Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Bantam
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Dorothy Dawson Youth Indoor T&F Invitational
Proviso West High School, Hillside, IL - Sat 02/06/2010

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new or tied record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
1500 Meter RaceWalk 1500 Meter RaceWalk
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb)
High Jump High Jump
Team Scores Team Scores
   

 

2010 Dorothy Dawson Youth Invite

 

Bantam Girls 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Semira Killebrew          01 Indiana Storm             8.45q  2
  2 Likkaya Keys              00 Illinois Elite TC         8.64q  1
  3 Kennedy Robinson          00 Merrillville TC           8.99q  1
  4 Tamara Nard               00 Zephyrs TC                9.02q  2
  5 Chante Johnson            00 Chicago Thunder           9.24q  2
  6 Sydney Lee                00 Uctc                      9.51q  1
  7 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze        9.64q  2
  8 Anadia Anderson           01 Illinois Elite TC         9.72q  2
  9 Myla Jones-kelly          01 Milwaukee Mustangs        9.82q  1
 10 Taylor Dye                01 Silver Springs           10.06   1
 11 Krishanna Evans           00 Silver Springs           10.24   1
 12 Aubrey Gilbert            00 Indiana Storm            11.82   1

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Semira Killebrew          01 Indiana Storm             8.48   10   
  2 Likkaya Keys              00 Illinois Elite TC         8.62    8   
  3 Kennedy Robinson          00 Merrillville TC           9.06    6   
  4 Tamara Nard               00 Zephyrs TC                9.10    4   
  5 Chante Johnson            00 Chicago Thunder           9.42    2   
  6 Anadia Anderson           01 Illinois Elite TC         9.45    1   
  7 Sydney Lee                00 Uctc                      9.46        
  8 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze        9.63        
  9 Myla Jones-kelly          01 Milwaukee Mustangs        9.68        

Bantam Girls 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Semira Killebrew          01 Indiana Storm            32.12   3  10   
  2 Likkaya Keys              00 Illinois Elite TC        32.65   2   8   
  3 Kennedy Robinson          00 Merrillville TC          33.01   4   6   
  4 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC        33.38   3   4   
  5 Autumn Richmond           01 Aurora Flyers            34.35   4   2   
  6 Tamara Nard               00 Zephyrs TC               34.62   4   1   
  7 Anadia Anderson           01 Illinois Elite TC        35.13   1       
  8 Sydney Lee                00 Uctc                     35.65   4       
  9 Adjemaa Ali               00 Uctc                     35.92   3       
 10 Cyerra Caldwell           01 Silver Springs           36.23   1       
 11 Jasmine Benion            00 Zephyrs TC               36.67   4       
 12 Chante Johnson            00 Chicago Thunder          36.99   4       
 13 Myla Jones-kelly          01 Milwaukee Mustangs       37.20   3       
 14 Krishanna Evans           00 Silver Springs           42.05   2       
 15 Aubrey Gilbert            00 Indiana Storm            44.56   2       

Bantam Girls 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC      1:03.92r  1  10   
  2 Semira Killebrew          01 Indiana Storm          1:13.13   2   8   
  3 Kennedy Robinson          00 Merrillville TC        1:17.03   2   6   
  4 Autumn Richmond           01 Aurora Flyers          1:19.62   2   4   
  5 Jillian Woods             00 Team Bird              1:28.47   2   2   
  6 Jasmine Benion            00 Zephyrs TC             1:28.61   2   1   

Bantam Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sophia Oury               00 Elgin Sharks TC        2:51.33   10   
  2 Autumn Richmond           01 Aurora Flyers          2:56.92    8   
  3 Kasey Moreno              00 Elgin Sharks TC        2:57.27    6   
  4 Chloe Smith               00 Elgin Sharks TC        3:00.81    4   
  5 Sydney Porter             01 Elgin Sharks TC        3:04.49    2   
  6 Isabella Alansari         01 Elgin Sharks TC        3:07.60    1   
  7 Jillian Woods             00 Team Bird              3:08.73        
  8 Karina Galvan             01 Elgin Sharks TC        3:10.80        
  9 Yulissa Salcedo           01 Elgin Sharks TC        3:20.51        
 10 Jaycie Simon              00 Unattached             3:21.07        
 11 Ashley Wells              00 Elgin Sharks TC        3:25.40        
 12 Daria Tinajero            00 Elgin Sharks TC        3:27.35        
 13 Isabelle Villarreal       01 Elgin Sharks TC        3:28.16        
 14 Leslie Dean               00 Illinois Gold          3:42.34        
 15 Kasandra Perez            01 Elgin Sharks TC        3:57.38        

Bantam Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Sophia Oury               00 Elgin Sharks TC        5:39.70   10   
  2 Chloe Smith               00 Elgin Sharks TC        5:58.63    8   
  3 Isabella Alansari         01 Elgin Sharks TC        6:03.61    6   
  4 Kasey Moreno              00 Elgin Sharks TC        6:07.58    4   
  5 Sydney Porter             01 Elgin Sharks TC        6:10.96    2   
  6 Karina Galvan             01 Elgin Sharks TC        6:27.99    1   
  7 Yulissa Salcedo           01 Elgin Sharks TC        6:34.05        
  8 Jaycie Simon              00 Unattached             6:34.68        
  9 Ashley Wells              00 Elgin Sharks TC        6:44.56        
 10 Isabelle Villarreal       01 Elgin Sharks TC        7:06.14        
 11 Kasandra Perez            01 Elgin Sharks TC        8:00.90        

Bantam Girls 1500 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Daria Tinajero            00 Elgin Sharks TC             DQ        

Bantam Girls 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Bantam Girls 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Elgin Sharks TC                                     6:06.23   10   
  2 Elgin Sharks TC  'B'                                6:29.34    8   

Bantam Girls Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chante Johnson            00 Chicago Thunder          2.92m    9-07.00  10   
  2 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze       2.91m    9-06.75   8   
  3 Peyton Panka              01 Unattached               1.71m    5-07.50   6   

Bantam Girls Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Leslie Dean               00 Illinois Gold            3.43m   11-03.00  10   
  2 Aubrey Gilbert            00 Indiana Storm            3.20m   10-06.00   8   
  3 Peyton Panka              01 Unattached               2.86m    9-04.75   6   

Bantam Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Tamara Nard               00 Zephyrs TC               1.16m    3-09.50  10   

Bantam Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Elgin Sharks TC                  72   
     2      Indiana Storm                    36   
     3      Illinois Elite TC                31   
     4      Merrillville TC                  18   
     5      Zephyrs TC                       16   
     6      Aurora Flyers                    14   
     7      Chicago Thunder                  12   
     8      Illinois Gold                    10   
     9      North Shore Breeze                8   
    10      Team Bird                         2   

Bantam Boys 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 John Ford                 00 Silver Springs            8.33q  2
  2 Nigel Taylor              01 Merrillville TC           8.55q  1
  3 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers             8.77q  3
  4 Glen Martin               01 Silver Springs            8.78q  1
  5 Jaylen Anderson           01 Illinois Jets             8.89q  2
  6 Shandon Jelks             00 Unattached                8.90q  2
  7 Colton Bitting            00 Indiana Storm             8.94q  2
  8 Nicholas Boissiere        00 Aurora Flyers             9.14q  1
  9 Grant Lowe                00 Indiana Storm             9.14q  3
 10 Kyle Denwood              01 Illinois Elite TC         9.15   3
 11 Samuel Heiskell           01 Uctc                      9.20   3
 12 Ace Evans                 01 Silver Springs            9.48   1
 13 Joshua Gunnell            01 Indiana Storm             9.53   1
 14 Chase Roberts             01 Milwaukee Stridr          9.55   3
 15 Jeremiah Gunnell          01 Indiana Storm             9.57   3
 16 Keylan Williams           00 Aurora Flyers             9.72   1
 17 Jashontae Johnson         01 Silver Springs           10.01   3
 18 Joseph Sampson            01 Aurora Flyers            10.39   2

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 John Ford                 00 Silver Springs            8.34   10   
  2 Nigel Taylor              01 Merrillville TC           8.55    8   
  3 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers             8.66    6   
  4 Glen Martin               01 Silver Springs            8.76    4   
  5 Colton Bitting            00 Indiana Storm             8.85    2   
  6 Shandon Jelks             00 Unattached                9.01    1   
  7 Jaylen Anderson           01 Illinois Jets             9.13        
  8 Grant Lowe                00 Indiana Storm             9.22        
  9 Nicholas Boissiere        00 Aurora Flyers             9.33        

Bantam Boys 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Colton Bitting            00 Indiana Storm            33.13   1  10   
  2 Glen Martin               01 Silver Springs           33.20   1   8   
  3 Nigel Taylor              01 Merrillville TC          33.39   3   6   
  4 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers            33.43   3   4   
  5 Nicholas Boissiere        00 Aurora Flyers            33.70   3   2   
  6 Jaylen Anderson           01 Illinois Jets            34.24   3   1   
  7 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC        34.76   1       
  8 Jonathan Hudson           00 Milwaukee Mustangs       34.97   1       
  9 Jeremiah Gunnell          01 Indiana Storm            35.24   2       
 10 Grant Lowe                00 Indiana Storm            36.28   1       
 11 Jordan Carey              00 Merrillville TC          36.49   3       
 12 Joshua Gunnell            01 Indiana Storm            36.71   2       
 13 Kyle Denwood              01 Illinois Elite TC        37.12   2       
 14 Keylan Williams           00 Aurora Flyers            37.87   3       
 15 Joseph Sampson            01 Aurora Flyers            37.89   2       

Bantam Boys 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nicholas Boissiere        00 Aurora Flyers          1:15.73   2  10   
  2 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers          1:17.45   2   8   
  3 Juan Orozco               01 Illinois Gold          1:17.84   1   6   
  4 Samuel Heiskell           01 Uctc                   1:18.62   2   4   
  5 Jonathan Hudson           00 Milwaukee Mustangs     1:20.19   1   2   
  6 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC      1:21.58   1   1   
  7 Chase Roberts             01 Milwaukee Stridr       1:26.06   2       
  8 Beau Marquis              01 Unattached             1:41.67   2       

Bantam Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Adam Davis                00 Elgin Sharks TC        2:48.28   10   
  2 Jonathan Porras           00 Elgin Sharks TC        2:51.63    8   
  3 Pierre Andre Black        00 Elgin Sharks TC        2:54.84    6   
  4 Daniel Williams           01 Elgin Sharks TC        2:55.81    4   
  5 Jack James                01 Unattached             2:59.53    2   
  6 Carlos Miranda            01 Elgin Sharks TC        3:11.33    1   
  7 Enrique Delgado           01 Elgin Sharks TC        3:15.91        
  8 Giovanni Cisneros         01 Elgin Sharks TC        3:17.36        
  9 Angelo Peters             00 Elgin Sharks TC        3:23.20        

Bantam Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonathan Porras           00 Elgin Sharks TC        5:38.61   10   
  2 Adam Davis                00 Elgin Sharks TC        5:40.55    8   
  3 Jack James                01 Unattached             5:46.00    6   
  4 Daniel Williams           01 Elgin Sharks TC        5:46.77    4   
  5 Pierre Andre Black        00 Elgin Sharks TC        5:57.30    2   
  6 Carlos Miranda            01 Elgin Sharks TC        6:17.34    1   
  7 Giovanni Cisneros         01 Elgin Sharks TC        6:19.61        
  8 Juan Orozco               01 Illinois Gold          6:41.10        
  9 Enrique Delgado           01 Elgin Sharks TC        6:47.93        
 10 Angelo Peters             00 Elgin Sharks TC        6:48.82        

Bantam Boys 1500 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes participated in this event.

Bantam Boys 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Silver Springs Spartans                             2:26.46   10   

Bantam Boys 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Elgin Sharks TC                                     5:35.24   10   
  2 Elgin Sharks TC  'B'                                6:21.34    8   

Bantam Boys Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nigel Taylor              01 Merrillville TC          3.59m   11-09.50  10   
  2 Shandon Jelks             00 Unattached               3.47m   11-04.75   8   
  3 Jaylen Anderson           01 Illinois Jets            3.43m   11-03.00   6   
  4 Jordan Carey              00 Merrillville TC          3.23m   10-07.25   4   
  5 Colton Bitting            00 Indiana Storm            3.05m   10-00.25   2   
  6 Beau Marquis              01 Unattached               2.64m    8-08.00   1   
  7 Juan Orozco               01 Illinois Gold            2.44m    8-00.25       

Bantam Boys Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Zach Lewis                01 Unattached               5.21m   17-01.25  10   
  2 Beau Marquis              01 Unattached               3.76m   12-04.00   8   

Bantam Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shandon Jelks             00 Unattached               1.16m    3-09.50  10   

Bantam Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Elgin Sharks TC                  72   
     2      Silver Springs Spartans          32   
     3      Aurora Flyers                    30   
     4      Merrillville TC                  28   
     5      Indiana Storm                    14   
     6      Illinois Jets                     7   
     7      Illinois Gold                     6   
     8      Uctc                              4   
     9      Milwaukee Mustangs                2   
    10      Illinois Elite TC                 1   

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 6, 2009.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015