Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Midget
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Dorothy Dawson Youth Indoor T&F Invitational
Proviso West High School, Hillside, IL - Sat 02/06/2010

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new or tied record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
3000 Meter Run 3000 Meter Run
1500 Meter RaceWalk 1500 Meter RaceWalk
55 Meter Hurdles (30") 55 Meter Hurdles (30")
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
4x800 Meter Relay 4x800 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) (Record) Shot Put (6lb)
High Jump High Jump (Record)
Team Scores Team Scores
   

 

2010 Dorothy Dawson Youth Invite

 

Midget Girls 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Kayla Hylton              98 Illinois Elite TC         7.81q  1
  2 Azya McLin                98 Milwaukee Mustangs        7.98q  1
  3 Alexis Pierre-Antoine     98 Illinois Elite TC         8.01q  2
  4 Keniya Smith              99 Uctc                      8.52q  2
  5 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers             8.52q  2
  6 De'Anna Hawkins           98 Zephyrs TC                8.83q  1
  7 Alisha Reid               99 Uctc                      8.94q  2
  8 Diamond Morris            99 Merrillville TC           9.80q  2
  9 Aliyah Reid               99 Uctc                     10.45q  1
 10 Jossalynn Shaw            99 Unattached               10.49   2
 11 Sierra Evans              99 Silver Springs           10.53   1

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kayla Hylton              98 Illinois Elite TC         7.96   10   
  2 Alexis Pierre-Antoine     98 Illinois Elite TC         8.05    8   
  3 Azya McLin                98 Milwaukee Mustangs        8.11    6   
  4 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers             8.82    4   
  5 Keniya Smith              99 Uctc                      8.84    2   
  6 Diamond Morris            99 Merrillville TC           9.86    1   
  7 Alisha Reid               99 Uctc                      9.91        
  8 Aliyah Reid               99 Uctc                     11.47        

Midget Girls 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Kayla Hylton              98 Illinois Elite TC        28.67   1  10   
  2 Azya McLin                98 Milwaukee Mustangs       30.11   3   8   
  3 Camille Reed              98 Merrillville TC          30.31   3   6   
  4 Keniya Smith              99 Uctc                     32.10   3   4   
  5 Shamarra Hardy            98 Unattached               33.07   1   2   
  6 Alisha Reid               99 Uctc                     33.67   1   1   
  7 Brittney Dean             98 Illinois Gold            34.63   2       
  8 Diamond Morris            99 Merrillville TC          34.77   2       
  9 Khady Diarrassouba        99 Milwaukee Mustangs       37.93   3       
 10 Camryn Jackson            99 Unattached               39.25   2       
 11 Alexandria McCoy          99 Unattached               40.49   1       
 12 Jossalynn Shaw            99 Unattached               40.70   1       
 13 Adrianna Pearce           99 Unattached               40.88   2       
 14 Aliyah Reid               99 Uctc                     43.18   2       

Midget Girls 400 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Alexis Pierre-Antoine     98 Illinois Elite TC      1:06.32   10   
  2 Camille Reed              98 Merrillville TC        1:08.30    8   
  3 Madison Boissiere         98 Aurora Flyers          1:14.05    6   
  4 Allayna Gagnard           98 Aurora Flyers          1:20.41    4   
  5 Khady Diarrassouba        99 Milwaukee Mustangs     1:21.32    2   
  6 Adrianna Pearce           99 Unattached             1:35.60    1   

Midget Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Yesenia Gonzalez          98 Elgin Sharks TC        2:50.10   10   
  2 Allayna Gagnard           98 Aurora Flyers          2:51.83    8   
  3 Madison Miller            98 Team Bird              2:51.94    6   
  4 Leah Sink                 98 Merrillville TC        2:53.21    4   

Midget Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nina Olshever             98 Elgin Sharks TC        5:18.34   10   
  2 Laureen Toussaint         99 Elgin Sharks TC        5:47.19    8   
  3 Madison Miller            98 Team Bird              5:56.75    6   
  4 Leah Sink                 98 Merrillville TC        5:59.14    4   
  5 Nayeli Cisneros           98 Elgin Sharks TC        5:59.47    2   
  6 Allayna Gagnard           98 Aurora Flyers          6:03.73    1   

Midget Girls 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Nina Olshever             98 Elgin Sharks TC       11:23.99   10   
  2 Madison Miller            98 Team Bird             12:39.97    8   
  3 Yesenia Gonzalez          98 Elgin Sharks TC       12:41.02    6   
  4 Nayeli Cisneros           98 Elgin Sharks TC       12:41.61    4   
  5 Margaret Himmel           98 Elgin Sharks TC       12:45.46    2   

Midget Girls 1500 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes competed in this event.

Midget Girls 55 Meter Hurdles 30"
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brittney Dean             98 Illinois Gold            13.24   10   

Midget Girls 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Midget Girls 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Midget Girls 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Midget Girls Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Samantha Broomfield       99 Milwaukee Mustangs       3.80m   12-05.75  10   
  2 Keniya Smith              99 Uctc                     3.58m   11-09.00   8   
  3 Shamarra Hardy            98 Unattached               3.01m    9-10.50   6   
  4 Ashley Panka              99 Unattached               2.02m    6-07.50   4   

Midget Girls Shot Put 6lb
Finals

Note: In this event, 2 athletes reported to compete long after this age division had been   
      closed and older age divisions were competing.  The 2 athletes were allowed to compete
      with the older age divisions but were not allowed to displace any athlete in their    
      proper age division.                                                                  

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Courtney Morgan           99 Aurora Flyers            9.54m   31-03.75  10   
  2 Kyla Denwood              98 Illinois Elite TC        7.72m   25-04.00   8   
  3 Ashley Panka              99 Unattached               3.65m   11-11.75   6   
  4 Alexandria McCoy          99 Unattached               8.57m   28-01.50   4   
  5 Camryn Jackson            99 Unattached               7.20m   23-07.50   2   

Midget Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Samantha Broomfield       99 Milwaukee Mustangs       1.16m    3-09.50  10   

Midget Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Elgin Sharks TC                  62   
     2      Illinois Elite TC                46   
     3      Milwaukee Mustangs               36   
     4      Aurora Flyers                    33   
     5      Merrillville TC                  23   
     6      Team Bird                        20   
     7      Uctc                             15   
     8      Illinois Gold                    10   

Midget Boys 55 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Bryant Brown              98 Silver Springs            7.83q  2
  2 Branden Ellis             99 Illinois Elite TC         8.07q  2
  3 Torey Nalls               99 Illinois Elite TC         8.09q  1
  4 John Chavis               98 Indiana Storm             8.18q  3
  5 Patrick Dixon             98 Silver Springs            8.29q  2
  6 Darius Simple             98 Unattached                8.32q  2
  7 Steed Welch               99 Milwaukee Stridr          8.33q  1
  8 Kelemam Harris            98 Silver Springs            8.46q  2
  9 Ivory Roach               99 Indiana Storm             8.63q  1
 10 Trenton Gordon            98 Illinois Gold             8.70   3
 11 Omari Thurston            98 Saints TC                 8.72   1
 12 Christ Caldwell           98 Silver Springs            8.73   3
 13 Eirik Eggen               99 Indiana Storm             8.74   3
 14 Kendric Johnson           98 Illinois Gold             8.75   1
 15 Romello Washington        98 Saints TC                 8.85   3
 16 Derric Lee                99 Aurora Flyers             8.86   2
 17 Marcel Francis            99 Aurora Flyers             8.97   3
 18 Isaiah Roach              99 Indiana Storm             8.99   2
 19 Brian Kellerman           99 Unattached               10.88   3

Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bryant Brown              98 Silver Springs            7.78   10   
  2 Branden Ellis             99 Illinois Elite TC         7.96    8   
  3 John Chavis               98 Indiana Storm             8.07    6   
  4 Torey Nalls               99 Illinois Elite TC         8.07    4   
  5 Patrick Dixon             98 Silver Springs            8.34    2   
  6 Darius Simple             98 Unattached                8.37    1   
  7 Steed Welch               99 Milwaukee Stridr          8.50        
  8 Kelemam Harris            98 Silver Springs            8.54        
  9 Ivory Roach               99 Indiana Storm             8.69        

Midget Boys 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bryant Brown              98 Silver Springs           28.79   4  10   
  2 John Chavis               98 Indiana Storm            30.37   3   8   
  3 Jordan Hodges             98 Saints TC                30.50   5   6   
  4 Darius Simple             98 Unattached               31.33   5   4   
  5 Christ Caldwell           98 Silver Springs           31.42   1   2   
  6 Kelemam Harris            98 Silver Springs           31.53   4   1   
  7 Ivory Roach               99 Indiana Storm            31.89   4       
  8 Patrick Dixon             98 Silver Springs           32.12   3       
  9 Eirik Eggen               99 Indiana Storm            32.20   2       
 10 Robert Dupont             99 Illinois Elite TC        32.39   3       
 11 Kendric Johnson           98 Illinois Gold            32.86   1       
 12 Derric Lee                99 Aurora Flyers            33.84   5       
 13 Samuel Peters             98 Elgin Sharks TC          34.00   3       
 14 Trenton Gordon            98 Illinois Gold            34.42   3       
 15 Isaiah Roach              99 Indiana Storm            34.86   4       
 16 Corey Rose                99 Illinois Gold            35.32   4       
 17 Zachary Everett           99 Saints TC                35.47   5       
 18 Anthony Hicks             99 Indiana Storm            35.87   2       
 19 Rasheed Rush              98 Illinois Elite TC        36.97   3       
 20 Kennedy Thompson          99 Illinois Elite TC        38.49   1       

Midget Boys 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Branden Ellis             99 Illinois Elite TC      1:04.98   2  10   
  2 Ivory Roach               99 Indiana Storm          1:09.37   1   8   
  3 Hector Perez              99 Elgin Sharks TC        1:09.48   2   6   
  4 John Chavis               98 Indiana Storm          1:09.52   3   4   
  5 Caleb Chapman             99 Unattached             1:12.86   3   2   
  6 Robert Dupont             99 Illinois Elite TC      1:13.38   3   1   
  7 Eirik Eggen               99 Indiana Storm          1:13.79   2       
  8 Hassan Shabazz            98 Team Shabazz           1:15.55   3       
  9 Rasheed Rush              98 Illinois Elite TC      1:16.84   1       
 10 Isaiah Roach              99 Indiana Storm          1:20.89   1       
 11 Jaqwavion Brown           98 Uctc                   1:23.06   3       
 12 Kennedy Thompson          99 Illinois Elite TC      1:30.52   2       

Midget Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers          2:36.85   10   
  2 Jackson Simon             98 Unattached             2:37.53    8   
  3 Caleb Chapman             99 Unattached             2:44.31    6   
  4 Mychal Vinson             98 Indiana Storm          2:45.37    4   
  5 Corey Folds               99 Milwaukee Stridr       2:49.07    2   
  6 Jaqwavion Brown           98 Uctc                   3:33.42    1   

Midget Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Oury                 99 Elgin Sharks TC        5:14.21   10   
  2 Jackson Simon             98 Unattached             5:17.70    8   
  3 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers          5:27.15    6   
  4 Cezar Alfaro              98 Elgin Sharks TC        5:34.34    4   
  5 Francisco Harper          99 Elgin Sharks TC        5:37.36    2   
  6 Hector Perez              99 Elgin Sharks TC        5:38.06    1   
  7 Mychal Vinson             98 Indiana Storm          5:44.64        
  8 Xavier Orozco             98 Elgin Sharks TC        5:53.58        

Midget Boys 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jake Oury                 99 Elgin Sharks TC       11:00.02   10   
  2 Tanner McQuality          98 Aurora Flyers         11:30.69    8   
  3 Cezar Alfaro              98 Elgin Sharks TC       11:41.24    6   
  4 Francisco Harper          99 Elgin Sharks TC       11:43.16    4   
  5 Xavier Orozco             98 Elgin Sharks TC       12:34.05    2   

Midget Boys 1500 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Samuel Peters             98 Elgin Sharks TC             DQ        

Midget Boys 55 Meter Hurdles 30"
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Steed Welch               99 Milwaukee Stridr         11.35   10   
  2 Corey Folds               99 Milwaukee Stridr         11.48    8   
  3 Corey Rose                99 Illinois Gold            13.18    6   

Midget Boys 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Silver Springs Spartans                             2:06.46   10   
  2 Saints TC                                           2:13.96    8   

Midget Boys 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Midget Boys 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Elgin Sharks TC                                    13:16.95   10   

Midget Boys Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Patrick Dixon             98 Silver Springs           3.73m   12-03.00  10   
  2 Corey Folds               99 Milwaukee Stridr         3.43m   11-03.00   8   
  3 Caleb Chapman             99 Unattached               3.35m   11-00.00   6   
  4 Anthony Hicks             99 Indiana Storm            3.11m   10-02.50   4   

Midget Boys Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Trevor Miller             98 Unattached               8.75m   28-08.50  10   
  2 Kendric Johnson           98 Illinois Gold            8.25m   27-01.00   8   
  3 Ken Coopwood, Jr.         99 Merrillville TC          7.80m   25-07.25   6   

Midget Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Branden Ellis             99 Illinois Elite TC        1.42m    4-07.75  10   

Midget Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Elgin Sharks TC                  55   
     2      Silver Springs Spartans          45   
     3      Indiana Storm                    34   
     4      Illinois Elite TC                33   
     5      Joe Sims Milwaukee Striders      28   
     6      Aurora Flyers                    24   
     7      Illinois Gold                    14   
     7      Saints TC                        14   
     9      Merrillville TC                   6   
    10      Uctc                              1   

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 2, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015