Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Boys Varsity Girls Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class 2A Cross Country Regional Championship hosted by Riverside-Brookfield H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Nazareth Academy Sectional on Oct. 30, 2010.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Riverside-Brookfield          29 
  2   Lemont                        41 
  3   Nazareth Academy             100 
  4   Juarez                       124 
  5   Little Village               155 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Nazareth Academy
Sectional on Oct. 30, 2010.


Ovral
Place         Name                        School
-----------------------------------------------------------
 17   Courtney Bratton (Fr)        Manley                  
 21   Jarvis Buchannon (Jr)        Orr                     
 23   Tazavious Walsh (So)         North Lawndale          
 24   Freddy Reyes (Jr)            Hancock                 
 26   Daniel Rodriguez (So)        Hancock                 
-----------------------------------------------------------

 

 

October 23, 2010
Boys Varsity        
3.0 Miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Juarez                     Felix Peralta (Sr)         0:16:27.9
  2     2  Lemont                     Tom Hoster (Sr)            0:16:38.6
  3     3  Riverside-Brookfield       Keegan Buttimer (Sr)       0:16:55.2
  4     4  Lemont                     Aaron Oldanie (So)         0:17:01.4
  5     5  Riverside-Brookfield       Travis Trevizo (Jr)        0:17:04.8
  6     6  Riverside-Brookfield       Chris Schomer (Sr)         0:17:13.3
  7     7  Riverside-Brookfield       Joey Melone (Jr)           0:17:15.8
  8     8  Riverside-Brookfield       John Keen (So)             0:17:20.4
  9     9  Lemont                     Scott Franklin (So)        0:17:35.7
 10    10  Riverside-Brookfield       Dan Curtin (Fr)            0:17:35.9
 11    11  Riverside-Brookfield       Kevin Prado (Sr)           0:17:44.6
 12    12  Lemont                     Matt Gagen (Fr)            0:17:55.6
 13    13  Nazareth Academy           Miles Dobis (Sr)           0:18:09.3
 14    14  Lemont                     James Dillenburg (Jr)      0:18:16.2
 15    15  Lemont                     Robert Cooling (Jr)        0:18:23.6
 16    16  Nazareth Academy           Tim Edwards (Jr)           0:18:48.3
 17    17  Manley                     Courtney Bratton (Fr)      0:18:55.8
 18    18  Juarez                     Indalecio Gaspar (Sr)      0:18:56.4
 19    19  Little Village             Jerry Kimble (Sr)          0:19:06.2
 20    20  Lemont                     Scott Matulik (So)         0:19:09.3
 21        Orr                        Jarvis Buchannon (Jr)      0:19:09.5
 22    21  Nazareth Academy           Colin Richards (Jr)        0:19:16.8
 23    22  North Lawndale             Tazavious Walsh (So)       0:19:25.8
 24    23  Hancock                    Freddy Reyes (Jr)          0:19:27.4
 25    24  Nazareth Academy           Mitchell Rubino (So)       0:19:39.9
 26    25  Hancock                    Daniel Rodriguez (So)      0:19:51.5
 27    26  Nazareth Academy           Cameron Franko (So)        0:19:52.3
 28    27  Juarez                     Michael Frias (Jr)         0:19:54.0
 29    28  Little Village             Alonso Ledesma (Sr)        0:20:03.2
 30    29  Little Village             Jesus Ortega (Jr)          0:20:04.4
 31    30  Nazareth Academy           Jack Hannigan (Jr)         0:20:07.3
 32    31  Nazareth Academy           Andrew Brown (So)          0:20:10.8
 33    32  Hancock                    Luis Jacinto (Sr)          0:20:12.7
 34    33  North Lawndale             Jocqui Henry (So)          0:20:13.9
 35        Cristo Rey Jesuit          Miguel Rodriguez (Fr)      0:20:16.0
 36    34  North Lawndale             Treshawn Carr (Fr)         0:20:16.3
 37    35  North Lawndale             Tim Gowdy (So)             0:20:51.9
 38    36  North Lawndale             Damonta Hawkins (So)       0:21:45.5
 39        Orr                        Lavontae Whittfield (Fr)   0:21:45.7
 40        Cristo Rey Jesuit          Isaac Moreno (So)          0:21:46.1
 41    37  Juarez                     Christopher Juarez (Sr)    0:21:55.2
 42    38  North Lawndale             Justin Johnson (Fr)        0:21:56.7
 43    39  Little Village             Josue Zavala (So)          0:22:18.0
 44    40  Little Village             Robert Favela (Fr)         0:22:51.7
 45        Orr                        Kareem Price (So)          0:23:25.8
 46    41  Juarez                     Antonio Montes (Fr)        0:24:03.2
 47        Orr                        Jovan Brown (So)           0:24:37.3
 48    42  Hancock                    Fabian Ayar (Fr)           0:25:02.4
 49    43  Hancock                    Alberto Leon (Jr)          0:25:03.5
 50    44  Manley                     Derrick Hart (Fr)          0:25:03.8
 51    45  North Lawndale             Jason Johnson (Fr)         0:25:07.6
 52    46  Little Village             Eduardo Morelos (Fr)       0:25:18.5
 53    47  Hancock                    Carlos Garcia (Fr)         0:26:24.4
 54    48  Hancock                    Jovani Garcia (So)         0:26:27.4
 55    49  Juarez                     Rafael Lara (Fr)           0:26:39.5
 56    50  Little Village             Rafael Ocampo (Fr)         0:27:30.0
 57    51  Manley                     Montrell Sanders (Fr)      0:28:08.3
 58    52  Manley                     Brian Gayles (Fr)          0:28:27.4
 59    53  Manley                     Lamar Parker (So)          0:29:27.4
 60    54  Manley                     George Brent (Fr)          0:30:39.5
 61        Cristo Rey Jesuit          Vismark Juarez (So)        0:31:31.0
 62    55  Manley                     Sharif Blake (Fr)          0:33:01.5
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Riverside-Brookfield          29        3,   5,   6,   7,   8,  10,  11
  2   Lemont                        41        2,   4,   9,  12,  14,  15,  20
  3   Nazareth Academy             100       13,  16,  21,  24,  26,  30,  31
  4   Juarez                       124        1,  18,  27,  37,  41,  49
  5   Little Village               155       19,  28,  29,  39,  40,  46,  50
  6   North Lawndale               160       22,  33,  34,  35,  36,  38,  45
  7   Hancock                      165       23,  25,  32,  42,  43,  47,  48
  8   Manley                       217       17,  44,  51,  52,  53,  54,  55
  9   Cristo Rey Jesuit          No Score - Had only 3 finishers
 10   Orr                        No Score - Had only 4 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 17   Courtney Bratton (Fr)        Manley                      0:18:55.8
 21   Jarvis Buchannon (Jr)        Orr                         0:19:09.5
 23   Tazavious Walsh (So)         North Lawndale              0:19:25.8
 24   Freddy Reyes (Jr)            Hancock                     0:19:27.4
 26   Daniel Rodriguez (So)        Hancock                     0:19:51.5
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Riverside-Brookfield       85:52   17:10   0:25   16:56, 17:05, 17:14, 17:16, 17:21, 17:36
  2  Lemont                     87:30   17:30   1:38   16:39, 17:02, 17:36, 17:56, 18:17, 18:24
  3  Nazareth Academy           95:49   19:10   1:43   18:10, 18:49, 19:17, 19:40, 19:53, 20:08
  4  Juarez                    101:19   20:16   7:36   16:28, 18:57, 19:54, 21:56, 24:04, 26:40
  5  North Lawndale            102:35   20:31   2:20   19:26, 20:14, 20:17, 20:52, 21:46, 21:57
  6  Little Village            104:26   20:53   3:45   19:07, 20:04, 20:05, 22:18, 22:52, 25:19
  7  Hancock                   109:40   21:56   5:36   19:28, 19:52, 20:13, 25:03, 25:04, 26:25
  8  Manley                    130:05   26:01  10:32   18:56, 25:04, 28:09, 28:28, 29:28, 30:40
  9  Cristo Rey Jesuit         No Score                20:16, 21:46, 31:31
 10  Orr                       No Score                19:10, 21:46, 23:26, 24:38
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP FIVE SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 17   Courtney Bratton (Fr)        Manley                      0:18:55.8
 19   Jerry Kimble (Sr)            Little Village              0:19:06.2
 21   Jarvis Buchannon (Jr)        Orr                         0:19:09.5
 24   Freddy Reyes (Jr)            Hancock                     0:19:27.4
 26   Daniel Rodriguez (So)        Hancock                     0:19:51.5
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 21, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015