Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Bantam
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

2009 USATF Jr. Olympics State Championships
Hosted by USATF Illinois
North Chicago High School, North Chicago, Illinois - Fri 06/26/2009 to Sun 06/28/2009

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new meet record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

100 Meter Dash 100 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
1500 Meter Race Walk 1500 Meter Race Walk
4x100 Meter Relay 4x100 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb)
Mini Javelin (300gr) Mini Javelin (300gr)
High Jump High Jump
Team Scores Team Scores
Medal Count Medal Count

 

Bantam Girls 100 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Jada Price                99 Chicago Express          14.38Q  1
  2 Jalaya Morgan             00 Chicago Express          15.52Q  2
  3 Nia Williams              99 Falcons TC               15.82Q  2
  4 Nicole Williams           99 Falcons TC               15.89Q  1
  5 Lauren Barker             99 Illinois Stealth TC      16.59Q  1
  6 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        16.62Q  2
  7 Taylor Robinson           99 Aurora Flyers            16.70q  2
  8 Hannah Steger             99 Zephyrs TC               17.10q  1
  9 Catera Posey              99 Sprngfld Strider         18.05   2
 10 DeJahnae Goldsmith        00 Angelic Flyers           18.83   1

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jada Price                99 Chicago Express          14.37   10   
  2 Jalaya Morgan             00 Chicago Express          15.41    8   
  3 Nia Williams              99 Falcons TC               15.72    6   
  4 Nicole Williams           99 Falcons TC               16.21    4   
  5 Lauren Barker             99 Illinois Stealth TC      16.24    2   
  6 Hannah Steger             99 Zephyrs TC               16.43    1   
  7 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        16.59        
  8 Taylor Robinson           99 Aurora Flyers            16.66        

Bantam Girls 200 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 JeMya McClendon           99 Unattached               30.78Q  2
  2 Jada Price                99 Chicago Express          30.87Q  1
  3 Jalaya Morgan             00 Chicago Express          33.06Q  1
  4 Lauren Barker             99 Illinois Stealth TC      34.10Q  2
  5 Shaheeda Dade             00 Univ. of Chicago TC      33.85Q  1
  6 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        35.09Q  2
  7 Taylor Robinson           99 Aurora Flyers            33.96q  1
  8 Elena Edwards             99 Huskie TC                34.51q  1
  9 Nia Williams              99 Falcons TC               35.04   1
 10 Chante Johnson            00 Chicago Express          35.92   2
 11 Nylah Moore               00 LV's Cheetahs            36.11   2
 12 Terri Porter              99 Aurora Flyers            36.25   2
 13 Nicole Williams           99 Falcons TC               36.61   2
 14 Catera Posey              99 Sprngfld Strider         37.60   2
 15 Myarah Lasky              99 Chicago Express          39.12   1
 16 DeJahnae Goldsmith        00 Angelic Flyers           41.17   1

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jada Price                99 Chicago Express          29.64   10   
  2 JeMya McClendon           99 Unattached               30.43    8   
  3 Jalaya Morgan             00 Chicago Express          33.46    6   
  4 Shaheeda Dade             00 Univ. of Chicago TC      34.23    4   
  5 Taylor Robinson           99 Aurora Flyers            34.35    2   
  6 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        34.63    1   
  7 Lauren Barker             99 Illinois Stealth TC      34.76        
  8 Elena Edwards             99 Huskie TC                35.31        

Bantam Girls 400 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaheeda Dade             00 Univ. of Chicago TC    1:16.11   10   
  2 Sydney Shafer             99 Illini Heat TC         1:19.89    8   
  3 Taylor Robinson           99 Aurora Flyers          1:20.88    6   
  4 Kaitlin Lewis             99 Illini Heat TC         1:21.56    4   
  5 Lauren Barker             99 Illinois Stealth TC    1:21.57    2   
  6 Malorie Carlson           00 Aurora Flyers          1:22.05    1   

Bantam Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jasmine Acuna             99 Elgin Sharks TC        2:55.71   10   
  2 Malorie Carlson           00 Aurora Flyers          3:08.61    8   
  3 Karlena Livengood         99 Unattached             3:27.91    6   

Bantam Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Laureen Toussaint         99 Elgin Sharks TC        5:56.33   10   
  2 Jasmine Acuna             99 Elgin Sharks TC        5:59.11    8   

Bantam Girls 1500 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes participated in this event.

Bantam Girls 4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Chicago Express                                     1:04.67   10   
     1) Chante Johnson 00               2) Myarah Lasky 99             
     3) Jalaya Morgan 00                4) Jada Price 99               
  2 Golden Eagles                                       1:08.45    8   
     1) Camryn Jackson 99               2) Alexadria Mccoy 99          
     3) Makayla Parchman 99             4) Adrianna Pearce 99          

Bantam Girls 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Bantam Girls Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Sydney Shafer             99 Illini Heat TC           3.31m   10-10.50  10   
  2 Mora Smith                00 North Shore Breeze       3.03m    9-11.25   8   
  3 Nia Williams              99 Falcons TC               2.84m    9-04.00   6   
  4 Nylah Moore               00 LV's Cheetahs            2.79m    9-02.00   4   
  5 Nicole Williams           99 Falcons TC               2.45m    8-00.50   2   
  6 Catera Posey              99 Sprngfld Strider         2.43m    7-11.75   1   
  7 Chante Johnson            00 Chicago Express          2.40m    7-10.50       
  8 Amaya Anderson            00 North Shore Breeze       2.39m    7-10.25       
  9 Malorie Carlson           00 Aurora Flyers            2.32m    7-07.50       
 10 Myarah Lasky              99 Chicago Express          2.09m    6-10.25       
 11 Hannah Steger             99 Zephyrs TC               1.89m    6-02.50       
 12 Peyton Panka              02 Unattached               1.64m    5-04.75       

Bantam Girls Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Alexadria Mccoy           99 Golden Eagles            6.91m   22-08.00  10   
  2 Camryn Jackson            99 Golden Eagles            6.46m   21-02.50   8   
  3 Adia Moore                99 LV's Cheetahs            5.22m   17-01.50   6   
  4 Amaya Anderson            00 North Shore Breeze       4.90m   16-01.00   4   
  5 Kaitlin Lewis             99 Illini Heat TC           4.85m   15-11.00   2   
  6 Ashely Panka              99 Unattached               3.09m   10-01.75   1   
  7 Peyton Panka              02 Unattached               2.66m    8-08.75       

Bantam Girls Mini Javelin 300gr
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Camryn Jackson            99 Golden Eagles           16.54m      54-03  10   
  2 Alexadria Mccoy           99 Golden Eagles           14.14m      46-05   8   
  3 Kaitlin Lewis             99 Illini Heat TC          12.95m      42-06   6   
  4 Makayla Parchman          99 Golden Eagles           12.20m      40-00   4   
  5 Adrianna Pearce           99 Golden Eagles            9.38m      30-09   2   
  6 Ashely Panka              99 Unattached               8.76m      28-09   1   
  7 Adia Moore                99 LV's Cheetahs            8.53m      28-00       
  8 Peyton Panka              02 Unattached               5.88m      19-03       

Bantam Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Elena Edwards             99 Huskie TC                0.95m    3-01.25  10   
 -- Ashely Panka              99 Unattached                  NH                  

Bantam Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Golden Eagles                    50   
     2      Chicago Express                  44   
     3      Illini Heat TC                   30   
     4      Elgin Sharks TC                  28   
     5      Falcons TC                       18   
     6      Aurora Flyers                    17   
     7      Univ. of Chicago TC              14   
     8      North Shore Breeze               12   
     9      Huskie TC                        10   
     9      LV's Cheetahs                    10   
    11      Illinois Stealth TC               4   
    12      Springfield Striders              1   
    12      Waukegan Invaders                 1   
    12      Zephyrs TC                        1   

Bantam Girls Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Chicago Express              5      3      1       1  
Golden Eagles                5      2      3       0  
Elgin Sharks TC              3      2      1       0  
Illini Heat TC               3      1      1       1  
Aurora Flyers                2      0      1       1  
Unattached                   2      0      1       1  
Falcons TC                   2      0      0       2  
Huskie TC                    1      1      0       0  
Univ. of Chicago TC          1      1      0       0  
North Shore Breeze           1      0      1       0  
LV's Cheetahs                1      0      0       1  

View the total Medal Count for the meet.


 
Bantam Boys 100 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Schweizer           99 Aurora Flyers            14.43   10   
  2 Myles Tramill             00 Waukegan Invaders        14.53    8   
  3 Melvin Pettis             99 Waukegan Invaders        15.20    6   
  4 Christopher Lowery Jr.    00 High Flyers              15.59    4   
  5 Jarel Powell              99 Illinois Stealth TC      15.68    2   
  6 Imari Dennis              00 Waukegan Invaders        15.73    1   
  7 Derric Lee                99 Aurora Flyers            15.77        
  8 Jeremiah Wilson           00 Zephyrs TC               20.83        

Bantam Boys 200 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Branden Ellis             99 Unattached               29.32Q  1
  2 Myles Tramill             00 Waukegan Invaders        29.88Q  2
  3 Emeka Nwankpa             99 Univ. of Chicago TC      31.26Q  2
  4 Bomani Robinson           99 Zephyrs TC               32.33Q  1
  5 Kyle Salley               00 Illinois Stealth TC      31.44Q  2
  6 Derric Lee                99 Aurora Flyers            32.34Q  1
  7 Brandon Olion             99 Illini Heat TC           32.77q  2
  8 Jarel Powell              99 Illinois Stealth TC      33.76q  1
  9 Anthony Williams          00 Chicago Express          33.77   1
 10 Jordan Mohammed           00 Illinois Stealth TC      35.04   2
 11 John Sullivan             99 Huskie TC                36.27   2
 12 Hanif Abdullah            01 Illinois Stealth TC      38.60   1
 13 Kevin Jackson             01 Illinois Stealth TC      40.61   2
 14 Mikhael Taylor            02 North Shore Breeze       41.22   1
 15 Jeremiah Wilson           00 Zephyrs TC               44.38   2

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Branden Ellis             99 Unattached               28.74   10   
  2 Myles Tramill             00 Waukegan Invaders        30.30    8   
  3 Emeka Nwankpa             99 Univ. of Chicago TC      32.16    6   
  4 Brandon Olion             99 Illini Heat TC           32.51    4   
  5 Kyle Salley               00 Illinois Stealth TC      32.64    2   
  6 Derric Lee                99 Aurora Flyers            32.81    1   
  7 Jarel Powell              99 Illinois Stealth TC      32.96        
  8 Bomani Robinson           99 Zephyrs TC               34.09        

Bantam Boys 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Branden Ellis             99 Unattached             1:07.15   2  10   
  2 Jack Stam                 99 Kankakee TC            1:12.49   2   8   
  3 Emeka Nwankpa             99 Univ. of Chicago TC    1:12.97   2   6   
  4 Kyle Salley               00 Illinois Stealth TC    1:13.77   2   4   
  5 Blake Stine               99 Unattached             1:14.34   2   2   
  6 Brandon Olion             99 Illini Heat TC         1:15.45   2   1   
  7 Kenneth Stephens          99 LV's Cheetahs          1:24.56   1       
  8 Derric Lee                99 Aurora Flyers          1:25.22   2       
  9 Jonathan Perry            99 Fast & Fit             1:25.77   1       
 10 Hanif Abdullah            01 Illinois Stealth TC    1:30.42   1       
 11 Anthony Williams          00 Chicago Express        1:31.91   2       
 12 Tariq Muhammad            00 Fast & Fit             1:35.36   1       
 13 Kevin Jackson             01 Illinois Stealth TC    1:36.61   1       

Bantam Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas Mosley             99 Waukegan Invaders      2:34.91   10   
  2 Hector Perez              99 Elgin Sharks TC        2:46.05    8   
  3 Jack Stam                 99 Kankakee TC            2:50.69    6   
  4 Blake Stine               99 Unattached             2:55.44    4   
  5 Pierre Andre Black        00 Elgin Sharks TC        3:01.31    2   
  6 Brandon Olion             99 Illini Heat TC         3:03.64    1   
  7 Jonathan Perry            99 Fast & Fit             3:05.07        
  8 Jordan Mohammed           00 Illinois Stealth TC    3:07.12        

Bantam Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Hector Perez              99 Elgin Sharks TC        5:41.43   10   
  2 Jonathan Porras           00 Elgin Sharks TC        5:54.55    8   
  3 Gary Cates                99 Unattached             5:59.33    6   
  4 Charles Taylor            00 Waukegan Invaders      6:05.98    4   
  5 Pierre Andre Black        00 Elgin Sharks TC        6:11.67    2   
  6 Beau Hanson               99 Wildcat TC             6:12.27    1   
  7 Stacey Jones              99 Waukegan Invaders      6:34.88        
  8 Sean Jones                99 Waukegan Invaders      7:09.79        

Bantam Boys 1500 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes participated in this event.

Bantam Boys 4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Waukegan Invaders                                     58.84   10   
     1) Imari Dennis 00                 2) Thomas Mosley 99            
     3) Melvin Pettis 99                4) Myles Tramill 00            
  2 Illinois Stealth TC                                 1:08.07    8   
     1) Hanif Abdullah 01               2) Jordan Mohammed 00          
     3) Jarel Powell 99                 4) Kyle Salley 00              

Bantam Boys 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Waukegan Invaders                                   6:04.02   10   
     1) Imari Dennis 00                 2) Sean Jones 99               
     3) Stacey Jones 99                 4) Charles Taylor 00           

Bantam Boys Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jacob Schweizer           99 Aurora Flyers            3.81m   12-06.00  10   
  2 Tariq Muhammad            00 Fast & Fit               3.38m   11-01.25   8   
  3 Makai Gant                99 Sprngfld Strider         3.31m   10-10.50   6   
  4 Christopher Lowery Jr.    00 High Flyers              3.30m   10-10.00   4   
  5 Jack Stam                 99 Kankakee TC              3.21m   10-06.50   2   
  6 Anthony Williams          00 Chicago Express          3.13m   10-03.25   1   
 -- Shandon Jelks             00 Unattached                  ND                  

Bantam Boys Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tanner Clott              99 Unattached               7.77m   25-06.00  10   
  2 John Sullivan             99 Huskie TC                5.15m   16-10.75   8   
  3 Beau Hanson               99 Wildcat TC               4.21m   13-09.75   6   

Bantam Boys Mini Javelin 300gr
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Jonathan Perry            99 Fast & Fit              21.75m      71-04  10   
  2 Cameron Collins           99 Chicago Striders        16.72m      54-10   8   

Bantam Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Branden Ellis             99 Unattached               1.21m    3-11.50  10   
  2 Shandon Jelks             00 Unattached               1.11m    3-07.75   8   
  3 John Sullivan             99 Huskie TC                1.11m    3-07.75   6   
  4 Beau Hanson               99 Wildcat TC               1.06m    3-05.75   4   
  5 Tariq Muhammad            00 Fast & Fit               1.01m    3-03.75   2   

Bantam Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Waukegan Invaders                57   
     2      Elgin Sharks TC                  30   
     3      Aurora Flyers                    21   
     4      Fast & Fit                       20   
     5      Illinois Stealth TC              16   
     5      Kankakee TC                      16   
     7      Huskie TC                        14   
     8      Univ. of Chicago TC              12   
     9      Wildcat TC                       11   
    10      Chicago Striders                  8   
    10      High Flyers                       8   
    12      Springfield Striders              6   
    12      Illini Heat TC                    6   
    14      Chicago Express                   1   

Bantam Boys Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Unattached                   6      4      1       1  
Waukegan Invaders            6      3      2       1  
Elgin Sharks TC              3      1      2       0  
Aurora Flyers                2      2      0       0  
Fast & Fit                   2      1      1       0  
Huskie TC                    2      0      1       1  
Kankakee TC                  2      0      1       1  
Univ. of Chicago TC          2      0      0       2  
Chicago Striders             1      0      1       0  
Illinois Stealth TC          1      0      1       0  
Springfield Striders         1      0      0       1  
Wildcat TC                   1      0      0       1  

View the total Medal Count for the meet.

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 12, 2009.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015