Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys JV Open
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls JV Open Boys JV Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2010 Charger Classic Invitational   

September 25, 2010
Boys JV Open        
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:16:35.5 by Josh Kanute of Marmion on Sept. 26, 2009

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  West Aurora                Calvin Robinson (Jr)       0:16:07.0
  2     2  Marmion                    Will Graft (Jr)            0:16:08.9
  3     3  West Aurora                Jaime Lopez (Sr)           0:16:10.1
  4     4  Marmion                    Josh Kanute (So)           0:16:41.7
  5     5  Marmion                    Andrew Hallet (Fr)         0:16:51.1
  6     6  Marmion                    Pat Duhig (Jr)             0:16:58.3
  7     7  Burlington Central         Tyler Panariello (Sr)      0:17:02.5
  8     8  Marmion                    Kevin Hoss (Fr)            0:17:07.9
  9     9  Yorkville                  Iron Will (So)             0:17:15.2
 10    10  Oswego                     Mike Morrell (Jr)          0:17:16.2
 11    11  Marmion                    Connor Medernach (Jr)      0:17:19.1
 12    12  West Aurora                Dimitry Husen (Jr)         0:17:19.8
 13    13  Marmion                    Chris Burrows (So)         0:17:20.3
 14    14  Oswego                     RJ Salerno (Jr)            0:17:23.4
 15    15  Oswego East                Rudy Ballesteros (Sr)      0:17:23.9
 16        Marmion                    Eric Anderson (So)         0:17:27.9
 17    16  Yorkville                  John Stenger (So)          0:17:28.3
 18        Marmion                    Chris Rockwood (Jr)        0:17:30.5
 19    17  Oswego East                Philip Newcomb (Jr)        0:17:30.8
 20    18  Yorkville                  Kyle Culp (Jr)             0:17:32.2
 21    19  Oswego                     Jacob Hampson (Sr)         0:17:35.9
 22        St. Francis                Josh Penas (Jr)            0:17:41.9
 23    20  Burlington Central         Mike Dorband (Jr)          0:17:43.5
 24    21  Oswego                     Troy Schwerin (Jr)         0:17:44.1
 25    22  Hoffman Estates            Dan Rios (Jr)              0:17:53.3
 26        Marmion                    Max Kelly (So)             0:17:56.0
 27        Rockford Christian         Alex Moye (Jr)             0:17:56.9
 28        Rockford Christian         Evan Patchin (Sr)          0:17:58.2
 29    23  Burlington Central         Andrei Pawelczyk (Jr)      0:18:00.6
 30    24  Burlington Central         Danny Hartwell (Jr)        0:18:04.0
 31        Marmion                    Bobby Wagner (So)          0:18:08.1
 32    25  West Aurora                Matt Pall (Jr)             0:18:11.1
 33        Marmion                    Martin Torosian (Fr)       0:18:12.1
 34        Marmion                    Robert Wenzel (So)         0:18:13.3
 35    26  Burlington Central         Chris Mull (Jr)            0:18:13.6
 36        St. Francis                Ryan McKenna (Jr)          0:18:14.2
 37    27  Oswego                     Spencer Teiken (Sr)        0:18:17.2
 38    28  East Aurora                Derek Schwartz (Sr)        0:18:18.0
 39    29  Oswego                     Kyle Grondin (Jr)          0:18:21.9
 40        Rockford Christian         Ben Thor (Sr)              0:18:23.3
 41        Marmion                    Nate Colwell (So)          0:18:27.6
 42    30  Hoffman Estates            Josh Dressler (Jr)         0:18:30.7
 43    31  Oswego East                Colin Jecha (Jr)           0:18:31.8
 44        Marmion                    Nevin Abraham (Jr)         0:18:32.0
 45    32  Aurora Central Catholic    John Colyer (Sr)           0:18:32.3
 46    33  West Aurora                Roberto Cerda (Sr)         0:18:32.6
 47        Marmion                    Dan McLean (Jr)            0:18:36.5
 48        Plainfield East            Stepfan Thelemaque (Jr)    0:18:43.6
 49    34  Yorkville                  Elia Bach (Sr)             0:18:44.3
 50    35  West Aurora                Alex Contini (Sr)          0:18:44.7
 51        Marmion                    Matt Walz (Fr)             0:18:45.9
 52    36  Yorkville                  Tyler Farnsworth (Jr)      0:18:46.7
 53    37  IMSA                       Dominic Gentile (Jr)       0:18:47.3
 54        Plainfield East            Kareem Abes (Sr)           0:18:48.2
 55    38  Hoffman Estates            Vince Hughes (Jr)          0:18:55.8
 56    39  East Aurora                Marcos Gomez (Sr)          0:18:57.7
 57    40  West Aurora                Alex Nagy (So)             0:18:58.3
 58    41  Oswego                     Cody McDougall (So)        0:19:02.4
 59    42  Yorkville                  Rj Krause (So)             0:19:03.9
 60    43  Metea Valley               Darren Bui (So)            0:19:05.1
 61    44  Hoffman Estates            Hugo Garcia (Jr)           0:19:07.3
 62    45  Oswego East                Eric Raber (Sr)            0:19:08.8
 63        Marmion                    Ben Wilkinson (Sr)         0:19:10.1
 64        Marmion                    Joey Ruddy (Sr)            0:19:12.2
 65    46  Oswego East                John Rivera (Jr)           0:19:13.9
 66    47  Metea Valley               Mike McFarland (Jr)        0:19:14.8
 67    48  Metea Valley               Hitesh Varshney (Fr)       0:19:15.0
 68        West Aurora                Phil Biondo (So)           0:19:17.7
 69    49  Metea Valley               Bryan Liang (Jr)           0:19:18.3
 70        West Aurora                Mitch Berendt (Fr)         0:19:19.7
 71        Marian Central Catholic    Cody Welch (Sr)            0:19:21.0
 72    50  IMSA                       Yusaf Aktan (Jr)           0:19:22.5
 73        Oswego                     Nick Radakovich (Fr)       0:19:24.1
 74        West Aurora                Eric Devitt (Sr)           0:19:25.2
 75    51  Yorkville                  Scott Welling (Fr)         0:19:28.4
 76    52  Metea Valley               Alex Giokas (Fr)           0:19:30.3
 77        West Aurora                Austin Reichardt (Sr)      0:19:30.8
 78        Marmion                    Dennis Koranda (Sr)        0:19:31.2
 79    53  East Aurora                Dany Saldana (Sr)          0:19:32.4
 80        Yorkville                  Colt Pranga (Fr)           0:19:32.6
 81        Yorkville                  Daniel Graunke (Fr)        0:19:35.4
 82    54  Hoffman Estates            Weston Bruemmer (Sr)       0:19:38.9
 83    55  Metea Valley               Zac Cosenza (Fr)           0:19:39.1
 84    56  Oswego East                Samuel Ramirez (So)        0:19:40.3
 85    57  Burlington Central         Arley Valdez (Sr)          0:19:41.1
 86        Marmion                    Matt Lochmueller (Sr)      0:19:48.1
 87        Plainfield East            Desmond Creal (Sr)         0:19:51.9
 88        Marmion                    Austin Robinson (Sr)       0:19:54.2
 89        Oswego                     Mike Dolenak (Fr)          0:19:54.9
 90    58  Metea Valley               Juan Sindac (Fr)           0:19:55.4
 91        Marmion                    Brandon Rockwood (Fr)      0:19:55.7
 92        Metea Valley               Nick Majher (So)           0:19:56.4
 93    59  IMSA                       Kiwook Lee (Jr)            0:19:58.2
 94    60  Aurora Central Catholic    Clae Carlson (Fr)          0:19:59.2
 95    61  East Aurora                Diego Pizano (Sr)          0:20:00.0
 96        Rockford Christian         Johnathan Mattison (So)    0:20:00.3
 97        West Aurora                Kimiyasu Fujita (Sr)       0:20:02.0
 98        Oswego                     Nick Sefranek (Fr)         0:20:05.9
 99        West Aurora                Troy Smith (So)            0:20:13.3
100        Oswego                     Jacob Molina (So)          0:20:14.6
101        Plano                      Michael Johnson (Sr)       0:20:14.9
102        West Aurora                Max Held (Fr)              0:20:18.1
103        Metea Valley               Drew Bronson (Fr)          0:20:19.5
104        Yorkville                  Cody Willyard (Fr)         0:20:20.8
105        Marmion                    Tom Schafer (Fr)           0:20:21.2
106    62  IMSA                       Gus Nelson (Jr)            0:20:25.1
107        Marmion                    Nick Ruble (Fr)            0:20:30.6
108    63  Aurora Central Catholic    Justin Bush (So)           0:20:32.4
109    64  Lisle                      Jacob Haseltine (Jr)       0:20:43.0
110    65  IMSA                       Matt Gietl (Jr)            0:20:44.1
111        Yorkville                  Rayne D'Allassandro (Fr)   0:20:44.4
112    66  Oswego East                Trey Lagestee (Sr)         0:20:47.2
113    67  IMSA                       Jimmy Huang (So)           0:20:47.5
114        Marmion                    Daniel Klug (Jr)           0:20:49.0
115        Marmion                    Eric Lutz (Sr)             0:20:49.5
116        West Aurora                Ryan Peters (Jr)           0:21:00.1
117    68  Lisle                      Robert Kulevich (Jr)       0:21:03.7
118    69  Aurora Central Catholic    Jalen Lyles (So)           0:21:06.9
119        Oswego                     Christian Fay (Fr)         0:21:13.9
120    70  East Aurora                Alan Gonzalez (Sr)         0:21:14.2
121    71  Lisle                      Jon Ferrari (Sr)           0:21:25.0
122    72  Aurora Central Catholic    Ben Leffelman (So)         0:21:26.1
123        Marmion                    Zach Wulbert (Fr)          0:21:26.7
124    73  East Aurora                Tomas Navarro (So)         0:21:29.1
125        Oregon                     Mikey Brink (Sr)           0:21:31.9
126    74  Burlington Central         Adan Mendez (Fr)           0:21:44.1
127        Marmion                    George Bardenheier (Sr)    0:21:44.8
128        Marmion                    Danny Buckley (Fr)         0:21:45.2
129    75  East Aurora                Fortunato Sanchez (Sr)     0:21:49.2
130        Oswego East                Bob Armstrong (Sr)         0:21:50.4
131        East Aurora                Cristian Aguilar (Fr)      0:21:56.5
132        Plano                      Marshall Savitski (Sr)     0:22:04.3
133    76  IMSA                       David Dailey (Jr)          0:22:06.7
134        Burlington Central         Alex Salines (So)          0:22:10.6
135        IMSA                       Stanley Yuan (Jr)          0:22:23.2
136        Burlington Central         Derek Slager (Fr)          0:22:40.5
137        Burlington Central         Kyle Vilaysane (Fr)        0:22:42.9
138        Marmion                    Jacob Stein (Sr)           0:22:53.0
139        Metea Valley               Jose Lopez (Fr)            0:22:56.6
140        Yorkville                  Brandon Hamilton (So)      0:22:57.6
141    77  Lisle                      Pat Swindle (Jr)           0:23:19.8
142        Plano                      Nathan Droysen (So)        0:23:22.4
143        West Aurora                Brian Smith (Fr)           0:23:30.5
144        Metea Valley               Dan Gilmore (Fr)           0:23:45.5
145        Marmion                    Sandeep Prakadan (Fr)      0:23:45.9
146        Oswego                     Matt Hughes (Fr)           0:23:50.6
147    78  Lisle                      Dan Young (Sr)             0:23:51.0
148    79  Lisle                      Pfil Fujiwara (Jr)         0:23:51.5
149        Yorkville                  Johnathan Schmitz (Fr)     0:24:19.4
150        Plano                      Sam Estes (Jr)             0:24:25.5
151    80  Lisle                      Ryan Olson (Sr)            0:24:38.7
152        IMSA                       Joe Davison (Sr)           0:24:50.7
153        Yorkville                  Tim Pape (Jr)              0:25:06.8
154        Marmion                    T.J. Weber (Fr)            0:25:08.5
155        Yorkville                  Bradley Baumgardt (Fr)     0:27:07.8
156        Lisle                      Matt Wenzel (Jr)           0:28:08.8
157        Yorkville                  Kurt Bomba (Sr)            0:31:05.7
158        Metea Valley               Erik Osorio (Fr)           0:36:35.6
159        Oswego                     Jake Catania (So)          0:37:42.2
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Marmion                       25        2,   4,   5,   6,   8,  11,  13
  2   West Aurora                   74        1,   3,  12,  25,  33,  35,  40
  3   Oswego                        91       10,  14,  19,  21,  27,  29,  41
  4   Burlington Central           100        7,  20,  23,  24,  26,  57,  74
  5   Yorkville                    113        9,  16,  18,  34,  36,  42,  51
  6   Oswego East                  154       15,  17,  31,  45,  46,  56,  66
  7   Hoffman Estates              188       22,  30,  38,  44,  54
  8   Metea Valley                 239       43,  47,  48,  49,  52,  55,  58
  9   East Aurora                  251       28,  39,  53,  61,  70,  73,  75
 10   IMSA                         273       37,  50,  59,  62,  65,  67,  76
 11   Aurora Central Catholic      296       32,  60,  63,  69,  72
 12   Lisle                        358       64,  68,  71,  77,  78,  79,  80
 13   Aurora Christian           No Score - Had only 0 finishers
 14   Genoa-Kingston             No Score - Had only 0 finishers
 15   Immaculate Conception      No Score - Had only 0 finishers
 16   Marian Central Catholic    No Score - Had only 1 finisher
 17   Marquette                  No Score - Had only 0 finishers
 18   Montini Catholic           No Score - Had only 0 finishers
 19   Oregon                     No Score - Had only 1 finisher
 20   Plainfield East            No Score - Had only 3 finishers
 21   Plano                      No Score - Had only 4 finishers
 22   Rockford Christian         No Score - Had only 4 finishers
 23   St. Edward                 No Score - Had only 0 finishers
 24   St. Francis                No Score - Had only 2 finishers
 25   Timothy Christian          No Score - Had only 0 finishers
 26   Westmont                   No Score - Had only 0 finishers
 27   Wheaton Academy            No Score - Had only 0 finishers
 28   Woodstock                  No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Marmion                    83:49   16:46   0:59   16:09, 16:42, 16:51, 16:59, 17:08, 17:19
  2  West Aurora                86:21   17:16   2:26   16:07, 16:10, 17:20, 18:11, 18:33, 18:45
  3  Oswego                     88:19   17:40   1:01   17:17, 17:24, 17:36, 17:44, 18:18, 18:22
  4  Burlington Central         89:06   17:49   1:11   17:03, 17:44, 18:01, 18:04, 18:14, 19:42
  5  Yorkville                  89:50   17:58   1:31   17:16, 17:29, 17:33, 18:45, 18:47, 19:04
  6  Oswego East                91:50   18:22   1:50   17:24, 17:31, 18:32, 19:09, 19:14, 19:41
  7  Hoffman Estates            94:08   18:50   1:45   17:54, 18:31, 18:56, 19:08, 19:39
  8  Metea Valley               96:25   19:17   0:26   19:05, 19:15, 19:15, 19:19, 19:31, 19:39
  9  East Aurora                98:04   19:37   2:57   18:18, 18:58, 19:33, 20:00, 21:15, 21:30
 10  IMSA                       99:19   19:52   1:56   18:48, 19:23, 19:59, 20:25, 20:44, 20:48
 11  Aurora Central Catholic   101:39   20:20   2:53   18:33, 20:00, 20:33, 21:07, 21:26
 12  Lisle                     110:23   22:05   3:08   20:43, 21:04, 21:25, 23:20, 23:51, 23:52
 13  Aurora Christian          No Score                
 14  Genoa-Kingston            No Score                
 15  Immaculate Conception     No Score                
 16  Marian Central Catholic   No Score                19:21
 17  Marquette                 No Score                
 18  Montini Catholic          No Score                
 19  Oregon                    No Score                21:32
 20  Plainfield East           No Score                18:44, 18:49, 19:52
 21  Plano                     No Score                20:15, 22:05, 23:23, 24:26
 22  Rockford Christian        No Score                17:57, 17:59, 18:24, 20:01
 23  St. Edward                No Score                
 24  St. Francis               No Score                17:42, 18:15
 25  Timothy Christian         No Score                
 26  Westmont                  No Score                
 27  Wheaton Academy           No Score                
 28  Woodstock                 No Score                
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 23, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015