Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Fr/So
Boys Fr/So Girls JV Boys Varsity Girls Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               30th Annual Aurora City Invitational   

August 28, 2010
Boys Fr/So          
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  West Aurora                Robert Herrera (So)        0:17:25.0
  2     2  Waubonsie Valley           Julian Morrison (So)       0:17:37.1
  3     3  West Aurora                Zack Truckenbrod (So)      0:17:40.5
  4     4  Waubonsie Valley           Garrett Eicher (Fr)        0:18:01.4
  5     5  Waubonsie Valley           Eric Onsager (Fr)          0:18:02.3
  6     6  Marmion                    Tim Riordan (Fr)           0:18:08.8
  7     7  Marmion                    Eric Lifka (Fr)            0:18:11.7
  8     8  Marmion                    Carter Dickson (Fr)        0:18:12.3
  9     9  West Aurora                Alan Martinez (So)         0:18:19.0
 10    10  Waubonsie Valley           Austin Carlson (So)        0:18:22.3
 11    11  Marmion                    Liam O'Dea (So)            0:18:32.5
 12    12  Waubonsie Valley           Daniel Byczynski (Fr)      0:18:36.1
 13    13  Waubonsie Valley           Zach Howerton (Fr)         0:18:40.5
 14    14  Marmion                    Nick Delaney (So)          0:18:48.0
 15    15  Aurora Christian           John DiCiccio (Fr)         0:18:54.0
 16    16  Marmion                    Eric Anderson (So)         0:18:55.5
 17    17  Marmion                    Kevin Grahovec (Fr)        0:18:56.7
 18    18  Waubonsie Valley           Stephen Scott (Fr)         0:18:58.6
 19    19  East Aurora                Isaac Soriano (Fr)         0:18:59.9
 20    20  West Aurora                Ivan Thompson (Fr)         0:19:07.6
 21        Marmion                    Ethan Young (Fr)           0:19:18.0
 22        Marmion                    Kevin Hoss (Fr)            0:19:20.6
 23        Marmion                    Chris Burrows (So)         0:19:22.0
 24        Waubonsie Valley           Brendan Lynch (Fr)         0:19:22.7
 25    21  Aurora Central Catholic    Justin Jerwers (So)        0:19:35.4
 26        Marmion                    Max Kelly (So)             0:19:37.1
 27        Marmion                    Bobby Wagner (So)          0:19:43.9
 28        Marmion                    Andrew Hallet (Fr)         0:19:46.5
 29    22  Aurora Central Catholic    Daniel Aguilera (So)       0:19:55.3
 30        Marmion                    Robert Wenzel (So)         0:19:57.3
 31        Waubonsie Valley           Austin White (Fr)          0:19:58.1
 32    23  West Aurora                Brandon Burke (Fr)         0:19:58.4
 33        Marmion                    Martin Torosian (Fr)       0:20:10.4
 34    24  Aurora Central Catholic    Ricardo Bustas (Fr)        0:20:12.1
 35        Waubonsie Valley           Ben Cotter (Fr)            0:20:12.9
 36    25  Aurora Central Catholic    Paul Hinterlong (So)       0:20:25.8
 37        Waubonsie Valley           Tyler Klimack (Fr)         0:20:26.4
 38    26  IMSA                       Wesley Beck (So)           0:20:29.9
 39        Marmion                    Matt Walz (Fr)             0:20:34.0
 40    27  East Aurora                Andrew Shinsako (So)       0:20:34.7
 41    28  IMSA                       Bryan Hoffman (So)         0:20:40.1
 42    29  Aurora Central Catholic    Benito Vega (So)           0:20:41.4
 43    30  West Aurora                Brandon McKay (So)         0:20:43.4
 44    31  East Aurora                Salvador Rodriguez (So)    0:20:44.1
 45        Waubonsie Valley           Kyle Halkerston (So)       0:20:47.3
 46        Marmion                    Nate Colwell (So)          0:20:48.7
 47    32  West Aurora                Joe Chavez (Fr)            0:20:58.2
 48    33  Aurora Central Catholic    Mike Hill (Fr)             0:21:04.0
 49        Waubonsie Valley           Chris Storm (Fr)           0:21:05.6
 50    34  Aurora Central Catholic    Javier Montelongo (Fr)     0:21:11.7
 51        West Aurora                Alex Nagy (So)             0:21:19.6
 52        West Aurora                Jose Morales (So)          0:21:21.8
 53        West Aurora                Phil Biondo (So)           0:21:23.2
 54        West Aurora                Phillip Ottesen (So)       0:21:25.9
 55        West Aurora                Andy McMullen (Fr)         0:21:26.3
 56    35  IMSA                       Josh Love (So)             0:21:26.7
 57    36  East Aurora                Joe Aguado (So)            0:21:29.7
 58        Aurora Central Catholic    Ben Leffelman (So)         0:21:36.5
 59    37  East Aurora                Armando Ortiz (So)         0:21:45.5
 60        Waubonsie Valley           Jeff Colvin (Fr)           0:21:46.5
 61        Waubonsie Valley           Brandon Jachimiec (So)     0:21:47.1
 62    38  IMSA                       Jeffery Zhao (So)          0:21:54.8
 63        Aurora Central Catholic    Brady McCue (Fr)           0:22:00.1
 64        Marmion                    Tom Schafer (Fr)           0:22:04.9
 65        Aurora Central Catholic    Justin Bush (So)           0:22:18.1
 66    39  East Aurora                Erick Acosta (So)          0:22:19.2
 67    40  Aurora Christian           Jack Davis (Jr)            0:22:23.8
 68        Marmion                    Brandon Rockwood (Fr)      0:22:25.5
 69    41  East Aurora                Diego Arevelo (So)         0:22:29.0
 70    42  IMSA                       Justin Sass (So)           0:22:39.6
 71    43  IMSA                       Kenzo Esquivel (So)        0:22:47.6
 72        Marmion                    Kurt Zepeda (Fr)           0:22:50.3
 73        West Aurora                Max Held (Fr)              0:23:05.5
 74        Aurora Central Catholic    Clae Carlson (Fr)          0:23:07.3
 75        Marmion                    Nicholas Ruble (Fr)        0:23:16.9
 76    44  Aurora Christian           Matt Tureson (Fr)          0:23:44.9
 77    45  IMSA                       Jimmy Huang (So)           0:23:49.4
 78        IMSA                       Ross Skelly (So)           0:23:53.8
 79    46  Aurora Christian           Tyler Davis (Fr)           0:23:54.9
 80        Aurora Central Catholic    David Sweet (So)           0:24:07.4
 81        East Aurora                Baltazar Nino (So)         0:24:18.9
 82        Marmion                    Zach Wulbert (Fr)          0:24:21.2
 83        IMSA                       Kyle Stanevich (So)        0:24:22.2
 84        Marmion                    Danny Buckley (Fr)         0:24:23.1
 85        Aurora Central Catholic    Jalen Lyles (So)           0:26:07.2
 86        Waubonsie Valley           Rahul Rajan (Fr)           0:26:08.1
 87        IMSA                       Kevin Zhang (So)           0:30:55.6
 88        Marmion                    T.J. Weber (Fr)            0:30:59.7
 89        Marmion                    Sandeep Prakadan (Fr)      0:31:26.7
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Waubonsie Valley              33        2,   4,   5,  10,  12,  13,  18
  2   Marmion                       46        6,   7,   8,  11,  14,  16,  17
  3   West Aurora                   56        1,   3,   9,  20,  23,  30,  32
  4   Aurora Central Catholic      121       21,  22,  24,  25,  29,  33,  34
  5   East Aurora                  150       19,  27,  31,  36,  37,  39,  41
  6   IMSA                         169       26,  28,  35,  38,  42,  43,  45
  7   Aurora Christian             192       15,  40,  44,  46,  47
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Waubonsie Valley           90:38   18:08   0:59   17:37, 18:01, 18:02, 18:22, 18:36, 18:40
  2  Marmion                    91:51   18:22   0:40   18:08, 18:11, 18:12, 18:32, 18:48, 18:55
  3  West Aurora                92:29   18:30   2:33   17:25, 17:40, 18:19, 19:07, 19:58, 20:43
  4  Aurora Central Catholic   100:48   20:10   1:06   19:35, 19:55, 20:12, 20:25, 20:41, 21:04
  5  East Aurora               103:31   20:42   2:46   18:59, 20:34, 20:44, 21:29, 21:45, 22:19
  6  IMSA                      107:08   21:26   2:10   20:29, 20:40, 21:26, 21:54, 22:39, 22:47
  7  Aurora Christian         No Score                 18:54, 22:23, 23:44, 23:54
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since August 25, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015