Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Intermediate
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Dorothy Dawson Youth Indoor T&F Invitational
Proviso West High School, Hillside, IL - Sat 02/06/2010

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new or tied record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

55 Meter Dash 55 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
3000 Meter Run 3000 Meter Run
3000 Meter RaceWalk 3000 Meter RaceWalk
55 Meter Hurdles (33") 55 Meter Hurdles (39")
4x200 Meter Relay 4x200 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
4x800 Meter Relay 4x800 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Triple Jump Triple Jump
Shot Put (4kg) (Record) Shot Put (12lb)
High Jump High Jump
Pole Vault Pole Vault
Team Scores Team Scores
   

 

2010 Dorothy Dawson Youth Invite

 

Intermediate Girls 55 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Tahtyana Peer             94 Milwaukee Stridr          7.68   10   
  2 Erika Simple              94 Unattached                7.90    8   
  3 Jnana Martin              95 Milwaukee Mustangs        7.91    6   
  4 Da'Neeka O'Neal           94 Zephyrs TC                8.33    4   

Intermediate Girls 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amber Farrell             94 Aurora Flyers            27.15   3  10   
  2 Tiersa Harrington         95 Silver Springs           27.76   1   8   
  3 Crystal Malone            94 Milwaukee Stridr         28.09   3   6   
  4 Bianca Davis              95 Silver Springs           28.13   1   4   
  5 Jaia Howard               95 Silver Springs           28.56   1   2   
  6 Bailey Beckham            94 Merrillville TC          28.75   3   1   
  7 Tahtyana Peer             94 Milwaukee Stridr         28.78   3       
  8 Erika Simple              94 Unattached               29.05   3       
  9 Sariaya Phillips          95 Uctc                     29.10   3       
 10 Marleigh Petras           95 Indiana Storm            29.44   2       
 11 Stephanie Samuels         95 Merrillville TC          30.08   2       
 12 Melody Corbett            94 Illinois Gold            30.51   2       
 13 Angel Farrell             94 Aurora Flyers            30.88   2       

Intermediate Girls 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Amber Farrell             94 Aurora Flyers          1:00.29   3  10   
  2 Crystal Malone            94 Milwaukee Stridr       1:03.40   3   8   
  3 Marleigh Petras           95 Indiana Storm          1:03.50   1   6   
  4 Jaia Howard               95 Silver Springs         1:04.86   2   4   
  5 Tiersa Harrington         95 Silver Springs         1:06.04   1   2   
  6 Alexis Farrington         95 Milwaukee Mustangs     1:06.04   3   1   
  7 Erika Simple              94 Unattached             1:06.54   3       
  8 Sariaya Phillips          95 Uctc                   1:07.75   3       
  9 Micaela Creighton         94 Milwaukee Mustangs     1:09.51   2       
 10 Shamia Childs             94 Milwaukee Mustangs     1:13.21   2       
 -- Bailey Beckham            94 Merrillville TC             DQ   2       

Intermediate Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Angel Farrell             94 Aurora Flyers          2:40.06   10   
  2 Brooke Werstler           95 Team Bird              2:43.77    8   
  3 Sariaya Phillips          95 Uctc                   2:44.59    6   

Intermediate Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooke Werstler           95 Team Bird              5:35.46   10   
  2 Nicole Smith              94 Uctc                   6:56.19    8   

Intermediate Girls 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Brooke Werstler           95 Team Bird             11:45.36   10   
  2 Nicole Smith              94 Uctc                  15:00.63    8   

Intermediate Girls 3000 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes competed in this event.

Intermediate Girls 55 Meter Hurdles 33"
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Amber Farrell             94 Aurora Flyers               NT   10   
  2 Logan Tillmon             95 Unattached                  NT    8   
  3 Stephanie Samuels         95 Merrillville TC             NT    6   

Intermediate Girls 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Silver Springs Spartans                             2:18.92   10   
  2 Milwaukee Mustangs                                  2:23.78    8   

Intermediate Girls 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Intermediate Girls 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Intermediate Girls Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Micaela Creighton         94 Milwaukee Mustangs       5.09m   16-08.50  10   
  2 Stephanie Samuels         95 Merrillville TC          3.97m   13-00.25   8   
  3 Da'Neeka O'Neal           94 Zephyrs TC               3.48m   11-05.00   6   

Intermediate Girls Triple Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
No athletes particiapted in this event.

Intermediate Girls Shot Put 4kg
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Nakel McClinton           94 Merrillville TC         11.53m   37-10.00  10   
  2 Melody Corbett            94 Illinois Gold            6.99m   22-11.25   8   
  3 Da'Neeka O'Neal           94 Zephyrs TC               6.03m   19-09.50   6   

Intermediate Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
No athletes particiapted in this event.

Intermediate Girls Pole Vault
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
No athletes participated in this event.

Intermediate Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Aurora Flyers                    40   
     2      Silver Springs Spartans          30   
     3      Team Bird                        28   
     4      Merrillville TC                  25   
     4      Milwaukee Mustangs               25   
     6      Joe Sims Milwaukee Striders      24   
     7      Uctc                             22   
     8      Zephyrs TC                       16   
     9      Illinois Gold                     8   
    10      Indiana Storm                     6   

Intermediate Boys 55 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jalen Gillie              94 Silver Springs            6.74   10   
  2 James Sampson             95 Aurora Flyers             7.14    8   
  3 Luther Lockwood           95 Uctc                      7.17    6   
  4 Nick Hundley              94 Illinois Gold             7.18    4   
  5 Immanuel Reynolds         94 Silver Springs            7.49    2   

Intermediate Boys 200 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Darius King-Dright        94 Milwaukee Mustangs       24.23   3  10   
  2 Brandon Threats           94 Milwaukee Mustangs       24.60   3   8   
  3 D.J. Taylor               94 Merrillville TC          25.50   3   6   
  4 Justin Rabon              95 Milwaukee Mustangs       25.76   3   4   
  5 Luther Lockwood           95 Uctc                     26.07   2   2   
  6 James Sampson             95 Aurora Flyers            26.17   3   1   
  7 Nick Hundley              94 Illinois Gold            26.18   1       
  8 Jeremiah Johnson          94 Silver Springs           26.54   1       
  9 Immanuel Reynolds         94 Silver Springs           27.50   2       
 10 Alonso Cooper             95 Unattached               36.18   2       

Intermediate Boys 400 Meter Dash
Finals

==========================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Brandon Threats           94 Milwaukee Mustangs       54.87   2  10   
  2 Chris Dagen               94 Illinois Gold            56.57   1   8   
  3 D.J. Taylor               94 Merrillville TC          56.70   2   6   
  4 Justin Rabon              95 Milwaukee Mustangs       58.27   2   4   
  5 Darius King-Dright        94 Milwaukee Mustangs       59.60   2   2   
  6 Jeremiah Johnson          94 Silver Springs         1:01.47   1   1   
  7 James Sampson             95 Aurora Flyers          1:04.13   2       
  8 George Dean               95 Illinois Gold          1:07.39   1       
  9 Chase Hall                95 Aurora Flyers          1:07.52   2       

Intermediate Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Smith                95 Team Bird              2:20.93   10   
  2 Chase Hall                95 Aurora Flyers          2:32.56    8   
  3 Joseph Kmak               95 Merrillville TC        2:37.93    6   

Intermediate Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Smith                95 Team Bird              4:48.94   10   
  2 Andres Alfaro             94 Elgin Sharks TC        5:08.70    8   
  3 Chase Hall                95 Aurora Flyers          5:08.98    6   
  4 Joseph Kmak               95 Merrillville TC        5:25.83    4   

Intermediate Boys 3000 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Ryan Smith                95 Team Bird             10:03.52   10   
  2 Andres Alfaro             94 Elgin Sharks TC       11:10.34    8   

Intermediate Boys 3000 Meter RaceWalk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
No athletes competed in this event.

Intermediate Boys 55 Meter Hurdles 39"
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Bruce Thomas              95 Merrillville TC             NT   10   
  2 Kieland Thomas            95 Merrillville TC             NT    8   

Intermediate Boys 4x200 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Merrillville TC                                     1:46.70   10   

Intermediate Boys 4x400 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Intermediate Boys 4x800 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
No clubs participated in this event.

Intermediate Boys Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Bruce Thomas              95 Merrillville TC          5.49m   18-00.25  10   
  2 Luther Lockwood           95 Uctc                     5.08m   16-08.00   8   
  3 Chase Hall                95 Aurora Flyers            4.82m   15-09.75   6   

Intermediate Boys Triple Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Christopher Reed          95 Merrillville TC          9.65m   31-08.00  10   

Intermediate Boys Shot Put 12lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Joshua Haynes             95 Merrillville TC         11.99m   39-04.00  10   

Intermediate Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Chris Dagen               94 Illinois Gold            1.72m    5-07.75  10   

Intermediate Boys Pole Vault
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
No athletes participated in this event.

Intermediate Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Merrillville TC                  80   
     2      Milwaukee Mustangs               38   
     3      Team Bird                        30   
     4      Aurora Flyers                    29   
     5      Illinois Gold                    22   
     6      Uctc                             16   
     6      Elgin Sharks TC                  16   
     8      Silver Springs Spartans          13   

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since February 2, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015