Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls JV Boys JV

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2008 Charger Classic Invitational   

September 27, 2008
Boys Varsity        
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:24.4 by Dave Grange of Marmion H.S. on Sept. 24, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Marmion                    Andrew Larsen (Sr)         0:14:34.0
  2     2  Wheaton Academy            Mark Phillips (Sr)         0:14:56.4
  3     3  West Aurora                Steve Loran (So)           0:14:58.6
  4     4  Oswego                     Nick Wiseman (Jr)          0:15:05.9
  5     5  Marmion                    Oscar Aguinaga (Sr)        0:15:09.3
  6     6  Marmion                    T.J. Heffernan (Sr)        0:15:16.1
  7     7  Yorkville                  Jake Austin (Sr)           0:15:22.6
  8     8  East Aurora                Andy Parra (Jr)            0:15:25.7
  9     9  Wheaton Academy            Mike DeRenzo (Jr)          0:15:26.6
 10    10  Marmion                    Zack Young (Jr)            0:15:27.4
 11    11  Rockford Christian         Justin Rehfledt (So)       0:15:28.4
 12    12  Yorkville                  Max Sliwa (Sr)             0:15:29.6
 13    13  West Aurora                Phil Lindgren (Sr)         0:15:33.9
 14    14  Marmion                    Ben Kanute (So)            0:15:40.9
 15    15  Wheaton Academy            Kent Smith (Jr)            0:15:41.5
 16    16  Marmion                    Bennett Marsh (So)         0:15:45.2
 17    17  Westmont                   Kevin Barnacle (Jr)        0:15:50.6
 18    18  Marmion                    Mike Weiler (Sr)           0:15:51.7
 19        Marmion                    Matt Wenzel (Jr)           0:15:53.1
 20    19  Yorkville                  Mike Addison (Sr)          0:15:53.9
 21    20  Westmont                   John Reasor (Sr)           0:16:00.4
 22    21  Westmont                   Scott Dvorak (So)          0:16:02.2
 23    22  Oswego                     Tyler Friedland (Sr)       0:16:04.1
 24    23  St. Francis                Joe Giamberdino (So)       0:16:06.1
 25    24  Yorkville                  Jack Bilinski (Sr)         0:16:06.7
 26    25  Aurora Central Catholic    Max Gilbert (Sr)           0:16:09.5
 27    26  West Aurora                Rafael Vizcaino (Sr)       0:16:10.7
 28    27  West Aurora                Andy Peters (Sr)           0:16:13.6
 29    28  Aurora Central Catholic    Jimmy Spencer (So)         0:16:14.9
 30    29  Rockford Christian         Ryan Jepson (Jr)           0:16:17.3
 31    30  West Aurora                Matt Muth (So)             0:16:21.3
 32        Driscoll Catholic          Jeremy Wilk (Sr)           0:16:22.6
 33    31  Yorkville                  Scott King (So)            0:16:23.0
 34    32  Westmont                   Henry Arndt (So)           0:16:32.6
 35    33  St. Francis                Sean Monteque (Jr)         0:16:33.3
 36    34  West Aurora                David Herrera (Jr)         0:16:34.2
 37    35  Oswego                     Steve Figgins (Sr)         0:16:34.6
 38    36  Aurora Central Catholic    Daniel Kottkamp (Jr)       0:16:35.6
 39    37  Aurora Christian           Sam Schuette (Fr)          0:16:36.2
 40    38  Aurora Christian           Dylan Melody (Sr)          0:16:36.7
 41    39  West Aurora                Ryan Bartell (So)          0:16:37.6
 42    40  St. Francis                Matt Denny (Fr)            0:16:39.8
 43        Marmion                    Mike Duhig (Sr)            0:16:40.3
 44    41  Wheaton Academy            Shai Weinstein (Sr)        0:16:40.8
 45    42  Aurora Christian           Mikos Jimenez (Fr)         0:16:41.7
 46        West Aurora                Phil Hankes (Sr)           0:16:42.4
 47    43  Yorkville                  Josh Ellertson (Sr)        0:16:43.1
 48    44  Westmont                   R. J. Pleva (So)           0:16:44.0
 49    45  Yorkville                  Nick Cowger (Sr)           0:16:49.5
 50    46  Aurora Central Catholic    John Cisneros (Jr)         0:16:51.1
 51    47  Burlington Central         Nic Laggett (Jr)           0:16:54.5
 52    48  Aurora Christian           Nate McNamara (Jr)         0:16:55.5
 53    49  IMSA                       Adam Leemans (Sr)          0:17:04.0
 54    50  Timothy Christian          Jeff VanderKamp (Jr)       0:17:04.8
 55    51  Aurora Christian           Spencer Johnson (Jr)       0:17:05.6
 56    52  East Aurora                Eric Ortega (Jr)           0:17:07.7
 57    53  IMSA                       Anthony Knuckey (Sr)       0:17:08.6
 58        Marmion                    Jack Ledvora (Sr)          0:17:11.8
 59    54  Timothy Christian          Jon Denny (Sr)             0:17:14.8
 60    55  Aurora Central Catholic    Garrett McCarthy (Sr)      0:17:15.1
 61    56  Wheaton Academy            Jeremy Mitchell (So)       0:17:15.7
 62    57  IMSA                       Karl Ochmanek (Jr)         0:17:17.3
 63    58  Burlington Central         Ryan Kohls (Sr)            0:17:18.9
 64    59  Oswego                     Adam Hiemenz (Jr)          0:17:19.8
 65        Yorkville                  Danny Fish (Jr)            0:17:20.4
 66    60  Waubonsie Valley           Connor Feeney (Jr)         0:17:20.9
 67    61  Westmont                   Morris Jaspers (So)        0:17:21.4
 68        West Aurora                Zach Price (Jr)            0:17:22.2
 69        Marmion                    Matt West (Jr)             0:17:22.8
 70        Yorkville                  Dan Schleitwiler (Jr)      0:17:23.1
 71        Yorkville                  Dan Szopinski (Sr)         0:17:23.4
 72    62  Waubonsie Valley           Jonathon Solis (Jr)        0:17:23.7
 73        Marmion                    Ryan Lifka (Jr)            0:17:24.3
 74    63  Waubonsie Valley           Ravi Thombre (So)          0:17:24.7
 75        West Aurora                Marco Martinez (Sr)        0:17:25.8
 76    64  Lisle                      Greg Danner (Jr)           0:17:26.6
 77        Yorkville                  Terence Enders (Sr)        0:17:29.7
 78    65  Timothy Christian          Bruce Larkin (Sr)          0:17:34.1
 79    66  Burlington Central         Sam Moose (Jr)             0:17:35.8
 80    67  Aurora Christian           Mike Berger (Sr)           0:17:37.2
 81    68  Lisle                      Alex Begley (So)           0:17:38.8
 82    69  St. Francis                Andrew Nelson (Jr)         0:17:44.7
 83    70  Waubonsie Valley           Bornell Nicholson (So)     0:17:47.3
 84    71  St. Francis                Ben Lewis (Sr)             0:17:47.9
 85    72  Westmont                   Patrick Robertson (So)     0:17:48.6
 86    73  Burlington Central         Joe Russo (Jr)             0:17:49.6
 87    74  East Aurora                Ignacio Cervantes (Jr)     0:17:50.1
 88    75  Lisle                      Zack Lange (Fr)            0:17:57.8
 89    76  St. Francis                Steve Reczek (Sr)          0:17:59.9
 90    77  IMSA                       Grant Skudlarek (Sr)       0:18:07.2
 91    78  Waubonsie Valley           Joe Stewart (Fr)           0:18:08.0
 92    79  Wheaton Academy            Anthony LaMontia (So)      0:18:09.4
 93    80  St. Francis                Will Kerna (Jr)            0:18:11.2
 94    81  IMSA                       Mike Reeks (Sr)            0:18:11.8
 95        St. Edward                 Tyler Grant (Sr)           0:18:12.8
 96    82  Burlington Central         Josh Krup (Sr)             0:18:14.6
 97    83  East Aurora                Tony Hernandez (Sr)        0:18:25.1
 98    84  Rockford Christian         Eric Vermillion (So)       0:18:39.7
 99    85  Plano                      Mike Mickelson (Sr)        0:18:44.6
100    86  East Aurora                Andres Garcia (Sr)         0:18:45.4
101        St. Edward                 David Bailey (Sr)          0:18:48.3
102    87  IMSA                       Eric Shinn (Jr)            0:18:48.8
103    88  Aurora Christian           Brian Waalen (Sr)          0:18:50.2
104    89  Waubonsie Valley           Jared Lawson (So)          0:18:50.9
105    90  Plano                      Brandon Miller (So)        0:18:53.5
106    91  Wheaton Academy            Jerry Budzisz (Fr)         0:18:54.7
107    92  East Aurora                Nick Rodriguez (Jr)        0:18:55.9
108    93  Lisle                      Greg Dzuricsko (So)        0:18:58.0
109    94  Plano                      Michael Miller (Fr)        0:18:59.1
110    95  Plano                      John Cannon (Sr)           0:19:06.3
111    96  Lisle                      William DeCraene (So)      0:19:07.3
112    97  Rockford Christian         Gabe Orem (Jr)             0:19:08.9
113    98  Montini                    Keegan Gross (Sr)          0:19:10.4
114    99  Rockford Christian         Ben Thor (So)              0:19:13.0
115   100  Montini                    Michael Vesely (Sr)        0:19:17.2
116   101  IMSA                       Ilya Nepomnyashchiy (Sr)   0:19:22.2
117   102  Timothy Christian          Kei Loerop (Sr)            0:19:25.3
118        IMSA                       Rob Delaney (Sr)           0:19:34.5
119   103  Lisle                      Rodriguez Jon (Sr)         0:19:45.1
120        Aurora Christian           David Luber (Sr)           0:19:53.5
121   104  Waubonsie Valley           Aaron Titiner (Jr)         0:19:57.2
122   105  Rockford Christian         Tyler Menge (Fr)           0:20:02.5
123        St. Edward                 Pat Mattoon (Jr)           0:20:04.0
124        St. Francis                Joe Germanos (Jr)          0:20:05.5
125   106  Lisle                      Kyle Muelhausen (Sr)       0:20:12.6
126        IMSA                       Adam Sun (Jr)              0:20:23.6
127   107  Montini                    Matt Flynn (Jr)            0:20:26.4
128        Lisle                      Jon Early (Jr)             0:20:26.9
129   108  Oswego                     Nick Savides (Jr)          0:20:31.1
130   109  Plano                      Dylan Klatt (Fr)           0:20:32.5
131   110  Montini                    Paul Kaefer (Sr)           0:20:53.7
132   111  Timothy Christian          Will Roelofs (Jr)          0:21:13.0
133        Lisle                      Jack Stephens (Jr)         0:21:25.6
134   112  Montini                    Ryan Vogt (So)             0:21:28.6
135   113  Rockford Christian         Kevin Puetz (Sr)           0:21:59.6
136   114  Plano                      Sam Estes (Fr)             0:23:42.2
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2008 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Marmion                       36        1,   5,   6,  10,  14,  16,  18
  2   Yorkville                     93        7,  12,  19,  24,  31,  43,  45
  3   West Aurora                   99        3,  13,  26,  27,  30,  34,  39
  4   Wheaton Academy              123        2,   9,  15,  41,  56,  79,  91
  5   Westmont                     134       17,  20,  21,  32,  44,  61,  72
  6   Aurora Central Catholic      190       25,  28,  36,  46,  55
  7   Aurora Christian             216       37,  38,  42,  48,  51,  67,  88
  8   Oswego                       228        4,  22,  35,  59, 108
  9   St. Francis                  236       23,  33,  40,  69,  71,  76,  80
 10   East Aurora                  303        8,  52,  74,  83,  86,  92
 11   IMSA                         317       49,  53,  57,  77,  81,  87, 101
 12   Rockford Christian           320       11,  29,  84,  97,  99, 105, 113
 13   Burlington Central           326       47,  58,  66,  73,  82
 14   Waubonsie Valley             333       60,  62,  63,  70,  78,  89, 104
 15   Timothy Christian            382       50,  54,  65, 102, 111
 16   Lisle                        396       64,  68,  75,  93,  96, 103, 106
 17   Plano                        473       85,  90,  94,  95, 109, 114
 18   Montini                      527       98, 100, 107, 110, 112
 19   Driscoll Catholic          No Score - Had only 1 finisher
 20   Immaculate Conception      No Score - Had only 0 finishers
 21   St. Edward                 No Score - Had only 3 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2008 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Marmion                    76:09   15:14   1:07   14:34, 15:10, 15:16, 15:28, 15:41, 15:46
  2  Yorkville                  79:17   15:51   1:00   15:23, 15:30, 15:54, 16:07, 16:23, 16:43
  3  West Aurora                79:20   15:52   1:23   14:59, 15:34, 16:11, 16:14, 16:22, 16:35
  4  Wheaton Academy            80:03   16:01   2:19   14:57, 15:27, 15:42, 16:41, 17:16, 18:10
  5  Westmont                   81:12   16:14   0:53   15:51, 16:01, 16:03, 16:33, 16:44, 17:22
  6  Aurora Central Catholic    83:07   16:37   1:05   16:10, 16:15, 16:36, 16:51, 17:15
  7  Aurora Christian           83:58   16:48   0:29   16:37, 16:37, 16:42, 16:56, 17:06, 17:38
  8  St. Francis                84:53   16:59   1:42   16:06, 16:34, 16:40, 17:45, 17:48, 18:00
  9  Oswego                     85:36   17:07   5:25   15:06, 16:04, 16:35, 17:20, 20:31
 10  East Aurora                87:36   17:31   3:20   15:26, 17:08, 17:50, 18:26, 18:46, 18:56
 11  IMSA                       87:51   17:34   1:08   17:04, 17:09, 17:18, 18:08, 18:12, 18:49
 12  Burlington Central         87:55   17:35   1:20   16:55, 17:19, 17:36, 17:50, 18:15
 13  Waubonsie Valley           88:06   17:37   0:47   17:21, 17:24, 17:25, 17:48, 18:08, 18:51
 14  Rockford Christian         88:49   17:46   3:44   15:29, 16:18, 18:40, 19:09, 19:13, 20:03
 15  Lisle                      91:10   18:14   1:41   17:27, 17:39, 17:58, 18:58, 19:08, 19:45
 16  Timothy Christian          92:33   18:31   4:08   17:05, 17:15, 17:34, 19:26, 21:13
 17  Plano                      96:18   19:16   1:48   18:45, 18:54, 18:59, 19:07, 20:33, 23:43
 18  Montini                   101:19   20:16   2:18   19:11, 19:18, 20:27, 20:54, 21:29
 19  Driscoll Catholic         No Score                16:23
 20  Immaculate Conception     No Score                
 21  St. Edward                No Score                18:13, 18:49, 20:04
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2008 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 26, 2008.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015