Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class AA Cross Country Regional Championship hosted by Hinsdale Central H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Bremen Sectional on Oct. 29, 2005.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Naperville North              42 
  2   Lockport Township             67 
  3   Hinsdale Central              85 
  4   Benet Academy                115 
  5   Neuqua Valley                121 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Breman
Sectional on Oct. 29, 2005.


Ovral
Place         Name                        School
-----------------------------------------------------------
 11   Veronica Garcia (So)         Downers Grove North     
 13   Nicole Thate (Fr)            Downers Grove South     
 17   Molly Kelly (Fr)             Downers Grove South     
 19   Lauren Dentzman (Sr)         Lemont                  
 20   Katie Schmidt (So)           Lemont                  
-----------------------------------------------------------

 

 

October 22, 2005
Girls Varsity       
3.0 Miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:17:52.0 by Lauren Zumbach of Hinsdale Central H.S. on Sept.  6, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Naperville North           Shannon Phelan (Sr)        0:17:33.5
  2     2  Lockport Township          Janna Mitsos (Fr)          0:17:46.4
  3     3  Lockport Township          Erin Lakie (So)            0:17:51.4
  4     4  Naperville North           Michelle Stratton (Fr)     0:17:56.3
  5     5  Hinsdale Central           Lauren Zumbach (Fr)        0:17:57.6
  6     6  Neuqua Valley              Amanda Mirochna (Sr)       0:18:08.4
  7     7  Lockport Township          Elizabeth Phillips (So)    0:18:09.3
  8     8  Hinsdale Central           Roey Hines (Fr)            0:18:10.2
  9     9  Naperville North           Elle Metz (So)             0:18:17.4
 10    10  Naperville North           Maggie DeBerge (Jr)        0:18:17.8
 11    11  Downers Grove North        Veronica Garcia (So)       0:18:23.4
 12    12  Neuqua Valley              Emily Hartley (Sr)         0:18:26.0
 13    13  Downers Grove South        Nicole Thate (Fr)          0:18:29.6
 14    14  Benet Academy              Molly Allen (Fr)           0:18:32.2
 15    15  Benet Academy              Katie Dunn (So)            0:18:34.7
 16    16  Hinsdale Central           Ashley Soltwisch (Sr)      0:18:38.6
 17    17  Downers Grove South        Molly Kelly (Fr)           0:18:42.1
 18    18  Naperville North           Marissa Speckmann (Fr)     0:18:43.0
 19    19  Lemont                     Lauren Dentzman (Sr)       0:18:43.6
 20    20  Lemont                     Katie Schmidt (So)         0:18:44.1
 21    21  Downers Grove North        Erin Walgamuth (So)        0:18:49.4
 22    22  Benet Academy              Sarah Clark (So)           0:18:49.7
 23    23  Lockport Township          Lindsay Kotovsky (Jr)      0:18:51.9
 24    24  Naperville North           Bekah Regenfuss (Sr)       0:19:00.6
 25    25  Hinsdale Central           Jenny Laser (Jr)           0:19:02.5
 26    26  Neuqua Valley              Sara Hartley (So)          0:19:02.8
 27    27  Lemont                     Alyssa Sandoval (Sr)       0:19:06.3
 28    28  Naperville North           Daphne Tice (Jr)           0:19:07.1
 29    29  Benet Academy              Abby Higgins (Jr)          0:19:07.6
 30    30  Neuqua Valley              Laura Krist (Sr)           0:19:10.6
 31    31  Hinsdale Central           Heather Stevens (Fr)       0:19:11.0
 32    32  Lockport Township          Gina Montagno (So)         0:19:11.4
 33    33  Naperville Central         Stephanie Zec (Sr)         0:19:14.2
 34    34  Downers Grove South        Ashley Muller (Sr)         0:19:14.9
 35    35  Benet Academy              Kristin Sellers (Jr)       0:19:15.6
 36    36  Downers Grove South        Alyssa Kelly (Jr)          0:19:16.4
 37    37  Downers Grove South        Niru Pradhan (Sr)          0:19:17.3
 38    38  Naperville Central         Holly DeBuck (Jr)          0:19:19.4
 39    39  Hinsdale Central           Gina Kapusta (Jr)          0:19:23.8
 40    40  Benet Academy              Kristie Eickhoff (Jr)      0:19:24.6
 41    41  Hinsdale Central           Megan Gleason (Sr)         0:19:25.6
 42    42  Naperville Central         Megan McClowry (Sr)        0:19:42.0
 43    43  Naperville Central         Emily Fischer (Jr)         0:19:42.8
 44    44  Naperville Central         Jessica Harney (Fr)        0:19:43.4
 45    45  Lockport Township          Lindsey Wyman (Fr)         0:19:45.1
 46    46  Lemont                     Allie Kostes (Fr)          0:19:45.6
 47    47  Neuqua Valley              Meagan Hynes (Fr)          0:19:46.0
 48    48  Downers Grove North        Anita Maurer (Jr)          0:19:46.3
 49    49  Downers Grove South        Riley Marsden (Fr)         0:19:50.5
 50    50  Lockport Township          Lauren Wyman (Fr)          0:19:54.4
 51    51  Naperville Central         Kathy Gu (Sr)              0:19:55.6
 52    52  Downers Grove North        Nicole Eckdahl (Sr)        0:19:59.0
 53    53  Hinsdale South             Paige Copeland (So)        0:20:04.9
 54    54  Downers Grove North        Jessica Mulcrone (So)      0:20:07.2
 55    55  Downers Grove South        Katherine Conner (So)      0:20:09.4
 56    56  Benet Academy              Nellie Marchese (Sr)       0:20:10.4
 57    57  Naperville Central         Julie Matic (Sr)           0:20:20.8
 58    58  Neuqua Valley              Casey Thomson (Fr)         0:20:31.6
 59    59  Neuqua Valley              Andrea Pelella (Fr)        0:20:35.3
 60    60  Romeoville                 Emily Caron (Sr)           0:20:36.3
 61    61  Bolingbrook                Erika Koch (Jr)            0:20:37.7
 62    62  Lemont                     Lisa Smith (Jr)            0:20:42.5
 63    63  Romeoville                 Mary Caron (So)            0:20:47.5
 64    64  Downers Grove North        Kelly Rounce (So)          0:20:48.9
 65    65  Lemont                     Emily Luzzo (So)           0:20:51.5
 66    66  Romeoville                 Andrea Bill (Jr)           0:20:51.9
 67    67  Hinsdale South             Amanda Gauthier (Fr)       0:20:53.1
 68    68  Downers Grove North        Julia McKay (Jr)           0:20:57.9
 69    69  Lemont                     Amanda Costello (Jr)       0:21:02.6
 70    70  Hinsdale South             Lydia Wentland (Jr)        0:21:12.5
 71    71  Hinsdale South             Maggie Dayhoff (So)        0:21:25.4
 72    72  Bolingbrook                Ashley Elmore (Jr)         0:21:32.2
 73    73  Bolingbrook                Traci Kiley (Jr)           0:22:03.5
 74    74  Bolingbrook                Joanne Wolf (So)           0:22:10.8
 75    75  Bolingbrook                Christina Silva (So)       0:22:15.4
 76    76  Hinsdale South             Maddie McGuire (So)        0:22:48.0
 77    77  Bolingbrook                Anna Frield (Fr)           0:22:51.1
 78    78  Romeoville                 Krissy Kinder (So)         0:23:23.4
 79    79  Hinsdale South             Francesca Romo (Fr)        0:23:44.6
 80    80  Bolingbrook                Rachel Chapman (Jr)        0:24:02.9
 81    81  Romeoville                 Jennifer O'Malley (Sr)     0:24:04.5
 82    82  Hinsdale South             Izzie Tobin (Jr)           0:24:06.7
 83    83  Romeoville                 Kristi Carvell (So)        0:26:36.5
 84    84  Romeoville                 Danielle Hernandez (So)    0:27:01.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Naperville North              42        1,   4,   9,  10,  18,  24,  28
  2   Lockport Township             67        2,   3,   7,  23,  32,  45,  50
  3   Hinsdale Central              85        5,   8,  16,  25,  31,  39,  41
  4   Benet Academy                115       14,  15,  22,  29,  35,  40,  56
  5   Neuqua Valley                121        6,  12,  26,  30,  47,  58,  59
  6   Downers Grove South          137       13,  17,  34,  36,  37,  49,  55
  7   Lemont                       174       19,  20,  27,  46,  62,  65,  69
  8   Downers Grove North          186       11,  21,  48,  52,  54,  64,  68
  9   Naperville Central           200       33,  38,  42,  43,  44,  51,  57
 10   Hinsdale South               337       53,  67,  70,  71,  76,  79,  82
 11   Romeoville                   348       60,  63,  66,  78,  81,  83,  84
 12   Bolingbrook                  355       61,  72,  73,  74,  75,  77,  80
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 11   Veronica Garcia (So)         Downers Grove North         0:18:23.4
 13   Nicole Thate (Fr)            Downers Grove South         0:18:29.6
 17   Molly Kelly (Fr)             Downers Grove South         0:18:42.1
 19   Lauren Dentzman (Sr)         Lemont                      0:18:43.6
 20   Katie Schmidt (So)           Lemont                      0:18:44.1
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Naperville North           90:50   18:10   1:09   17:34, 17:57, 18:18, 18:18, 18:43, 19:01
  2  Lockport Township          91:53   18:23   1:25   17:47, 17:52, 18:10, 18:52, 19:12, 19:45
  3  Hinsdale Central           93:02   18:36   1:13   17:58, 18:11, 18:39, 19:03, 19:11, 19:24
  4  Benet Academy              94:22   18:52   0:43   18:33, 18:35, 18:50, 19:08, 19:16, 19:25
  5  Neuqua Valley              94:35   18:55   1:37   18:09, 18:26, 19:03, 19:11, 19:46, 20:32
  6  Downers Grove South        95:02   19:00   0:48   18:30, 18:42, 19:15, 19:17, 19:18, 19:51
  7  Lemont                     97:04   19:25   1:59   18:44, 18:44, 19:07, 19:46, 20:43, 20:52
  8  Downers Grove North        97:08   19:26   1:44   18:24, 18:50, 19:47, 19:59, 20:08, 20:49
  9  Naperville Central         97:44   19:33   0:29   19:15, 19:20, 19:42, 19:43, 19:44, 19:56
 10  Hinsdale South            106:25   21:17   2:43   20:05, 20:53, 21:13, 21:26, 22:48, 23:45
 11  Bolingbrook               108:42   21:44   1:38   20:38, 21:33, 22:04, 22:11, 22:16, 22:51
 12  Romeoville                109:46   21:57   3:28   20:37, 20:48, 20:52, 23:24, 24:05, 26:37
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 11   Veronica Garcia (So)         Downers Grove North         0:18:23.4
 13   Nicole Thate (Fr)            Downers Grove South         0:18:29.6
 17   Molly Kelly (Fr)             Downers Grove South         0:18:42.1
 19   Lauren Dentzman (Sr)         Lemont                      0:18:43.6
 20   Katie Schmidt (So)           Lemont                      0:18:44.1
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 21, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015