Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             33rd Annual Patrick Savage Invitational

October  4, 2003
Boys Varsity (Red)  
3 miles    


RACE RESULTS
Course record is 0:14:19.0 by Steve Rosenbloom of Niles West on October  3, 1981

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Highland Park              Pat Clark (Jr)             0:15:34.2
  2     2  Highland Park              Jeremy Applebaum (Jr)      0:15:34.9
  3     3  Michigan City, IN          Brad Ada (Sr)              0:15:40.9
  4     4  Highland Park              Byron Scott (Sr)           0:15:45.9
  5     5  Mt. Carmel                 Christopher Jones (Sr)     0:15:49.0
  6     6  Hinsdale South             David Chiros (Jr)          0:15:51.4
  7     7  Lake Park                  Drew Hatzold (Sr)          0:15:56.6
  8     8  Highland Park              Humberto Palmerin (Sr)     0:16:03.2
  9     9  Lake Park                  Steve Bach (Jr)            0:16:05.1
 10    10  Fenwick                    Mark Spadavecchia (So)     0:16:08.0
 11    11  Highland Park              Robbie Green (Jr)          0:16:08.8
 12    12  Hinsdale Central           Joe Wysopal (Sr)           0:16:09.6
 13    13  Argo                       Pablo Sarianna (Sr)        0:16:13.8
 14    14  Grayslake                  Tim Hamilton (Sr)          0:16:15.3
 15    15  Dundee Crown               Ross Stephens (Jr)         0:16:17.4
 16    16  Hinsdale South             Sean Laude (Jr)            0:16:21.2
 17    17  Highland Park              Robbie Rutkoff (Sr)        0:16:23.3
 18    18  Barrington                 Kyle Ferry (Sr)            0:16:24.6
 19    19  Fenwick                    Nick Rotunno (Sr)          0:16:25.9
 20    20  Lake Park                  Chris Rybacki (Sr)         0:16:26.3
 21    21  Lake Forest Academy        Louie Munoz (Sr)           0:16:28.8
 22    22  Hinsdale South             Jeff Bayers (Sr)           0:16:30.7
 23    23  Fenwick                    JP Reyns (Sr)              0:16:31.1
 24    24  Dundee Crown               Matt Hoppensteadt (Sr)     0:16:33.4
 25    25  Holy Cross                 Ryan Marino (Jr)           0:16:34.7
 26    26  Lake Park                  Bernie Healy (So)          0:16:35.4
 27    27  Fenwick                    James Cotiguala (Sr)       0:16:36.5
 28    28  Hinsdale Central           Kyle Somerfield (Jr)       0:16:37.2
 29    29  Lake Park                  Kyle Wuellner (Jr)         0:16:37.6
 30    30  Glenbrook North            Evan Weber (Sr)            0:16:37.9
 31    31  Glenbrook North            Chris Wickman (Jr)         0:16:38.3
 32    32  Fenwick                    Pat Erfort (Jr)            0:16:39.2
 33    33  Dundee Crown               Eric Roos (Sr)             0:16:40.1
 34    34  Highland Park              Mike Hildner (Jr)          0:16:44.9
 35    35  Fenwick                    Ryan Kiefer (Sr)           0:16:47.9
 36    36  Mather                     Farrahadoon Durrani (Jr)   0:16:49.1
 37    37  Lake Park                  Mark Kischner (So)         0:16:49.9
 38    38  Hinsdale South             Phillip Gauthier (Jr)      0:16:54.6
 39    39  Mather                     Chris Wilhite (Sr)         0:16:56.8
 40    40  Hinsdale South             Lorenzo Lampignano (Sr)    0:16:58.1
 41    41  Grayslake                  Alex Mikrut (So)           0:16:58.8
 42    42  Glenbrook South            Nick Kalmakov (Jr)         0:16:59.2
 43    43  Dundee Crown               Brad Magnant (So)          0:16:59.9
 44    44  Fenwick                    Stephen Reynolds (Sr)      0:17:01.5
 45    45  Lake Park                  Brian Schmalzer (Sr)       0:17:03.2
 46        Highland Park              Mario Castrejon (Jr)       0:17:05.9
 47        Fenwick                    Kevin Roche (Jr)           0:17:07.1
 48    46  Grayslake                  Andy Gerken (So)           0:17:08.6
 49    47  Dundee Crown               Esteban Tinajero (Sr)      0:17:09.4
 50    48  Argo                       Jeff LaRocque (Sr)         0:17:09.8
 51    49  Grayslake                  Scott Beckord (So)         0:17:10.1
 52    50  Michigan City, IN          Kyle Galloway (Fr)         0:17:13.8
 53    51  Hinsdale Central           Ash Muni                   0:17:19.4
 54    52  Holy Cross                 Kevin Collins (Jr)         0:17:23.0
 55        Fenwick                    Matt Timmons (Sr)          0:17:23.9
 56        Highland Park              Tim Bloomquist (Sr)        0:17:25.5
 57        Lake Park                  Dan Erickson (Jr)          0:17:25.9
 58    53  Hinsdale Central           Umar Farooq (Jr)           0:17:26.3
 59    54  Argo                       Anthony Robertson (Jr)     0:17:27.9
 60    55  Glenbrook South            Sam Simons (Sr)            0:17:30.1
 61    56  Dundee Crown               Brandon Polcik (Jr)        0:17:31.6
 62    57  Argo                       Jay Robertson (Sr)         0:17:32.0
 63        Fenwick                    Chris Lund (Sr)            0:17:32.3
 64    58  Hinsdale Central           Ryan Clemens (Sr)          0:17:33.6
 65    59  Glenbrook South            Mike VanderHarst (Jr)      0:17:34.2
 66        Fenwick                    Mike Crane (Jr)            0:17:34.8
 67        Fenwick                    Chris Madden (Sr)          0:17:35.3
 68    60  Michigan City, IN          Kyle Higdon (Fr)           0:17:35.8
 69    61  Lake Forest Academy        Scott Atherley (Jr)        0:17:36.3
 70    62  Barrington                 Scott Acromowicz (Sr)      0:17:38.3
 71        Lake Park                  A j Schrautemyer (Sr)      0:17:39.0
 72    63  Grayslake                  Dylan Fischer (So)         0:17:41.8
 73    64  Lake Forest                Jon Schroeder (Sr)         0:17:43.6
 74    65  Hinsdale South             James Cao (Sr)             0:17:44.4
 75    66  Barrington                 Blake Smith (Jr)           0:17:45.2
 76        Fenwick                    Dan Kurtz (Jr)             0:17:50.8
 77    67  Glenbrook South            Jim Dooley (Sr)            0:17:51.4
 78        Fenwick                    Brian Quinn (Jr)           0:17:52.5
 79    68  Hinsdale Central           Matt Mlsna (Jr)            0:17:53.1
 80    69  Dundee Crown               Josh Kremer (Sr)           0:17:54.5
 81    70  Barrington                 Mike Schmidt (Jr)          0:17:55.2
 82    71  Michigan City, IN          Adam Kniola (So)           0:17:57.8
 83        Fenwick                    Andy Blazer (So)           0:18:01.3
 84    72  Leyden                     Jon Kasko (So)             0:18:02.5
 85    73  Hinsdale South             Scott Yang (Sr)            0:18:02.9
 86    74  Mather                     Gabriel Gonzalez (Sr)      0:18:05.2
 87    75  Hinsdale Central           Brian Hawkins (Sr)         0:18:05.7
 88    76  Grayslake                  Matt Reynolds (Sr)         0:18:06.2
 89        Lake Park                  Bryan Cook (Jr)            0:18:06.6
 90        Hinsdale Central           Scott Williams (Sr)        0:18:07.0
 91        Hinsdale South             Sean Chipman (Jr)          0:18:07.3
 92    77  Lake Forest                Kyle Farver (So)           0:18:07.7
 93        Fenwick                    Paul Connelly (Jr)         0:18:08.9
 94    78  Argo                       Tom Dominguez (Sr)         0:18:09.9
 95        Fenwick                    Kevin Kysiak (Sr)          0:18:11.6
 96        Dundee Crown               Jacob Wenk (Sr)            0:18:12.0
 97        Fenwick                    George Sweeney (Jr)        0:18:12.7
 98        Fenwick                    Brooks Smith (Fr)          0:18:13.5
 99        Fenwick                    Bryan Daugherty (Fr)       0:18:16.4
100    79  Michigan City, IN          Alton Anderson (So)        0:18:17.1
101    80  Glenbrook North            Brett Hogan (Jr)           0:18:17.6
102    81  Glenbrook North            Rob Kessler (Jr)           0:18:18.1
103    82  Grayslake                  Michael Mrozinski (Jr)     0:18:19.8
104    83  Mt. Carmel                 Martin Walsh (Jr)          0:18:20.1
105    84  Glenbrook North            Ryan Nuccio (Jr)           0:18:22.5
106        Fenwick                    Richard Wallach (Jr)       0:18:24.4
107        Highland Park              Ben Holtzman (Sr)          0:18:28.2
108        Grayslake                  David Krause (Sr)          0:18:31.6
109    85  Leyden                     Marcos Cazares (Sr)        0:18:32.3
110    86  Mt. Carmel                 Jose Del Real (So)         0:18:33.3
111        Dundee Crown               Phil Shrake (Sr)           0:18:33.9
112        Fenwick                    Nic White-Petteruti (Sr)   0:18:34.3
113        Grayslake                  Dane Lund (Jr)             0:18:34.7
114    87  Jones Magnet               Jeff Wong (Jr)             0:18:35.3
115        Hinsdale South             Justin Hummer (Jr)         0:18:36.6
116        Lake Park                  Yoshio Adachi (Sr)         0:18:37.1
117        Hinsdale Central           Dustin Reznicek (Jr)       0:18:39.1
118    88  Lake Forest                Karl Stelter (Sr)          0:18:40.0
119    89  Jones Magnet               Boris Alfaro (Sr)          0:18:42.0
120    90  Lake Forest                Tom Amarantos (Sr)         0:18:44.0
121    91  Leo                        Elbert Williams (Jr)       0:18:45.1
122    92  Barrington                 Joe Altshuler (Jr)         0:18:45.7
123    93  Michigan City, IN          Joel Hoffman (Sr)          0:18:46.6
124        Hinsdale Central           Colin Hanscom (Jr)         0:18:48.9
125        Highland Park              Dan Biondi (Jr)            0:18:49.9
126    94  Lake Forest                Colin Brennan (Jr)         0:18:51.9
127    95  Glenbrook South            Kevin Lavin (Jr)           0:18:52.3
128    96  Leyden                     Joe Balogh (Jr)            0:18:52.6
129    97  Leyden                     David Murray (Sr)          0:18:53.6
130    98  Leyden                     Maciek Wojtas (Jr)         0:18:54.2
131        Hinsdale Central           Naveen Penmasta (Sr)       0:18:55.9
132    99  Glenbrook South            Joey Burgess (Sr)          0:18:56.7
133        Grayslake                  Matt Ventura (Sr)          0:18:59.3
134   100  Glenbrook South            Tim Cummings (Jr)          0:19:01.2
135   101  Mt. Carmel                 Maximilian Cole (Fr)       0:19:01.6
136        Hinsdale South             Richard Rohner (Jr)        0:19:02.4
137        Hinsdale South             Utham Balachandran (Sr)    0:19:03.4
138        Hinsdale Central           Tim Bogue (Jr)             0:19:04.1
139        Glenbrook South            Owen Newberry (Sr)         0:19:05.0
140        Grayslake                  Alex Rasmussen (Sr)        0:19:07.5
141   102  Lake Forest Academy        Hansang Kim (Jr)           0:19:10.9
142   103  Mather                     Hector Figueroa (Jr)       0:19:11.9
143        Hinsdale Central           Dan Kulaga (Jr)            0:19:14.4
144        Dundee Crown               Mike Tuma (Jr)             0:19:15.0
145        Highland Park              Zach Fuchs (Jr)            0:19:16.1
146        Highland Park              Andrew Goodman (Jr)        0:19:19.2
147        Glenbrook South            Ahmed Mujovic (Jr)         0:19:19.7
148   104  Lake Forest                Will Amarantos (Fr)        0:19:20.6
149        Grayslake                  Joseph Loeffler (So)       0:19:22.7
150   105  Lake Forest                Drew Whitehead (Jr)        0:19:30.1
151   106  Michigan City, IN          Justin Spaeth (So)         0:19:31.3
152   107  Lake Forest Academy        Nicholas Seltzer (So)      0:19:31.7
153   108  Lake Forest Academy        Amar Bhardwaj (Sr)         0:19:32.3
154        Lake Forest                Sam Knecht (So)            0:19:32.9
155        Lake Park                  John Mixer (Jr)            0:19:33.9
156   109  Lake Forest Academy        Dylan Kane (Jr)            0:19:35.0
157        Lake Forest                Eric Swanson (Sr)          0:19:40.8
158   110  Kelvyn Park                Giovanni Manjarrez (Jr)    0:19:43.3
159        Lake Forest                Marshall Beck (Fr)         0:19:45.3
160   111  Mt. Carmel                 Patrick Bourke (Fr)        0:19:47.2
161        Lake Forest                Steven Norak (Jr)          0:19:50.5
162        Hinsdale Central           Rizwaan Akhtar (Jr)        0:19:51.1
163   112  Leyden                     Manny Ramirez (Jr)         0:19:53.3
164   113  Glenbrook North            Peter Keding (Jr)          0:19:54.2
165        Hinsdale Central           Chris Wade (Jr)            0:19:54.7
166   114  Jones Magnet               Tyree Dean (Sr)            0:19:56.7
167        Lake Forest                Nick Shandor (So)          0:19:57.4
168        Lake Forest                Reed Douglass (So)         0:19:57.9
169   115  Barrington                 Jay Gulota (Sr)            0:20:00.0
170   116  Leyden                     Chris Piscitelli (Jr)      0:20:00.7
171        Grayslake                  Jake Haley (Sr)            0:20:02.8
172        Lake Park                  Ken Ehrhardt (Jr)          0:20:06.5
173   117  Lake Forest Academy        Mason Jagel (Sr)           0:20:07.1
174        Fenwick                    Jack McInerney (Fr)        0:20:07.6
175        Dundee Crown               Matt Wahl (Sr)             0:20:11.3
176        Lake Forest Academy        Hanjoon Kim (Jr)           0:20:11.9
177        Lake Forest                John Aldinger (So)         0:20:12.9
178   118  Glenbrook North            Keith Goode (Jr)           0:20:13.7
179        Glenbrook North            Brian Brown (Jr)           0:20:16.6
180        Hinsdale Central           Charlie Meyer (Jr)         0:20:18.8
181        Hinsdale South             Maynard Tan (Sr)           0:20:19.5
182        Grayslake                  Geoff Christensen (Sr)     0:20:20.8
183        Leyden                     Jon Gibas (Jr)             0:20:24.3
184   119  Jones Magnet               Jose Alcantar (Sr)         0:20:31.5
185        Lake Forest                David Bissing (Jr)         0:20:33.6
186        Lake Forest                Matt Logan (Jr)            0:20:34.7
187        Lake Forest                David Betts (So)           0:20:35.3
188        Lake Forest Academy        Jack Chen (Jr)             0:20:36.7
189        Hinsdale Central           Dan Lu (Jr)                0:20:41.1
190        Lake Forest                Randy Gretz (Jr)           0:20:43.8
191        Hinsdale Central           Wally Dziadkowiec (Jr)     0:20:44.2
192        Lake Forest Academy        Doug Patterson (So)        0:20:45.0
193        Leyden                     Brian Saflor (Jr)          0:20:46.2
194   120  Mather                     Habeeb Majid (So)          0:20:47.5
195        Dundee Crown               Taylor Kastilahn (Sr)      0:20:50.9
196   121  Barrington                 Chirag Shah (Jr)           0:20:52.9
197        Lake Forest Academy         Hays Watkins (Fr)         0:20:54.5
198   122  Mt. Carmel                 Jon Ehrenstrom (So)        0:21:14.9
199   123  Argo                       Christian Gaytan (Sr)      0:21:16.6
200   124  Leo                        Major Miller (Jr)          0:21:20.4
201   125  Leo                        Nicholas Williams (Jr)     0:21:24.0
202        Lake Forest                Brent Whitehead (Sr)       0:21:30.3
203   126  Jones Magnet               Stanley Wong (Sr)          0:21:30.6
204   127  Holy Cross                 John Weber (Jr)            0:21:31.1
205   128  Argo                       Dan Bohaczyk (Sr)          0:21:36.0
206        Dundee Crown               Matt Godawski (Sr)         0:21:46.3
207        Dundee Crown               Pat Sullivan (Sr)          0:21:46.7
208        Lake Forest                Taylor Callahan (Fr)       0:21:50.5
209        Leyden                     Phillip Schneider (Jr)     0:21:57.4
210        Hinsdale South             Chris Walcott (Jr)         0:22:00.4
211        Lake Forest Academy        Nii Annan (Jr)             0:22:17.8
212        Lake Forest                Scott Gale (Fr)            0:22:31.9
213        Fenwick                    Matt Vinkler (Fr)          0:22:32.4
214   129  Leo                        Jaques Lochard (Jr)        0:22:34.1
215        Grayslake                  Jeff Ryan (Sr)             0:22:37.1
216   130  Luther South               Eric Whetstone (Jr)        0:23:04.9
217        Lake Forest                Brian Lacy (Jr)            0:23:10.9
218   131  Mt. Carmel                 Philip Sherlock (So)       0:23:14.8
219        Argo                       Devin McLin (Jr)           0:23:15.4
220   132  Luther South               Jason Alexander (Sr)       0:23:22.7
221   133  Luther South               Silas Young (Jr)           0:23:39.0
222   134  Leo                        Manuel Roberts (So)        0:23:42.5
223        Argo                       Joseph Alcala (Sr)         0:24:00.4
224        Glenbrook South            Justin Look (Sr)           0:24:27.7
225        Lake Forest                Mark Stelter (Fr)          0:24:32.4
226   135  Luther South               Ryan Marshall (So)         0:24:37.1
227        Hinsdale South             Anup Sarode (Jr)           0:24:54.4
228   136  Leo                        Shawn Butler (So)          0:24:58.8
229        Argo                       Tim Alcala (Sr)            0:25:03.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2003 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Highland Park                 26        1,   2,   4,   8,  11,  17,  34
  2   Lake Park                     91        7,   9,  20,  26,  29,  37,  45
  3   Fenwick                      111       10,  19,  23,  27,  32,  35,  44
  4   Hinsdale South               122        6,  16,  22,  38,  40,  65,  73
  5   Dundee Crown                 162       15,  24,  33,  43,  47,  56,  69
  6   Hinsdale Central             202       12,  28,  51,  53,  58,  68,  75
  7   Grayslake                    213       14,  41,  46,  49,  63,  76,  82
  8   Argo                         250       13,  48,  54,  57,  78, 123, 128
  9   Michigan City, IN            263        3,  50,  60,  71,  79,  93, 106
 10   Glenbrook North              306       30,  31,  80,  81,  84, 113, 118
 11   Barrington                   308       18,  62,  66,  70,  92, 115, 121
 12   Glenbrook South              318       42,  55,  59,  67,  95,  99, 100
 13   Mather                       372       36,  39,  74, 103, 120
 14   Mt. Carmel                   386        5,  83,  86, 101, 111, 122, 131
 15   Lake Forest Academy          399       21,  61, 102, 107, 108, 109, 117
 16   Lake Forest                  413       64,  77,  88,  90,  94, 104, 105
 17   Leyden                       448       72,  85,  96,  97,  98, 112, 116
 18   Holy Cross                   478       25,  52, 127, 137, 137
 19   Jones Magnet                 535       87,  89, 114, 119, 126
 20   Leo                          603       91, 124, 125, 129, 134, 136
 21   Kelvyn Park                  658      110, 137, 137, 137, 137
 22   Luther South                 667      130, 132, 133, 135, 137
 23   Brother Rice               No Score - Had only 0 finishers
 24   Carmel, IN                 No Score - Had only 0 finishers
 25   Chicago Int. Charter       No Score - Had only 0 finishers
 26   Clemente                   No Score - Had only 0 finishers
 27   Evanston                   No Score - Had only 0 finishers
 28   Lincoln Park               No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2003 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Highland Park              79:04   15:49   0:34   15:34, 15:34, 15:45, 16:03, 16:08, 16:23
  2  Lake Park                  81:39   16:20   0:41   15:56, 16:05, 16:26, 16:35, 16:37, 16:49
  3  Fenwick                    82:19   16:28   0:31   16:08, 16:25, 16:31, 16:36, 16:39, 16:47
  4  Hinsdale South             82:34   16:31   1:07   15:51, 16:21, 16:30, 16:54, 16:58, 17:44
  5  Dundee Crown               83:38   16:44   0:52   16:17, 16:33, 16:40, 16:59, 17:09, 17:31
  6  Hinsdale Central           85:04   17:01   1:24   16:09, 16:37, 17:19, 17:26, 17:33, 17:53
  7  Grayslake                  85:12   17:02   1:26   16:15, 16:58, 17:08, 17:10, 17:41, 18:06
  8  Argo                       86:30   17:18   1:56   16:13, 17:09, 17:27, 17:32, 18:09, 21:16
  9  Michigan City, IN          86:42   17:20   2:37   15:40, 17:13, 17:35, 17:57, 18:17, 18:46
 10  Glenbrook North            88:12   17:38   1:45   16:37, 16:38, 18:17, 18:18, 18:22, 19:54
 11  Barrington                 88:27   17:41   2:21   16:24, 17:38, 17:45, 17:55, 18:45, 20:00
 12  Glenbrook South            88:46   17:45   1:53   16:59, 17:30, 17:34, 17:51, 18:52, 18:56
 13  Mt. Carmel                 91:30   18:18   3:58   15:49, 18:20, 18:33, 19:01, 19:47, 21:14
 14  Mather                     91:48   18:22   3:58   16:49, 16:56, 18:05, 19:11, 20:47
 15  Lake Forest                92:05   18:25   1:08   17:43, 18:07, 18:40, 18:44, 18:51, 19:20
 16  Lake Forest Academy        92:17   18:27   3:04   16:28, 17:36, 19:10, 19:31, 19:32, 19:35
 17  Leyden                     93:13   18:39   0:52   18:02, 18:32, 18:52, 18:53, 18:54, 19:53
 18  Jones Magnet               99:14   19:51   2:55   18:35, 18:42, 19:56, 20:31, 21:30
 19  Leo                       107:45   21:33   4:57   18:45, 21:20, 21:24, 22:34, 23:42, 24:58
 20  Brother Rice             No Score                 
 21  Carmel, IN               No Score                 
 22  Chicago Int. Charter     No Score                 
 23  Clemente                 No Score                 
 24  Evanston                 No Score                 
 25  Holy Cross               No Score                 16:34, 17:23, 21:31
 26  Kelvyn Park              No Score                 19:43
 27  Lincoln Park             No Score                 
 28  Luther South             No Score                 23:04, 23:22, 23:39, 24:37
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2003 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 16, 2003.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015