2018 PawPac Middle School Conference Championship Girls 7th Grade Results
USA Flag
Sept. 11, 2001
And our Flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

2018 PawPac Middle School Conference Championship

 

100 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      2     4           Janyse Arnold (7), Drauden Point                                 12.84
   2      2     3           Tamia Allen (7), Kennedy                                         13.15
   3      2     2           Devin Gunst (7), Heritage Grove                                  13.94
   4      2     6           Ava Mabry-Spencer (7), Kennedy                                   13.99
   5      2     1           Maryam Abdul-Kader (7), Indian Trail                             14.23
   6      1     4           Madison LeBeck (7), Aux Sable                                    14.54
   7      2     5           Amber Greaves (7), Ira Jones                                     14.65
   8      1     5           Maggie Hamilton (7), Heritage Grove                              14.79
   9      1     2           Halei Collins (7), Timber Ridge                                  14.87
  10      2     8           Ava DePrey (7), Drauden Point                                    14.88
  11      1     6           Ariana Montemayor (7), Aux Sable                                 14.98
  12      1     3           Cece Dotson (7), Timber Ridge                                    15.02
  13      2     7           Ava Parma (7), Ira Jones                                         15.03
  14      1     7           Brianna King (7), Indian Trail                                   15.13

200 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      2     5           Janyse Arnold (7), Drauden Point                                 28.14
   2      2     4           Elissa Perkins (7), Kennedy                                      28.96
   3      2     3           Erin Henry (7), Aux Sable                                        29.00
   4      2     1           Trinitee Smith (7), Timber Ridge                                 30.12
   5      1     3           Fortasia Sampson (7), Ira Jones                                  30.45
   6      2     7           Madison Jackson (7), Drauden Point                               30.46
   7      2     6           Maryam Abdul-Kader (7), Indian Trail                             30.54
   8      2     2           Ava Mabry-Spencer (7), Kennedy                                   30.88
   9      1     6           Madison LeBeck (7), Aux Sable                                    31.16
  10      2     8           Maggie Hamilton (7), Heritage Grove                              31.24
  11      1     2           Halei Collins (7), Timber Ridge                                  31.35
  12      1     5           Jessica Stewart (7), Ira Jones                                   32.27
  13      1     7           Arieana Sudduth (7), Indian Trail                                32.65
  14      1     4           Talia Zavalia (7), Heritage Grove                                33.31

400 Meter Dash
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time  
   1      2     4           Janyse Arnold (7), Drauden Point                                 1:07.68
   2      2     5           Maryam Abdul-Kader (7), Indian Trail                             1:07.72
   3      2     7           Elissa Perkins (7), Kennedy                                      1:08.08
   4      2     3           Madison Jackson (7), Drauden Point                               1:08.97
   5      2     2           Jenna Silagi (7), Heritage Grove                                 1:13.45
   6      1     4           Fortasia Sampson (7), Ira Jones                                  1:13.65
   7      2     1           Naomi Jimenez (7), Aux Sable                                     1:14.74
   8      2     8           Carly Maloney (7), Heritage Grove                                1:17.14
   9      1     6           Brooke Ulreich (7), Timber Ridge                                 1:20.04
  10      1     3           Caitlyn McLaughlin (7), Ira Jones                                1:21.89
  11      1     7           Maddie Dust (7), Timber Ridge                                    1:24.57
  12      1     2           Tessa Danko (7), Indian Trail                                    1:30.73
  13      1     5           Shanna Schwartz (7), Aux Sable                                   1:31.93
  14      2     6           Ariele Jones (7), Kennedy                                        1:35.19

800 Meter Run
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time  
   1      1     1           Taylor Green (7), Heritage Grove                                 2:36.18
   2      1    14           Maryam Abdul-Kader (7), Indian Trail                             2:42.03
   3      1     5           Kaylin Ragano (7), Aux Sable                                     2:49.94
   4      1     3           Georgia Liapis (7), Ira Jones                                    2:57.73
   5      1     6           Naomi Jimenez (7), Aux Sable                                     3:01.91
   6      1     4           Becca Lucas (7), Heritage Grove                                  3:03.19
   7      1     7           Carrie Kraft (7), Timber Ridge                                   3:03.36
   8      1     8           Katie McGlynn (7), Drauden Point                                 3:06.25
   9      1     9           Hallie Hill (7), Drauden Point                                   3:07.17
  10      1    13           Ferrero Gianna (7), Kennedy                                      3:13.40
  11      1    10           Vivika Ramos (7), Ira Jones                                      3:14.68
  12      1    11           Lily Vasquez (7), Kennedy                                        3:22.24
  13      1     2           Tessa Danko (7), Indian Trail                                    3:34.09

1600 Meter Run
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time  
   1      1     1           Taylor Green (7), Heritage Grove                                 5:49.11
   2      1     4           Kaylin Ragano (7), Aux Sable                                     6:15.91
   3      1     2           Becca Lucas (7), Heritage Grove                                  6:19.59
   4      1     7           Naomi Jimenez (7), Aux Sable                                     6:23.61
   5      1     3           Georgia Liapis (7), Ira Jones                                    6:25.69
   6      1     6           Hallie Hill (7), Drauden Point                                   6:49.13
   7      1     5           Carrie Kraft (7), Timber Ridge                                   6:50.64
   8      1     9           Vivika Ramos (7), Ira Jones                                      6:58.39
   9      1     8           Bella Andersen (7), Drauden Point                                7:10.38
  10      1    11           Hope Hilliard (7), Kennedy                                       7:15.43
  11      1    10           Tessa Danko (7), Indian Trail                                    7:22.31
  12      1    12           Ava Janowiak (7), Kennedy                                        8:34.25

100 Meter Hurdles
Finals

Place   Heat  Lane   Wind   Competitor, School                                                Time
   1      2     5           Natalie Liapis (7), Ira Jones                                    18.94
   2      2     6           Donna Ho (7), Heritage Grove                                     19.31
   3      2     4           Erin Henry (7), Aux Sable                                        19.50
   4      2     1           Meghan Plant (7), Kennedy                                        19.52
   5      2     3           Jessica Stewart (7), Ira Jones                                   19.64
   6      1     4           Makayla Robinson (7), Timber Ridge                               19.74
   7      2     2           Jennifer Yelp-Ospina (7), Aux Sable                              20.18
   8      1     3           Ava Pardo (7), Heritage Grove                                    20.22
   9      2     8           Judy Mensah (7), Drauden Point                                   20.27
  10      2     7           Madison Jackson (7), Drauden Point                               20.51
  11      1     6           Lauren Loucks (7), Timber Ridge                                  21.95
  12      1     5           Lily Vasquez (7), Kennedy                                        22.87

4x100 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      1     3            KENNEDY                                          57.09  
   2      1     1            DRAUDEN POINT                                    57.88  
   3      1     5            TIMBER RIDGE                                     58.54  
   4      1     4            IRA JONES                                        59.17  
   5      1     6            AUX SABLE                                        1:00.21
   6      1     2            INDIAN TRAIL                                     1:01.35
   7      1     7            HERITAGE GROVE                                   1:01.97

4x200 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      1     4            IRA JONES                                        2:01.96
   2      1     7            DRAUDEN POINT                                    2:03.53
   3      1     3            AUX SABLE                                        2:04.39
   4      1     5            TIMBER RIDGE                                     2:05.93
   5      1     2            KENNEDY                                          2:12.10
   6      1     6            INDIAN TRAIL                                     2:13.85
   7      1     1            HERITAGE GROVE                                   2:14.90

4x400 Meter Relay
Finals

Place   Heat Order   Wind    School (Relay Members)                            Time  
   1      1     6            HERITAGE GROVE                                   4:58.82
   2      1     7            DRAUDEN POINT                                    5:03.87
   3      1     5            AUX SABLE                                        5:05.07
   4      1     3            IRA JONES                                        5:33.30
   5      1     4            KENNEDY                                          5:47.59
   6      1     2            TIMBER RIDGE                                     6:01.29

Long Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      1     0           Jennifer Yelp-Ospina (7), Aux Sable                              13'05.00"
   2      1     0           Madison Jackson (7), Drauden Point                               13'04.50"
   3      1     0           Fortasia Sampson (7), Ira Jones                                  13'02.00"
   4      1     0           Makayla Robinson (7), Timber Ridge                               12'04.50"
   5      1     0           Trinitee Smith (7), Timber Ridge                                 11'11.50"
   6      1     0           Amber Greaves (7), Ira Jones                                     11'10.00"
   7      1     0           Aaliyah Frazier (7), Indian Trail                                11'08.00"
   8      1     0           Maggie Hamilton (7), Heritage Grove                              11'08.00"
   9      1     0           Emalie Werkowski (7), Aux Sable                                  11'06.00"
  10      1     0           Ava DePrey (7), Drauden Point                                    11'03.00"
  11      1     0           Zaynab Salem (7), Heritage Grove                                 10'11.50"
  12      1     0           Mya Lewis (7), Kennedy                                           10'06.00"
  13      1     0           Ava Mabry-Spencer (7), Kennedy                                   10'05.00"
  14      1     0           Tamia Jenkins (7), Indian Trail                                  10'01.50"

Triple Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      1     0           Janyse Arnold (7), Drauden Point                                 29'11.00"
   2      1     0           Abbey Brown (7), Drauden Point                                   28'06.00"
   3      1     0           Aaliyah Frazier (7), Indian Trail                                28'01.00"
   4      1     0           Ella Gierat (7), Kennedy                                         27'08.50"
   5      1     0           Devin Gunst (7), Heritage Grove                                  26'09.00"
   6      1     0           Natalie Liapis (7), Ira Jones                                    26'05.00"
   7      1     0           Ella Bernier (7), Ira Jones                                      25'02.00"
   8      1     0           Tia Zanderson (7), Kennedy                                       24'04.00"
   9      1     0           Mimi Gallegos (7), Timber Ridge                                  23'02.00"
  10      1     0           Emalie Werkowski (7), Aux Sable                                  23'00.00"
  11      1     0           Aditi Kumar (7), Heritage Grove                                  22'10.50"
  12      1     0           Shanna Schwartz (7), Aux Sable                                   20'02.00"

Shot Put
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                 Mark   
   1      1     0           Ella Gierat (7), Kennedy                                         26'05.00"
   2      1     0           Mimi Gallegos (7), Timber Ridge                                  24'10.00"
   3      1     0           Alyssa Lowe (7), Ira Jones                                       24'08.00"
   4      1     0           Taylor Kienzle (7), Timber Ridge                                 24'06.00"
   5      1     0           Tia Zanderson (7), Kennedy                                       23'08.00"
   6      1     0           Katie McGlynn (7), Drauden Point                                 23'06.00"
   7      1     0           Aaliyah Frazier (7), Indian Trail                                22'05.00"
   8      1     0           Paige Rhodenbaugh (7), Ira Jones                                 20'11.00"
   9      1     0           Alyana Thorton (7), Heritage Grove                               20'05.00"
  10      1     0           Elly Ryan (7), Heritage Grove                                    19'07.00"
  11      1     0           Kristen Williams (7), Drauden Point                              18'05.00"
  12      1     0           Shanna Schwartz (7), Aux Sable                                   18'02.00"
  13      1     0           Kaylin Ragano (7), Aux Sable                                     17'00.00"

Discus Throw
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                Mark 
   1      1     0           Alyssa Lowe (7), Ira Jones                                       68'06"
   2      1     0           Mimi Gallegos (7), Timber Ridge                                  59'01"
   3      1     0           Noelle Asiyanbi (7), Ira Jones                                   58'00"
   4      1     0           Tia Zanderson (7), Kennedy                                       56'05"
   5      1     0           Katie McGlynn (7), Drauden Point                                 56'05"
   6      1     0           Maggie Hamilton (7), Heritage Grove                              55'05"
   7      1     0           Taylor Kienzle (7), Timber Ridge                                 52'07"
   8      1     0           Shanna Schwartz (7), Aux Sable                                   50'03"
   9      1     0           Annalyse Gleason (7), Kennedy                                    45'10"
  10      1     0           Kayla Jahnke (7), Heritage Grove                                 42'08"
  11      1     0           Sophia Cerda (7), Indian Trail                                   40'06"
  12      1     0           Kristen Williams (7), Drauden Point                              37'10"
  13      1     0           Lissette Charles (7), Aux Sable                                  31'04"

High Jump
Finals

Place Flight Order   Wind   Competitor, School                                                Mark
   1      1     0           Erin Henry (7), Aux Sable                                        4'10"
   2      1     0           Alyssa Lowe (7), Ira Jones                                       4'08"
   3      1     0           Dana Surwillo (7), Drauden Point                                 4'06"
   4      1     0           Abbey Brown (7), Drauden Point                                   4'04"
   5      1     0           Ella Gierat (7), Kennedy                                         4'04"
   6      1     0           Alyana Thorton (7), Heritage Grove                               4'02"
   7      1     0           Brihtani Lee (7), Timber Ridge                                   4'00"
   8      1     0           Tia Zanderson (7), Kennedy                                       4'00"
   9      1     0           Sophia Woods (7), Ira Jones                                      3'10"
   .      1     0           Naomi Jimenez (7), Aux Sable                                      NH  
   .      1     0           Mimi Gallegos (7), Timber Ridge                                   NH  
   .      1     0           Kayla Jahnke (7), Heritage Grove                                  NH  

Team Scores

  Place     School                           Points 
    1       Drauden Point                     110   
    2       Ira Jones                          96   
    3       Aux Sable                          77   
    3       Kennedy                            77   
    5       Heritage Grove                     71   
    6       Timber Ridge                       57   
    7       Indian Trail                       34   

 

 

You are the visitor to this page since May 2, 2018.