Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls JV Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

 2011 Annual European Meet hosted by Yorkville H.S.

August 29, 2011
Boys Varsity        
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Yorkville                  Chjris Kellogg (Sr)        0:15:31.1
  2     2  Plainfield South           Tyler Ryan (Sr)            0:15:34.6
  3     3  Yorkville                  Eric Baker (Jr)            0:15:40.0
  4     4  Marmion                    Matt Choice (Sr)           0:15:42.1
  5     5  West Aurora                Omar Gomez (Jr)            0:15:44.0
  6     6  Marmion                    Nolan Dickson (Sr)         0:15:47.3
  7     7  Yorkville                  Zak Arcara (Jr)            0:15:49.5
  8     8  Marmion                    Will Graft (Sr)            0:15:55.8
  9     9  Yorkville                  Jake Callahan (Sr)         0:15:57.6
 10    10  Marmion                    Brady Hunt (Sr)            0:16:04.5
 11    11  Yorkville                  Nick Harrison (Jr)         0:16:06.4
 12    12  West Aurora                Nate Pealstrom (Sr)        0:16:17.8
 13    13  Marmion                    Rich Parilla (Sr)          0:16:24.2
 14    14  West Aurora                Calvin Robinson (Sr)       0:16:24.8
 15    15  Plainfield South           Cody Dyer (Jr)             0:16:30.1
 16    16  Marmion                    John Graft (So)            0:16:30.6
 17    17  Marmion                    Tim Riordan (So)           0:16:31.9
 18    18  Plainfield South           Joe Weis (Sr)              0:16:36.2
 19    19  Yorkville                  Shawn O'Malley (Jr)        0:16:36.4
 20    20  Plainfield South           Frank Pasqua (Jr)          0:16:36.7
 21        Marmion                    Eric Lifka (So)            0:16:37.8
 22    21  Oswego East                Turner Kelly (Fr)          0:16:40.3
 23    22  Yorkville                  Justin Vacha (So)          0:16:43.7
 24        Marmion                    Josh Kanute (Jr)           0:16:44.8
 25    23  Aurora Christian           Jake Gehman (Jr)           0:16:46.9
 26    24  West Aurora                Alan Martinez (Jr)         0:16:49.4
 27    25  Oswego East                Jordan Maher (Sr)          0:16:52.7
 28        Marmion                    Kevin Grahovec (So)        0:16:57.3
 29    26  Aurora Christian           Jake Wert (Sr)             0:16:59.6
 30    27  Oswego East                Nick Karasch (So)          0:17:03.6
 31        Marmion                    Chris Burrows (Jr)         0:17:04.1
 32    28  Oswego East                Andrew Patsch (Jr)         0:17:04.5
 33    29  West Aurora                Deonta Motley (Jr)         0:17:06.6
 34        Marmion                    Nick Delaney (Jr)          0:17:09.2
 35        Marmion                    Liam O'Dea (Jr)            0:17:10.0
 36    30  Oswego East                Elijah Page (So)           0:17:11.3
 37    31  West Aurora                Vontrel Hawkins (Sr)       0:17:16.3
 38    32  Aurora Christian           Sam Schuette (Sr)          0:17:17.1
 39    33  Aurora Christian           John Diccio (So)           0:17:17.3
 40    34  Oswego East                Andrew Holm (Jr)           0:17:20.1
 41    35  Aurora Christian           Jared Osika (Sr)           0:17:22.6
 42        Marmion                    Andy Young (Sr)            0:17:35.1
 43    36  West Aurora                Brandon McKay (Jr)         0:17:37.9
 44        Yorkville                  Brad King (Jr)             0:17:45.6
 45        Yorkville                  Brandon Beerup (Sr)        0:17:46.3
 46    37  Oswego East                Ryan Fluke (Fr)            0:17:47.1
 47        Marmion                    Eric Anderson (Jr)         0:17:48.7
 48    38  Lisle                      Jefferson Chan (So)        0:17:49.2
 49        Marmion                    Chris Rockwood (Sr)        0:17:49.5
 50    39  Plainfield South           Billy Klebenow (Sr)        0:17:50.9
 51        Yorkville                  John Stenger (Sr)          0:18:03.0
 52        Marmion                    Micheal Pipp (Sr)          0:18:03.4
 53    40  Plainfield South           Nick Marquez (Jr)          0:18:04.2
 54        Marmion                    Max Kelly (Jr)             0:18:05.9
 55        Oswego East                Tyler McQuality (So)       0:18:07.2
 56        Marmion                    Connor Medernach (Sr)      0:18:09.2
 57    41  Aurora Christian           Grason Poling (Jr)         0:18:16.0
 58        Oswego East                Joe Molina (Jr)            0:18:21.0
 59        Yorkville                  Kyle Culp (Sr)             0:18:21.9
 60        Oswego East                Colin Jecha (Sr)           0:18:27.4
 61        Marmion                    Robert Wenzel (Jr)         0:18:50.5
 62        Oswego East                Jorge Luna (Jr)            0:18:54.0
 63        West Aurora                Austin Rosenwinkle (Jr)    0:18:56.9
 64        Yorkville                  Eddie Sandor (So)          0:18:57.6
 65        Marmion                    Nate Colwell (Jr)          0:18:58.1
 66        Yorkville                  David Nelson (Jr)          0:19:06.8
 67        Marmion                    Bobby Wagner (Jr)          0:19:21.6
 68        West Aurora                Phil Watron (??)           0:19:22.2
 69        Marmion                    Dan McLean (Sr)            0:19:25.1
 70    42  Plainfield South           Christian Quinones (Sr)    0:19:32.8
 71        Plainfield South           Anthony Santillo (Jr)      0:19:35.8
 72        Oswego East                Mourad Kerdjoudj (Jr)      0:19:38.1
 73        West Aurora                Ethan Lesher (Jr)          0:19:40.0
 74    43  Lisle                      Zach Lange (Sr)            0:19:43.0
 75        West Aurora                Chase Woods (Jr)           0:19:56.6
 76        Oswego East                Alex Twardowski (Jr)       0:20:15.8
 77        West Aurora                Cesar Perez (Jr)           0:20:16.2
 78    44  Lisle                      Tom Mandel (Jr)            0:20:46.8
 79        Marmion                    Paul Thornton (Sr)         0:20:47.3
 80    45  Lisle                      Nick Olson (Sr)            0:21:17.1
 81        Yorkville                  Tyler Farnsworth (Sr)      0:21:24.6
 82        Oswego East                Adam Van Boekel (Jr)       0:21:34.5
 83        Marmion                    Nevin Abraham (Sr)         0:21:37.4
 84        Marmion                    Daniel Klug (Sr)           0:21:37.8
 85        Marmion                    Emmanual DelaCruz (Sr)     0:21:39.4
 86        Oswego East                Sam Ramirez (Jr)           0:21:44.2
 87    46  Lisle                      Pat Swindle (Sr)           0:21:45.4
 88        West Aurora                Alec Leali (Sr)            0:21:45.7
 89        Plainfield South           Jack Strand (Sr)           0:21:53.6
 90    47  Lisle                      Jake Haseltine (Sr)        0:21:54.0
 91    48  Lisle                      Marc Cullerton (Sr)        0:21:54.9
 92        Yorkville                  Dylan Putzler (Jr)         0:22:09.2
 93        Yorkville                  RJ Krause (Jr)             0:22:32.6
 94        Lisle                      Robert Kulevich (Sr)       0:22:40.6
 95        West Aurora                Steven Lambert (Jr)        0:22:49.3
 96    49  Aurora Christian           Joe Grimm (Jr)             0:23:02.8
 97        Lisle                      Tyler Kirtley (Jr)         0:23:38.9
 98        Aurora Christian           Peter Allcorn (Fr)         0:23:55.8
 99        Lisle                      Pfil Fujiwara (Sr)         0:24:51.9
100        Lisle                      Forrest Anderson (Sr)      0:25:02.5
101        Lisle                      Matt Holland (Sr)          0:25:07.4
102        Yorkville                  Brandon Hamilton (So)      0:25:23.0
103        West Aurora                Gonzalo Moreno (Sr)        0:25:24.8
104        Marmion                    Anthony DiSanto (Jr)       0:25:27.0
105        Lisle                      Connor Liss (Sr)           0:26:03.4
106        Yorkville                  Tim Pape (Sr)              0:26:18.2
107        Lisle                      Tom Hoscheidt (Sr)         0:26:29.2
108        Lisle                      Matt Wenzel (Sr)           0:30:01.0
109        Lisle                      Sam Nolan (Jr)             0:31:13.7
110        Yorkville                  Aj Branson (Sr)            0:34:36.5
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                     31        1,   3,   7,   9,  11,  19,  22
  2   Marmion                       41        4,   6,   8,  10,  13,  16,  17
  3   West Aurora                   84        5,  12,  14,  24,  29,  31,  36
  4   Plainfield South              94        2,  15,  18,  20,  39,  40,  42
  5   Oswego East                  131       21,  25,  27,  28,  30,  34,  37
  6   Aurora Christian             149       23,  26,  32,  33,  35,  41,  49
  7   Lisle                        216       38,  43,  44,  45,  46,  47,  48
  8   Aurora Central Catholic    No Score - Had only 0 finishers
  9   Unknown School             No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  79:03   15:49   0:35   15:31, 15:40, 15:49, 15:57, 16:06, 16:36
  2  Marmion                    79:52   15:58   0:42   15:42, 15:47, 15:55, 16:04, 16:24, 16:30
  3  West Aurora                82:20   16:28   1:22   15:44, 16:17, 16:24, 16:49, 17:06, 17:16
  4  Plainfield South           83:06   16:37   2:16   15:34, 16:30, 16:36, 16:36, 17:50, 18:04
  5  Oswego East                84:50   16:58   0:31   16:40, 16:52, 17:03, 17:04, 17:11, 17:20
  6  Aurora Christian           85:41   17:08   0:36   16:46, 16:59, 17:17, 17:17, 17:22, 18:16
  7  Lisle                     101:20   20:16   3:56   17:49, 19:43, 20:46, 21:17, 21:45, 21:54
  8  Aurora Central Catholic  No Score                 
  9  Unknown School           No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since August 27, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015