Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls JV Open Boys JV Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Blue Division (Small Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Gold Division (Large Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2011 Charger Classic Invitational   

September 24, 2011
Boys Varsity        
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:24.4 by Dave Grange of Marmion on Sept. 24, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Metea Valley               Joe Stewart (Sr)           0:14:30.5
  2     2  Burlington Central         Clint Kliem (Sr)           0:14:39.7
  3     3  Metea Valley               Matt Stewart (Sr)          0:14:40.5
  4     4  Jones                      Jamison Dale (Jr)          0:14:48.2
  5     5  Oswego                     Caleb Beck (Jr)            0:14:50.8
  6     6  Marmion                    Nolan Dickson (Sr)         0:14:52.2
  7     7  Oswego                     Zack Kingsbury (Sr)        0:14:52.6
  8     8  Plainfield East            Joseph Suarez (Fr)         0:14:53.8
  9     9  Yorkville                  Eric Baker (Jr)            0:14:55.8
 10    10  Jones                      Luke O'Connor (Jr)         0:15:02.7
 11    11  West Aurora                Omar Gomez (Jr)            0:15:04.2
 12    12  Yorkville                  Zak Arcara (Jr)            0:15:05.2
 13    13  Plainfield East            Jake Runnion (Jr)          0:15:08.3
 14    14  Marquette                  James Weissensel (Jr)      0:15:08.8
 15    15  Marmion                    Matt Choice (Sr)           0:15:10.2
 16    16  Oswego                     Jared Konrardy (Sr)        0:15:10.8
 17    17  Jones                      Kirby Lawson (Jr)          0:15:15.1
 18    18  Plainfield East            Collin Warke (Jr)          0:15:15.5
 19    19  Aurora Central Catholic    Matt Meyers (Jr)           0:15:16.3
 20    20  Marquette                  Luke Hill (Jr)             0:15:16.7
 21    21  Yorkville                  Chjris Kellogg (Sr)        0:15:20.0
 22    22  Yorkville                  Nick Harrison (Jr)         0:15:21.2
 23    23  Marmion                    Brady Hunt (Sr)            0:15:24.6
 24    24  West Aurora                Nate Pealstrom (Sr)        0:15:26.3
 25    25  West Aurora                Josh Robinson (Sr)         0:15:27.0
 26    26  West Aurora                Robert Herrera (Jr)        0:15:28.7
 27    27  Yorkville                  Justin Vacha (So)          0:15:29.7
 28    28  St. Francis                Matt Denny (Sr)            0:15:30.5
 29    29  Kaneland                   Conor Johnson (Jr)         0:15:31.3
 30    30  East Aurora                Abel Mosqueda (Sr)         0:15:33.8
 31    31  Marmion                    Will Graft (Sr)            0:15:34.2
 32    32  Plainfield East            Sergio Llanes (Fr)         0:15:34.7
 33    33  Kaneland                   Kyle Carter (So)           0:15:35.2
 34    34  Burlington Central         Mike Gulik (Sr)            0:15:37.1
 35    35  Yorkville                  Jake Callahan (Sr)         0:15:37.5
 36    36  Oswego                     Adam Lowry (Sr)            0:15:38.6
 37    37  West Aurora                Calvin Robinson (Sr)       0:15:39.2
 38    38  Yorkville                  Shawn O'Malley (Jr)        0:15:39.8
 39    39  Marmion                    Eric Lifka (So)            0:15:41.0
 40    40  Oregon                     Nick Jones (Sr)            0:15:42.2
 41    41  Plainfield East            Cody Hughes (So)           0:15:43.1
 42    42  Oswego East                Turner Kelly (Fr)          0:15:43.7
 43    43  Plainfield East            Nick Quiroz (Sr)           0:15:44.4
 44    44  Oswego East                Andrew Holm (Jr)           0:15:45.2
 45    45  St. Francis                Scott Stff (Jr)            0:15:46.4
 46    46  Jones                      Kyle Maloney (Fr)          0:15:46.7
 47    47  Oswego East                Andrew Patsch (Jr)         0:15:47.7
 48    48  Timothy Christian          Ryan DeGroot (Sr)          0:15:49.1
 49    49  Wheaton Academy            Widi Moestopo (Jr)         0:15:49.4
 50    50  St. Francis                Andrew Hallett (So)        0:15:49.8
 51    51  Kaneland                   John Meisenger (Jr)        0:15:50.7
 52    52  Burlington Central         Josh Schwarting (So)       0:15:51.3
 53    53  Kaneland                   Brandon Huber (Jr)         0:15:52.9
 54    54  Aurora Christian           Sam Schuette (Sr)          0:15:53.7
 55    55  Aurora Christian           Jake Wert (Sr)             0:15:54.3
 56    56  Oswego                     Christian Bartell (Jr)     0:15:54.8
 57    57  Marmion                    Tim Riordan (So)           0:15:55.2
 58    58  Metea Valley               Colin Yorke (Fr)           0:15:55.8
 59    59  Metea Valley               Mike Hennessy (Sr)         0:15:57.0
 60    60  Burlington Central         Dan Morgan (Jr)            0:15:57.5
 61    61  East Aurora                Ricky Barajas (Sr)         0:15:58.1
 62    62  Oswego East                Elijah Page (So)           0:15:58.6
 63    63  Woodstock                  Tim Semmen (Sr)            0:15:59.4
 64    64  Kaneland                   Miroljub Marin (Sr)        0:15:59.8
 65    65  Kaneland                   Luis Acosta (So)           0:16:00.7
 66    66  Jones                      Armando Rodriguez (Jr)     0:16:02.4
 67    67  Oswego East                Mason Miller (So)          0:16:02.8
 68    68  Marmion                    Rich Parilla (Sr)          0:16:03.2
 69    69  Aurora Central Catholic    Adrian Alviar (Jr)         0:16:03.8
 70    70  Oswego                     Chase Hall (So)            0:16:05.1
 71    71  Aurora Christian           Jake Gehman (Jr)           0:16:05.9
 72    72  Aurora Christian           John DiCicco (So)          0:16:07.5
 73    73  Oswego East                Tyler McQuality (So)       0:16:10.5
 74    74  Oswego                     Peter Rogalla (Jr)         0:16:12.0
 75    75  Woodstock                  Liem DeWane (So)           0:16:14.4
 76    76  West Aurora                Graham Isaacson (Jr)       0:16:15.9
 77    77  Plainfield East            Niko Petrusich (Sr)        0:16:16.7
 78    78  St. Francis                Nick Vilimek (So)          0:16:17.2
 79    79  Plano                      Max Morello (Jr)           0:16:17.6
 80    80  Aurora Central Catholic    Matt Marter (Sr)           0:16:18.3
 81    81  Burlington Central         Joe Gannon (Sr)            0:16:19.0
 82    82  Metea Valley               Ekant Desai (Jr)           0:16:22.4
 83    83  Marquette                  Mark Spika (Fr)            0:16:22.8
 84    84  Aurora Central Catholic    Alex Duncan (Sr)           0:16:23.2
 85    85  Kaneland                   Clayton Brundige (Sr)      0:16:23.6
 86    86  Metea Valley               Gabe Malca (Jr)            0:16:24.1
 87    87  Jones                      Daniel Lorden (So)         0:16:24.5
 88    88  St. Francis                Mike Kwiatkowski (Sr)      0:16:27.5
 89    89  West Aurora                Vontrel Hawkins (Sr)       0:16:30.1
 90    90  Oregon                     Garrett Newman (Jr)        0:16:30.6
 91    91  Oswego East                Ryan Fluke (Fr)            0:16:33.3
 92    92  Aurora Central Catholic    Oscar Gomez (Jr)           0:16:33.8
 93    93  Oregon                     Mahali Granados (Sr)       0:16:34.5
 94    94  St. Charles East           Nathan Iwanski (Jr)        0:16:36.4
 95    95  Plano                      Andrew DeBolt (Sr)         0:16:39.0
 96    96  Aurora Christian           Jared Osika (Sr)           0:16:41.5
 97    97  Burlington Central         Mason Creal (Sr)           0:16:42.6
 98    98  Plano                      Michael Miller (Sr)        0:16:43.2
 99    99  IMSA                       Sam Walder (Jr)            0:16:45.9
100   100  Burlington Central         Clint Creal (Sr)           0:16:46.7
101        Westmont                   Nate Novota (Jr)           0:16:47.6
102   101  Rockford Christian         Alex Wilfong (Fr)          0:16:48.4
103   102  Rockford Christian         Alex Moye (Sr)             0:16:49.7
104   103  Jones                      Johnny Castillo (So)       0:16:52.3
105   104  Rockford Christian         Tyler Menge (Sr)           0:16:56.8
106        Rockford East              John Finley (Jr)           0:16:57.5
107   105  IMSA                       Jacob Henry (Sr)           0:16:58.5
108   106  Aurora Christian           Grason Poling (Jr)         0:16:59.1
109   107  St. Francis                Mike Deaton (So)           0:16:59.6
110   108  Wheaton Academy            Jerry Budzisz (Sr)         0:17:00.0
111   109  Woodstock                  Jordan Powers (Jr)         0:17:00.5
112   110  Woodstock                  Zack Bellavia (So)         0:17:01.7
113   111  Marquette                  John Weissensel (So)       0:17:02.4
114   112  Timothy Christian          Philip Stanton (Jr)        0:17:02.8
115   113  St. Charles East           Matt Heisey (Sr)           0:17:03.5
116   114  Timothy Christian          Andrew Groenewold (Jr)     0:17:03.9
117   115  Timothy Christian          Clarke Doig (Jr)           0:17:04.6
118   116  Plano                      Marco Martinez (Fr)        0:17:05.4
119   117  Plano                      Luke Romano (So)           0:17:08.1
120   118  Rockford Christian         Ethan Anderson (Jr)        0:17:08.9
121   119  St. Charles East           Frankie Priore (Sr)        0:17:12.9
122   120  Marquette                  Quinn Crowley (Jr)         0:17:13.9
123   121  St. Francis                John Lyons (Jr)            0:17:15.7
124   122  St. Charles East           Jesus Galvan (Jr)          0:17:17.8
125   123  Oregon                     Austin Burkhart (So)       0:17:18.5
126   124  Timothy Christian          Christian Rasmussen (Jr)   0:17:20.3
127   125  Metea Valley               Andrew Kolak (Jr)          0:17:20.7
128   126  Wheaton Academy            Matt Weiss (Sr)            0:17:21.1
129   127  Oregon                     Branden Gerardy (Jr)       0:17:23.6
130   128  Oregon                     Ben Reising (Sr)           0:17:26.2
131   129  Marquette                  Bryce Hinkelmann (So)      0:17:31.9
132   130  St. Charles East           Jon Belshiem (Sr)          0:17:35.4
133   131  Timothy Christian          Jimmy Larkin (Jr)          0:17:36.9
134   132  St. Charles East           Connor Cockerham (Jr)      0:17:37.4
135        St. Edward                 John Danner (So)           0:17:37.8
136   133  IMSA                       Kenzo Esquivel (Jr)        0:17:39.0
137   134  IMSA                       Ross Skelly (Jr)           0:17:43.5
138   135  Wheaton Academy            Andrew Duncan (Sr)         0:17:46.4
139   136  Rockford Christian         Josh Thor (Fr)             0:17:46.9
140   137  Woodstock                  Joey Primus (So)           0:17:50.0
141   138  East Aurora                Miguel Sanchez (Jr)        0:17:50.5
142   139  IMSA                       Gus Nelson (Sr)            0:17:52.8
143   140  Timothy Christian          Aaron Snoeyink (Sr)        0:17:54.4
144   141  East Aurora                Salvador Rodriguez (Jr)    0:17:58.2
145   142  Rockford Christian         Erik Reck (Fr)             0:18:06.6
146   143  Woodstock                  Paul Templin (Jr)          0:18:09.0
147   144  Wheaton Academy            Ben Spoelhof (Jr)          0:18:14.5
148   145  Lisle                      Zach Lange (Sr)            0:18:14.9
149   146  Marquette                  Doug Skromme (Jr)          0:18:15.6
150   147  Wheaton Academy            David Fisher (Sr)          0:18:16.1
151   148  Montini Catholic           Jaxom Victor (Jr)          0:18:17.8
152   149  IMSA                       Wes Beck (Jr)              0:18:22.5
153   150  St. Charles East           Erik Kowalczyk (Jr)        0:18:30.7
154   151  Montini Catholic           Michael Lugowski (Sr)      0:18:37.9
155   152  Plano                      Manny Campos (So)          0:18:50.5
156   153  Rockford Christian         Caleb Vogel (Fr)           0:18:52.0
157        Immaculate Conception      Brian Anzures (Jr)         0:19:01.2
158   154  Plano                      The Alfonso Macias (Sr)    0:19:06.5
159   155  Woodstock                  Stewart Montgomery (Sr)    0:19:12.2
160   156  IMSA                       Bryan Hoffman (Jr)         0:19:29.8
161   157  East Aurora                Tomas Navarro (Jr)         0:19:31.1
162   158  Lisle                      Tom Mandel (Jr)            0:19:31.9
163   159  Lisle                      Nick Olson (Sr)            0:19:32.9
164   160  Montini Catholic           Conor Springmire (Jr)      0:19:45.6
165   161  Lisle                      Robert Kulevich (Sr)       0:19:57.7
166   162  Oregon                     Jacob Harshman (Fr)        0:20:17.2
167   163  Aurora Christian           Joe Grimm (Jr)             0:20:19.9
168   164  East Aurora                Baltazar Nino (Jr)         0:20:23.8
169   165  Montini Catholic           Alex Corbo (Jr)            0:21:02.9
170   166  Lisle                      Tyler Kirtley (Jr)         0:21:07.3
171   167  Lisle                      Jake Haseltine (Sr)        0:21:10.7
172   168  Lisle                      Pat Swindle (Sr)           0:21:22.8
173   169  Montini Catholic           Dan Quinnert (Sr)          0:21:34.5
174        Rockford East              Davon Granderson (Sr)      0:23:55.7
175        Immaculate Conception      Krysten Seebret (Sr)       0:24:17.6
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                     91        9,  12,  21,  22,  27,  35,  38
  2   Plainfield East              112        8,  13,  18,  32,  41,  43,  77
  3   Marmion                      114        6,  15,  23,  31,  39,  57,  68
  4   Oswego                       120        5,   7,  16,  36,  56,  70,  74
  5   West Aurora                  123       11,  24,  25,  26,  37,  76,  89
  6   Jones                        143        4,  10,  17,  46,  66,  87, 103
  7   Metea Valley                 203        1,   3,  58,  59,  82,  86, 125
  8   Burlington Central           229        2,  34,  52,  60,  81,  97, 100
  9   Kaneland                     230       29,  33,  51,  53,  64,  65,  85
 10   Oswego East                  262       42,  44,  47,  62,  67,  73,  91
 11   St. Francis                  289       28,  45,  50,  78,  88, 107, 121
 12   Aurora Central Catholic      344       19,  69,  80,  84,  92
 13   Aurora Christian             348       54,  55,  71,  72,  96, 106, 163
 14   Marquette                    348       14,  20,  83, 111, 120, 129, 146
 15   Oregon                       473       40,  90,  93, 123, 127, 128, 162
 16   Woodstock                    494       63,  75, 109, 110, 137, 143, 155
 17   Plano                        505       79,  95,  98, 116, 117, 152, 154
 18   Timothy Christian            513       48, 112, 114, 115, 124, 131, 140
 19   East Aurora                  527       30,  61, 138, 141, 157, 164
 20   Rockford Christian           561      101, 102, 104, 118, 136, 142, 153
 21   Wheaton Academy              562       49, 108, 126, 135, 144, 147
 22   St. Charles East             578       94, 113, 119, 122, 130, 132, 150
 23   IMSA                         610       99, 105, 133, 134, 139, 149, 156
 24   Lisle                        789      145, 158, 159, 161, 166, 167, 168
 25   Montini Catholic             793      148, 151, 160, 165, 169
 26   Immaculate Conception      No Score - Had only 2 finishers
 27   Marian Central Catholic    No Score - Had only 0 finishers
 28   Rockford East              No Score - Had only 2 finishers
 29   St. Edward                 No Score - Had only 1 finisher
 30   Westmont                   No Score - Had only 1 finisher
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  76:14   15:15   0:34   14:56, 15:06, 15:20, 15:22, 15:30, 15:38
  2  Oswego                     76:29   15:18   1:04   14:51, 14:53, 15:11, 15:39, 15:55, 16:05
  3  Plainfield East            76:38   15:20   0:50   14:54, 15:09, 15:16, 15:35, 15:44, 15:45
  4  Marmion                    76:45   15:21   0:48   14:53, 15:11, 15:25, 15:35, 15:41, 15:56
  5  Jones                      76:57   15:23   1:14   14:49, 15:03, 15:15, 15:47, 16:03, 16:25
  6  West Aurora                77:08   15:26   0:35   15:05, 15:27, 15:27, 15:29, 15:40, 16:16
  7  Metea Valley               77:28   15:30   1:52   14:31, 14:41, 15:56, 15:57, 16:23, 16:24
  8  Burlington Central         78:26   15:41   1:39   14:40, 15:37, 15:52, 15:58, 16:19, 16:43
  9  Kaneland                   78:52   15:46   0:28   15:32, 15:36, 15:51, 15:53, 16:00, 16:01
 10  Oswego East                79:20   15:52   0:19   15:44, 15:46, 15:48, 15:59, 16:03, 16:11
 11  St. Francis                79:54   15:59   0:57   15:31, 15:47, 15:50, 16:18, 16:28, 17:00
 12  Aurora Central Catholic    80:38   16:08   1:17   15:17, 16:04, 16:19, 16:24, 16:34
 13  Aurora Christian           80:45   16:09   0:48   15:54, 15:55, 16:06, 16:08, 16:42, 16:59
 14  Marquette                  81:06   16:13   2:05   15:09, 15:17, 16:23, 17:03, 17:14, 17:32
 15  Oregon                     83:32   16:42   1:41   15:43, 16:31, 16:35, 17:19, 17:24, 17:27
 16  Plano                      83:55   16:47   0:50   16:18, 16:39, 16:44, 17:06, 17:08, 18:51
 17  Woodstock                  84:08   16:50   1:50   16:00, 16:15, 17:01, 17:02, 17:50, 18:09
 18  Timothy Christian          84:22   16:52   1:32   15:49, 17:03, 17:04, 17:05, 17:21, 17:37
 19  Rockford Christian         85:32   17:06   0:58   16:49, 16:50, 16:57, 17:09, 17:47, 18:07
 20  St. Charles East           85:48   17:10   0:59   16:37, 17:04, 17:13, 17:18, 17:36, 17:38
 21  Wheaton Academy            86:14   17:15   2:25   15:50, 17:00, 17:22, 17:47, 18:15, 18:16
 22  East Aurora                86:53   17:23   3:57   15:34, 15:58, 17:51, 17:59, 19:31, 20:24
 23  IMSA                       87:01   17:24   1:07   16:46, 16:59, 17:39, 17:44, 17:53, 18:23
 24  Lisle                      98:26   19:41   2:53   18:15, 19:32, 19:33, 19:58, 21:08, 21:11
 25  Montini Catholic           99:20   19:52   3:17   18:18, 18:38, 19:46, 21:03, 21:35
 26  Immaculate Conception     No Score                19:02, 24:18
 27  St. Edward                No Score                17:38
 28  Westmont                  No Score                16:48
 29  Marian Central Catholic   No Score                
 30  Rockford East             No Score                16:58, 23:56
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

               2011 Charger Classic Invitational   
                                Blue Division

September 24, 2011
Boys Varsity        
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Marquette                  James Weissensel (Jr)      0:15:08.8
  2     2  Aurora Central Catholic    Matt Meyers (Jr)           0:15:16.3
  3     3  Marquette                  Luke Hill (Jr)             0:15:16.7
  4     4  Oregon                     Nick Jones (Sr)            0:15:42.2
  5     5  Timothy Christian          Ryan DeGroot (Sr)          0:15:49.1
  6     6  Wheaton Academy            Widi Moestopo (Jr)         0:15:49.4
  7     7  Aurora Christian           Sam Schuette (Sr)          0:15:53.7
  8     8  Aurora Christian           Jake Wert (Sr)             0:15:54.3
  9     9  Aurora Central Catholic    Adrian Alviar (Jr)         0:16:03.8
 10    10  Aurora Christian           Jake Gehman (Jr)           0:16:05.9
 11    11  Aurora Christian           John DiCicco (So)          0:16:07.5
 12    12  Plano                      Max Morello (Jr)           0:16:17.6
 13    13  Aurora Central Catholic    Matt Marter (Sr)           0:16:18.3
 14    14  Marquette                  Mark Spika (Fr)            0:16:22.8
 15    15  Aurora Central Catholic    Alex Duncan (Sr)           0:16:23.2
 16    16  Oregon                     Garrett Newman (Jr)        0:16:30.6
 17    17  Aurora Central Catholic    Oscar Gomez (Jr)           0:16:33.8
 18    18  Oregon                     Mahali Granados (Sr)       0:16:34.5
 19    19  Plano                      Andrew DeBolt (Sr)         0:16:39.0
 20    20  Aurora Christian           Jared Osika (Sr)           0:16:41.5
 21    21  Plano                      Michael Miller (Sr)        0:16:43.2
 22        Westmont                   Nate Novota (Jr)           0:16:47.6
 23    22  Rockford Christian         Alex Wilfong (Fr)          0:16:48.4
 24    23  Rockford Christian         Alex Moye (Sr)             0:16:49.7
 25    24  Rockford Christian         Tyler Menge (Sr)           0:16:56.8
 26    25  Aurora Christian           Grason Poling (Jr)         0:16:59.1
 27    26  Wheaton Academy            Jerry Budzisz (Sr)         0:17:00.0
 28    27  Marquette                  John Weissensel (So)       0:17:02.4
 29    28  Timothy Christian          Philip Stanton (Jr)        0:17:02.8
 30    29  Timothy Christian          Andrew Groenewold (Jr)     0:17:03.9
 31    30  Timothy Christian          Clarke Doig (Jr)           0:17:04.6
 32    31  Plano                      Marco Martinez (Fr)        0:17:05.4
 33    32  Plano                      Luke Romano (So)           0:17:08.1
 34    33  Rockford Christian         Ethan Anderson (Jr)        0:17:08.9
 35    34  Marquette                  Quinn Crowley (Jr)         0:17:13.9
 36    35  Oregon                     Austin Burkhart (So)       0:17:18.5
 37    36  Timothy Christian          Christian Rasmussen (Jr)   0:17:20.3
 38    37  Wheaton Academy            Matt Weiss (Sr)            0:17:21.1
 39    38  Oregon                     Branden Gerardy (Jr)       0:17:23.6
 40    39  Oregon                     Ben Reising (Sr)           0:17:26.2
 41    40  Marquette                  Bryce Hinkelmann (So)      0:17:31.9
 42    41  Timothy Christian          Jimmy Larkin (Jr)          0:17:36.9
 43        St. Edward                 John Danner (So)           0:17:37.8
 44    42  Wheaton Academy            Andrew Duncan (Sr)         0:17:46.4
 45    43  Rockford Christian         Josh Thor (Fr)             0:17:46.9
 46    44  Timothy Christian          Aaron Snoeyink (Sr)        0:17:54.4
 47    45  Rockford Christian         Erik Reck (Fr)             0:18:06.6
 48    46  Wheaton Academy            Ben Spoelhof (Jr)          0:18:14.5
 49    47  Lisle                      Zach Lange (Sr)            0:18:14.9
 50    48  Marquette                  Doug Skromme (Jr)          0:18:15.6
 51    49  Wheaton Academy            David Fisher (Sr)          0:18:16.1
 52    50  Plano                      Manny Campos (So)          0:18:50.5
 53    51  Rockford Christian         Caleb Vogel (Fr)           0:18:52.0
 54        Immaculate Conception      Brian Anzures (Jr)         0:19:01.2
 55    52  Plano                      The Alfonso Macias (Sr)    0:19:06.5
 56    53  Lisle                      Tom Mandel (Jr)            0:19:31.9
 57    54  Lisle                      Nick Olson (Sr)            0:19:32.9
 58    55  Lisle                      Robert Kulevich (Sr)       0:19:57.7
 59    56  Oregon                     Jacob Harshman (Fr)        0:20:17.2
 60    57  Aurora Christian           Joe Grimm (Jr)             0:20:19.9
 61    58  Lisle                      Tyler Kirtley (Jr)         0:21:07.3
 62    59  Lisle                      Jake Haseltine (Sr)        0:21:10.7
 63    60  Lisle                      Pat Swindle (Sr)           0:21:22.8
 64        Immaculate Conception      Krysten Seebret (Sr)       0:24:17.6
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Aurora Christian               56      7,   8,  10,  11,  20,  25,  57
  2   Aurora Central Catholic        56      2,   9,  13,  15,  17
  3   Marquette                      79      1,   3,  14,  27,  34,  40,  48
  4   Oregon                        111      4,  16,  18,  35,  38,  39,  56
  5   Plano                         115     12,  19,  21,  31,  32,  50,  52
  6   Timothy Christian             128      5,  28,  29,  30,  36,  41,  44
  7   Rockford Christian            145     22,  23,  24,  33,  43,  45,  51
  8   Wheaton Academy               157      6,  26,  37,  42,  46,  49
  9   Lisle                         267     47,  53,  54,  55,  58,  59,  60
 10   Immaculate Conception      No Score - Had only 2 finishers
 11   St. Edward                 No Score - Had only 1 finisher
 12   Westmont                   No Score - Had only 1 finisher
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Aurora Central Catholic    80:38   16:08   1:17   15:17, 16:04, 16:19, 16:24, 16:34
  2  Aurora Christian           80:45   16:09   0:48   15:54, 15:55, 16:06, 16:08, 16:42, 16:59
  3  Marquette                  81:06   16:13   2:05   15:09, 15:17, 16:23, 17:03, 17:14, 17:32
  4  Oregon                     83:32   16:42   1:41   15:43, 16:31, 16:35, 17:19, 17:24, 17:27
  5  Plano                      83:55   16:47   0:50   16:18, 16:39, 16:44, 17:06, 17:08, 18:51
  6  Timothy Christian          84:22   16:52   1:32   15:49, 17:03, 17:04, 17:05, 17:21, 17:37
  7  Rockford Christian         85:32   17:06   0:58   16:49, 16:50, 16:57, 17:09, 17:47, 18:07
  8  Wheaton Academy            86:14   17:15   2:25   15:50, 17:00, 17:22, 17:47, 18:15, 18:16
  9  Lisle                      98:26   19:41   2:53   18:15, 19:32, 19:33, 19:58, 21:08, 21:11
 10  Immaculate Conception     No Score                19:02, 24:18
 11  St. Edward                No Score                17:38
 12  Westmont                  No Score                16:48
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

               2011 Charger Classic Invitational   
                                Gold Division

September 24, 2011
Boys Varsity        
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Metea Valley               Joe Stewart (Sr)           0:14:30.5
  2     2  Burlington Central         Clint Kliem (Sr)           0:14:39.7
  3     3  Metea Valley               Matt Stewart (Sr)          0:14:40.5
  4     4  Jones                      Jamison Dale (Jr)          0:14:48.2
  5     5  Oswego                     Caleb Beck (Jr)            0:14:50.8
  6     6  Marmion                    Nolan Dickson (Sr)         0:14:52.2
  7     7  Oswego                     Zack Kingsbury (Sr)        0:14:52.6
  8     8  Plainfield East            Joseph Suarez (Fr)         0:14:53.8
  9     9  Yorkville                  Eric Baker (Jr)            0:14:55.8
 10    10  Jones                      Luke O'Connor (Jr)         0:15:02.7
 11    11  West Aurora                Omar Gomez (Jr)            0:15:04.2
 12    12  Yorkville                  Zak Arcara (Jr)            0:15:05.2
 13    13  Plainfield East            Jake Runnion (Jr)          0:15:08.3
 14    14  Marmion                    Matt Choice (Sr)           0:15:10.2
 15    15  Oswego                     Jared Konrardy (Sr)        0:15:10.8
 16    16  Jones                      Kirby Lawson (Jr)          0:15:15.1
 17    17  Plainfield East            Collin Warke (Jr)          0:15:15.5
 18    18  Yorkville                  Chjris Kellogg (Sr)        0:15:20.0
 19    19  Yorkville                  Nick Harrison (Jr)         0:15:21.2
 20    20  Marmion                    Brady Hunt (Sr)            0:15:24.6
 21    21  West Aurora                Nate Pealstrom (Sr)        0:15:26.3
 22    22  West Aurora                Josh Robinson (Sr)         0:15:27.0
 23    23  West Aurora                Robert Herrera (Jr)        0:15:28.7
 24    24  Yorkville                  Justin Vacha (So)          0:15:29.7
 25    25  St. Francis                Matt Denny (Sr)            0:15:30.5
 26    26  Kaneland                   Conor Johnson (Jr)         0:15:31.3
 27    27  East Aurora                Abel Mosqueda (Sr)         0:15:33.8
 28    28  Marmion                    Will Graft (Sr)            0:15:34.2
 29    29  Plainfield East            Sergio Llanes (Fr)         0:15:34.7
 30    30  Kaneland                   Kyle Carter (So)           0:15:35.2
 31    31  Burlington Central         Mike Gulik (Sr)            0:15:37.1
 32    32  Yorkville                  Jake Callahan (Sr)         0:15:37.5
 33    33  Oswego                     Adam Lowry (Sr)            0:15:38.6
 34    34  West Aurora                Calvin Robinson (Sr)       0:15:39.2
 35    35  Yorkville                  Shawn O'Malley (Jr)        0:15:39.8
 36    36  Marmion                    Eric Lifka (So)            0:15:41.0
 37    37  Plainfield East            Cody Hughes (So)           0:15:43.1
 38    38  Oswego East                Turner Kelly (Fr)          0:15:43.7
 39    39  Plainfield East            Nick Quiroz (Sr)           0:15:44.4
 40    40  Oswego East                Andrew Holm (Jr)           0:15:45.2
 41    41  St. Francis                Scott Stff (Jr)            0:15:46.4
 42    42  Jones                      Kyle Maloney (Fr)          0:15:46.7
 43    43  Oswego East                Andrew Patsch (Jr)         0:15:47.7
 44    44  St. Francis                Andrew Hallett (So)        0:15:49.8
 45    45  Kaneland                   John Meisenger (Jr)        0:15:50.7
 46    46  Burlington Central         Josh Schwarting (So)       0:15:51.3
 47    47  Kaneland                   Brandon Huber (Jr)         0:15:52.9
 48    48  Oswego                     Christian Bartell (Jr)     0:15:54.8
 49    49  Marmion                    Tim Riordan (So)           0:15:55.2
 50    50  Metea Valley               Colin Yorke (Fr)           0:15:55.8
 51    51  Metea Valley               Mike Hennessy (Sr)         0:15:57.0
 52    52  Burlington Central         Dan Morgan (Jr)            0:15:57.5
 53    53  East Aurora                Ricky Barajas (Sr)         0:15:58.1
 54    54  Oswego East                Elijah Page (So)           0:15:58.6
 55    55  Woodstock                  Tim Semmen (Sr)            0:15:59.4
 56    56  Kaneland                   Miroljub Marin (Sr)        0:15:59.8
 57    57  Kaneland                   Luis Acosta (So)           0:16:00.7
 58    58  Jones                      Armando Rodriguez (Jr)     0:16:02.4
 59    59  Oswego East                Mason Miller (So)          0:16:02.8
 60    60  Marmion                    Rich Parilla (Sr)          0:16:03.2
 61    61  Oswego                     Chase Hall (So)            0:16:05.1
 62    62  Oswego East                Tyler McQuality (So)       0:16:10.5
 63    63  Oswego                     Peter Rogalla (Jr)         0:16:12.0
 64    64  Woodstock                  Liem DeWane (So)           0:16:14.4
 65    65  West Aurora                Graham Isaacson (Jr)       0:16:15.9
 66    66  Plainfield East            Niko Petrusich (Sr)        0:16:16.7
 67    67  St. Francis                Nick Vilimek (So)          0:16:17.2
 68    68  Burlington Central         Joe Gannon (Sr)            0:16:19.0
 69    69  Metea Valley               Ekant Desai (Jr)           0:16:22.4
 70    70  Kaneland                   Clayton Brundige (Sr)      0:16:23.6
 71    71  Metea Valley               Gabe Malca (Jr)            0:16:24.1
 72    72  Jones                      Daniel Lorden (So)         0:16:24.5
 73    73  St. Francis                Mike Kwiatkowski (Sr)      0:16:27.5
 74    74  West Aurora                Vontrel Hawkins (Sr)       0:16:30.1
 75    75  Oswego East                Ryan Fluke (Fr)            0:16:33.3
 76    76  St. Charles East           Nathan Iwanski (Jr)        0:16:36.4
 77    77  Burlington Central         Mason Creal (Sr)           0:16:42.6
 78    78  IMSA                       Sam Walder (Jr)            0:16:45.9
 79    79  Burlington Central         Clint Creal (Sr)           0:16:46.7
 80    80  Jones                      Johnny Castillo (So)       0:16:52.3
 81        Rockford East              John Finley (Jr)           0:16:57.5
 82    81  IMSA                       Jacob Henry (Sr)           0:16:58.5
 83    82  St. Francis                Mike Deaton (So)           0:16:59.6
 84    83  Woodstock                  Jordan Powers (Jr)         0:17:00.5
 85    84  Woodstock                  Zack Bellavia (So)         0:17:01.7
 86    85  St. Charles East           Matt Heisey (Sr)           0:17:03.5
 87    86  St. Charles East           Frankie Priore (Sr)        0:17:12.9
 88    87  St. Francis                John Lyons (Jr)            0:17:15.7
 89    88  St. Charles East           Jesus Galvan (Jr)          0:17:17.8
 90    89  Metea Valley               Andrew Kolak (Jr)          0:17:20.7
 91    90  St. Charles East           Jon Belshiem (Sr)          0:17:35.4
 92    91  St. Charles East           Connor Cockerham (Jr)      0:17:37.4
 93    92  IMSA                       Kenzo Esquivel (Jr)        0:17:39.0
 94    93  IMSA                       Ross Skelly (Jr)           0:17:43.5
 95    94  Woodstock                  Joey Primus (So)           0:17:50.0
 96    95  East Aurora                Miguel Sanchez (Jr)        0:17:50.5
 97    96  IMSA                       Gus Nelson (Sr)            0:17:52.8
 98    97  East Aurora                Salvador Rodriguez (Jr)    0:17:58.2
 99    98  Woodstock                  Paul Templin (Jr)          0:18:09.0
100    99  Montini Catholic           Jaxom Victor (Jr)          0:18:17.8
101   100  IMSA                       Wes Beck (Jr)              0:18:22.5
102   101  St. Charles East           Erik Kowalczyk (Jr)        0:18:30.7
103   102  Montini Catholic           Michael Lugowski (Sr)      0:18:37.9
104   103  Woodstock                  Stewart Montgomery (Sr)    0:19:12.2
105   104  IMSA                       Bryan Hoffman (Jr)         0:19:29.8
106   105  East Aurora                Tomas Navarro (Jr)         0:19:31.1
107   106  Montini Catholic           Conor Springmire (Jr)      0:19:45.6
108   107  East Aurora                Baltazar Nino (Jr)         0:20:23.8
109   108  Montini Catholic           Alex Corbo (Jr)            0:21:02.9
110   109  Montini Catholic           Dan Quinnert (Sr)          0:21:34.5
111        Rockford East              Davon Granderson (Sr)      0:23:55.7
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                      82      9,  12,  18,  19,  24,  32,  35
  2   Plainfield East               104      8,  13,  17,  29,  37,  39,  66
  3   Marmion                       104      6,  14,  20,  28,  36,  49,  60
  4   Oswego                        108      5,   7,  15,  33,  48,  61,  63
  5   West Aurora                   111     11,  21,  22,  23,  34,  65,  74
  6   Jones                         130      4,  10,  16,  42,  58,  72,  80
  7   Metea Valley                  174      1,   3,  50,  51,  69,  71,  89
  8   Burlington Central            199      2,  31,  46,  52,  68,  77,  79
  9   Kaneland                      204     26,  30,  45,  47,  56,  57,  70
 10   Oswego East                   234     38,  40,  43,  54,  59,  62,  75
 11   St. Francis                   250     25,  41,  44,  67,  73,  82,  87
 12   East Aurora                   377     27,  53,  95,  97, 105, 107
 13   Woodstock                     380     55,  64,  83,  84,  94,  98, 103
 14   St. Charles East              425     76,  85,  86,  88,  90,  91, 101
 15   IMSA                          440     78,  81,  92,  93,  96, 100, 104
 16   Montini Catholic              524     99, 102, 106, 108, 109
 17   Rockford East              No Score - Had only 2 finishers
 18   Marian Central Catholic    No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  76:14   15:15   0:34   14:56, 15:06, 15:20, 15:22, 15:30, 15:38
  2  Oswego                     76:29   15:18   1:04   14:51, 14:53, 15:11, 15:39, 15:55, 16:05
  3  Plainfield East            76:38   15:20   0:50   14:54, 15:09, 15:16, 15:35, 15:44, 15:45
  4  Marmion                    76:45   15:21   0:48   14:53, 15:11, 15:25, 15:35, 15:41, 15:56
  5  Jones                      76:57   15:23   1:14   14:49, 15:03, 15:15, 15:47, 16:03, 16:25
  6  West Aurora                77:08   15:26   0:35   15:05, 15:27, 15:27, 15:29, 15:40, 16:16
  7  Metea Valley               77:28   15:30   1:52   14:31, 14:41, 15:56, 15:57, 16:23, 16:24
  8  Burlington Central         78:26   15:41   1:39   14:40, 15:37, 15:52, 15:58, 16:19, 16:43
  9  Kaneland                   78:52   15:46   0:28   15:32, 15:36, 15:51, 15:53, 16:00, 16:01
 10  Oswego East                79:20   15:52   0:19   15:44, 15:46, 15:48, 15:59, 16:03, 16:11
 11  St. Francis                79:54   15:59   0:57   15:31, 15:47, 15:50, 16:18, 16:28, 17:00
 12  Woodstock                  84:08   16:50   1:50   16:00, 16:15, 17:01, 17:02, 17:50, 18:09
 13  St. Charles East           85:48   17:10   0:59   16:37, 17:04, 17:13, 17:18, 17:36, 17:38
 14  East Aurora                86:53   17:23   3:57   15:34, 15:58, 17:51, 17:59, 19:31, 20:24
 15  IMSA                       87:01   17:24   1:07   16:46, 16:59, 17:39, 17:44, 17:53, 18:23
 16  Montini Catholic           99:20   19:52   3:17   18:18, 18:38, 19:46, 21:03, 21:35
 17  Marian Central Catholic   No Score                
 18  Rockford East             No Score                16:58, 23:56
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 22, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015