Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class AA Cross Country Regional Championship hosted by Hinsdale Central H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Bremen Sectional on Oct. 29, 2005.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Naperville North              58 
  2   Neuqua Valley                 82 
  3   Downers Grove South          101 
  4   Benet Academy                105 
  5   Downers Grove North          127 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Bremen
Sectional on Oct. 29, 2005.


Ovral
Place         Name                        School
----------------------------------------------------------
  5   Brian Beaird (Sr)            Naperville Central     
  8   Myles Garza (Jr)             Bolingbrook            
  9   Ryan Wessling (Sr)           Lockport Township      
 11   Steve Couch (So)             Naperville Central     
 12   Alexander Wright (Jr)        Hinsdale South         
----------------------------------------------------------

 

 

October 22, 2005
Boys Varsity        
3.0 Miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:48.9 by Jonathan Popejoy of Wheaton Warrenville South on Sept.  3, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Naperville North           Jakub Kolacz (Sr)          0:14:59.9
  2     2  Downers Grove North        Luke Ryan (Jr)             0:15:00.7
  3     3  Downers Grove South        Ben Bouwman (Sr)           0:15:07.1
  4     4  Benet Academy              Matt McCabe (Sr)           0:15:14.7
  5     5  Naperville Central         Brian Beaird (Sr)          0:15:21.8
  6     6  Neuqua Valley              Chris Derrick (So)         0:15:26.3
  7     7  Naperville North           John Sadlick (Jr)          0:15:29.2
  8     8  Bolingbrook                Myles Garza (Jr)           0:15:34.4
  9     9  Lockport Township          Ryan Wessling (Sr)         0:15:35.7
 10    10  Downers Grove North        Mike Gilmartin (Sr)        0:15:36.2
 11    11  Naperville Central         Steve Couch (So)           0:15:37.1
 12    12  Hinsdale South             Alexander Wright (Jr)      0:15:37.6
 13    13  Naperville North           Eric Pedersen (Sr)         0:15:38.6
 14    14  Benet Academy              Nick Geyer (Jr)            0:15:39.0
 15    15  Neuqua Valley              Alake Kashyap (Sr)         0:15:39.9
 16    16  Naperville North           Blake Fisher (Jr)          0:15:40.4
 17    17  Downers Grove South        Devon Kelly (Jr)           0:15:40.8
 18    18  Neuqua Valley              Spenser Murakami (Sr)      0:15:42.2
 19    19  Neuqua Valley              Matt Britten (Sr)          0:15:42.7
 20    20  Benet Academy              Matt Clifford (Jr)         0:15:45.1
 21    21  Naperville North           Dan Harper (So)            0:15:45.4
 22    22  Naperville North           Kyle Sleik (Jr)            0:15:47.9
 23    23  Lockport Township          Joseph Targosz (Jr)        0:15:49.7
 24    24  Neuqua Valley              James Nuxoll (Sr)          0:15:53.4
 25    25  Lockport Township          Kyle Engnell (So)          0:15:55.2
 26    26  Downers Grove South        Joey Bicicchi (Sr)         0:15:56.0
 27    27  Downers Grove South        Jeff Vejvoda (Sr)          0:15:56.8
 28    28  Downers Grove South        David Kappel (Jr)          0:15:57.2
 29    29  Downers Grove North        Sergio Borjon (Sr)         0:15:58.2
 30    30  Benet Academy              Brian Schroeck (Jr)        0:15:59.2
 31    31  Neuqua Valley              Tony Parast (Jr)           0:16:01.3
 32    32  Hinsdale South             Lee Vlcek (So)             0:16:02.7
 33    33  Neuqua Valley              Eric Olen (Sr)             0:16:03.4
 34    34  Lockport Township          Kyle Skinner (Sr)          0:16:04.1
 35    35  Hinsdale South             Brian Denk (So)            0:16:05.6
 36    36  Naperville Central         Ryan Summers (Sr)          0:16:06.0
 37    37  Benet Academy              Brian Hayes (Sr)           0:16:07.2
 38    38  Downers Grove South        Jon Hook (Sr)              0:16:11.8
 39    39  Lockport Township          Sean Gosewisch (Sr)        0:16:13.0
 40    40  Benet Academy              Nick Marchese (Jr)         0:16:13.9
 41    41  Downers Grove South        Nick Bouwman (Sr)          0:16:14.4
 42    42  Downers Grove North        Aaron Silver (So)          0:16:14.9
 43    43  Lockport Township          Bobby Kenney (Sr)          0:16:16.1
 44    44  Downers Grove North        Alan Graves (Jr)           0:16:16.5
 45    45  Naperville Central         John Duffy (Sr)            0:16:17.0
 46    46  Benet Academy              Robby Olp (So)             0:16:17.8
 47    47  Hinsdale South             Loren Beres (Jr)           0:16:18.2
 48    48  Naperville Central         Matt Somers (Jr)           0:16:23.7
 49    49  Lemont                     Cody Cetnarowski (Sr)      0:16:25.7
 50    50  Naperville North           Paul Boyer (So)            0:16:28.0
 51    51  Hinsdale Central           Jeff Williams (Sr)         0:16:29.6
 52    52  Bolingbrook                Ian Kennedy (Jr)           0:16:35.0
 53    53  Naperville Central         Patrick Brophy (Jr)        0:16:35.9
 54    54  Hinsdale South             Robert McDonnell (Sr)      0:16:37.2
 55    55  Hinsdale Central           Jeremy Klein (Jr)          0:16:38.7
 56    56  Naperville Central         Colin Riley (Sr)           0:16:39.2
 57    57  Hinsdale Central           Thomas Fielder (So)        0:16:41.3
 58    58  Bolingbrook                John Glass (So)            0:16:46.7
 59    59  Hinsdale South             Brandon Hummer (So)        0:16:52.7
 60    60  Hinsdale South             Chris Lechner (Sr)         0:16:53.3
 61    61  Hinsdale Central           Dave Callicutt (Jr)        0:16:59.2
 62    62  Downers Grove North        Ben Janske (Sr)            0:17:02.5
 63    63  Bolingbrook                Mike Ryndak (Jr)           0:17:04.6
 64    64  Hinsdale Central           Sam Mortimer (Jr)          0:17:06.9
 65    65  Hinsdale Central           Nick Mortimer (Jr)         0:17:13.0
 66    66  Lockport Township          John Beyer (Sr)            0:17:16.0
 67    67  Lemont                     Ryan Strauss (So)          0:17:21.8
 68    68  Downers Grove North        Josh Blondell (Jr)         0:17:29.8
 69    69  Romeoville                 Jeff Kaylor (Jr)           0:17:34.4
 70    70  Hinsdale Central           Brock Piche (So)           0:17:38.4
 71    71  Lemont                     Neal Casey (Fr)            0:17:40.2
 72    72  Romeoville                 Jonathan Vasquez (Fr)      0:17:53.0
 73    73  Lemont                     Jeremy Doebert (Sr)        0:17:55.8
 74    74  Lemont                     Andy Kubacki (Jr)          0:18:05.3
 75    75  Lemont                     Kyle Woods (Fr)            0:18:28.7
 76    76  Bolingbrook                Kevin Hardy (Jr)           0:19:17.0
 77    77  Bolingbrook                Killian Gartner (Fr)       0:19:17.8
 78    78  Lemont                     Chris Pankow (So)          0:19:29.8
 79    79  Romeoville                 Andrew Park (So)           0:19:31.2
 80    80  Romeoville                 James Kaylor (So)          0:20:07.8
 81    81  Bolingbrook                Jason Hantak (So)          0:20:17.6
 82    82  Romeoville                 Danny Crocker (So)         0:22:08.5
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Naperville North              58        1,   7,  13,  16,  21,  22,  50
  2   Neuqua Valley                 82        6,  15,  18,  19,  24,  31,  33
  3   Downers Grove South          101        3,  17,  26,  27,  28,  38,  41
  4   Benet Academy                105        4,  14,  20,  30,  37,  40,  46
  5   Downers Grove North          127        2,  10,  29,  42,  44,  62,  68
  6   Lockport Township            130        9,  23,  25,  34,  39,  43,  66
  7   Naperville Central           145        5,  11,  36,  45,  48,  53,  56
  8   Hinsdale South               180       12,  32,  35,  47,  54,  59,  60
  9   Bolingbrook                  257        8,  52,  58,  63,  76,  77,  81
 10   Hinsdale Central             288       51,  55,  57,  61,  64,  65,  70
 11   Lemont                       334       49,  67,  71,  73,  74,  75,  78
 12   Romeoville                   382       69,  72,  79,  80,  82
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  5   Brian Beaird (Sr)            Naperville Central          0:15:21.8
  8   Myles Garza (Jr)             Bolingbrook                 0:15:34.4
  9   Ryan Wessling (Sr)           Lockport Township           0:15:35.7
 11   Steve Couch (So)             Naperville Central          0:15:37.1
 12   Alexander Wright (Jr)        Hinsdale South              0:15:37.6
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Naperville North           77:36   15:31   0:46   15:00, 15:30, 15:39, 15:41, 15:46, 15:48
  2  Neuqua Valley              78:27   15:41   0:27   15:27, 15:40, 15:43, 15:43, 15:54, 16:02
  3  Downers Grove South        78:39   15:44   0:51   15:07, 15:41, 15:56, 15:57, 15:58, 16:12
  4  Benet Academy              78:47   15:45   0:53   15:15, 15:39, 15:45, 16:00, 16:08, 16:14
  5  Downers Grove North        79:09   15:50   1:16   15:01, 15:37, 15:59, 16:15, 16:17, 17:03
  6  Lockport Township          79:39   15:56   0:37   15:36, 15:50, 15:56, 16:04, 16:13, 16:16
  7  Naperville Central         79:46   15:57   1:02   15:22, 15:37, 16:06, 16:17, 16:24, 16:36
  8  Hinsdale South             80:44   16:09   1:00   15:38, 16:03, 16:06, 16:19, 16:38, 16:53
  9  Hinsdale Central           83:58   16:48   0:37   16:30, 16:39, 16:42, 17:00, 17:07, 17:13
 10  Bolingbrook                85:19   17:04   3:42   15:35, 16:35, 16:47, 17:05, 19:17, 19:18
 11  Lemont                     87:31   17:30   1:40   16:26, 17:22, 17:41, 17:56, 18:06, 18:29
 12  Romeoville                 97:17   19:27   4:34   17:35, 17:53, 19:32, 20:08, 22:09
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
  5   Brian Beaird (Sr)            Naperville Central          0:15:21.8
  8   Myles Garza (Jr)             Bolingbrook                 0:15:34.4
  9   Ryan Wessling (Sr)           Lockport Township           0:15:35.7
 11   Steve Couch (So)             Naperville Central          0:15:37.1
 12   Alexander Wright (Jr)        Hinsdale South              0:15:37.6
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 21, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015