Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class AA Cross Country Regional Championship hosted by West Aurora H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Waubonsie Valley Sectional on Oct. 29, 2005.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Waubonsie Valley              47 
  2   Wheaton Warrenville South     53 
  3   Wheaton North                 68 
  4   Marmion Academy              118 
  5   Batavia                      127 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Waubonsie Valley
Sectional on Oct. 29, 2005.


Ovral
Place         Name                        School
----------------------------------------------------------
 10   George Visser (Sr)           West Chicago           
 16   Adam Ahlden (Jr)             West Aurora            
 22   Johhny Wright (Jr)           Wheaton St. Francis    
 27   Michael Whildin (Sr)         Kaneland               
 29   Phil Diamond (So)            Wheaton St. Francis    
----------------------------------------------------------

 

 

October 22, 2005
Boys Varsity        
3.0 Miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Wheaton Warrenville South  Jonathan Popejoy (Sr)      0:14:52.6
  2     2  Waubonsie Valley           Brent Carius (Sr)          0:15:11.8
  3     3  Marmion Academy            Dave Grange (Jr)           0:15:14.9
  4     4  Waubonsie Valley           Brooks Yohannes (Sr)       0:15:19.7
  5     5  Batavia                    Jimmy Schafer (Sr)         0:15:21.0
  6     6  Wheaton North              Chase Kadlec (So)          0:15:21.4
  7     7  Wheaton Warrenville South  Kyle Brady (Sr)            0:15:23.0
  8     8  Marmion Academy            Josh Stein (So)            0:15:32.9
  9     9  Waubonsie Valley           John Gibbs (Sr)            0:15:35.0
 10    10  West Chicago               George Visser (Sr)         0:15:35.3
 11    11  Wheaton North              Ryan Richert (Sr)          0:15:39.7
 12    12  Wheaton Warrenville South  Michael Haggerty (So)      0:15:42.2
 13    13  Wheaton Warrenville South  Winston Zack (Jr)          0:15:46.0
 14    14  Waubonsie Valley           Paul Happ (Sr)             0:15:46.3
 15    15  Wheaton North              Dan Cline (Sr)             0:15:47.0
 16    16  West Aurora                Adam Ahlden (Jr)           0:15:47.8
 17    17  Wheaton North              Ryan Mademann (So)         0:15:50.4
 18    18  Waubonsie Valley           Alan Krol (Jr)             0:15:51.8
 19    19  Wheaton North              Andrew Clausen (Sr)        0:15:55.2
 20    20  Wheaton Warrenville South  Peter Casa (So)            0:15:56.6
 21    21  Waubonsie Valley           Mark Schumacher (So)       0:15:57.4
 22    22  Wheaton St. Francis        Johhny Wright (Jr)         0:15:57.8
 23    23  Batavia                    Danny Liechti (Jr)         0:15:59.0
 24    24  Waubonsie Valley           Henry Lapka (Jr)           0:16:00.2
 25    25  Batavia                    Robbie Blotter (Fr)        0:16:05.5
 26    26  Wheaton Warrenville South  Timothy Mordini (Sr)       0:16:06.2
 27    27  Kaneland                   Michael Whildin (Sr)       0:16:06.8
 28    28  Wheaton Warrenville South  Evan Possley (Jr)          0:16:08.2
 29    29  Wheaton St. Francis        Phil Diamond (So)          0:16:12.9
 30    30  Batavia                    Matt Lydon (Sr)            0:16:18.4
 31    31  West Chicago               Brenden Sullivan (Jr)      0:16:21.6
 32    32  Marmion Academy            Jason Richmond (Jr)        0:16:24.2
 33    33  Marmion Academy            Mike Fuja (Sr)             0:16:25.6
 34    34  Wheaton St. Francis        Ray Fontaine (Fr)          0:16:27.6
 35    35  Wheaton North              Graham Farnsworth (So)     0:16:28.4
 36    36  West Chicago               Kevin Pavnica (Jr)         0:16:28.7
 37    37  West Chicago               Brad Grant (Jr)            0:16:29.1
 38    38  Wheaton North              Justin Soderlund (So)      0:16:29.5
 39    39  Kaneland                   Mason Hatch (Sr)           0:16:32.0
 40    40  West Aurora                Jared Mead (Sr)            0:16:33.3
 41    41  Kaneland                   Ricky Anderson (Jr)        0:16:34.8
 42    42  Marmion Academy            Andrew Hebert (Sr)         0:16:35.6
 43    43  Kaneland                   Kevin Huml (So)            0:16:35.9
 44    44  Batavia                    Charlie Schafer (Sr)       0:16:36.3
 45    45  Wheaton St. Francis        Kevin Strohmaier (Sr)      0:16:38.2
 46    46  Batavia                    Jared Klein (So)           0:16:38.5
 47    47  Wheaton St. Francis        Zach Trogdon (Jr)          0:16:38.9
 48    48  Wheaton St. Francis        Jacob Nelson (Sr)          0:16:39.9
 49    49  East Aurora                Julian Ramirez (Jr)        0:16:40.9
 50    50  East Aurora                Miguel Casares (Sr)        0:16:41.3
 51    51  Wheaton St. Francis        Tommy Fallon (Jr)          0:16:41.6
 52    52  West Aurora                Phil Lindgren (Fr)         0:16:44.9
 53    53  West Aurora                Ryan Strusz (Sr)           0:16:48.1
 54    54  Batavia                    P.J. Holt (Jr)             0:16:53.3
 55    55  Illinois Math and Science  Everett Brokaw (Jr)        0:16:57.0
 56    56  Kaneland                   Sam Kranz (Jr)             0:17:13.2
 57    57  Kaneland                   Ken Hannemann (Jr)         0:17:20.1
 58    58  Illinois Math and Science  Charles Gross (Sr)         0:17:20.4
 59    59  Marmion Academy            Fred Wennlund (Sr)         0:17:21.9
 60    60  East Aurora                Andy Warren (Sr)           0:17:23.8
 61    61  Illinois Math and Science  Yang Gao (Sr)              0:17:28.9
 62    62  West Aurora                Javier Perez (Sr)          0:17:30.9
 63    63  East Aurora                Agustin Perez (Sr)         0:17:37.0
 64    64  Marmion Academy            Matt Grange (So)           0:17:40.3
 65    65  East Aurora                Genaro Saenz (Jr)          0:17:46.3
 66    66  West Aurora                Hans Lauzen (Jr)           0:17:48.3
 67    67  East Aurora                Luis Valadez (Jr)          0:17:51.3
 68    68  Kaneland                   Brett Snyder (Sr)          0:17:52.4
 69    69  West Aurora                Caleb Ackerman (Sr)        0:17:57.1
 70    70  Illinois Math and Science  Gilberto Perez (So)        0:17:58.9
 71    71  West Chicago               Lee Bennett (Jr)           0:18:01.6
 72    72  Illinois Math and Science  John Myrda (So)            0:18:05.0
 73    73  West Chicago               Brian Mateas (Fr)          0:18:06.7
 74    74  West Chicago               Doug Mateas (Fr)           0:18:15.2
 75    75  East Aurora                Adan Castellanos (Sr)      0:18:22.9
 76    76  Illinois Math and Science  Scott Ogilvie (So)         0:18:29.4
 77    77  Illinois Math and Science  Albert Ho (Jr)             0:20:05.8
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Waubonsie Valley              47        2,   4,   9,  14,  18,  21,  24
  2   Wheaton Warrenville South     53        1,   7,  12,  13,  20,  26,  28
  3   Wheaton North                 68        6,  11,  15,  17,  19,  35,  38
  4   Marmion Academy              118        3,   8,  32,  33,  42,  59,  64
  5   Batavia                      127        5,  23,  25,  30,  44,  46,  54
  6   Wheaton St. Francis          177       22,  29,  34,  45,  47,  48,  51
  7   West Chicago                 185       10,  31,  36,  37,  71,  73,  74
  8   Kaneland                     206       27,  39,  41,  43,  56,  57,  68
  9   West Aurora                  223       16,  40,  52,  53,  62,  66,  69
 10   East Aurora                  287       49,  50,  60,  63,  65,  67,  75
 11   Illinois Math and Science    316       55,  58,  61,  70,  72,  76,  77
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 10   George Visser (Sr)           West Chicago                0:15:35.3
 16   Adam Ahlden (Jr)             West Aurora                 0:15:47.8
 22   Johhny Wright (Jr)           Wheaton St. Francis         0:15:57.8
 27   Michael Whildin (Sr)         Kaneland                    0:16:06.8
 29   Phil Diamond (So)            Wheaton St. Francis         0:16:12.9
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Wheaton Warrenville South  77:42   15:32   1:04   14:53, 15:23, 15:43, 15:46, 15:57, 16:07
  2  Waubonsie Valley           77:46   15:33   0:40   15:12, 15:20, 15:35, 15:47, 15:52, 15:58
  3  Wheaton North              78:36   15:43   0:34   15:22, 15:40, 15:47, 15:51, 15:56, 16:29
  4  Marmion Academy            80:15   16:03   1:21   15:15, 15:33, 16:25, 16:26, 16:36, 17:22
  5  Batavia                    80:22   16:04   1:16   15:21, 15:59, 16:06, 16:19, 16:37, 16:39
  6  Wheaton St. Francis        81:57   16:23   0:41   15:58, 16:13, 16:28, 16:39, 16:39, 16:40
  7  West Chicago               82:58   16:36   2:26   15:36, 16:22, 16:29, 16:29, 18:02, 18:07
  8  Kaneland                   83:04   16:37   1:07   16:07, 16:32, 16:35, 16:36, 17:14, 17:20
  9  West Aurora                83:26   16:41   1:43   15:48, 16:34, 16:45, 16:48, 17:31, 17:49
 10  East Aurora                86:11   17:14   1:06   16:41, 16:42, 17:24, 17:37, 17:47, 17:52
 11  Illinois Math and Science  87:51   17:34   1:08   16:57, 17:21, 17:29, 17:59, 18:05, 18:30
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 10   George Visser (Sr)           West Chicago                0:15:35.3
 16   Adam Ahlden (Jr)             West Aurora                 0:15:47.8
 22   Johhny Wright (Jr)           Wheaton St. Francis         0:15:57.8
 27   Michael Whildin (Sr)         Kaneland                    0:16:06.8
 29   Phil Diamond (So)            Wheaton St. Francis         0:16:12.9
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 21, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015