Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity - Gold
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity - Blue Boys Varsity - Blue Girls Varsity - Gold Boys Varsity - Gold Boys Open Girls Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2012 Charger Classic Invitational   
                                Gold Division

September 28, 2013
Boys Varsity - Gold 
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:24.4 by Dave Grange of Marmion on Sept. 24, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Linn-Marr                  Josh Evans (Sr)            0:14:40.0
  2     2  Plainfield East            Joseph Suarez (Jr)         0:14:50.6
  3     3  Linn-Marr                  Tanner Rathje (Sr)         0:15:02.4
  4     4  Linn-Marr                  Daniel Murphy (Jr)         0:15:07.3
  5     5  Batavia                    Mitch Zabka (Sr)           0:15:08.6
  6     6  Normal University High     JD LaFayette (Sr)          0:15:11.4
  7     7  Trinity                    Devon Little (Sr)          0:15:11.8
  8     8  Hoffman Estates            Bryan Gamboa (So)          0:15:12.5
  9     9  Plainfield East            Sergio Llanes (Jr)         0:15:13.8
 10    10  Trinity                    Evan Lang (Jr)             0:15:14.6
 11    11  Normal University High     Eli Hill (Sr)              0:15:16.1
 12    12  St. Charles East           Mike Gerkin (So)           0:15:16.5
 13    13  Marmion                    John Graft (Sr)            0:15:17.3
 14    14  Trinity                    Andrew Ireland (Sr)        0:15:18.0
 15    15  Trinity                    Blake Merkley (Sr)         0:15:19.6
 16    16  Batavia                    Ryan Wieties (Jr)          0:15:21.1
 17    17  Trinity                    Derrich Stauble (Sr)       0:15:23.6
 18    18  Osweto East                Ryan Fluke (Jr)            0:15:23.9
 19    19  Burlington Central         Clay Musial (Jr)           0:15:25.2
 20    20  Normal University High     Alexander Bruno (Jr)       0:15:26.0
 21    21  West Aurora                Connor McCue (So)          0:15:27.5
 22    22  Metea Valley               Tim Danielson (Sr)         0:15:31.0
 23    23  Batavia                    Chris Orlow (Sr)           0:15:32.5
 24    24  Osweto East                Michael Delaney (Sr)       0:15:32.8
 25    25  Plainfield East            Cody Hughes (Sr)           0:15:33.2
 26    26  Trinity                    Vince Turner (Jr)          0:15:34.5
 27    27  Linn-Marr                  Michael Mather (So)        0:15:35.0
 28    28  Batavia                    David Morrison (Sr)        0:15:38.2
 29    29  Batavia                    Jorden Berendt (Sr)        0:15:42.8
 30    30  St. Charles East           Lucas Werner (Sr)          0:15:43.0
 31    31  St. Charles East           Mike Skora (Jr)            0:15:43.4
 32    32  Hoffman Estates            Shiv Patel (So)            0:15:44.8
 33    33  Burlington Central         Josh Schwarting (Sr)       0:15:45.1
 34    34  Osweto East                Charles Thornton (Sr)      0:15:45.6
 35    35  Trinity                    Jake Hallion (Sr)          0:15:46.2
 36    36  Osweto East                Mason Miller (Sr)          0:15:48.7
 37    37  Hoffman Estates            Matt Petersen (So)         0:15:49.6
 38    38  Osweto East                Turner Kelly (Jr)          0:15:51.1
 39    39  Hoffman Estates            Thomas Simac (Sr)          0:15:51.4
 40    40  Kaneland                   Nathaniel Kucera (Sr)      0:15:52.8
 41        Trinity                    Nick Eckert (Sr)           0:15:53.2
 42    41  St. Charles East           Mark Sciurba (So)          0:15:53.5
 43    42  Marmion                    Andrew Burroughs (So)      0:15:54.5
 44    43  Kaneland                   Ryan Bower (Sr)            0:15:54.9
 45    44  Batavia                    Patrick Redmond (Jr)       0:15:57.1
 46    45  DeKalb                     Paul Fiedler (Jr)          0:15:57.5
 47    46  Linn-Marr                  Jay Halverson (Jr)         0:15:59.7
 48    47  Batavia                    Mitch Voellinger (Sr)      0:16:00.0
 49    48  St. Charles East           Will Muckian (Jr)          0:16:00.2
 50    49  Marmion                    Andrew Lifka (Fr)          0:16:01.0
 51    50  Normal University High     Lucas Houska (Sr)          0:16:05.9
 52    51  Burlington Central         Kyle Neubauer (Jr)         0:16:06.7
 53        Batavia                    Nick Lowe (Sr)             0:16:07.2
 54    52  Linn-Marr                  Greyson Dolezal (Jr)       0:16:07.6
 55    53  Normal University High     Andrew Porter (Sr)         0:16:08.3
 56    54  West Aurora                Joseph Chavez (Sr)         0:16:08.7
 57    55  Kaneland                   Luis Acosta (Sr)           0:16:12.3
 58        Batavia                    Ricky Downs (Sr)           0:16:13.2
 59    56  Kaneland                   Andrew Lesak (Jr)          0:16:15.2
 60    57  Kaneland                   Kyle Carter (Sr)           0:16:16.3
 61    58  Marmion                    Jon Young (So)             0:16:16.9
 62        Batavia                    Shea Bastian (So)          0:16:20.9
 63    59  Marmion                    Brett Battag (Fr)          0:16:21.4
 64    60  Marmion                    Kevin Hoss (Sr)            0:16:23.4
 65    61  West Aurora                Brady McCue (Sr)           0:16:24.2
 66    62  Metea Valley               Brendan McGrath (Jr)       0:16:24.7
 67    63  St. Charles East           Max Rowland (Sr)           0:16:25.4
 68    64  Hoffman Estates            Michael Sanfillippo (Jr)   0:16:26.4
 69    65  Burlington Central         Nick Harvey (So)           0:16:28.8
 70    66  Metea Valley               Ben Casselman (Jr)         0:16:29.8
 71    67  Metea Valley               Payton Sipes (Sr)          0:16:30.3
 72    68  Marmion                    Paul Bancroft (Jr)         0:16:31.0
 73    69  Kaneland                   Phil Cutsinger (Sr)        0:16:31.7
 74    70  Kaneland                   Brandon Park (Jr)          0:16:32.0
 75    71  DeKalb                     Nate Wellendorf (Jr)       0:16:32.3
 76        East Aurora                Christian Castro (Jr)      0:16:32.8
 77    72  Yorkville                  Richard Skogsberg (Sr)     0:16:35.1
 78    73  Osweto East                Tyler McQuality (Sr)       0:16:37.0
 79    74  West Aurora                Sergio Rios (Fr)           0:16:37.4
 80    75  St. Charles East           Mike Meyer (Sr)            0:16:38.5
 81        East Aurora                Freddy Wilson (Sr)         0:16:38.8
 82    76  Burlington Central         Matt Biken (Sr)            0:16:39.3
 83    77  Normal University High     Andrew Walch (Jr)          0:16:40.5
 84    78  Hoffman Estates            Nathan Otto (So)           0:16:45.2
 85    79  Normal University High     Aidan Vaughn (So)          0:16:47.5
 86    80  DeKalb                     Brandon Anderson (So)      0:16:59.5
 87        Marmion                    Kevin Grahovec (Sr)        0:16:59.9
 88        Marmion                    Anthony Pullano (Sr)       0:17:00.3
 89    81  DeKalb                     Cameron Shotton (So)       0:17:00.6
 90    82  DeKalb                     Nick Rigas (So)            0:17:01.2
 91        Kaneland                   Mitch Reger (Jr)           0:17:04.6
 92    83  West Aurora                Max Held (Sr)              0:17:07.0
 93    84  Plainfield East            Tyler Kiska (So)           0:17:10.8
 94        Kaneland                   Brock Robertsen (Sr)       0:17:13.8
 95        Normal University High     Cameron Herbert (So)       0:17:15.4
 96    85  Hoffman Estates            Anthony Nardi (Jr)         0:17:17.2
 97    86  IMSA                       Sagar Punhani (Sr)         0:17:17.9
 98    87  Plainfield East            Hershel Walton (Sr)        0:17:20.2
 99    88  Burlington Central         Wes Metcalfe (Jr)          0:17:22.1
100    89  Metea Valley               Zachary Consenza (Sr)      0:17:23.2
101        Normal University High     Grayson Will (Fr)          0:17:23.4
102        Normal University High     Zach Gocker (Fr)           0:17:24.1
103        Rockford East              Josh Chavez (Sr)           0:17:25.9
104    90  Metea Valley               Patrick Murray (Sr)        0:17:28.0
105    91  Osweto East                Casey Dowdle (Jr)          0:17:28.3
106        Marmion                    Joe Dutton (Jr)            0:17:29.4
107    92  Burlington Central         Eric Johnson (So)          0:17:32.5
108        Kaneland                   Dylan Kuipers (Sr)         0:17:33.1
109    93  Metea Valley               Hitesh Varshney (Sr)       0:17:34.5
110    94  Yorkville                  Dan Graunke (Sr)           0:17:40.8
111        Hoffman Estates            Nick Fortney (Jr)          0:17:41.5
112    95  Yorkville                  James Daugherty (Jr)       0:17:45.4
113        Osweto East                Trevor Nold (So)           0:17:49.1
114        Metea Valley               Craig Phillip (Jr)         0:17:49.4
115        Osweto East                Julian Flores (Sr)         0:17:51.1
116        Rockford East              Bailey Beard (Sr)          0:17:56.2
117    96  Yorkville                  Oscar Quiroz (Sr)          0:18:07.9
118        Metea Valley               Lucas Hsiung (Jr)          0:18:08.2
119    97  Yorkville                  Cole Fisher (Sr)           0:18:11.5
120    98  Plainfield East            Zach Proffitt (So)         0:18:24.9
121    99  West Aurora                Steven Ryder (Sr)          0:18:32.4
122        Rockford East              Dontre Gary (Sr)           0:18:33.6
123        East Aurora                Diego Gutierrez (Jr)       0:18:34.2
124   100  West Aurora                Zach Vincent (So)          0:18:43.4
125   101  IMSA                       Tyler Cluff (So)           0:18:50.0
126   102  DeKalb                     Josh May (Jr)              0:18:51.0
127        East Aurora                Yovani Alcantara (Jr)      0:18:51.6
128        Metea Valley               Thomas Massengill (Jr)     0:18:53.9
129        West Aurora                Bruce Gonzalez (Sr)        0:18:54.4
130        West Aurora                Ben Dray (Sr)              0:18:56.5
131        West Aurora                Jason Zak (Jr)             0:19:02.3
132   103  IMSA                       Kody Puebla (So)           0:19:19.9
133   104  IMSA                       Joshua Burke (So)          0:19:47.3
134   105  IMSA                       Julian Litvak (So)         0:20:19.8
135   106  IMSA                       Leon Wang (Jr)             0:20:26.8
136   107  IMSA                       Sean Potempa (Jr)          0:20:44.5
137        IMSA                       John Valin (So)            0:21:33.2
138        IMSA                       Al-Jalil Gault (Sr)        0:21:39.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2013 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Trinity                        63      7,  10,  14,  15,  17,  26,  35
  2   Linn-Marr                      81      1,   3,   4,  27,  46,  52
  3   Batavia                       101      5,  16,  23,  28,  29,  44,  47
  4   Normal University High        140      6,  11,  20,  50,  53,  77,  79
  5   Osweto East                   150     18,  24,  34,  36,  38,  73,  91
  6   St. Charles East              162     12,  30,  31,  41,  48,  63,  75
  7   Hoffman Estates               180      8,  32,  37,  39,  64,  78,  85
  8   Plainfield East               207      2,   9,  25,  84,  87,  98
  9   Marmion                       221     13,  42,  49,  58,  59,  60,  68
 10   Burlington Central            244     19,  33,  51,  65,  76,  88,  92
 11   Kaneland                      251     40,  43,  55,  56,  57,  69,  70
 12   West Aurora                   293     21,  54,  61,  74,  83,  99, 100
 13   Metea Valley                  306     22,  62,  66,  67,  89,  90,  93
 14   DeKalb                        359     45,  71,  80,  81,  82, 102
 15   Yorkville                     454     72,  94,  95,  96,  97
 16   IMSA                          499     86, 101, 103, 104, 105, 106, 107
      East Aurora                No Score - Had only 4 finishers
      Rockford East              No Score - Had only 3 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2013 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Linn-Marr                  76:26   15:17   1:20   14:40, 15:03, 15:08, 15:35, 16:00, 16:08
  2  Trinity                    76:29   15:18   0:12   15:12, 15:15, 15:18, 15:20, 15:24, 15:35
  3  Batavia                    77:25   15:29   0:34   15:09, 15:21, 15:33, 15:39, 15:43, 15:57
  4  Normal University High     78:09   15:38   0:57   15:12, 15:16, 15:26, 16:06, 16:09, 16:41
  5  Osweto East                78:23   15:41   0:27   15:24, 15:33, 15:46, 15:49, 15:51, 16:37
  6  St. Charles East           78:39   15:44   0:44   15:17, 15:43, 15:44, 15:54, 16:01, 16:26
  7  Hoffman Estates            79:07   15:49   1:14   15:13, 15:45, 15:50, 15:52, 16:27, 16:46
  8  Marmion                    79:53   15:59   1:04   15:18, 15:55, 16:01, 16:17, 16:22, 16:24
  9  Plainfield East            80:11   16:02   2:30   14:51, 15:14, 15:34, 17:11, 17:21, 18:25
 10  Burlington Central         80:27   16:05   1:14   15:26, 15:45, 16:07, 16:29, 16:40, 17:22
 11  Kaneland                   80:34   16:07   0:24   15:53, 15:55, 16:13, 16:16, 16:17, 16:32
 12  West Aurora                81:47   16:21   1:39   15:28, 16:09, 16:25, 16:38, 17:07, 18:33
 13  Metea Valley               82:21   16:28   1:53   15:31, 16:25, 16:30, 16:31, 17:24, 17:28
 14  DeKalb                     83:34   16:43   1:04   15:58, 16:33, 17:00, 17:01, 17:02, 18:51
 15  Yorkville                  88:22   17:40   1:37   16:35, 17:41, 17:46, 18:08, 18:12
 16  IMSA                       95:36   19:07   3:02   17:18, 18:50, 19:20, 19:48, 20:20, 20:27
     East Aurora               No Score                16:33, 16:39, 18:35, 18:52
     Rockford East             No Score                17:26, 17:57, 18:34
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2013 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 25, 2013.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015