Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity Boys Varsity Girls JV Open Boys JV Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Blue Division (Small Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

Gold Division (Large Schools)
Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2011 Charger Classic Invitational   

September 24, 2011
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:17:05.5 by Ariel Michalek of Oswego East on Sept. 25, 2010

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Oswego East                Ariel Michalek (Sr)        0:16:42.7
  2     2  Yorkville                  Ali Hester (Sr)            0:16:54.3
  3     3  Oswego                     Kelsey Hjorth (Jr)         0:17:10.4
  4     4  Montini Catholic           Ericka Laviste (Sr)        0:17:14.4
  5     5  Yorkville                  Casey Kramer (Jr)          0:17:18.9
  6     6  Metea Valley               Lauren Lindholm (Sr)       0:17:29.5
  7     7  Montini Catholic           Theresa Connelly (Jr)      0:17:33.4
  8     8  West Aurora                Rachel Cavender (Jr)       0:17:33.9
  9     9  Yorkville                  Leena Palmer (Jr)          0:17:36.9
 10    10  Metea Valley               Kendall Cast (So)          0:17:37.9
 11    11  West Aurora                Miranda Gollwitzer (Fr)    0:17:38.7
 12    12  Aurora Christian           Sarina Oleson (Sr)         0:17:55.4
 13    13  IMSA                       Natalie Runkle (Jr)        0:17:59.7
 14    14  Westmont                   Maggie Arndt (So)          0:18:01.8
 15    15  Westmont                   Chloe Marshinski (Jr)      0:18:04.2
 16    16  Metea Valley               Kathleen Adolf (Jr)        0:18:06.2
 17    17  Aurora Central Catholic    Jenna Koerner (Jr)         0:18:07.8
 18    18  Yorkville                  Bri Stuepfert (Sr)         0:18:08.2
 19    19  St. Francis                Meghan McShea (So)         0:18:08.8
 20    20  St. Francis                Kate Roback (Jr)           0:18:10.1
 21    21  Yorkville                  Esther Bell (Sr)           0:18:11.5
 22    22  Oswego                     Allison Darby (Jr)         0:18:14.0
 23    23  Oswego East                Andrea Holm (Jr)           0:18:15.4
 24    24  West Aurora                Nicky Bartell (Jr)         0:18:19.0
 25    25  Burlington Central         Jane Crocetti (Jr)         0:18:28.3
 26    26  Oswego East                Hayley Zweig (Jr)          0:18:33.0
 27    27  St. Francis                Jenna DiValerio (Jr)       0:18:37.9
 28    28  St. Francis                Ann Kolker (Sr)            0:18:38.5
 29    29  Woodstock                  Lacey Heaver (So)          0:18:39.5
 30    30  Oswego                     Ashley Golembeski (Jr)     0:18:40.6
 31    31  St. Francis                Lauren Callahan (Sr)       0:18:43.1
 32    32  Montini Catholic           Catherine Kitz (Jr)        0:18:49.4
 33    33  Plainfield East            Cindy Vazquez (So)         0:18:49.8
 34    34  Rockford Christian         Alex Childs (Jr)           0:18:50.5
 35    35  Yorkville                  Kelsey Leedy (So)          0:18:52.8
 36    36  Westmont                   Kate Arndt (Sr)            0:18:54.0
 37    37  Montini Catholic           Brittany Fisher (So)       0:18:56.8
 38    38  Aurora Christian           Becca Wert (Fr)            0:18:58.9
 39    39  Oswego                     Lauren Choi (Sr)           0:18:59.3
 40    40  Plainfield East            Hannah Gutierrez (So)      0:19:00.2
 41    41  Metea Valley               Analise Carmona (So)       0:19:02.4
 42    42  Montini Catholic           Kelly Boyd (Sr)            0:19:02.7
 43    43  Oregon                     Kate Groenhagen (Sr)       0:19:03.3
 44    44  Marquette                  Elizabeth Dyche (Jr)       0:19:04.0
 45    45  West Aurora                Claire Loran (Jr)          0:19:05.9
 46    46  Timothy Christian          Tessa Bosman (Sr)          0:19:06.3
 47    47  Woodstock                  Nancy Julio (Sr)           0:19:06.9
 48    48  Yorkville                  Ashely Leonetti (Sr)       0:19:07.5
 49    49  Wheaton Academy            Jacqueline Smith (Jr)      0:19:08.1
 50    50  Oswego East                Rose Amodea (Fr)           0:19:08.8
 51    51  Woodstock                  Sarah Semmen (Fr)          0:19:10.4
 52    52  Oregon                     Shelby Hunter (Jr)         0:19:13.9
 53    53  Oregon                     Jenn Rogers (Jr)           0:19:15.4
 54    54  Oswego                     Teagan Terando (So)        0:19:17.0
 55    55  Westmont                   Sara Barry (Sr)            0:19:18.6
 56    56  Rockford Christian         Savannah Riley (Jr)        0:19:19.2
 57    57  Marquette                  Dani Aurit (So)            0:19:19.8
 58    58  Aurora Central Catholic    Ci Ci Crown (Fr)           0:19:23.3
 59    59  Plainfield East            Kelsey Noyes (So)          0:19:26.0
 60    60  St. Francis                Amanda Schmitt (Jr)        0:19:31.1
 61    61  Montini Catholic           Alex Briggs (Sr)           0:19:34.9
 62    62  Oswego                     Alex Choi (Jr)             0:19:35.4
 63    63  Metea Valley               Amanda Levin (Sr)          0:19:36.7
 64    64  Jones                      Katie Gerhart (Jr)         0:19:37.3
 65    65  Oswego East                Hannah Baur (Fr)           0:19:40.3
 66    66  West Aurora                Alejandra Rios (Jr)        0:19:41.9
 67    67  Wheaton Academy            Rachel Jagrowski (Sr)      0:19:43.3
 68    68  Marquette                  Marissa Gama (Jr)          0:19:43.9
 69    69  Oswego East                Maricela McDowell (So)     0:19:44.4
 70    70  Wheaton Academy            Annika Pearson (Fr)        0:19:45.7
 71    71  Marquette                  Katie Bugelholl (Sr)       0:19:46.2
 72    72  Marquette                  Olivia Rhoades (Fr)        0:19:46.8
 73    73  Rockford Christian         Brianna Jepson (So)        0:19:48.3
 74    74  Aurora Christian           Anna Pape (Jr)             0:19:50.1
 75    75  Woodstock                  Hannah Jacobs (Jr)         0:19:50.5
 76    76  Westmont                   Maureen Bailey (Jr)        0:19:51.0
 77    77  Burlington Central         Katie Flannery (Sr)        0:19:52.4
 78    78  Marquette                  Hannah Smith (Jr)          0:19:52.9
 79    79  Timothy Christian          Abby Dykema (So)           0:19:53.4
 80    80  Woodstock                  Jenny Baier (Sr)           0:19:55.7
 81    81  Oswego                     Caroline Skibinski (Sr)    0:19:56.8
 82    82  Metea Valley               Taylor Majher (So)         0:20:02.3
 83    83  Westmont                   Liz Landes (Sr)            0:20:02.8
 84    84  Woodstock                  Kerstin Wolf (Fr)          0:20:03.9
 85    85  Jones                      Julia Heller (Jr)          0:20:04.3
 86    86  Oswego East                Yesenia Felix (Jr)         0:20:07.7
 87    87  Aurora Central Catholic    Paulina Morales (Sr)       0:20:08.7
 88    88  Westmont                   Caroline Smrokowski (Sr)   0:20:11.9
 89    89  Metea Valley               Amy Hennessey (So)         0:20:14.2
 90    90  Aurora Christian           Teresa Murray (Jr)         0:20:14.6
 91    91  Oregon                     Jeneen Schier (Sr)         0:20:15.6
 92    92  Marquette                  McKenzie Darm (Jr)         0:20:18.1
 93    93  Rockford Christian         Taryn Thomas (So)          0:20:21.9
 94    94  Rockford Christian         Jaime Street (Sr)          0:20:22.4
 95    95  IMSA                       Lydia Auch (Jr)            0:20:23.2
 96    96  Plainfield East            Elizabeth DeSantiago (Jr)  0:20:24.0
 97        East Aurora                Vanessa Martinez (Jr)      0:20:27.7
 98    97  Burlington Central         Heidi Zipoy (Sr)           0:20:29.1
 99    98  Timothy Christian          Anna Burch (Jr)            0:20:29.7
100        East Aurora                Alondra Santiago (Jr)      0:20:30.7
101    99  Plainfield East            Karina Barios (Jr)         0:20:31.7
102   100  Jones                      Miranda Shaver (Sr)        0:20:32.5
103   101  Wheaton Academy            Machenzie Smith (Jr)       0:20:33.2
104   102  IMSA                       Anna Kryczka (So)          0:20:34.1
105        East Aurora                Karina Garcia (Jr)         0:20:37.6
106   103  West Aurora                Rachelle Buhrke (Sr)       0:20:40.1
107   104  Burlington Central         Alexa Tovsen (Sr)          0:20:47.2
108   105  West Aurora                Greta Meyle (Sr)           0:20:49.7
109   106  Wheaton Academy            Danielle Kaufman (Fr)      0:20:50.3
110   107  Burlington Central         Kailey Krebs (Sr)          0:20:51.5
111   108  Oregon                     McCahl Sanders (So)        0:20:52.7
112   109  Aurora Central Catholic    Corinn Groom (Jr)          0:20:55.6
113   110  Wheaton Academy            Shelby Fritz (Fr)          0:21:01.1
114   111  Jones                      Bettine Foster (Jr)        0:21:01.5
115   112  Jones                      Gaby Gonzalez (Jr)         0:21:04.6
116   113  St. Francis                Emma Fickle (Jr)           0:21:19.1
117   114  Aurora Central Catholic    Amanda Contreras (Sr)      0:21:19.5
118   115  Plainfield East            Elana Samaniego (Fr)       0:21:21.2
119   116  Aurora Central Catholic    Kari Hinterlong (Jr)       0:21:21.9
120   117  Timothy Christian          Elena Denny (Sr)           0:21:25.3
121   118  Immaculate Conception      Megan Sutton (Sr)          0:21:27.0
122   119  Rockford Christian         Maddy Gill (So)            0:21:29.3
123   120  Oregon                     Kelci Foss (So)            0:21:29.7
124   121  Immaculate Conception      Kelly Kremske (Jr)         0:21:30.7
125   122  Rockford Christian         Emily Opperman (So)        0:21:33.7
126   123  Jones                      Sara Cuadra (Jr)           0:21:35.1
127        Rockford East              Susanna Finley (So)        0:21:41.2
128   124  Plainfield East            Marlyn Alaya (So)          0:21:42.1
129        East Aurora                Kim Rico (Sr)              0:21:45.1
130   125  Timothy Christian          Christie Mittlestaedt(So)  0:21:51.5
131   126  Aurora Central Catholic    Emily Schwender (Sr)       0:21:52.6
132   127  IMSA                       Caitlin Walczyk (Jr)       0:21:55.3
133   128  Oregon                     Kimmie Janke (So)          0:22:01.9
134   129  Lisle                      Sara Ruthberg (Sr)         0:22:06.8
135   130  Lisle                      Christina Yau (Jr)         0:22:09.0
136   131  Timothy Christian          Alexis Hoogendoorn (So)    0:22:11.5
137   132  IMSA                       Christy Darabaris (Jr)     0:22:21.6
138   133  IMSA                       Hannah Miller (Sr)         0:22:22.6
139   134  Montini Catholic           Maddie Nicholson (Sr)      0:22:42.7
140   135  Lisle                      Christine Young (Jr)       0:22:48.8
141   136  Aurora Christian           Ripley Vonhoff (Fr)        0:22:52.1
142   137  Immaculate Conception      Maria Kieliszewski (Jr)    0:23:22.1
143   138  Lisle                      Kellie Brennan (Sr)        0:23:23.9
144   139  Lisle                      Julia Reed (Sr)            0:23:25.2
145   140  Lisle                      Emma Buccholz (Sr)         0:23:29.2
146   141  Aurora Christian           Caroline Henrichs (Jr)     0:23:31.9
147        Rockford East              Logan Tillmon (Jr)         0:23:58.4
148   142  Lisle                      Caroline Smith (Sr)        0:24:18.8
149   143  Immaculate Conception      Michelle Eguia (Jr)        0:24:44.8
150        Plano                      Melissa Mota (So)          0:24:48.5
151   144  Jones                      Abigail Burrus (Fr)        0:25:10.7
152        Rockford East              Heidi Honaker (Jr)         0:25:45.3
153   145  Immaculate Conception      Brenna Langan (Jr)         0:26:35.7
154   146  Immaculate Conception      Amy Ridder (Jr)            0:26:36.4
155   147  Wheaton Academy            Caroline Stucki (Jr)       0:26:44.4
156        Plano                      Karina Valles (So)         0:26:45.8
157        Rockford East              Zoe Zuroske (Jr)           0:26:49.7
158        Plano                      Cindy Martinez (So)        0:27:08.8
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                     55        2,   5,   9,  18,  21,  35,  48
  2   Montini Catholic             122        4,   7,  32,  37,  42,  61, 134
  3   St. Francis                  125       19,  20,  27,  28,  31,  60, 113
  4   Metea Valley                 136        6,  10,  16,  41,  63,  82,  89
  5   Oswego                       148        3,  22,  30,  39,  54,  62,  81
  6   West Aurora                  154        8,  11,  24,  45,  66, 103, 105
  7   Oswego East                  165        1,  23,  26,  50,  65,  69,  86
  8   Westmont                     196       14,  15,  36,  55,  76,  83,  88
  9   Woodstock                    282       29,  47,  51,  75,  80,  84
 10   Marquette                    312       44,  57,  68,  71,  72,  78,  92
 11   Plainfield East              327       33,  40,  59,  96,  99, 115, 124
 12   Oregon                       347       43,  52,  53,  91, 108, 120, 128
 13   Rockford Christian           350       34,  56,  73,  93,  94, 119, 122
 14   Aurora Christian             350       12,  38,  74,  90, 136, 141
 15   Aurora Central Catholic      385       17,  58,  87, 109, 114, 116, 126
 16   Wheaton Academy              393       49,  67,  70, 101, 106, 110, 147
 17   Burlington Central           410       25,  77,  97, 104, 107
 18   Timothy Christian            465       46,  79,  98, 117, 125, 131
 19   IMSA                         469       13,  95, 102, 127, 132, 133
 20   Jones                        472       64,  85, 100, 111, 112, 123, 144
 21   Immaculate Conception        664      118, 121, 137, 143, 145, 146
 22   Lisle                        671      129, 130, 135, 138, 139, 140, 142
 23   East Aurora                No Score - Had only 4 finishers
 24   Marian Central Catholic    No Score - Had only 0 finishers
 25   Plano                      No Score - Had only 3 finishers
 26   Rockford East              No Score - Had only 4 finishers
 27   St. Edward                 No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  88:12   17:38   1:17   16:55, 17:19, 17:37, 18:09, 18:12, 18:53
  2  Montini Catholic           91:39   18:20   1:48   17:15, 17:34, 18:50, 18:57, 19:03, 19:35
  3  Metea Valley               91:55   18:23   2:07   17:30, 17:38, 18:07, 19:03, 19:37, 20:03
  4  St. Francis                92:19   18:28   0:34   18:09, 18:10, 18:38, 18:39, 18:43, 19:31
  5  West Aurora                92:20   18:28   2:08   17:34, 17:39, 18:19, 19:06, 19:42, 20:40
  6  Oswego East                92:22   18:28   2:58   16:43, 18:16, 18:33, 19:09, 19:41, 19:45
  7  Oswego                     92:23   18:29   2:06   17:11, 18:14, 18:41, 19:00, 19:17, 19:36
  8  Westmont                   94:11   18:50   1:49   18:02, 18:05, 18:54, 19:19, 19:51, 20:03
  9  Woodstock                  96:45   19:21   1:16   18:40, 19:07, 19:11, 19:51, 19:56, 20:04
 10  Marquette                  97:42   19:32   0:43   19:04, 19:20, 19:44, 19:47, 19:47, 19:53
 11  Plainfield East            98:13   19:39   1:42   18:50, 19:01, 19:26, 20:24, 20:32, 21:22
 12  Oregon                     98:43   19:45   1:49   19:04, 19:14, 19:16, 20:16, 20:53, 21:30
 13  Rockford Christian         98:45   19:45   1:32   18:51, 19:20, 19:49, 20:22, 20:23, 21:30
 14  Aurora Christian           99:52   19:58   4:56   17:56, 18:59, 19:50, 20:15, 22:52, 23:32
 15  Aurora Central Catholic    99:57   19:59   3:12   18:08, 19:24, 20:09, 20:56, 21:20, 21:22
 16  Wheaton Academy           100:03   20:01   1:43   19:08, 19:44, 19:46, 20:34, 20:51, 21:02
 17  Burlington Central        100:31   20:06   2:23   18:29, 19:53, 20:29, 20:48, 20:52
 18  Jones                     102:23   20:29   1:27   19:38, 20:05, 20:33, 21:02, 21:05, 21:36
 19  Timothy Christian         102:49   20:34   2:45   19:07, 19:54, 20:30, 21:26, 21:52, 22:12
 20  IMSA                      103:16   20:39   4:22   18:00, 20:24, 20:34, 21:56, 22:22, 22:23
 21  Lisle                     113:55   22:47   1:19   22:07, 22:09, 22:49, 23:24, 23:26, 23:30
 22  Immaculate Conception     117:41   23:32   5:09   21:27, 21:31, 23:22, 24:45, 26:36, 26:37
 23  East Aurora               No Score                20:28, 20:31, 20:38, 21:45
 24  St. Edward                No Score                
 25  Marian Central Catholic   No Score                
 26  Plano                     No Score                24:49, 26:46, 27:09
 27  Rockford East             No Score                21:42, 23:59, 25:46, 26:50
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

               2011 Charger Classic Invitational   
                                Blue Division

September 24, 2011
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Aurora Christian           Sarina Oleson (Sr)         0:17:55.4
  2     2  Westmont                   Maggie Arndt (So)          0:18:01.8
  3     3  Westmont                   Chloe Marshinski (Jr)      0:18:04.2
  4     4  Aurora Central Catholic    Jenna Koerner (Jr)         0:18:07.8
  5     5  Rockford Christian         Alex Childs (Jr)           0:18:50.5
  6     6  Westmont                   Kate Arndt (Sr)            0:18:54.0
  7     7  Aurora Christian           Becca Wert (Fr)            0:18:58.9
  8     8  Oregon                     Kate Groenhagen (Sr)       0:19:03.3
  9     9  Marquette                  Elizabeth Dyche (Jr)       0:19:04.0
 10    10  Timothy Christian          Tessa Bosman (Sr)          0:19:06.3
 11    11  Wheaton Academy            Jacqueline Smith (Jr)      0:19:08.1
 12    12  Oregon                     Shelby Hunter (Jr)         0:19:13.9
 13    13  Oregon                     Jenn Rogers (Jr)           0:19:15.4
 14    14  Westmont                   Sara Barry (Sr)            0:19:18.6
 15    15  Rockford Christian         Savannah Riley (Jr)        0:19:19.2
 16    16  Marquette                  Dani Aurit (So)            0:19:19.8
 17    17  Aurora Central Catholic    Ci Ci Crown (Fr)           0:19:23.3
 18    18  Wheaton Academy            Rachel Jagrowski (Sr)      0:19:43.3
 19    19  Marquette                  Marissa Gama (Jr)          0:19:43.9
 20    20  Wheaton Academy            Annika Pearson (Fr)        0:19:45.7
 21    21  Marquette                  Katie Bugelholl (Sr)       0:19:46.2
 22    22  Marquette                  Olivia Rhoades (Fr)        0:19:46.8
 23    23  Rockford Christian         Brianna Jepson (So)        0:19:48.3
 24    24  Aurora Christian           Anna Pape (Jr)             0:19:50.1
 25    25  Westmont                   Maureen Bailey (Jr)        0:19:51.0
 26    26  Marquette                  Hannah Smith (Jr)          0:19:52.9
 27    27  Timothy Christian          Abby Dykema (So)           0:19:53.4
 28    28  Westmont                   Liz Landes (Sr)            0:20:02.8
 29    29  Aurora Central Catholic    Paulina Morales (Sr)       0:20:08.7
 30    30  Westmont                   Caroline Smrokowski (Sr)   0:20:11.9
 31    31  Aurora Christian           Teresa Murray (Jr)         0:20:14.6
 32    32  Oregon                     Jeneen Schier (Sr)         0:20:15.6
 33    33  Marquette                  McKenzie Darm (Jr)         0:20:18.1
 34    34  Rockford Christian         Taryn Thomas (So)          0:20:21.9
 35    35  Rockford Christian         Jaime Street (Sr)          0:20:22.4
 36    36  Timothy Christian          Anna Burch (Jr)            0:20:29.7
 37    37  Wheaton Academy            Machenzie Smith (Jr)       0:20:33.2
 38    38  Wheaton Academy            Danielle Kaufman (Fr)      0:20:50.3
 39    39  Oregon                     McCahl Sanders (So)        0:20:52.7
 40    40  Aurora Central Catholic    Corinn Groom (Jr)          0:20:55.6
 41    41  Wheaton Academy            Shelby Fritz (Fr)          0:21:01.1
 42    42  Aurora Central Catholic    Amanda Contreras (Sr)      0:21:19.5
 43    43  Aurora Central Catholic    Kari Hinterlong (Jr)       0:21:21.9
 44    44  Timothy Christian          Elena Denny (Sr)           0:21:25.3
 45    45  Immaculate Conception      Megan Sutton (Sr)          0:21:27.0
 46    46  Rockford Christian         Maddy Gill (So)            0:21:29.3
 47    47  Oregon                     Kelci Foss (So)            0:21:29.7
 48    48  Immaculate Conception      Kelly Kremske (Jr)         0:21:30.7
 49    49  Rockford Christian         Emily Opperman (So)        0:21:33.7
 50    50  Timothy Christian          Christie Mittlestaedt(So)  0:21:51.5
 51    51  Aurora Central Catholic    Emily Schwender (Sr)       0:21:52.6
 52    52  Oregon                     Kimmie Janke (So)          0:22:01.9
 53    53  Lisle                      Sara Ruthberg (Sr)         0:22:06.8
 54    54  Lisle                      Christina Yau (Jr)         0:22:09.0
 55    55  Timothy Christian          Alexis Hoogendoorn (So)    0:22:11.5
 56    56  Lisle                      Christine Young (Jr)       0:22:48.8
 57    57  Aurora Christian           Ripley Vonhoff (Fr)        0:22:52.1
 58    58  Immaculate Conception      Maria Kieliszewski (Jr)    0:23:22.1
 59    59  Lisle                      Kellie Brennan (Sr)        0:23:23.9
 60    60  Lisle                      Julia Reed (Sr)            0:23:25.2
 61    61  Lisle                      Emma Buccholz (Sr)         0:23:29.2
 62    62  Aurora Christian           Caroline Henrichs (Jr)     0:23:31.9
 63    63  Lisle                      Caroline Smith (Sr)        0:24:18.8
 64    64  Immaculate Conception      Michelle Eguia (Jr)        0:24:44.8
 65        Plano                      Melissa Mota (So)          0:24:48.5
 66    65  Immaculate Conception      Brenna Langan (Jr)         0:26:35.7
 67    66  Immaculate Conception      Amy Ridder (Jr)            0:26:36.4
 68    67  Wheaton Academy            Caroline Stucki (Jr)       0:26:44.4
 69        Plano                      Karina Valles (So)         0:26:45.8
 70        Plano                      Cindy Martinez (So)        0:27:08.8
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Westmont                       50      2,   3,   6,  14,  25,  28,  30
  2   Marquette                      87      9,  16,  19,  21,  22,  26,  33
  3   Oregon                        104      8,  12,  13,  32,  39,  47,  52
  4   Rockford Christian            112      5,  15,  23,  34,  35,  46,  49
  5   Aurora Christian              120      1,   7,  24,  31,  57,  62
  6   Wheaton Academy               124     11,  18,  20,  37,  38,  41,  67
  7   Aurora Central Catholic       132      4,  17,  29,  40,  42,  43,  51
  8   Timothy Christian             167     10,  27,  36,  44,  50,  55
  9   Immaculate Conception         280     45,  48,  58,  64,  65,  66
 10   Lisle                         282     53,  54,  56,  59,  60,  61,  63
 11   St. Edward                 No Score - Had only 0 finishers
 12   Plano                      No Score - Had only 3 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Westmont                   94:11   18:50   1:49   18:02, 18:05, 18:54, 19:19, 19:51, 20:03
  2  Marquette                  97:42   19:32   0:43   19:04, 19:20, 19:44, 19:47, 19:47, 19:53
  3  Oregon                     98:43   19:45   1:49   19:04, 19:14, 19:16, 20:16, 20:53, 21:30
  4  Rockford Christian         98:45   19:45   1:32   18:51, 19:20, 19:49, 20:22, 20:23, 21:30
  5  Aurora Christian           99:52   19:58   4:56   17:56, 18:59, 19:50, 20:15, 22:52, 23:32
  6  Aurora Central Catholic    99:57   19:59   3:12   18:08, 19:24, 20:09, 20:56, 21:20, 21:22
  7  Wheaton Academy           100:03   20:01   1:43   19:08, 19:44, 19:46, 20:34, 20:51, 21:02
  8  Timothy Christian         102:49   20:34   2:45   19:07, 19:54, 20:30, 21:26, 21:52, 22:12
  9  Lisle                     113:55   22:47   1:19   22:07, 22:09, 22:49, 23:24, 23:26, 23:30
 10  Immaculate Conception     117:41   23:32   5:09   21:27, 21:31, 23:22, 24:45, 26:36, 26:37
 11  St. Edward                No Score                
 12  Plano                     No Score                24:49, 26:46, 27:09
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

               2011 Charger Classic Invitational   
                                Gold Division

September 24, 2011
Girls Varsity       
3.0 miles  


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Oswego East                Ariel Michalek (Sr)        0:16:42.7
  2     2  Yorkville                  Ali Hester (Sr)            0:16:54.3
  3     3  Oswego                     Kelsey Hjorth (Jr)         0:17:10.4
  4     4  Montini Catholic           Ericka Laviste (Sr)        0:17:14.4
  5     5  Yorkville                  Casey Kramer (Jr)          0:17:18.9
  6     6  Metea Valley               Lauren Lindholm (Sr)       0:17:29.5
  7     7  Montini Catholic           Theresa Connelly (Jr)      0:17:33.4
  8     8  West Aurora                Rachel Cavender (Jr)       0:17:33.9
  9     9  Yorkville                  Leena Palmer (Jr)          0:17:36.9
 10    10  Metea Valley               Kendall Cast (So)          0:17:37.9
 11    11  West Aurora                Miranda Gollwitzer (Fr)    0:17:38.7
 12    12  IMSA                       Natalie Runkle (Jr)        0:17:59.7
 13    13  Metea Valley               Kathleen Adolf (Jr)        0:18:06.2
 14    14  Yorkville                  Bri Stuepfert (Sr)         0:18:08.2
 15    15  St. Francis                Meghan McShea (So)         0:18:08.8
 16    16  Yorkville                  Esther Bell (Sr)           0:18:10.1
 17    17  Oswego                     Allison Darby (Jr)         0:18:11.5
 18    18  Oswego East                Andrea Holm (Jr)           0:18:14.0
 19    19  West Aurora                Nicky Bartell (Jr)         0:18:15.4
 20    20  Burlington Central         Jane Crocetti (Jr)         0:18:19.0
 21    21  Oswego East                Hayley Zweig (Jr)          0:18:28.3
 22    22  St. Francis                Jenna DiValerio (Jr)       0:18:33.0
 23    23  St. Francis                Ann Kolker (Sr)            0:18:37.9
 24    24  Woodstock                  Lacey Heaver (So)          0:18:38.5
 25    25  Oswego                     Ashley Golembeski (Jr)     0:18:39.5
 26    26  St. Francis                Lauren Callahan (Sr)       0:18:40.6
 27    27  Montini Catholic           Catherine Kitz (Jr)        0:18:43.1
 28    28  Plainfield East            Cindy Vazquez (So)         0:18:49.4
 29    29  Yorkville                  Kelsey Leedy (So)          0:18:50.5
 30    30  Montini Catholic           Brittany Fisher (So)       0:18:54.0
 31    31  Oswego                     Lauren Choi (Sr)           0:18:58.9
 32    32  Plainfield East            Hannah Gutierrez (So)      0:18:59.3
 33    33  Metea Valley               Analise Carmona (So)       0:19:00.2
 34    34  Montini Catholic           Kelly Boyd (Sr)            0:19:02.4
 35    35  West Aurora                Claire Loran (Jr)          0:19:04.0
 36    36  Woodstock                  Nancy Julio (Sr)           0:19:06.3
 37    37  Yorkville                  Ashely Leonetti (Sr)       0:19:06.9
 38    38  Oswego East                Rose Amodea (Fr)           0:19:08.1
 39    39  Woodstock                  Sarah Semmen (Fr)          0:19:08.8
 40    40  Oswego                     Teagan Terando (So)        0:19:15.4
 41    41  Plainfield East            Kelsey Noyes (So)          0:19:23.3
 42    42  St. Francis                Amanda Schmitt (Jr)        0:19:26.0
 43    43  Montini Catholic           Alex Briggs (Sr)           0:19:31.1
 44    44  Oswego                     Alex Choi (Jr)             0:19:34.9
 45    45  Metea Valley               Amanda Levin (Sr)          0:19:35.4
 46    46  Jones                      Katie Gerhart (Jr)         0:19:36.7
 47    47  Oswego East                Hannah Baur (Fr)           0:19:37.3
 48    48  West Aurora                Alejandra Rios (Jr)        0:19:40.3
 49    49  Oswego East                Maricela McDowell (So)     0:19:43.9
 50    50  Woodstock                  Hannah Jacobs (Jr)         0:19:50.1
 51    51  Burlington Central         Katie Flannery (Sr)        0:19:51.0
 52    52  Woodstock                  Jenny Baier (Sr)           0:19:53.4
 53    53  Oswego                     Caroline Skibinski (Sr)    0:19:55.7
 54    54  Metea Valley               Taylor Majher (So)         0:19:56.8
 55    55  Woodstock                  Kerstin Wolf (Fr)          0:20:02.8
 56    56  Jones                      Julia Heller (Jr)          0:20:03.9
 57    57  Oswego East                Yesenia Felix (Jr)         0:20:04.3
 58    58  Metea Valley               Amy Hennessey (So)         0:20:11.9
 59    59  IMSA                       Lydia Auch (Jr)            0:20:22.4
 60    60  Plainfield East            Elizabeth DeSantiago (Jr)  0:20:23.2
 61        East Aurora                Vanessa Martinez (Jr)      0:20:24.0
 62    61  Burlington Central         Heidi Zipoy (Sr)           0:20:27.7
 63        East Aurora                Alondra Santiago (Jr)      0:20:29.7
 64    62  Plainfield East            Karina Barios (Jr)         0:20:30.7
 65    63  Jones                      Miranda Shaver (Sr)        0:20:31.7
 66    64  IMSA                       Anna Kryczka (So)          0:20:33.2
 67        East Aurora                Karina Garcia (Jr)         0:20:34.1
 68    65  West Aurora                Rachelle Buhrke (Sr)       0:20:37.6
 69    66  Burlington Central         Alexa Tovsen (Sr)          0:20:40.1
 70    67  West Aurora                Greta Meyle (Sr)           0:20:47.2
 71    68  Burlington Central         Kailey Krebs (Sr)          0:20:50.3
 72    69  Jones                      Bettine Foster (Jr)        0:21:01.1
 73    70  Jones                      Gaby Gonzalez (Jr)         0:21:01.5
 74    71  St. Francis                Emma Fickle (Jr)           0:21:04.6
 75    72  Plainfield East            Elana Samaniego (Fr)       0:21:19.5
 76    73  Jones                      Sara Cuadra (Jr)           0:21:33.7
 77        Rockford East              Susanna Finley (So)        0:21:35.1
 78    74  Plainfield East            Marlyn Alaya (So)          0:21:41.2
 79        East Aurora                Kim Rico (Sr)              0:21:42.1
 80    75  IMSA                       Caitlin Walczyk (Jr)       0:21:52.6
 81    76  IMSA                       Christy Darabaris (Jr)     0:22:11.5
 82    77  IMSA                       Hannah Miller (Sr)         0:22:21.6
 83    78  Montini Catholic           Maddie Nicholson (Sr)      0:22:22.6
 84        Rockford East              Logan Tillmon (Jr)         0:23:31.9
 85        Rockford East              Heidi Honaker (Jr)         0:24:48.5
 86        Rockford East              Zoe Zuroske (Jr)           0:26:44.4
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Yorkville                      46      2,   5,   9,  14,  16,  29,  37
  2   Montini Catholic              102      4,   7,  27,  30,  34,  43,  78
  3   Metea Valley                  107      6,  10,  13,  33,  45,  54,  58
  4   Oswego                        116      3,  17,  25,  31,  40,  44,  53
  5   West Aurora                   121      8,  11,  19,  35,  48,  65,  67
  6   Oswego East                   125      1,  18,  21,  38,  47,  49,  57
  7   St. Francis                   128     15,  22,  23,  26,  42,  71
  8   Woodstock                     201     24,  36,  39,  50,  52,  55
  9   Plainfield East               223     28,  32,  41,  60,  62,  72,  74
 10   Burlington Central            266     20,  51,  61,  66,  68
 11   IMSA                          286     12,  59,  64,  75,  76,  77
 12   Jones                         304     46,  56,  63,  69,  70,  73
 13   East Aurora                No Score - Had only 4 finishers
 14   Marian Central Catholic    No Score - Had only 0 finishers
 15   Rockford East              No Score - Had only 4 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Yorkville                  88:10   17:38   1:15   16:55, 17:19, 17:37, 18:09, 18:10, 18:51
  2  Montini Catholic           91:29   18:18   1:48   17:15, 17:34, 18:43, 18:54, 19:03, 19:31
  3  Metea Valley               91:52   18:22   2:06   17:30, 17:38, 18:07, 19:01, 19:36, 19:57
  4  Oswego East                92:12   18:26   2:55   16:43, 18:14, 18:29, 19:08, 19:38, 19:44
  5  West Aurora                92:14   18:27   2:07   17:34, 17:39, 18:16, 19:04, 19:41, 20:38
  6  Oswego                     92:18   18:28   2:05   17:11, 18:12, 18:40, 18:59, 19:16, 19:35
  7  St. Francis                93:27   18:41   1:17   18:09, 18:33, 18:38, 18:41, 19:26, 21:05
  8  Woodstock                  96:39   19:20   1:15   18:39, 19:07, 19:09, 19:50, 19:54, 20:03
  9  Plainfield East            98:09   19:38   1:41   18:50, 19:00, 19:24, 20:24, 20:31, 21:20
 10  Burlington Central        100:09   20:02   2:32   18:19, 19:51, 20:28, 20:40, 20:51
 11  Jones                     102:17   20:27   1:25   19:37, 20:04, 20:32, 21:02, 21:02, 21:34
 12  IMSA                      103:02   20:36   4:12   18:00, 20:23, 20:34, 21:53, 22:12, 22:22
 13  Rockford East             No Score                21:36, 23:32, 24:49, 26:45
 14  Marian Central Catholic   No Score                
 15  East Aurora               No Score                20:24, 20:30, 20:34, 21:42
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 22, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015