Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Bantam
Sub-Bantam Bantam Midget Youth Intermediate Young

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

2010 USATF IL Jr. Olympics State Championships
Hosted by USATF Illinois
Kankakee High School, Kankakee, Illinois - Fri 06/18/2010 to Sun 06/20/2010

COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS

Bolded marks indicate a new meet record.

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, seeding info, etc.

Girls Events

Boys Events

100 Meter Dash 100 Meter Dash
200 Meter Dash 200 Meter Dash
400 Meter Dash 400 Meter Dash
800 Meter Run 800 Meter Run
1500 Meter Run 1500 Meter Run
1500 Meter Race Walk 1500 Meter Race Walk
4x100 Meter Relay 4x100 Meter Relay
4x400 Meter Relay 4x400 Meter Relay
Long Jump Long Jump
Shot Put (6lb) Shot Put (6lb)
Mini Javelin (300gr) Mini Javelin (300gr)
High Jump High Jump
Team Scores Team Scores
Medal Count Medal Count

 

Bantam Girls 100 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC        15.97q  1
  2 Taylor Meier              01 Huskie TC                16.07q  1
  3 Chante Johnson            00 Chicago Thunder TC       16.28q  2
  4 Abby Pardridge            01 Huskie TC                16.33q  2
  5 Dejae Hudson              01 Southern IL Stri         16.62q  1
  6 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze       16.76q  2
  7 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        16.77q  1
  8 Sequanaka McKinney        01 Illinois Storm TC        16.81q  2
  9 Kennedy Clayton           00 Illinois Storm TC        17.21   1
 10 Dejahnae Goldsmith        00 Angelic Flyers           17.44   2
 11 Jalynne McGee             01 Zephyrs TC               18.08   2
 12 Journey Barsh             01 Warrior Athletic         18.30   1
 13 Tristen Clark             00 Illinois Storm TC        19.26   1

Finals

============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC        15.67  -0.8  10   
  2 Chante Johnson            00 Chicago Thunder TC       15.76  -0.8   8   
  3 Taylor Meier              01 Huskie TC                15.77  -0.8   6   
  4 Abby Pardridge            01 Huskie TC                16.09  -0.8   4   
  5 Sequanaka McKinney        01 Illinois Storm TC        16.32  -0.8   2   
  6 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze       16.35  -0.8   1   
  7 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        16.38  -0.8       
  8 Dejae Hudson              01 Southern IL Stri         16.77  -0.8       

Bantam Girls 200 Meter Dash
Finals

===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Likkaya Keyes             00 Illinois Elite TC        30.70   NWI  3  10   
  2 Chante Johnson            00 Chicago Thunder TC       32.31   NWI  3   8   
  3 Taylor Meier              01 Huskie TC                33.00   NWI  3   6   
  4 Nyasha Wilson             00 Warrior Athletic         33.05   NWI  1   4   
  5 Alecandria Henderson      00 Aurora Flyers            33.47   NWI  2   2   
  6 Abby Pardridge            01 Huskie TC                34.20   NWI  3   1   
  7 Selena Tucker             00 Aurora Flyers            34.24   NWI  2       
  8 Jasmin Benion             00 Zephyrs TC               34.37   NWI  2       
  9 Sydny Lewis               00 Zephyrs TC               34.59   NWI  1       
 10 Nadia Curry               00 Waukegan Invaders        35.03   NWI  3       
 11 Jalynne McGee             01 Zephyrs TC               35.95   NWI  2       
 12 Kimari Jimmar             01 Illinois Stealth         36.13   NWI  2       
 13 Sequanaka McKinney        01 Illinois Storm TC        36.30   NWI  3       
 14 Dejahnae Goldsmith        00 Angelic Flyers           36.66   NWI  3       
 15 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze       36.81   NWI  2       
 16 Kennedy Clayton           00 Illinois Storm TC        37.01   NWI  3       
 17 Journey Barsh             01 Warrior Athletic         39.15   NWI  1       
 18 Whittney Jackson          00 Warrior Athletic         39.52   NWI  2       
 19 Ella Deterding            01 Illini Heat TC           41.10   NWI  2       

Bantam Girls 400 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC      1:10.89   10   
  2 Likkaya Keyes             00 Illinois Elite TC      1:12.38    8   
  3 Alecandria Henderson      00 Aurora Flyers          1:19.46    6   
  4 Selena Tucker             00 Aurora Flyers          1:21.63    4   
  5 Kimari Jimmar             01 Illinois Stealth       1:27.41    2   
  6 Morgan Garnhart           00 Golden Eagles TC       1:34.98    1   
  7 Ella Deterding            01 Illini Heat TC         1:35.21        

Bantam Girls 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kasey Moreno              00 Elgin Sharks TC        2:46.37   10   
  2 Autumn Richmond           01 Aurora Flyers          2:51.41    8   
  3 Shaheeda Dade             00 Illinois Elite TC      2:55.07    6   
  4 Tess Willemse             00 Chicago Flyers TC      3:16.80    4   
  5 Jasmin Benion             00 Zephyrs TC             3:21.09    2   
  6 Alicia Meza               01 Golden Eagles TC       3:57.18    1   

Bantam Girls 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Kasey Moreno              00 Elgin Sharks TC        5:32.70   10   
  2 Isabella Alansari         01 Elgin Sharks TC        5:58.21    8   

Bantam Girls 1500 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
 -- Isabelle Villarreal       01 Elgin Sharks TC             DQ        

Bantam Girls 4x100 Meter Relay
Finals

=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Warrior Athletic Club                               1:06.54   10   

Bantam Girls 4x400 Meter Relay
Finals

==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
No clubs participated in this event.

Bantam Girls Long Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Mora Smith                00 North Shore Breeze       3.59m   11-09.50  10   
  2 Dejae Hudson              01 Southern IL Stri         3.35m   11-00.00   8   
  3 Chante Johnson            00 Chicago Thunder TC       3.28m   10-09.25   6   
  4 Taylor Meier              01 Huskie TC                3.21m   10-06.50   4   
  5 Isabelle Klett            01 North Shore Breeze       2.95m    9-08.25   2   
  6 Abby Pardridge            01 Huskie TC                2.90m    9-06.25   1   
  7 Dejahnae Goldsmith        00 Angelic Flyers           2.82m    9-03.00       
  8 Kimari Jimmar             01 Illinois Stealth         2.77m    9-01.25       
  9 Sabrina Eichenberger      01 Aurora Flyers            2.33m    7-07.75       
 10 Ella Deterding            01 Illini Heat TC           2.06m    6-09.25       
 11 Anadia Anderson           01 Illinois Elite TC        2.02m    6-07.50       

Bantam Girls Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
No athletes competed in this event.

Bantam Girls Mini Javelin 300gr
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Morgan Garnhart           00 Golden Eagles TC        12.75m      41-10  10   
  2 Sabrina Eichenberger      01 Aurora Flyers            9.59m      31-05   8   
  3 Alicia Meza               01 Golden Eagles TC         8.91m      29-03   6   

Bantam Girls High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Dejae Hudson              01 Southern IL Stri         0.95m    3-01.25  10   
  2 Sabrina Eichenberger      01 Aurora Flyers            0.85m    2-09.50   8   

Bantam Girls Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Illinois Elite TC                44   
     2      Aurora Flyers                    36   
     3      Elgin Sharks TC                  28   
     4      Huskie TC                        22   
     4      Chicago Thunder TC               22   
     6      Golden Eagles TC                 18   
     6      Southern Illinois Striders       18   
     8      Warrior Athletic Club            14   
     9      North Shore Breeze               13   
    10      Chicago Flyers TC                 4   
    11      Illinois Stealth                  2   
    11      Illinois Storm TC                 2   
    11      Zephyrs TC                        2   

Bantam Girls Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Illinois Elite TC            5      3      1       1  
Elgin Sharks TC              4      4      0       0  
Aurora Flyers TC             4      0      3       1  
Chicago Thunder TC           3      0      2       1  
Southern Illinois Striders   2      1      1       0  
Golden Eagles TC             2      1      0       1  
Huskie TC                    2      0      0       2  
North Shore Breeze TC        1      1      0       0  
Warrior Athletic Club        1      1      0       0  

View the total Medal Count for the meet.


 
Bantam Boys 100 Meter Dash
Preliminaries

===================================================================
    Name                    Year Team                   Prelims  H#
===================================================================
  1 Donovan Perkins           01 Waukegan Invaders        14.94Q  2
  2 Imari Dennis              00 Waukegan Invaders        15.07Q  1
  3 Daniel Spejcher           00 Dupage TC                15.49Q  1
  4 Kyle Denwood              01 Illinois Elite TC        15.68Q  2
  5 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC        15.71Q  1
  6 Llorens Jarrett           00 Huskie TC                16.28Q  2
  7 Nehemiah Key              01 Angelic Flyers           16.38q  1
  8 Gavin Alston              00 Zephyrs TC               16.65q  1
  9 Shawn Smith               01 Unattached               16.77   2
 10 Richard Harrison          01 Zephyrs TC               16.99   2

Finals

============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Imari Dennis              00 Waukegan Invaders        14.72   NWI  10   
  2 Donovan Perkins           01 Waukegan Invaders        14.80   NWI   8   
  3 Daniel Spejcher           00 Dupage TC                15.26   NWI   6   
  4 Kyle Denwood              01 Illinois Elite TC        15.66   NWI   4   
  5 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC        15.75   NWI   2   
  6 Gavin Alston              00 Zephyrs TC               16.32   NWI   1   
  7 Llorens Jarrett           00 Huskie TC                16.34   NWI       
  8 Nehemiah Key              01 Angelic Flyers           16.36   NWI       

Bantam Boys 200 Meter Dash
Finals

===============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind H# Points
===============================================================================
  1 Rashea Smith              01 Illinois Elite TC        30.64   NWI  2  10   
  2 Michael Albert            00 Huskie TC                30.80   NWI  3   8   
  3 Imari Dennis              00 Waukegan Invaders        30.88   NWI  3   6   
  4 Donovan Perkins           01 Waukegan Invaders        31.31   NWI  3   4   
  5 Kyle Salley               00 Illinois Stealth         32.22   NWI  3   2   
  6 Kyle Denwood              01 Illinois Elite TC        32.77   NWI  2   1   
  7 Hanif Abdullah            01 Illinois Stealth         32.79   NWI  2       
  8 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC        32.80   NWI  3       
  9 James Barsh               00 Warrior Athletic         32.92   NWI  1       
 10 Tyler Roberson            00 Warrior Athletic         33.27   NWI  2       
 11 Nehemiah Key              01 Angelic Flyers           34.68   NWI  2       
 12 Donovan Hoskins           00 Warrior Athletic         34.98   NWI  2       
 13 Shawn Smith               01 Unattached               35.20   NWI  2       
 14 Keion Buckley             00 LV's Cheetahs            35.63   NWI  3       
 15 Rodney Quinn              01 Angelic Flyers           35.70   NWI  3       
 16 Richard Harrison          01 Zephyrs TC               36.11   NWI  2       
 17 Llorens Jarrett           00 Huskie TC                36.55   NWI  3       
 18 Victor Roberson           00 Warrior Athletic         37.48   NWI  1       
 19 Chawn Wilson              01 Warrior Athletic         39.09   NWI  1       

Bantam Boys 400 Meter Dash
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers          1:11.55   10   
  2 Jalen Robinson            01 Illinois Elite TC      1:12.18    8   
  3 Kyle Salley               00 Illinois Stealth       1:14.30    6   
  4 Hanif Abdullah            01 Illinois Stealth       1:14.31    4   
  5 Donovan Perkins           01 Waukegan Invaders      1:19.21    2   
  6 Marc Wallace              00 Aurora Flyers          1:21.04    1   
  7 Rodney Quinn              01 Angelic Flyers         1:24.71        

Bantam Boys 800 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Edgardo Santiago          00 Elgin Sharks TC        2:49.22   10   
  2 Jordan Boatright          00 Aurora Flyers          2:53.63    8   
  3 Kyle Salley               00 Illinois Stealth       2:58.09    6   
  4 Charles Taylor            00 Illinois Elite TC      3:05.67    4   
  5 Jarron Long               01 Zephyrs TC             3:11.33    2   
  6 Angelo Peters             00 Elgin Sharks TC        3:16.31    1   

Bantam Boys 1500 Meter Run
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Jonathan Porras           00 Elgin Sharks TC        5:26.85   10   
  2 Edgardo Santiago          00 Elgin Sharks TC        5:34.27    8   
  3 Daniel Williams           01 Elgin Sharks TC        5:35.94    6   
  4 Charles Taylor            00 Illinois Elite TC      5:56.48    4   

Bantam Boys 1500 Meter Race Walk
Finals

=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Angelo Peters             00 Elgin Sharks TC       10:04.00   10   
 -- Pierre Toussaint          00 Elgin Sharks TC             DQ        

Bantam Boys 4x100 Meter Relay
Finals
=======================================================================
    Team                                                 Finals  Points
=======================================================================
  1 Warrior Athletic Club                               1:04.12   10   


Bantam Boys 4x400 Meter Relay
Finals

==========================================================================
    Team                                                 Finals  H# Points
==========================================================================
No clubs participated in this event.

Bantam Boys Long Jump
Finals

======================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind           Points
======================================================================================
  1 Daniel Spejcher           00 Dupage TC                3.75m   NWI  12-03.75  10   
  2 Michael Albert            00 Huskie TC                3.45m   NWI  11-04.00   8   
  3 Marc Wallace              00 Aurora Flyers            3.43m   NWI  11-03.00   6   
  4 Shandon Jelks             00 Unattached               3.42m   NWI  11-02.75   4   
  5 Nehemiah Key              01 Angelic Flyers           2.88m   NWI   9-05.50   2   
  6 Victor Roberson           00 Warrior Athletic         2.57m   NWI   8-05.25   1   
  7 Shawn Smith               01 Unattached               2.54m   NWI   8-04.00       
  8 Quinn Collins             01 Chicago Striders         2.44m   NWI   8-00.25       
  9 Tahj Binwalee             00 Chicago Striders         1.91m   NWI   6-03.25       

Bantam Boys Shot Put 6lb
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Verdis Brown              00 Univ Of Chicago TC       8.17m   26-09.75  10   
  2 Rashea Smith              01 Illinois Elite TC        6.75m   22-01.75   8   
  3 Tate Constable            00 Wildcat TC               5.65m   18-06.50   6   

Bantam Boys Mini Javelin 300gr
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Llorens Jarrett           00 Huskie TC               16.70m      54-09  10   
  2 Verdis Brown              00 Univ Of Chicago TC      14.69m      48-02   8   
  3 Angelo Peters             00 Elgin Sharks TC         12.95m      42-06   6   
  4 Quinn Collins             01 Chicago Striders        11.50m      37-09   4   

Bantam Boys High Jump
Finals

=================================================================================
    Name                    Year Team                    Finals            Points
=================================================================================
  1 Shandon Jelks             00 Unattached               1.15m    3-09.25  10   
  2 Daniel Spejcher           00 Dupage TC                1.10m    3-07.25   8   
  3 Charles Taylor            00 Illinois Elite TC        1.10m    3-07.25   6   
  4 Rodney Quinn              01 Angelic Flyers           1.00m    3-03.25   4   

Bantam Boys Team Scores

  Place      Team                         Points  
     1      Elgin Sharks TC                  51   
     2      Illinois Elite TC                47   
     3      Waukegan Invaders                30   
     4      Huskie TC                        26   
     5      Aurora Flyers                    25   
     6      Dupage TC                        24   
     7      Illinois Stealth                 18   
     7      Univ Of Chicago TC               18   
     9      Warrior Athletic Club            11   
    10      Angelic Flyers                    6   
    10      Wildcat TC                        6   
    12      Chicago Striders                  4   
    13      Zephyrs TC                        3   

Bantam Boys Medal Count

Team                       Total  Gold  Silver  Bronze
Elgin Sharks TC              7      3      2       2  
Illinois Elite TC            4      1      2       1  
Huskie TC                    3      1      2       0  
Aurora Flyers TC             3      1      1       1  
DuPage TC                    3      1      1       1  
Waukegan Invaders TC         3      1      1       1  
Univ. of Chicago TC          2      1      1       0  
Illinois Stealth TC          2      0      0       2  
Unattached                   1      1      0       0  
Wildcat TC                   1      0      0       1  

View the total Medal Count for the meet.

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since June 13, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015