Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Fr/So
Girls JV Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

 2010 Annual European Meet hosted by Yorkville H.S.

September  1, 2010
Boys Fr/So          
2.95 miles 


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  West Aurora                Robert Herrera (So)        0:17:09.7
  2     2  Yorkville                  Nick Harrison (So)         0:17:26.0
  3     3  Yorkville                  Shawn O'Malley (So)        0:17:41.1
  4     4  Plainfield South           Gabe Calvillo (So)         0:17:45.9
  5     5  Yorkville                  Justin Vacha (Fr)          0:17:49.6
  6     6  Marmion                    Josh Kanute (So)           0:17:49.9
  7     7  Marmion                    Eric Lifka (Fr)            0:17:53.6
  8     8  Plainfield South           Frank Pasqua (So)          0:17:56.4
  9     9  Marmion                    Liam O'Dea (So)            0:17:59.2
 10    10  Plainfield South           Anthony Santillo (So)      0:18:01.6
 11    11  West Aurora                Zach Truckenbrod (So)      0:18:06.7
 12    12  Marmion                    Tim Riordan (Fr)           0:18:08.1
 13    13  Marmion                    Carter Dickson (Fr)        0:18:10.1
 14    14  West Aurora                Alan Martinez (So)         0:18:15.7
 15    15  Marmion                    Ethan Young (Fr)           0:18:33.0
 16    16  Marmion                    Nick Delaney (So)          0:18:33.8
 17    17  Aurora Christian           John DiCicco (Fr)          0:18:43.0
 18        Marmion                    Andrew Hallet (Fr)         0:18:55.6
 19    18  Plainfield South           Jonah Jett (So)            0:19:00.6
 20        Marmion                    Chris Burrows (So)         0:19:01.6
 21    19  Morris                     Max Vogen (So)             0:19:02.9
 22        Marmion                    Eric Anderson (So)         0:19:13.9
 23        Marmion                    Kevin Hoss (Fr)            0:19:15.6
 24    20  West Aurora                Ivan Thompson (Fr)         0:19:18.3
 25    21  Plainfield South           Nick Marquez (So)          0:19:20.4
 26    22  Plainfield South           Andrew Meyer (Fr)          0:19:22.1
 27        Marmion                    Kevin Grahovec (Fr)        0:19:22.5
 28        Marmion                    Bobby Wagner (So)          0:19:22.8
 29        Marmion                    Max Kelly (So)             0:19:29.2
 30    23  Aurora Central Catholic    Justin Jerwers (So)        0:19:34.2
 31    24  Yorkville                  Eddie Sandor (So)          0:19:45.6
 32    25  Aurora Central Catholic    Daniel Aguilera (So)       0:19:46.9
 33    26  Plainfield South           Miguel Silva (Fr)          0:19:48.0
 34    27  Aurora Central Catholic    Benito Vega (So)           0:19:48.6
 35        Marmion                    Martin Torosian (Fr)       0:19:52.8
 36        Marmion                    Robert Wenzel (So)         0:19:59.6
 37    28  Aurora Central Catholic    Javier Montelongo (Fr)     0:20:06.9
 38    29  West Aurora                Joe Chavez (Fr)            0:20:12.9
 39    30  Lisle                      Jefferson Chan (Fr)        0:20:13.6
 40        Marmion                    Matt Walz (Fr)             0:20:25.8
 41    31  Morris                     Jake Capko (So)            0:20:28.4
 42    32  Aurora Central Catholic    Ricardo Bustas (Fr)        0:20:42.0
 43    33  Yorkville                  David Nelson (So)          0:20:42.2
 44        Plainfield South           Misael Tobias (Fr)         0:20:44.6
 45    34  Aurora Central Catholic    Michael Hill (Fr)          0:20:46.3
 46    35  West Aurora                Phil Ottesen (So)          0:20:48.6
 47    36  Morris                     Anthony Ascolani (So)      0:20:53.7
 48    37  Oswego East                Zachary Jones (So)         0:21:03.3
 49    38  West Aurora                Andy McMullen (Fr)         0:21:09.4
 50        West Aurora                Brandon McKay (So)         0:21:17.3
 51        West Aurora                Jose Morales (So)          0:21:17.5
 52    39  Morris                     Eric Robinson (Fr)         0:21:20.2
 53        West Aurora                Alex Nagy (So)             0:21:23.5
 54    40  Aurora Central Catholic    Braeden McCue (Fr)         0:21:23.9
 55        Aurora Central Catholic    James Cerza (Fr)           0:21:25.4
 56        Aurora Central Catholic    Ben Leffelman (So)         0:21:26.3
 57    41  Oswego East                Mason Miller (Fr)          0:21:27.2
 58    42  Oswego East                Alex Twardowski (So)       0:21:28.5
 59        West Aurora                Phil Biondo (So)           0:21:30.0
 60    43  Oswego East                Samuel Ramirez (So)        0:21:33.2
 61    44  Oswego East                Ernesto Alvarez (Fr)       0:21:34.2
 62        Aurora Central Catholic    Paul Hinterlong (So)       0:21:51.7
 63    45  Aurora Christian           Nico Kresl (So)            0:21:53.6
 64    46  Yorkville                  Colt Pranga (Fr)           0:21:59.4
 65        Aurora Central Catholic    Justin Bush (So)           0:22:05.1
 66    47  Yorkville                  Cody Willyard (Fr)         0:22:08.8
 67        Yorkville                  Rj Krause (So)             0:22:16.9
 68    48  Morris                     Nick Marino (Fr)           0:22:19.3
 69        West Aurora                Max Held (Fr)              0:22:20.8
 70        Yorkville                  Nolan Tweedy (Fr)          0:22:21.3
 71        Marmion                    Brandon Rockwood (Fr)      0:22:23.3
 72        Marmion                    Tom Schafer (Fr)           0:22:24.4
 73        Marmion                    Nick Ruble (Fr)            0:22:24.8
 74        Marmion                    Tim Canning (Fr)           0:22:26.0
 75        Yorkville                  Dillon Putzler (So)        0:22:28.9
 76    49  Oswego East                Alexander Katz (So)        0:22:30.3
 77        Marmion                    Kurt Zepeda (Fr)           0:22:31.6
 78        Yorkville                  Daniel Graunke (Fr)        0:22:40.9
 79        Plainfield South           Ian Miklas (Fr)            0:22:45.3
 80    50  Morris                     Josh Wren (So)             0:22:48.1
 81    51  Oswego East                Adam Van Boekel (So)       0:22:48.4
 82    52  Aurora Christian           Tyler Davis (Fr)           0:22:49.5
 83    53  Lisle                      Tyler Kirtley (So)         0:22:55.6
 84    54  Lisle                      Connor Corrigan (Fr)       0:22:56.0
 85        Marmion                    Nate Colwell (So)          0:22:58.2
 86    55  Morris                     Adam Skelton (So)          0:23:01.0
 87    56  Lisle                      Ryan Zurek (Fr)            0:23:03.1
 88        Oswego East                Sujay Shah (Fr)            0:23:06.2
 89        Yorkville                  Richard Skosberg (Fr)      0:23:08.4
 90        West Aurora                Troy Smith (So)            0:23:09.7
 91        Yorkville                  Rayne D'Allassandro (Fr)   0:23:13.1
 92        West Aurora                Brian Smith (Fr)           0:23:22.9
 93        Morris                     Brock Kukman (Fr)          0:23:36.8
 94        Marmion                    Zach Wulbert (Fr)          0:23:37.0
 95        Aurora Central Catholic    Clae Carlson (Fr)          0:23:42.9
 96        Aurora Central Catholic    Jalen Lyles (So)           0:23:43.2
 97    57  Aurora Christian           Matt Tureson (Fr)          0:23:43.5
 98        Morris                     Brian Bernier (So)         0:23:58.4
 99        Marmion                    Danny Buckley (Fr)         0:24:21.6
100        Yorkville                  Scott Welling (Fr)         0:24:35.8
101    58  Aurora Christian           Joe Grimm (So)             0:24:50.1
102        Yorkville                  Matt Dabbs (Fr)            0:25:15.6
103        Yorkville                  Brandon Hamilton (So)      0:26:32.6
104    59  Lisle                      Joseph Chernov (Fr)        0:27:11.8
105        Plainfield South           Ben Aranda (Fr)            0:27:28.6
106        Morris                     Rhett Higgins (Fr)         0:28:13.9
107        Marmion                    T.J. Weber (Fr)            0:28:39.2
108        Yorkville                  Johnathan Schmitz (Fr)     0:32:33.3
109        Yorkville                  Bradley Baumgardt (Fr)     0:39:14.4
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Marmion                       47        6,   7,   9,  12,  13,  15,  16
  2   Plainfield South              61        4,   8,  10,  18,  21,  22,  26
  3   Yorkville                     67        2,   3,   5,  24,  33,  46,  47
  4   West Aurora                   75        1,  11,  14,  20,  29,  35,  38
  5   Aurora Central Catholic      135       23,  25,  27,  28,  32,  34,  40
  6   Morris                       173       19,  31,  36,  39,  48,  50,  55
  7   Oswego East                  207       37,  41,  42,  43,  44,  49,  51
  8   Aurora Christian             229       17,  45,  52,  57,  58
  9   Lisle                        252       30,  53,  54,  56,  59
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Marmion                    89:59   17:60   0:21   17:49, 17:53, 17:59, 18:08, 18:10, 18:33
  2  Plainfield South           92:02   18:24   1:35   17:45, 17:56, 18:01, 19:00, 19:20, 19:22
  3  West Aurora                93:00   18:36   3:03   17:09, 18:06, 18:15, 19:18, 20:12, 20:48
  4  Yorkville                  93:23   18:41   3:16   17:26, 17:41, 17:49, 19:45, 20:42, 21:59
  5  Aurora Central Catholic    99:56   19:59   1:08   19:34, 19:46, 19:48, 20:06, 20:42, 20:46
  6  Morris                    104:02   20:48   3:17   19:02, 20:28, 20:53, 21:20, 22:19, 22:48
  7  Oswego East               107:05   21:25   0:31   21:03, 21:27, 21:28, 21:33, 21:34, 22:30
  8  Aurora Christian          111:58   22:24   6:07   18:43, 21:53, 22:49, 23:43, 24:50
  9  Lisle                     116:18   23:16   6:58   20:13, 22:55, 22:56, 23:03, 27:11
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since August 25, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015