Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Official Advancers
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Individual Qualifiers (by points)
Final Team Standings (by time)
Individual Qualifiers (by time)

 

 

IHSA Class 2A Cross Country Regional Championship hosted by Crete-Monee H.S.

Official Advancers:

The following teams will advance to the Normal Community West Sectional on Oct. 29, 2011.


Place           School            Score
---------------------------------------
  1   Lincoln-Way West              46 
  2   Morris                        79 
  3   Ottawa Township               89 
  4   Providence Catholic          114 
  5   LaSalle-Peru                 134 
  6   Rich South                   160 
  7   Streator Township            178 
---------------------------------------


The following five athletes will advance as individuals to the Normal Community West
Sectional on Oct. 29, 2011.


Ovral
Place         Name                        School
------------------------------------------------------------
 13   Bryce Stluka (So)            Crete-Monee              
 24   LaRon Rogers (Sr)            Rich East                
 31   Leon Heard (Jr)              Rich East                
 32   Josh Millsap (Jr)            Crete-Monee              
 35   Devontae Bowman (Jr)         Rich East                
------------------------------------------------------------

 

 

October 22, 2011
Boys Varsity        
2.95 Miles 


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Rich South                 Louis Henderson (Sr)       0:16:53.9
  2     2  Rich South                 Luke Henderson (Sr)        0:16:55.2
  3     3  Lincoln-Way West           Mark Pedziwiatr (Sr)       0:17:01.2
  4     4  Providence Catholic        Steve Sismelich (So)       0:17:03.4
  5     5  LaSalle-Peru               Vincent Walker (Sr)        0:17:05.9
  6     6  Morris                     Jacob Wantland (Fr)        0:17:08.0
  7     7  Morris                     Heath Hougas (Sr)          0:17:17.4
  8     8  Lincoln-Way West           Adam Fabian (So)           0:17:27.7
  9     9  Ottawa Township            Adam Frick (Jr)            0:17:37.9
 10    10  Lincoln-Way West           Ryan Kennedy (So)          0:17:41.1
 11    11  Lincoln-Way West           Billy Crimmins (Sr)        0:17:45.6
 12    12  Providence Catholic        Nick Beller (Sr)           0:17:46.7
 13    13  Crete-Monee                Bryce Stluka (So)          0:17:47.1
 14    14  Lincoln-Way West           Trevor Jablonski (Jr)      0:17:47.5
 15    15  Lincoln-Way West           Chris Hunsaker (Jr)        0:17:49.2
 16    16  Ottawa Township            Ken Armstrong (So)         0:18:04.8
 17    17  Ottawa Township            Wyatt Mach (Jr)            0:18:12.9
 18    18  Lincoln-Way West           Nate Stefka (Sr)           0:18:14.9
 19    19  LaSalle-Peru               Taylor Postula (Jr)        0:18:16.6
 20    20  Ottawa Township            Chandlar Armstrong (Fr)    0:18:22.3
 21    21  Morris                     Austin Fatlan (So)         0:18:30.9
 22    22  Morris                     Nick Marino (So)           0:18:37.0
 23    23  Morris                     Justin Sjostrom (Jr)       0:18:37.2
 24    24  Rich East                  LaRon Rogers (Sr)          0:18:46.7
 25    25  Streator Township          Nathan Welch (Sr)          0:18:48.9
 26    26  Streator Township          Michael Tafoya (Sr)        0:18:49.5
 27    27  Ottawa Township            Thomas Wolfe (Sr)          0:18:52.3
 28    28  Providence Catholic        Mike Monroe (So)           0:19:00.2
 29    29  Morris                     Jacob Wilson (Sr)          0:19:03.6
 30    30  Morris                     Blake Wilhelmsen (Sr)      0:19:03.9
 31    31  Rich East                  Leon Heard (Jr)            0:19:04.2
 32    32  Crete-Monee                Josh Millsap (Jr)          0:19:06.6
 33    33  Providence Catholic        Cole Ferguson (Sr)         0:19:08.1
 34    34  LaSalle-Peru               Mathew Halm (Jr)           0:19:09.4
 35    35  Rich East                  Devontae Bowman (Jr)       0:19:09.9
 36    36  LaSalle-Peru               Jonathan Boyer (Sr)        0:19:12.8
 37    37  Providence Catholic        Christian Pantoja (Jr)     0:19:15.0
 38    38  Streator Township          Mario Fuentes (Sr)         0:19:21.1
 39    39  Ottawa Township            Nathanael Nelson (So)      0:19:21.3
 40    40  LaSalle-Peru               Drew Bacidore (Jr)         0:19:28.7
 41    41  Ottawa Township            Mason Curtis (Fr)          0:19:42.7
 42    42  Streator Township          Brian Kerestes (Fr)        0:19:43.8
 43    43  Providence Catholic        Adam Morrison (Fr)         0:19:44.9
 44    44  Providence Catholic        Jack Doyle (So)            0:19:49.7
 45    45  LaSalle-Peru               Zachary Christmann (Jr)    0:19:59.8
 46    46  LaSalle-Peru               Tiernan Ebener (Jr)        0:20:38.8
 47    47  Streator Township          Isaias Macias (Jr)         0:20:40.7
 48    48  Rich East                  Terrance Brinson (Sr)      0:20:52.8
 49    49  Crete-Monee                General McArthur (Fr)      0:21:01.9
 50    50  Rich South                 Wallace Muhammad (Jr)      0:21:19.3
 51    51  Crete-Monee                Michael Lynch (Jr)         0:21:25.1
 52    52  Rich South                 Malik Bouie (Jr)           0:21:29.1
 53    53  Rich East                  Alan Mitchell (Fr)         0:21:45.6
 54    54  Rich East                  Demetrius Hendricks (Jr)   0:22:06.2
 55    55  Rich South                 Kris Bronson (Sr)          0:22:15.1
 56    56  Streator Township          Kyle Mesarchik (Fr)        0:22:25.7
 57    57  Streator Township          Steven Lawless (So)        0:22:25.9
 58    58  Crete-Monee                Billy O'Reilly (Fr)        0:23:53.2
 59    59  Crete-Monee                Casey Warrick (So)         0:24:18.8
 60    60  Crete-Monee                Brandon Elliott (So)       0:28:31.2
 61    61  Rich East                  Nick Bates (Jr)            0:30:26.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Lincoln-Way West              46        3,   8,  10,  11,  14,  15,  18
  2   Morris                        79        6,   7,  21,  22,  23,  29,  30
  3   Ottawa Township               89        9,  16,  17,  20,  27,  39,  41
  4   Providence Catholic          114        4,  12,  28,  33,  37,  43,  44
  5   LaSalle-Peru                 134        5,  19,  34,  36,  40,  45,  46
  6   Rich South                   160        1,   2,  50,  52,  55
  7   Streator Township            178       25,  26,  38,  42,  47,  56,  57
  8   Rich East                    191       24,  31,  35,  48,  53,  54,  61
  9   Crete-Monee                  203       13,  32,  49,  51,  58,  59,  60
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP SEVEN SCHOOLS


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 13   Bryce Stluka (So)            Crete-Monee                 0:17:47.1
 24   LaRon Rogers (Sr)            Rich East                   0:18:46.7
 31   Leon Heard (Jr)              Rich East                   0:19:04.2
 32   Josh Millsap (Jr)            Crete-Monee                 0:19:06.6
 35   Devontae Bowman (Jr)         Rich East                   0:19:09.9
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Lincoln-Way West           87:45   17:33   0:46   17:02, 17:28, 17:41, 17:46, 17:48, 17:50
  2  Morris                     90:12   18:02   1:30   17:08, 17:18, 18:31, 18:37, 18:38, 19:04
  3  Ottawa Township            91:12   18:14   1:15   17:38, 18:05, 18:13, 18:23, 18:53, 19:22
  4  Providence Catholic        92:15   18:27   2:11   17:04, 17:47, 19:01, 19:08, 19:15, 19:45
  5  LaSalle-Peru               93:15   18:39   2:23   17:06, 18:17, 19:10, 19:13, 19:29, 20:00
  6  Streator Township          97:25   19:29   1:52   18:49, 18:50, 19:21, 19:44, 20:41, 22:26
  7  Rich South                 98:54   19:47   5:21   16:54, 16:56, 21:20, 21:29, 22:15
  8  Rich East                  99:41   19:56   2:59   18:47, 19:05, 19:10, 20:53, 21:46, 22:07
  9  Crete-Monee               103:15   20:39   6:07   17:47, 19:07, 21:02, 21:25, 23:54, 24:19
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


TOP FIVE RUNNERS NOT PLACING IN THE TOP SEVEN SCHOOLS  (from total team time)


Ovral
Place          Name                        School                 Time
------------------------------------------------------------------------
 13   Bryce Stluka (So)            Crete-Monee                 0:17:47.1
 24   LaRon Rogers (Sr)            Rich East                   0:18:46.7
 31   Leon Heard (Jr)              Rich East                   0:19:04.2
 32   Josh Millsap (Jr)            Crete-Monee                 0:19:06.6
 35   Devontae Bowman (Jr)         Rich East                   0:19:09.9
------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 18, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015