          0:16:59.2
 62    62  Naperville Central         Patricia Spatzt (So)       0:17:04.4
 63    63  West Aurora                Liz Ball (Sr)              0:17:06.1
 64    64  Kaneland                   Stephanie Schramer (Sr)    0:17:08.8
 65    65  West Aurora                Sarah Ball (Sr)            0:17:10.0
 66    66  Downers Grove North        Jill Blondell (So)         0:17:12.2
 67    67  West Aurora                Rachel Farnum (Jr)         0:17:15.3
 68    68  Rosary                     Victoria Whittenhall (Fr)  0:17:17.8
 69    69  Illinois Math & Science    Alison Ruddy (Sr)          0:17:21.8
 70    70  Rosary                     Aleks Cisneros (Sr)        0:17:22.7
 71    71  Kaneland                   Brianna Musser (So)        0:17:23.1
 72    72  West Aurora                Abby Laughlin (Sr)         0:17:23.6
 73    73  Illinois Math & Science    Kathy King (Sr)            0:17:31.5
 74    74  Illinois Math & Science    Katherine Lorentzen (Sr)   0:17:33.4
 75    75  West Aurora                Angela Brown (So)          0:17:43.4
 76    76  Rosary                     Bridget Treccia (So)       0:17:56.2
 77    77  Oswego                     Kristen Shallow (Sr)       0:17:58.7
 78    78  Rosary                     Caitlin Feehan (So)        0:18:02.7
 79    79  Kaneland                   Kristi Reynolds (Sr)       0:18:09.2
 80    80  Kaneland                   Becky Kasper (Jr)          0:18:11.7
 81    81  Oswego                     Nicole Starkovich (So)     0:18:12.0
 82    82  Rosary                     Amber Greviskes (Jr)       0:18:22.6
 83    83  West Aurora                Jesse Gonzales (Sr)        0:18:34.4
 84    84  Neuqua Valley              Diana Black (Jr)           0:18:38.8
 85    85  Kaneland                   Karen Alms (Jr)            0:18:44.7
 86    86  East Aurora                Amanda Parkhurst (So)      0:19:40.4
 87    87  East Aurora                Gabriela Bautista (Jr)     0:19:51.6
 88    88  Rosary                     K.C. Kinney (Sr)           0:20:51.7
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Naperville North              47        4,   5,   8,  13,  17,  19,  20
  2   Downers Grove North          109        1,   6,  28,  31,  43,  47,  66
  3   Waubonsie Valley             123        2,  16,  27,  36,  42,  45,  61
  4   Neuqua Valley                134        7,  10,  21,  41,  55,  56,  84
  5   Benet Academy                136        9,  26,  30,  34,  37,  38,  51
  6   Downers Grove South          148       14,  23,  32,  35,  44,  46,  54
  7   Oswego                       165       12,  24,  29,  40,  60,  77,  81
  8   Naperville Central           175       11,  22,  39,  50,  53,  58,  62
  9   Illinois Math & Science      227       18,  33,  48,  59,  69,  73,  74
 10   East Aurora                  282        3,  49,  57,  86,  87
 11   West Aurora                  292       25,  63,  65,  67,  72,  75,  83
 12   Rosary                       307       15,  68,  70,  76,  78,  82,  88
 13   Kaneland                     346       52,  64,  71,  79,  80,  85
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  3   Lizet Diaz (Sr)              East Aurora                 0:14:39.8
 11   Lisa Gistis (So)             Naperville Central          0:14:59.9
 12   Samantha Hibben (So)         Oswego                      0:15:01.6
 14   Melissa Malter (So)          Downers Grove South         0:15:16.4
 15   Kristin Krol (Jr)            Rosary                      0:15:24.8
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Naperville North           75:07   15:01   0:48   14:40, 14:46, 14:58, 15:15, 15:28, 15:28
  2  Downers Grove North        77:39   15:32   1:42   14:36, 14:52, 15:53, 16:00, 16:18, 16:25
  3  Waubonsie Valley           78:19   15:40   1:40   14:37, 15:26, 15:49, 16:10, 16:17, 16:23
  4  Neuqua Valley              78:33   15:43   1:44   14:58, 15:00, 15:39, 16:14, 16:42, 16:46
  5  Benet Academy              79:04   15:49   1:11   14:59, 15:48, 15:58, 16:09, 16:10, 16:11
  6  Downers Grove South        79:29   15:54   1:05   15:17, 15:40, 16:01, 16:09, 16:22, 16:24
  7  Oswego                     79:51   15:58   1:57   15:02, 15:41, 15:56, 16:13, 16:59, 17:59
  8  Naperville Central         79:55   15:59   1:37   15:00, 15:39, 16:12, 16:27, 16:37, 16:52
  9  Illinois Math & Science    82:16   16:27   1:54   15:28, 16:05, 16:26, 16:55, 17:22, 17:32
 10  West Aurora                84:43   16:57   1:37   15:47, 17:06, 17:10, 17:16, 17:24, 17:44
 11  Rosary                     86:06   17:13   2:38   15:25, 17:18, 17:23, 17:57, 18:03, 18:23
 12  Kaneland                   87:29   17:30   1:37   16:35, 17:09, 17:23, 18:10, 18:12, 18:45
 13  East Aurora                87:31   17:30   5:12   14:40, 16:27, 16:51, 19:41, 19:52
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  3   Lizet Diaz (Sr)              East Aurora                 0:14:39.8
 11   Lisa Gistis (So)             Naperville Central          0:14:59.9
 12   Samantha Hibben (So)         Oswego                      0:15:01.6
 14   Melissa Malter (So)          Downers Grove South         0:15:16.4
 15   Kristin Krol (Jr)            Rosary                      0:15:24.8
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 18, 2000.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015