Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls JV Open Boys JV Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Blue Division (Small Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Gold Division (Large Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2010 Charger Classic Invitational   

September 25, 2010
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:17:20.1 by Sarah Kortze of Rockford Lutheran on Nov.  1, 2008

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Oswego East                Ariel Michalek (Jr)        0:17:05.5
  2     2  Yorkville                  Ali Hester (Jr)            0:17:12.6
  3     3  Yorkville                  Casey Kramer (So)          0:17:24.9
  4     4  St. Francis                Kelly McShea (Sr)          0:17:34.2
  5     5  Montini Catholic           Ericka Laviste (Jr)        0:17:41.8
  6     6  Montini Catholic           Brittany Fisher (Fr)       0:17:42.5
  7     7  Yorkville                  Esther Bell (Jr)           0:17:43.3
  8     8  Marquette                  Dani Aurit (Fr)            0:17:45.1
  9     9  Montini Catholic           Theresa Connelly (So)      0:17:46.3
 10    10  Timothy Christian          Kate Ardinger (Sr)         0:17:54.9
 11    11  Yorkville                  Leena Palmer (Jr)          0:17:55.2
 12    12  West Aurora                Rachel Cavender (So)       0:17:58.5
 13    13  Oswego                     Kelsey Hjorth (So)         0:18:08.8
 14    14  West Aurora                Nicole Bartell (So)        0:18:09.1
 15    15  Marquette                  Mary Ellen Spika (Sr)      0:18:11.7
 16    16  Aurora Central Catholic    Jenna Koerner (So)         0:18:14.9
 17    17  Burlington Central         Markelle Turk (Sr)         0:18:15.2
 18    18  St. Francis                Kate Roback (So)           0:18:18.1
 19    19  Yorkville                  Bree Steupfert (Jr)        0:18:21.1
 20    20  St. Francis                Meghan McShea (Fr)         0:18:25.5
 21    21  Oregon                     Jeneen Schier (Jr)         0:18:39.1
 22    22  West Aurora                Jazmin Zepeda (Jr)         0:18:41.9
 23    23  IMSA                       Natalie Runkle (So)        0:18:42.3
 24    24  Oswego East                Andrea Holm (So)           0:18:45.0
 25    25  Yorkville                  Ashley Leoneti (Jr)        0:18:46.0
 26    26  Westmont                   Chloe Marshinski (So)      0:18:47.3
 27    27  St. Francis                Bridget Reczek (Sr)        0:18:50.5
 28    28  West Aurora                Jacquelyn Nagel (Sr)       0:18:54.3
 29    29  Westmont                   Sara Barry (Jr)            0:18:55.1
 30    30  Aurora Christian           Sarina Oleson (Jr)         0:18:55.4
 31    31  Woodstock                  Cyndy Spice (Jr)           0:18:55.9
 32    32  Westmont                   Kate Arndt (Jr)            0:18:59.5
 33    33  Oregon                     Kate Groenhagen (Jr)       0:19:01.9
 34    34  Montini Catholic           Gianna Gentile (So)        0:19:04.4
 35        Plano                      Karson Greiter (Sr)        0:19:06.0
 36    35  Aurora Christian           Anna Pape (So)             0:19:11.2
 37    36  Metea Valley               Lauren Lindholm (Jr)       0:19:12.5
 38    37  Burlington Central         Katie Puccio (Sr)          0:19:13.6
 39    38  Wheaton Academy            Jacqueline Smith (So)      0:19:14.4
 40    39  Aurora Christian           Teagan Terando (Fr)        0:19:17.3
 41    40  Marian Central Catholic    Stephanie Carran (Sr)      0:19:17.6
 42    41  Oregon                     Briana Ahlgrim (Jr)        0:19:19.2
 43        St. Scholastica            Mary Kate Cahill (So)      0:19:20.1
 44    42  Wheaton Academy            Rachel Jagrowski (Jr)      0:19:21.0
 45    43  Oswego East                Veronica Reyes (Jr)        0:19:22.7
 46    44  Oswego                     Lauren Choi (Jr)           0:19:24.5
 47    45  St. Francis                Joelle Nelson (Sr)         0:19:30.0
 48    46  West Aurora                Claire Loran (So)          0:19:30.8
 49    47  Oswego                     Alex Choi (So)             0:19:31.2
 50    48  Aurora Central Catholic    Bailey Shemenski (Jr)      0:19:31.7
 51    49  Marian Central Catholic    Caroline Hellman (Fr)      0:19:34.7
 52    50  Timothy Christian          Tessa Bosman (Jr)          0:19:38.0
 53    51  Westmont                   Caroline Smrokowski (Jr)   0:19:38.6
 54    52  Metea Valley               Amy Nealon (So)            0:19:39.3
 55    53  Oswego East                Hayley Zweig (So)          0:19:39.9
 56    54  Metea Valley               Analise Carmona (Fr)       0:19:40.2
 57    55  Yorkville                  Lindsay Foster (So)        0:19:40.5
 58    56  St. Francis                Ann Kolker (Jr)            0:19:41.1
 59    57  Plainfield East            Cynthia Vazquez (Fr)       0:19:42.7
 60    58  Rockford Christian         Abby Combs (Sr)            0:19:43.5
 61    59  Burlington Central         Heidi Zipoy (Jr)           0:19:46.7
 62    60  Montini Catholic           Catherine Kitz (So)        0:19:47.5
 63    61  Oswego                     Ashley Golembeski (So)     0:19:50.9
 64    62  Metea Valley               Taylor Majher (Fr)         0:19:51.5
 65    63  East Aurora                Carla Salas (Sr)           0:19:52.6
 66    64  Oswego East                Dominique Pasqua (Sr)      0:19:53.4
 67    65  Metea Valley               Rachel Harris (Fr)         0:19:54.2
 68    66  Montini Catholic           Kelly Boyd (Jr)            0:19:54.5
 69    67  Oswego East                Michelle Borycki (Fr)      0:19:57.8
 70    68  Woodstock                  Hannah Jacobs (So)         0:19:58.0
 71    69  Woodstock                  Lacey Heaver (Fr)          0:19:58.7
 72    70  Aurora Central Catholic    Corinne Groom (So)         0:19:59.9
 73    71  Woodstock                  Jenny Baier (Fr)           0:20:02.3
 74    72  Timothy Christian          Anna Telfer (Fr)           0:20:04.2
 75    73  Metea Valley               Kathleen Adolf (So)        0:20:04.4
 76    74  Oswego East                Michelle Tellez (Sr)       0:20:05.4
 77    75  Rockford Christian         Jamie Street (Jr)          0:20:06.8
 78    76  Aurora Christian           Sage Millard (Sr)          0:20:09.2
 79    77  Oswego                     Caroline Skibinski (Jr)    0:20:09.5
 80    78  Aurora Central Catholic    Emily Schwender (Jr)       0:20:10.1
 81    79  IMSA                       Kelly Wallin (Sr)          0:20:10.5
 82        Plano                      Lizy Urbina (Jr)           0:20:11.2
 83    80  Metea Valley               Amy Hennessy (Fr)          0:20:14.7
 84    81  Plainfield East            Hannah Gutierrez (Fr)      0:20:15.0
 85    82  Aurora Central Catholic    Amanda Contreras (Jr)      0:20:16.2
 86    83  Marquette                  Elizabeth Dyche (So)       0:20:16.5
 87    84  Rockford Christian         Alex Childs (So)           0:20:16.9
 88    85  Westmont                   Maggie Arndt (Fr)          0:20:18.4
 89    86  Marian Central Catholic    Paige Gulbrandsen (Sr)     0:20:19.4
 90    87  Aurora Christian           Amy Berger (Sr)            0:20:24.9
 91    88  Marquette                  McKenzie Darm (So)         0:20:26.4
 92    89  Aurora Central Catholic    Keri Hinterlong (So)       0:20:28.4
 93    90  Montini Catholic           Claire Smego (So)          0:20:29.8
 94    91  Timothy Christian          Michelle Ditchfield (Jr)   0:20:32.7
 95    92  Oregon                     Abigail Peterson (Sr)      0:20:35.4
 96    93  IMSA                       Lydia Auch (So)            0:20:36.1
 97    94  Oregon                     McCahl Sanders (Fr)        0:20:37.4
 98    95  West Aurora                Greta Meyle (Jr)           0:20:42.4
 99    96  Marquette                  Katie Bugelholl (Jr)       0:20:43.7
100    97  Marian Central Catholic    Meg Van Der Bosch (So)     0:20:48.7
101    98  IMSA                       Christy Darabaris (So)     0:20:50.9
102    99  Woodstock                  Sonja Hutchens (Sr)        0:20:52.6
103   100  Burlington Central         Hannah Zipoy (Fr)          0:20:53.3
104   101  Plainfield East            Karina Barrios (So)        0:20:54.2
105   102  Westmont                   Greta Sauciunaite (Sr)     0:20:54.9
106   103  Plainfield East            Alexis Teasley (Jr)        0:20:56.9
107   104  Aurora Christian           Sydney Bennett (Sr)        0:21:00.2
108   105  Burlington Central         Katie Bush (Fr)            0:21:04.0
109        Lisle                      Sara Ruthberg (Jr)         0:21:07.0
110   106  IMSA                       Shari Duval (Sr)           0:21:07.8
111   107  St. Francis                Lauren Callahan (Jr)       0:21:14.1
112   108  Oswego                     Nina Hauser (Sr)           0:21:18.7
113   109  Aurora Central Catholic    Nicole Bohr (Sr)           0:21:21.7
114   110  Burlington Central         Lindsey Puccio (Jr)        0:21:22.9
115   111  Marian Central Catholic    Brie Baumert (Fr)          0:21:25.2
116   112  Timothy Christian          Shelly Cler (Sr)           0:21:26.0
117   113  Rockford Christian         Brianna Jepson (Fr)        0:21:27.7
118   114  Oswego                     Hilary Etheridge (Sr)      0:21:28.1
119   115  East Aurora                Vanessa Martinez (So)      0:21:28.6
120   116  Rockford Christian         Lindsay Roegner (Fr)       0:21:32.1
121   117  Rockford Christian         Taryn Thomas (Fr)          0:21:34.6
122   118  Burlington Central         Alex Tarr (Jr)             0:21:35.7
123   119  Wheaton Academy            Machenzie Smith (So)       0:21:43.5
124   120  IMSA                       Caitlin Walcyk (So)        0:21:55.8
125   121  Oregon                     Jenn Rogers (So)           0:21:56.7
126   122  Westmont                   Maureen Bailey (So)        0:22:01.2
127   123  Aurora Christian           Peyton Wade (Fr)           0:22:01.5
128   124  Rockford Christian         Emily Opperman (Fr)        0:22:04.8
129   125  Wheaton Academy            Julie Nellessen (Jr)       0:22:06.1
130   126  Oregon                     Sarah Heeg (Sr)            0:22:07.7
131   127  Marquette                  Maggie Wenzel (So)         0:22:08.1
132   128  Woodstock                  Britt Petrelli (Sr)        0:22:08.7
133   129  Marquette                  CarolAnne Wackerlin (Fr)   0:22:17.2
134        Immaculate Conception      Megan Sutton (Jr)          0:22:20.4
135   130  Marian Central Catholic    Amy Rechenberg (Sr)        0:22:28.1
136   131  Woodstock                  Natasha Hutchens (Sr)      0:22:31.7
137   132  Marian Central Catholic    Hanna Caselton (So)        0:22:33.3
138   133  East Aurora                Maritza Zamora (So)        0:22:34.2
139   134  Plainfield East            Kelsey Noyes (Fr)          0:22:35.2
140   135  Plainfield East            Marlyn Ayala (Fr)          0:22:41.2
141   136  IMSA                       Hannah Miller (Jr)         0:23:17.2
142        Immaculate Conception      Nina Vlahiotis (Sr)        0:23:37.2
143   137  Wheaton Academy            Deborah Smith (Jr)         0:23:37.6
144        Lisle                      Jessica Abenante (Sr)      0:23:40.5
145   138  Plainfield East            Morgan Rizzo (Sr)          0:23:47.4
146        St. Edward                 Jasmine Deleon (Fr)        0:23:58.7
147   139  West Aurora                Elisia Meyle (Sr)          0:24:01.5
148   140  East Aurora                Mayra Patino (Sr)          0:24:03.9
149        Lisle                      Caroline Smith (Jr)        0:24:28.8
150   141  East Aurora                Tania Juarez (Sr)          0:24:32.7
151        St. Edward                 Audrey Danner (Jr)         0:25:40.5
152        St. Scholastica            Alexis Pryor (Jr)          0:26:04.3
153        Genoa-Kingston             Payton Petruchuis (Fr)     0:26:30.5
154        Genoa-Kingston             Alexis Carroll (Sr)        0:26:47.6
155        Lisle                      Mariah Ortega (Jr)         0:27:20.9
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                     42        2,   3,   7,  11,  19,  25,  55
  2   St. Francis                  114        4,  18,  20,  27,  45,  56, 107
  3   Montini Catholic             114        5,   6,   9,  34,  60,  66,  90
  4   West Aurora                  122       12,  14,  22,  28,  46,  95, 139
  5   Oswego East                  185        1,  24,  43,  53,  64,  67,  74
  6   Westmont                     223       26,  29,  32,  51,  85, 102, 122
  7   Oswego                       242       13,  44,  47,  61,  77, 108, 114
  8   Aurora Christian             267       30,  35,  39,  76,  87, 104, 123
  9   Metea Valley                 269       36,  52,  54,  62,  65,  73,  80
 10   Oregon                       281       21,  33,  41,  92,  94, 121, 126
 11   Marquette                    290        8,  15,  83,  88,  96, 127, 129
 12   Aurora Central Catholic      294       16,  48,  70,  78,  82,  89, 109
 13   Burlington Central           318       17,  37,  59, 100, 105, 110, 118
 14   Timothy Christian            335       10,  50,  72,  91, 112
 15   Woodstock                    338       31,  68,  69,  71,  99, 128, 131
 16   Marian Central Catholic      383       40,  49,  86,  97, 111, 130, 132
 17   IMSA                         399       23,  79,  93,  98, 106, 120, 136
 18   Rockford Christian           446       58,  75,  84, 113, 116, 117, 124
 19   Wheaton Academy              461       38,  42, 119, 125, 137
 20   Plainfield East              476       57,  81, 101, 103, 134, 135, 138
 21   East Aurora                  592       63, 115, 133, 140, 141
 22   Genoa-Kingston             No Score - Had only 2 finishers
 23   Immaculate Conception      No Score - Had only 2 finishers
 24   Lisle                      No Score - Had only 4 finishers
 25   Plano                      No Score - Had only 2 finishers
 26   St. Edward                 No Score - Had only 2 finishers
 27   St. Scholastica            No Score - Had only 2 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  88:40   17:44   1:09   17:13, 17:25, 17:44, 17:56, 18:22, 18:46
  2  Montini Catholic           92:05   18:25   2:06   17:42, 17:43, 17:47, 19:05, 19:48, 19:55
  3  St. Francis                92:41   18:32   1:55   17:35, 18:19, 18:26, 18:51, 19:30, 19:41
  4  West Aurora                93:16   18:39   1:32   17:59, 18:09, 18:42, 18:55, 19:31, 20:43
  5  Oswego East                94:48   18:58   2:48   17:06, 18:45, 19:23, 19:40, 19:54, 19:58
  6  Westmont                   96:41   19:20   1:31   18:48, 18:55, 19:00, 19:39, 20:19, 20:55
  7  Oswego                     97:07   19:25   2:01   18:09, 19:25, 19:32, 19:51, 20:10, 21:19
  8  Marquette                  97:25   19:29   2:59   17:45, 18:12, 20:17, 20:27, 20:44, 22:08
  9  Aurora Christian           98:01   19:36   1:29   18:56, 19:12, 19:18, 20:10, 20:25, 21:01
 10  Aurora Central Catholic    98:14   19:39   2:02   18:15, 19:32, 20:00, 20:10, 20:17, 20:29
 11  Oregon                     98:15   19:39   1:59   18:39, 19:02, 19:20, 20:36, 20:38, 21:57
 12  Metea Valley               98:21   19:40   0:42   19:13, 19:40, 19:41, 19:52, 19:55, 20:05
 13  Burlington Central         99:15   19:51   2:48   18:16, 19:14, 19:47, 20:54, 21:04, 21:23
 14  Timothy Christian          99:37   19:55   3:31   17:55, 19:38, 20:05, 20:33, 21:26
 15  Woodstock                  99:49   19:58   1:57   18:56, 19:58, 19:59, 20:03, 20:53, 22:09
 16  Marian Central Catholic   101:28   20:18   2:08   19:18, 19:35, 20:20, 20:49, 21:26, 22:28
 17  IMSA                      101:29   20:18   2:25   18:43, 20:11, 20:36, 20:51, 21:08, 21:56
 18  Rockford Christian        103:08   20:38   1:48   19:44, 20:07, 20:17, 21:28, 21:32, 21:35
 19  Plainfield East           104:26   20:53   2:53   19:43, 20:15, 20:55, 20:57, 22:36, 22:42
 20  Wheaton Academy           106:04   21:13   4:23   19:15, 19:21, 21:44, 22:06, 23:38
 21  East Aurora               112:34   22:31   4:40   19:53, 21:29, 22:35, 24:04, 24:33
 22  Lisle                     No Score                21:07, 23:41, 24:29, 27:21
 23  St. Edward                No Score                23:59, 25:41
 24  St. Scholastica           No Score                19:20, 26:05
 25  Genoa-Kingston            No Score                26:31, 26:48
 26  Plano                     No Score                19:06, 20:12
 27  Immaculate Conception     No Score                22:21, 23:38
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

               2010 Charger Classic Invitational   
                                Blue Division

September 25, 2010
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Marquette                  Dani Aurit (Fr)            0:17:45.1
  2     2  Timothy Christian          Kate Ardinger (Sr)         0:17:54.9
  3     3  Marquette                  Mary Ellen Spika (Sr)      0:18:11.7
  4     4  Aurora Central Catholic    Jenna Koerner (So)         0:18:14.9
  5     5  Oregon                     Jeneen Schier (Jr)         0:18:39.1
  6     6  Westmont                   Chloe Marshinski (So)      0:18:47.3
  7     7  Westmont                   Sara Barry (Jr)            0:18:55.1
  8     8  Aurora Christian           Sarina Oleson (Jr)         0:18:55.4
  9     9  Westmont                   Kate Arndt (Jr)            0:18:59.5
 10    10  Oregon                     Kate Groenhagen (Jr)       0:19:01.9
 11        Plano                      Karson Greiter (Sr)        0:19:06.0
 12    11  Aurora Christian           Anna Pape (So)             0:19:11.2
 13    12  Wheaton Academy            Jacqueline Smith (So)      0:19:14.4
 14    13  Aurora Christian           Teagan Terando (Fr)        0:19:17.3
 15    14  Oregon                     Briana Ahlgrim (Jr)        0:19:19.2
 16        St. Scholastica            Mary Kate Cahill (So)      0:19:20.1
 17    15  Wheaton Academy            Rachel Jagrowski (Jr)      0:19:21.0
 18    16  Aurora Central Catholic    Bailey Shemenski (Jr)      0:19:31.7
 19    17  Timothy Christian          Tessa Bosman (Jr)          0:19:38.0
 20    18  Westmont                   Caroline Smrokowski (Jr)   0:19:38.6
 21    19  Rockford Christian         Abby Combs (Sr)            0:19:43.5
 22    20  Aurora Central Catholic    Corinne Groom (So)         0:19:59.9
 23    21  Timothy Christian          Anna Telfer (Fr)           0:20:04.2
 24    22  Rockford Christian         Jamie Street (Jr)          0:20:06.8
 25    23  Aurora Christian           Sage Millard (Sr)          0:20:09.2
 26    24  Aurora Central Catholic    Emily Schwender (Jr)       0:20:10.1
 27        Plano                      Lizy Urbina (Jr)           0:20:11.2
 28    25  Aurora Central Catholic    Amanda Contreras (Jr)      0:20:16.2
 29    26  Marquette                  Elizabeth Dyche (So)       0:20:16.5
 30    27  Rockford Christian         Alex Childs (So)           0:20:16.9
 31    28  Westmont                   Maggie Arndt (Fr)          0:20:18.4
 32    29  Aurora Christian           Amy Berger (Sr)            0:20:24.9
 33    30  Marquette                  McKenzie Darm (So)         0:20:26.4
 34    31  Aurora Central Catholic    Keri Hinterlong (So)       0:20:28.4
 35    32  Timothy Christian          Michelle Ditchfield (Jr)   0:20:32.7
 36    33  Oregon                     Abigail Peterson (Sr)      0:20:35.4
 37    34  Oregon                     McCahl Sanders (Fr)        0:20:37.4
 38    35  Marquette                  Katie Bugelholl (Jr)       0:20:43.7
 39    36  Westmont                   Greta Sauciunaite (Sr)     0:20:54.9
 40    37  Aurora Christian           Sydney Bennett (Sr)        0:21:00.2
 41        Lisle                      Sara Ruthberg (Jr)         0:21:07.0
 42    38  Aurora Central Catholic    Nicole Bohr (Sr)           0:21:21.7
 43    39  Timothy Christian          Shelly Cler (Sr)           0:21:26.0
 44    40  Rockford Christian         Brianna Jepson (Fr)        0:21:27.7
 45    41  Rockford Christian         Lindsay Roegner (Fr)       0:21:32.1
 46    42  Rockford Christian         Taryn Thomas (Fr)          0:21:34.6
 47    43  Wheaton Academy            Machenzie Smith (So)       0:21:43.5
 48    44  Oregon                     Jenn Rogers (So)           0:21:56.7
 49    45  Westmont                   Maureen Bailey (So)        0:22:01.2
 50    46  Aurora Christian           Peyton Wade (Fr)           0:22:01.5
 51    47  Rockford Christian         Emily Opperman (Fr)        0:22:04.8
 52    48  Wheaton Academy            Julie Nellessen (Jr)       0:22:06.1
 53    49  Oregon                     Sarah Heeg (Sr)            0:22:07.7
 54    50  Marquette                  Maggie Wenzel (So)         0:22:08.1
 55    51  Marquette                  CarolAnne Wackerlin (Fr)   0:22:17.2
 56        Immaculate Conception      Megan Sutton (Jr)          0:22:20.4
 57        Immaculate Conception      Nina Vlahiotis (Sr)        0:23:37.2
 58    52  Wheaton Academy            Deborah Smith (Jr)         0:23:37.6
 59        Lisle                      Jessica Abenante (Sr)      0:23:40.5
 60        St. Edward                 Jasmine Deleon (Fr)        0:23:58.7
 61        Lisle                      Caroline Smith (Jr)        0:24:28.8
 62        St. Edward                 Audrey Danner (Jr)         0:25:40.5
 63        St. Scholastica            Alexis Pryor (Jr)          0:26:04.3
 64        Genoa-Kingston             Payton Petruchuis (Fr)     0:26:30.5
 65        Genoa-Kingston             Alexis Carroll (Sr)        0:26:47.6
 66        Lisle                      Mariah Ortega (Jr)         0:27:20.9
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Westmont                       68      6,   7,   9,  18,  28,  36,  45
  2   Aurora Christian               84      8,  11,  13,  23,  29,  37,  46
  3   Aurora Central Catholic        89      4,  16,  20,  24,  25,  31,  38
  4   Marquette                      95      1,   3,  26,  30,  35,  50,  51
  5   Oregon                         96      5,  10,  14,  33,  34,  44,  49
  6   Timothy Christian             111      2,  17,  21,  32,  39
  7   Rockford Christian            149     19,  22,  27,  40,  41,  42,  47
  8   Wheaton Academy               170     12,  15,  43,  48,  52
  9   Genoa-Kingston             No Score - Had only 2 finishers
 10   Immaculate Conception      No Score - Had only 2 finishers
 11   Lisle                      No Score - Had only 4 finishers
 12   Plano                      No Score - Had only 2 finishers
 13   St. Edward                 No Score - Had only 2 finishers
 14   St. Scholastica            No Score - Had only 2 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Westmont                   96:41   19:20   1:31   18:48, 18:55, 19:00, 19:39, 20:19, 20:55
  2  Marquette                  97:25   19:29   2:59   17:45, 18:12, 20:17, 20:27, 20:44, 22:08
  3  Aurora Christian           98:01   19:36   1:29   18:56, 19:12, 19:18, 20:10, 20:25, 21:01
  4  Aurora Central Catholic    98:14   19:39   2:02   18:15, 19:32, 20:00, 20:10, 20:17, 20:29
  5  Oregon                     98:15   19:39   1:59   18:39, 19:02, 19:20, 20:36, 20:38, 21:57
  6  Timothy Christian          99:37   19:55   3:31   17:55, 19:38, 20:05, 20:33, 21:26
  7  Rockford Christian        103:08   20:38   1:48   19:44, 20:07, 20:17, 21:28, 21:32, 21:35
  8  Wheaton Academy           106:04   21:13   4:23   19:15, 19:21, 21:44, 22:06, 23:38
  9  Lisle                     No Score                21:07, 23:41, 24:29, 27:21
 10  St. Edward                No Score                23:59, 25:41
 11  St. Scholastica           No Score                19:20, 26:05
 12  Genoa-Kingston            No Score                26:31, 26:48
 13  Plano                     No Score                19:06, 20:12
 14  Immaculate Conception     No Score                22:21, 23:38
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

               2010 Charger Classic Invitational   
                                Gold Division

September 25, 2010
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Oswego East                Ariel Michalek (Jr)        0:17:05.5
  2     2  Yorkville                  Ali Hester (Jr)            0:17:12.6
  3     3  Yorkville                  Casey Kramer (So)          0:17:24.9
  4     4  St. Francis                Kelly McShea (Sr)          0:17:34.2
  5     5  Montini Catholic           Ericka Laviste (Jr)        0:17:41.8
  6     6  Montini Catholic           Brittany Fisher (Fr)       0:17:42.5
  7     7  Yorkville                  Esther Bell (Jr)           0:17:43.3
  8     8  Montini Catholic           Theresa Connelly (So)      0:17:46.3
  9     9  Yorkville                  Leena Palmer (Jr)          0:17:55.2
 10    10  West Aurora                Rachel Cavender (So)       0:17:58.5
 11    11  Oswego                     Kelsey Hjorth (So)         0:18:08.8
 12    12  West Aurora                Nicole Bartell (So)        0:18:09.1
 13    13  Burlington Central         Markelle Turk (Sr)         0:18:15.2
 14    14  St. Francis                Kate Roback (So)           0:18:18.1
 15    15  Yorkville                  Bree Steupfert (Jr)        0:18:21.1
 16    16  St. Francis                Meghan McShea (Fr)         0:18:25.5
 17    17  West Aurora                Jazmin Zepeda (Jr)         0:18:41.9
 18    18  IMSA                       Natalie Runkle (So)        0:18:42.3
 19    19  Oswego East                Andrea Holm (So)           0:18:45.0
 20    20  Yorkville                  Ashley Leoneti (Jr)        0:18:46.0
 21    21  St. Francis                Bridget Reczek (Sr)        0:18:50.5
 22    22  West Aurora                Jacquelyn Nagel (Sr)       0:18:54.3
 23    23  Woodstock                  Cyndy Spice (Jr)           0:18:55.9
 24    24  Montini Catholic           Gianna Gentile (So)        0:19:04.4
 25    25  Metea Valley               Lauren Lindholm (Jr)       0:19:12.5
 26    26  Burlington Central         Katie Puccio (Sr)          0:19:13.6
 27    27  Marian Central Catholic    Stephanie Carran (Sr)      0:19:17.6
 28    28  Oswego East                Veronica Reyes (Jr)        0:19:22.7
 29    29  Oswego                     Lauren Choi (Jr)           0:19:24.5
 30    30  St. Francis                Joelle Nelson (Sr)         0:19:30.0
 31    31  West Aurora                Claire Loran (So)          0:19:30.8
 32    32  Oswego                     Alex Choi (So)             0:19:31.2
 33    33  Marian Central Catholic    Caroline Hellman (Fr)      0:19:34.7
 34    34  Metea Valley               Amy Nealon (So)            0:19:39.3
 35    35  Oswego East                Hayley Zweig (So)          0:19:39.9
 36    36  Metea Valley               Analise Carmona (Fr)       0:19:40.2
 37    37  Yorkville                  Lindsay Foster (So)        0:19:40.5
 38    38  St. Francis                Ann Kolker (Jr)            0:19:41.1
 39    39  Plainfield East            Cynthia Vazquez (Fr)       0:19:42.7
 40    40  Burlington Central         Heidi Zipoy (Jr)           0:19:46.7
 41    41  Montini Catholic           Catherine Kitz (So)        0:19:47.5
 42    42  Oswego                     Ashley Golembeski (So)     0:19:50.9
 43    43  Metea Valley               Taylor Majher (Fr)         0:19:51.5
 44    44  East Aurora                Carla Salas (Sr)           0:19:52.6
 45    45  Oswego East                Dominique Pasqua (Sr)      0:19:53.4
 46    46  Metea Valley               Rachel Harris (Fr)         0:19:54.2
 47    47  Montini Catholic           Kelly Boyd (Jr)            0:19:54.5
 48    48  Oswego East                Michelle Borycki (Fr)      0:19:57.8
 49    49  Woodstock                  Hannah Jacobs (So)         0:19:58.0
 50    50  Woodstock                  Lacey Heaver (Fr)          0:19:58.7
 51    51  Woodstock                  Jenny Baier (Fr)           0:20:02.3
 52    52  Metea Valley               Kathleen Adolf (So)        0:20:04.4
 53    53  Oswego East                Michelle Tellez (Sr)       0:20:05.4
 54    54  Oswego                     Caroline Skibinski (Jr)    0:20:09.5
 55    55  IMSA                       Kelly Wallin (Sr)          0:20:10.5
 56    56  Metea Valley               Amy Hennessy (Fr)          0:20:14.7
 57    57  Plainfield East            Hannah Gutierrez (Fr)      0:20:15.0
 58    58  Marian Central Catholic    Paige Gulbrandsen (Sr)     0:20:19.4
 59    59  Montini Catholic           Claire Smego (So)          0:20:29.8
 60    60  IMSA                       Lydia Auch (So)            0:20:36.1
 61    61  West Aurora                Greta Meyle (Jr)           0:20:42.4
 62    62  Marian Central Catholic    Meg Van Der Bosch (So)     0:20:48.7
 63    63  IMSA                       Christy Darabaris (So)     0:20:50.9
 64    64  Woodstock                  Sonja Hutchens (Sr)        0:20:52.6
 65    65  Burlington Central         Hannah Zipoy (Fr)          0:20:53.3
 66    66  Plainfield East            Karina Barrios (So)        0:20:54.2
 67    67  Plainfield East            Alexis Teasley (Jr)        0:20:56.9
 68    68  Burlington Central         Katie Bush (Fr)            0:21:04.0
 69    69  IMSA                       Shari Duval (Sr)           0:21:07.8
 70    70  St. Francis                Lauren Callahan (Jr)       0:21:14.1
 71    71  Oswego                     Nina Hauser (Sr)           0:21:18.7
 72    72  Burlington Central         Lindsey Puccio (Jr)        0:21:22.9
 73    73  Marian Central Catholic    Brie Baumert (Fr)          0:21:25.2
 74    74  Oswego                     Hilary Etheridge (Sr)      0:21:28.1
 75    75  East Aurora                Vanessa Martinez (So)      0:21:28.6
 76    76  Burlington Central         Alex Tarr (Jr)             0:21:35.7
 77    77  IMSA                       Caitlin Walcyk (So)        0:21:55.8
 78    78  Woodstock                  Britt Petrelli (Sr)        0:22:08.7
 79    79  Marian Central Catholic    Amy Rechenberg (Sr)        0:22:28.1
 80    80  Woodstock                  Natasha Hutchens (Sr)      0:22:31.7
 81    81  Marian Central Catholic    Hanna Caselton (So)        0:22:33.3
 82    82  East Aurora                Maritza Zamora (So)        0:22:34.2
 83    83  Plainfield East            Kelsey Noyes (Fr)          0:22:35.2
 84    84  Plainfield East            Marlyn Ayala (Fr)          0:22:41.2
 85    85  IMSA                       Hannah Miller (Jr)         0:23:17.2
 86    86  Plainfield East            Morgan Rizzo (Sr)          0:23:47.4
 87    87  West Aurora                Elisia Meyle (Sr)          0:24:01.5
 88    88  East Aurora                Mayra Patino (Sr)          0:24:03.9
 89    89  East Aurora                Tania Juarez (Sr)          0:24:32.7
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                      36      2,   3,   7,   9,  15,  20,  37
  2   Montini Catholic               84      5,   6,   8,  24,  41,  47,  59
  3   St. Francis                    85      4,  14,  16,  21,  30,  38,  70
  4   West Aurora                    92     10,  12,  17,  22,  31,  61,  87
  5   Oswego East                   128      1,  19,  28,  35,  45,  48,  53
  6   Oswego                        168     11,  29,  32,  42,  54,  71,  74
  7   Metea Valley                  184     25,  34,  36,  43,  46,  52,  56
  8   Burlington Central            212     13,  26,  40,  65,  68,  72,  76
  9   Woodstock                     237     23,  49,  50,  51,  64,  78,  80
 10   Marian Central Catholic       253     27,  33,  58,  62,  73,  79,  81
 11   IMSA                          265     18,  55,  60,  63,  69,  77,  85
 12   Plainfield East               312     39,  57,  66,  67,  83,  84,  86
 13   East Aurora                   378     44,  75,  82,  88,  89
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  88:40   17:44   1:09   17:13, 17:25, 17:44, 17:56, 18:22, 18:46
  2  Montini Catholic           92:05   18:25   2:06   17:42, 17:43, 17:47, 19:05, 19:48, 19:55
  3  St. Francis                92:41   18:32   1:55   17:35, 18:19, 18:26, 18:51, 19:30, 19:41
  4  West Aurora                93:16   18:39   1:32   17:59, 18:09, 18:42, 18:55, 19:31, 20:43
  5  Oswego East                94:48   18:58   2:48   17:06, 18:45, 19:23, 19:40, 19:54, 19:58
  6  Oswego                     97:07   19:25   2:01   18:09, 19:25, 19:32, 19:51, 20:10, 21:19
  7  Metea Valley               98:21   19:40   0:42   19:13, 19:40, 19:41, 19:52, 19:55, 20:05
  8  Burlington Central         99:15   19:51   2:48   18:16, 19:14, 19:47, 20:54, 21:04, 21:23
  9  Woodstock                  99:49   19:58   1:57   18:56, 19:58, 19:59, 20:03, 20:53, 22:09
 10  Marian Central Catholic   101:28   20:18   2:08   19:18, 19:35, 20:20, 20:49, 21:26, 22:28
 11  IMSA                      101:29   20:18   2:25   18:43, 20:11, 20:36, 20:51, 21:08, 21:56
 12  Plainfield East           104:26   20:53   2:53   19:43, 20:15, 20:55, 20:57, 22:36, 22:42
 13  East Aurora               112:34   22:31   4:40   19:53, 21:29, 22:35, 24:04, 24:33
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 23, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015