Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

USATF IL JO State
USATF Midwest Indoor The Summit League W. Sub. Silver Girls Conf. W. Sub. Gold Boys Conf. W. Sub. Gold Girls Conf. Mather Invite TARS Invite Matt Wulf Invite Wheaton Invite Wheaton Twilight Benedictine Eagle Invite Highland Invite Cougar Invite Little Cat Invitational Northern Athletics Conf. Carlin Nalley Invite Northwest Crossroads Conf. SW Pairie Conf. SWSC 'Blue' Boys Conf. Lisle Girls Sectional Calumet Girls Sectional Calumet Boys Sectional Lisle Boys Sectional LSA State Champ. USATF IL JO State USATF Region 7 JO CAP Games

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Sub-Bantam
Bantam
Midget
Youth
Intermediate
Young

Results are posted here for the 2008 USATF Illinois Junior Olympics State Track & Field Championships hosted by USATF Illinois.  The meet was held Friday, June 20 thru Sunday, June 22, 2008 at Kankakee High School, Kankakee, Illinois.

View the meet records for this meet.

View the results from the 2007 meet.

Region Qualification:  The top 6 finishers in each event qualify to advance to the Region 7 meet to be held at North Chicago High School, North Chicago, Illinois on July 12-13, 2008.  To actually participate in that meet however, you must pay the additional fees at this meet on June 20-22.

Multi Events will only be held at the Region meet and competed on July 10-11, 2008 at North Chicago High School, North Chicago, Illinois.

To register for this meet, go to www.kompusport.net
For additional information about this meet, go to www.usatfillinois.org

                   

Use one of the tables below to find the event you want, or go to the age division at left to find each event.

Key

The following codes are used throughout this page:
P = Prelim
F = Final
X = Exhibition
Shrimps = 3-4 yrs old (born in 2004 or 2005)
Atoms   = 5-6 yrs old (born in 2002 or 2003)
SBG = Sub-Bantam Girls (up to 8 yrs old - born in 2000 or later)
SBB = Sub-Bantam Boys (up to 8 yrs old - born in 2000 or later)
BG = Bantam Girls (9-10 yrs old - born in 1998 or 1999)
BB = Bantam Boys (9-10 yrs old - born in 1998 or 1999)
MG = Midget Girls (11-12 yrs old - born in 1996 or 1997)
MB = Midget Boys (11-12 yrs old - born in 1996 or 1997)
YG = Youth Girls (13-14 yrs old - born in 1994 or 1995)
YB = Youth Boys (13-14 yrs old - born in 1994 or 1995)
IG = Intermediate Girls (15-16 yrs old - born in 1992 or 1993)
IB = Intermediate Boys (15-16 yrs old - born in 1992 or 1993)
YW = Young Women (17-18 yrs old - born in 1990, 1991 or after July 27, 1989)
YM = Young Men (17-18 yrs old - born in 1990, 1991 or after July 27, 1989)

Order of Running Events

Note:  Except where otherwise noted, the starting order shall be Younger to Older, girls first.  The next event will immediately follow the previous one.

Note:  The 100, 200, 400 & all 80, 100 & 110 Hurdles will be seeded at the meet once the clerks scratch athletes who do not check in.  This is the way the National meet is run for all events, but more importantly, it assures that all heats are seeded with athletes who will actually compete.  If you check in late, you will not be seeded in the event and will not be allowed to compete.  You can view performance lists for all unseeded events below.  Click here to view them.

Note:  * Finals will be run in Prelim times slots if eight (8) or fewer athletes report to the clerk.

Friday, June 20  --  3:00 pm   Start

3:00 pm	Steeplechase  F   IG, YW, IB, YM
        4x100         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        4x800         F   MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Saturday, June 21  --  8:00 am   Start

8:00 am 1500RW        F   BG, BB, MG, MB
        3000RW        F   YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           P*  SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        800           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        100           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200/400H      F   YG, YB, IG, YW, IB, YM

Sunday, June 22 -- 8:00 am   Start

8:00 am 5000          F   YM
        3000          F   MG, MB, YG, IG, YW, YB, IB
        110/100/80H   P*  YM, IB, YW, IG, YB, YG, MB, MG
        Ten Minute Break
        80/100/110H   F   MG, MB, YG, YB, IG, YW, IB, YM
        400           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        1500          F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        200           F   SBG, SBB, BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM
        25/50/75      X   Atoms & Shripms (Exhibition only, no registration, no official results)
        4x400         F   BG, BB, MG, MB, YG, YB, IG, IB, YW, YM

Order of Field Events

Friday, June 20  --  3:00 pm   Start

 3:00 pm  LJ   SBG, BG
 3:00 pm  TJ   YG, IG, YW
 3:00 pm  JT   YG, IG, YW, YB, IB, YM
          HT   IG, YW, IB, YM (after JT is done)
 3:00 pm  PV   YB, IB, YM

Saturday, June 21  --  10:00 am   Start

10:00 am  LJ   MG, YG, IG, YW
10:00 am  TJ   YB, IB, YM
10:00 am  SP   BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  DT   MG, YG, IG, YW
10:00 am  HJ   BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  PV   YG, IG, YW

Sunday, June 22 -- 10:00 am   Start

10:00 am  LJ   SBB, BB, MB, YB, IB, YM
10:00 am  SP   BG, MG, YG, IG, YW
10:00 am  DT   MB, YB, IB, YM
10:00 am  MJ (Mini Javelin) BG, BB, MG, MB
10:00 am  HJ   BG, MG, YG, IG, YW

Team Scores

Points awarded as 10-8-6-4-2-1.

Sub-Bantam Girls
Sub-Bantam Boys
Bantam Girls
Bantam Boys
Midget Girls
Midget Boys
Youth Girls
Youth Boys
Intermediate Girls
Intermediate Boys
Young Women
Young Men

Olympic Style Medal Count

Using an Olympics style medal count, this listing is for reference, comparison and fun only.  It may or may not represent the number and type of actual medals or awards handed out at the meet.

 

Overall

Girls

Boys

Club

Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze  Total  Gold  Silver  Bronze 
Unattached                        
Angelic Flyers TC                        
Aurora Flyers TC                        
Ben Newson Jr. TC                        
Central Illinois                        
Chicago Striders TC                        
Cougar TC                        
Country Club Hills Gazelles                        
Elgin Sharks TC                        
Fast & Fit  TC                        
Firestarters TC                        
Flight TC                        
Golden Eagles                        
Huskie TC                        
Illini Heat TC                        
Illinois Elite Youth TC                        
Illinois Gold                        
Illinois Stealth Bombers                        
Illinois Storm TC                        
Kankakee TC                        
Lake County Lightning                        
Lions TC                        
LV's Cheetahs                        
Marion Swamp Fox                        
North Shore Breeze                        
O.F.F.                        
Rochell TC                        
Rockford Fire                        
Southwest Suburban TC                        
Springfield Striders                        
Uni-Uni TC                        
Univ. of Chicago TC                        
Waukegan Invaders                        
Zephyrs TC                        

Event Chart

Note:  #'s in hurdles are hurdle heights
       #'s in HJ & PV are approx. starting heights
       #'s in other field events are implement weights
  SBG SBB BG BB MG MB YG YB IG IB YW YM
100 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
200 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
400 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
800 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
1500 Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
3000         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes  
5000                       Yes
1500RW     Yes Yes Yes Yes            
3000RW             Yes Yes Yes Yes Yes Yes
80H         30" 30"            
100H             30" 33" 33"   33"  
110H                   39"   39"
200H             30" 30"        
400H                 30" 36" 30" 36"
STEEPLE                 Yes Yes Yes Yes
4x100     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x400     Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
4x800         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
LJ Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
TJ         Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes Yes
SP     6lb 6lb 6lb 6lb 6lb 4kg 4kg 12lb 4kg 12lb
DT         1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.0kg 1.6kg 1.0kg 1.6kg
MJ     300gr 300gr 300gr 300gr            
JT             600gr 600gr 600gr 800gr 600gr 800gr
HT                 4kg 12lb 4kg 12lb
HJ     3'2" 3'6" 3'6" 3'10" 4'2" 4'6" 4'6" 5'0" 4'6" 5'6"
PV             6'0" 8'0" 7'0" 10'0" 7'0" 11'0"

Seeding Assignments

To view/print out any of these documents, you will need the Free Adobe Acrobat Reader software installed on your system.  Download it for free from here Get Adobe Acrobat Reader for FREE

Note: Unseeded events will be seeded at the meet after athletes check in with the clerk.  If 8 or fewer athletes check-in in an age division, the event will be run as a final in the prelim time slot.

Friday Seeded Events (23KB)
Friday Unseeded Events (34KB)
Saturday Seeded Events (39KB)
Saturday Unseeded Events (30KB)
Sunday Seeded Events (37KB)
Sunday Unseeded Events (31KB)
Participating Clubs (12KB)
Club Athlete Listing (125KB)
Seeding Rules (16KB)
 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 16, 2008.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015