Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             30th Annual Patrick Savage Invitational

October  7, 2000
Girls Varsity (Red) 
2.5 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:15.2 by Katie Hartman of Woodstock on October  2, 1999

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Farragut                   Laura Macias (Jr)          0:15:39.5
  2     2  Hinsdale Central           Melissa Maestri (Sr)       0:15:42.7
  3     3  Lake Park                  Liz Tumminaro (Jr)         0:15:43.9
  4     4  Lake Park                  Tara Noworul (Fr)          0:15:44.8
  5     5  Lake Park                  Bridget Healy (Sr)         0:15:45.3
  6     6  Glenbrook North            Monika Schneider (Sr)      0:15:45.8
  7     7  Hinsdale Central           Margaret Fylstra (So)      0:15:53.2
  8     8  Hinsdale Central           Kelly Kenna (Jr)           0:15:54.8
  9     9  Hinsdale Central           Jordan Laney (So)          0:15:55.8
 10    10  Hinsdale Central           Kathy Laux (Sr)            0:15:56.6
 11    11  Lake Park                  Jessica Wuellner (So)      0:15:59.7
 12    12  Hinsdale Central           Katherine Gehlmann (Sr)    0:16:00.4
 13    13  Lake Park                  Ebony Oliver (Sr)          0:16:00.9
 14    14  Lake Park                  Christie Ehrhardt (Jr)     0:16:05.1
 15    15  Dundee-Crown               Amanda Domich (So)         0:16:05.8
 16    16  Maria                      Susana Martinez (So)       0:16:07.7
 17    17  Argo                       Lizette Ruvalcaba (Jr)     0:16:14.9
 18    18  Elk Grove                  Melissa Brice (Sr)         0:16:17.5
 19    19  Lake Park                  Vicky Parent (Sr)          0:16:21.9
 20    20  Evanston Township          Annie Heindel (Jr)         0:16:22.3
 21    21  Glenbrook North            Alyssa Illian (Jr)         0:16:24.6
 22    22  Grayslake                  Kristin Pearson (Jr)       0:16:26.2
 23    23  Hinsdale South             Kate Kaminski (Jr)         0:16:31.1
 24        Lake Park                  Allison Braun (Fr)         0:16:34.8
 25    24  Glenbrook North            Laruen Christeiansen (Fr)  0:16:37.2
 26    25  Hinsdale South             Nicole Johnson (Fr)        0:16:38.6
 27    26  Glenbrook North            Annie Ferren (So)          0:16:41.4
 28    27  Highland Park              Jocelin Carranza (Jr)      0:16:42.6
 29    28  Hinsdale South             Colleen Carr (Sr)          0:16:43.4
 30    29  Hinsdale Central           Lauren Thomas (Jr)         0:16:45.9
 31    30  Hinsdale South             Andrea Dennison (So)       0:16:51.2
 32        Lake Park                  Amy Knebel (Jr)            0:16:51.8
 33    31  Evanston Township          Sara Howes (Sr)            0:16:52.7
 34    32  Evanston Township          Kudzia Mutasa (Jr)         0:16:56.8
 35    33  Dundee-Crown               Brynn Yucuis (Sr)          0:17:06.9
 36    34  Glenbrook North            Gemma Sabbia (So)          0:17:07.7
 37    35  Evanston Township          Zoe Berman (So)            0:17:09.2
 38    36  Glenbrook North            Stephanie Werner (Jr)      0:17:16.4
 39    37  Grayslake                  Kaitlin Bartik (Sr)        0:17:18.4
 40    38  Evanston Township          Jessica Newton (Sr)        0:17:21.5
 41    39  Evanston Township          Louisa Bigelow (Jr)        0:17:22.0
 42    40  Grayslake                  Rebecca Olejniczak (Jr)    0:17:27.4
 43    41  Dundee-Crown               Kaylin Rowland (Fr)        0:17:30.8
 44    42  Maria                      Blanca Munoz (Jr)          0:17:32.1
 45    43  Maria                      Raquel Eguia (So)          0:17:35.1
 46    44  Lincoln Park               Jessica Vaughn (Jr)        0:17:41.1
 47    45  Mt. Horeb, WI              Mel Murray (Sr)            0:17:45.0
 48    46  Lincoln Park               Arien O'Connell (Jr)       0:17:48.6
 49    47  Hinsdale South             Bridget Hayes (Fr)         0:17:56.8
 50    48  Lincoln Park               Sarah Vaughn (Jr)          0:18:00.6
 51    49  Glenbrook North            MaryEllen Paprocki (Sr)    0:18:09.7
 52    50  Dundee-Crown               Jemise Christian (Sr)      0:18:12.8
 53    51  Mt. Horeb, WI              Missy Martin (Jr)          0:18:13.5
 54    52  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:18:14.0
 55    53  Dundee-Crown               Marie Juengling (Sr)       0:18:14.8
 56    54  Mt. Horeb, WI              Kaela Bender (Jr)          0:18:15.5
 57    55  Highland Park              Jill Pessis (Sr)           0:18:19.1
 58    56  Highland Park              Larah Kent (Jr)            0:18:20.4
 59    57  Immaculate Heart of Mary   Elizabeth Cerven (So)      0:18:20.7
 60    58  Hinsdale South             Nicki Monaco (So)          0:18:28.6
 61    59  Dundee-Crown               Brittany Swanson (Sr)      0:18:29.9
 62    60  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:18:31.0
 63    61  Immaculate Heart of Mary   Isabel Gonzalez (So)       0:18:31.6
 64    62  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:18:32.5
 65    63  Dundee-Crown               Amanda Havis (Fr)          0:18:33.8
 66    64  Leyden                     Kristy Salgado (Jr)        0:18:34.1
 67    65  Elk Grove                  Melissa Chan (Jr)          0:18:35.6
 68    66  Highland Park              Jacquelin Sperling (Jr)    0:18:36.3
 69    67  Mt. Horeb, WI              Fern Louko (Jr)            0:18:40.0
 70    68  Argo                       Sharleng Rodriguez (Jr)    0:18:41.8
 71    69  Grayslake                  Georgeanne Krampien (So)   0:18:54.8
 72    70  Elk Grove                  Zakiya Chandler-El (Jr)    0:18:57.8
 73    71  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:18:58.8
 74    72  Mt. Horeb, WI              Anna King (Jr)             0:19:00.0
 75        Dundee-Crown               Emily Hatcher (Sr)         0:19:03.7
 76    73  Mt. Horeb, WI              Sammi Olson (Jr)           0:19:08.8
 77    74  Hinsdale South             Becka Duvall (Sr)          0:19:10.3
 78    75  Mt. Horeb, WI              Megan Flood (Sr)           0:19:18.1
 79    76  Immaculate Heart of Mary   Kathleen Pyrce (Jr)        0:19:25.2
 80    77  Highland Park              Gambol Beham (Sr)          0:19:27.6
 81    78  Elk Grove                  Tracie Rogus (Jr)          0:19:38.8
 82    79  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:19:45.0
 83    80  Elk Grove                  Jenna Hammang (Jr)         0:19:50.0
 84    81  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:19:52.5
 85    82  Grayslake                  Erin Thorson (Sr)          0:20:00.7
 86    83  Leyden                     Erika Saucedo (Sr)         0:20:08.7
 87    84  Highland Park              Audrey Nieman (Sr)         0:20:10.0
 88    85  Latin                      Lauren Richter (Sr)        0:20:13.5
 89    86  Grayslake                  Jennifer Bergin (Fr)       0:20:24.1
 90    87  Maria                      Sarah Kapitanek (Jr)       0:20:50.7
 91    88  Leyden                     Mary Balogh (Sr)           0:21:03.1
 92    89  Maria                      Kerry Ryan (Sr)            0:21:09.7
 93    90  Grayslake                  Katie Brennan (Sr)         0:21:12.9
 94    91  Immaculate Heart of Mary   Hailee Cummins (So)        0:21:19.7
 95    92  Latin                      Shilpa Yeldandi (So)       0:21:28.0
 96    93  Lane Tech                  Unknown Athlete            0:21:30.8
 97    94  Highland Park              Marilyn Stein (Sr)         0:21:38.0
 98    95  Immaculate Heart of Mary   Julia McKee (Jr)           0:21:45.4
 99        Grayslake                  Michelle Wente (Sr)        0:22:05.4
100    96  Immaculate Heart of Mary   Kathee Anderson (So)       0:22:12.5
101    97  Good Council               ChenWei Tsai (So)          0:22:18.6
102    98  Good Council               Andriana Garcia (So)       0:22:25.4
103    99  Lincoln Park               Anne Korenblit (Sr)        0:24:22.6
104   100  Good Council               Jenny Ortiz (So)           0:25:26.3
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Hinsdale Central              36        2,   7,   8,   9,  10,  12,  29
  2   Lake Park                     36        3,   4,   5,  11,  13,  14,  19
  3   Glenbrook North              111        6,  21,  24,  26,  34,  36,  49
  4   Hinsdale South               153       23,  25,  28,  30,  47,  58,  74
  5   Evanston Township            156       20,  31,  32,  35,  38,  39
  6   Dundee-Crown                 192       15,  33,  41,  50,  53,  59,  63
  7   Grayslake                    250       22,  37,  40,  69,  82,  86,  90
  8   Maria                        277       16,  42,  43,  87,  89
  9   Highland Park                281       27,  55,  56,  66,  77,  84,  94
 10   Mt. Horeb, WI                289       45,  51,  54,  67,  72,  73,  75
 11   Elk Grove                    311       18,  65,  70,  78,  80
 12   Lane Tech                    324       52,  60,  62,  71,  79,  81,  93
 13   Lincoln Park                 338       44,  46,  48,  99, 101
 14   Immaculate Heart of Mary     380       57,  61,  76,  91,  95,  96
 15   Argo                         388       17,  68, 101, 101, 101
 16   Farragut                     405        1, 101, 101, 101, 101
 17   Leyden                       437       64,  83,  88, 101, 101
 18   Latin                        480       85,  92, 101, 101, 101
 19   Good Council                 497       97,  98, 100, 101, 101
 20   Bremen                     No Score - Had only 0 finishers
 21   Jones Magnet               No Score - Had only 0 finishers
 22   Kelvyn Park                No Score - Had only 0 finishers
 23   Kenwood Academy            No Score - Had only 0 finishers
 24   Mather                     No Score - Had only 0 finishers
 25   Morton                     No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com



FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Lake Park                  79:11   15:50   0:17   15:43, 15:44, 15:45, 15:59, 16:00, 16:05
  2  Hinsdale Central           79:20   15:52   0:14   15:42, 15:53, 15:54, 15:55, 15:56, 16:00
  3  Glenbrook North            82:34   16:31   1:22   15:45, 16:24, 16:37, 16:41, 17:07, 17:16
  4  Hinsdale South             84:39   16:56   1:25   16:31, 16:38, 16:43, 16:51, 17:56, 18:28
  5  Evanston Township          84:40   16:56   0:59   16:22, 16:52, 16:56, 17:09, 17:21, 17:22
  6  Dundee-Crown               87:07   17:25   2:09   16:05, 17:06, 17:30, 18:12, 18:14, 18:29
  7  Grayslake                  90:05   18:01   3:34   16:26, 17:18, 17:27, 18:54, 20:00, 20:24
  8  Highland Park              91:24   18:17   2:45   16:42, 18:19, 18:20, 18:36, 19:27, 20:10
  9  Mt. Horeb, WI              91:53   18:23   1:15   17:45, 18:13, 18:15, 18:40, 19:00, 19:08
 10  Maria                      93:13   18:39   5:02   16:07, 17:32, 17:35, 20:50, 21:09
 11  Elk Grove                  93:17   18:39   3:33   16:17, 18:35, 18:57, 19:38, 19:50
 12  Lane Tech                  94:00   18:48   1:31   18:14, 18:31, 18:32, 18:58, 19:45, 19:52
 13  Immaculate Heart of Mary   99:20   19:52   3:25   18:20, 18:31, 19:25, 21:19, 21:45, 22:12
 14  Argo                     No Score                 16:14, 18:41
 15  Bremen                   No Score                 
 16  Farragut                 No Score                 15:39
 17  Good Council             No Score                 22:18, 22:25, 25:26
 18  Jones Magnet             No Score                 
 19  Kelvyn Park              No Score                 
 20  Kenwood Academy          No Score                 
 21  Latin                    No Score                 20:13, 21:28
 22  Leyden                   No Score                 18:34, 20:08, 21:03
 23  Lincoln Park             No Score                 17:41, 17:48, 18:00, 24:22
 24  Mather                   No Score                 
 25  Morton                   No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2000 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since October 8, 2000.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015