Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Open
Girls Fr/So Boys Fr/So Boys Ekiden Relay Girls Ekiden Relay Girls Varsity Boys Varsity Boys Open Girls Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results

 

 

               2005 Argo Cross Country Invitational

September 17, 2005
Boys Open           
2.62 miles 


RACE RESULTS
Course record is 0:14:51.6 by Chase Edgereton of Barrington on Sept. 15, 2001

Place           School                      Name                Time
----------------------------------------------------------------------
  1   Fenwick                    Brooks Smith (Jr)           0:15:07.6
  2   Thornridge Co-op           Jerard Green (Jr)           0:15:15.7
  3   Thornridge Co-op           Willie Robinson (Jr)        0:15:25.8
  4   Fenwick                    Joseph Dylik (Jr)           0:15:38.7
  5   Thornridge Co-op           James Greer (Jr)            0:15:51.0
  6   Barrington                 Ryan Mercer (Sr)            0:16:01.8
  7   Barrington                 Jon Chang (Jr)              0:16:03.5
  8   Fenwick                    Dan Schufreider (Jr)        0:16:04.7
  9   Stagg                      Nick Dargis (Sr)            0:16:12.8
 10   Leyden                     Tom Stanil (Jr)             0:16:18.5
 11   Fenwick                    Nick Bortolotti (Jr)        0:16:24.9
 12   Plainfield Central         Joe Schomer (Sr)            0:16:31.4
 13   Willowbrook                Kevin Gerby (Jr)            0:16:32.0
 14   Fenwick                    Robert Ayers (Jr)           0:16:32.6
 15   Fenwick                    Brad Krebs (So)             0:16:34.3
 16   Barrington                 Steve Norman (Sr)           0:16:44.0
 17   Stagg                      Joe Guinta (Jr)             0:16:44.4
 18   Marian Catholic            Ed Lareau (Jr)              0:16:45.0
 19   Barrington                 Chase Teschendorf (Jr)      0:16:46.6
 20   Barrington                 Jacob Lee (Sr)              0:16:52.7
 21   Plainfield Central         Matt Atkinson (Jr)          0:16:54.2
 22   Bradley-Bourbonnais        Chris Verdi (Sr)            0:16:55.0
 23   Oak Lawn                   Juan Zapata (Jr)            0:16:55.9
 24   Fenwick                    Ian Toupin (So)             0:17:01.0
 25   Fenwick                    Tim Gazdziak (So)           0:17:02.3
 26   Fenwick                    Gene Halleran (So)          0:17:02.8
 27   Fenwick                    Bryan Daugherty (Jr)        0:17:07.9
 28   Plainfield Central         Anthony Palacz (Jr)         0:17:10.2
 29   Glenbard East              Nick Quas (Jr)              0:17:11.2
 30   Glenbard East              Lenny Sklaney (Sr)          0:17:18.2
 31   Willowbrook                Ian Hoffman (Jr)            0:17:21.5
 32   Homewood Flossmoor         Myles Hathcock (Sr)         0:17:21.9
 33   Brother Rice               Kevin Mallon (So)           0:17:22.7
 34   Plainfield Central         Phil Guzman (Sr)            0:17:23.4
 35   Plainfield Central         Zak Arnish (Jr)             0:17:24.6
 36   Brother Rice               Dan Koeber (Fr)             0:17:25.4
 37   Stagg                      Jonas Vaicikonis (Sr)       0:17:26.2
 38   Glenbard East              Pat Gaden (Sr)              0:17:29.7
 39   Fenwick                    Jack McInerney (Jr)         0:17:33.1
 40   Fenwick                    Michael Yerkes (Fr)         0:17:35.6
 41   Fenwick                    Andrew Barta (Fr)           0:17:36.4
 42   Glenbard East              George Patterson (Sr)       0:17:39.3
 43   Barrington                 Jon Kniesel (Fr)            0:17:40.5
 44   Barrington                 David DeWitt (Fr)           0:17:41.3
 45   Riverside-Brookfield       Ihor Ikonnikov (Jr)         0:17:42.0
 46   Lemont                     Frank Haynes (Jr)           0:17:42.7
 47   Andrew                     Donato Martino (Fr)         0:17:43.5
 48   Barrington                 Jeff Moy (Fr)               0:17:44.6
 49   Oak Lawn                   Chris LeClair (Jr)          0:17:46.6
 50   Glenbard East              Cuong Pham (Jr)             0:17:48.6
 51   Brother Rice               Kevin Finn (Fr)             0:17:49.2
 52   Fenwick                    Ryan Rauh (Jr)              0:17:50.6
 53   Andrew                     Dan Darling (Fr)            0:17:51.1
 54   Riverside-Brookfield       Ed Fiedler (Jr)             0:17:51.6
 55   Leyden                     Manthan Satyawadi (Jr)      0:17:52.0
 56   Glenbard East              Clayton Turner (Jr)         0:17:52.4
 57   Willowbrook                Colin Williams (Jr)         0:17:52.8
 58   Fenwick                    Luke Devitt (Fr)            0:17:54.3
 59   Andrew                     David McKiernan (Fr)        0:17:54.7
 60   Fenwick                    Kyle Henderson (So)         0:17:55.2
 61   Fenwick                    Luke Herrmann (Fr)          0:17:56.9
 62   Willowbrook                Nathan Gerby (Jr)           0:17:58.1
 63   Plainfield Central         Charles Carbonel (Fr)       0:18:00.6
 64   Willowbrook                Dustin Landa (Jr)           0:18:03.6
 65   Willowbrook                Brendon Brunner (Jr)        0:18:04.0
 66   Leyden                     Adam Yakush (Sr)            0:18:04.7
 67   Andrew                     Ryan Serafino (Fr)          0:18:05.4
 68   Riverside-Brookfield       Dan Causton (Jr)            0:18:06.0
 69   Andrew                     Alex Kluchki (Fr)           0:18:07.4
 70   Andrew                     Steve Szynal (Fr)           0:18:08.9
 71   Riverside-Brookfield       Matt Manetti (So)           0:18:10.9
 72   Oak Lawn                   Keith Vandewerken (Jr)      0:18:15.2
 73   Shepard                    Pat Galvin (So)             0:18:16.2
 74   Barrington                 Beau Conrad (Fr)            0:18:20.3
 75   Barrington                 Jared Epstien (Sr)          0:18:24.6
 76   Plainfield Central         Adam Decker (Jr)            0:18:26.2
 77   Riverside-Brookfield       Steve Drake (Jr)            0:18:28.0
 78   Brother Rice               Rob Martin (So)             0:18:39.1
 79   Brother Rice               Clark McCarthy (Jr)         0:18:40.3
 80   Barrington                 Jimmy Kelly (Fr)            0:18:42.5
 81   Lemont                     Curtis Lebensorger (Sr)     0:18:45.5
 82   Brother Rice               Tom Sullivan (Fr)           0:18:46.9
 83   Marian Catholic            John McDonnell (Jr)         0:18:49.1
 84   Andrew                     John Jurevis (Jr)           0:18:50.2
 85   Barrington                 Kevin Kao (Sr)              0:18:51.6
 86   Barrington                 Eric Whitney (Sr)           0:18:52.0
 87   Homewood Flossmoor         Peter Speerbrecker (Jr)     0:18:52.3
 88   Andrew                     Nick Gross (So)             0:18:52.9
 89   Fenwick                    James Dudek (So)            0:18:54.5
 90   Fenwick                    Matt Miller (Fr)            0:18:54.9
 91   Barrington                 Rob Miller (So)             0:18:57.0
 92   Andrew                     Rick Jeswein (Jr)           0:19:00.6
 93   Stagg                      Mark Khatib (Jr)            0:19:01.6
 94   Fenwick                    Michael Lemar (So)          0:19:02.2
 95   Homewood Flossmoor         Uma Avula (Sr)              0:19:03.0
 96   Barrington                 Seth Koenig (Jr)            0:19:06.0
 97   Glenbard East              Ben Folks (Jr)              0:19:06.6
 98   Barrington                 Thiago Huxley (Sr)          0:19:07.2
 99   Plainfield Central         Dave Wodopian (Jr)          0:19:08.0
100   Whitney Young              Peter Alvarez (Sr)          0:19:09.2
101   Andrew                     Orlando Giraldi (Jr)        0:19:09.7
102   Thornridge Co-op           Paul Short (Sr)             0:19:14.1
103   Barrington                 Ben Altshuler (Fr)          0:19:16.1
104   Leyden                     Jacob Negrete (Jr)          0:19:19.7
105   Whitney Young              Colin Rouser (Fr)           0:19:21.8
106   Andrew                     Dan Peterson (Jr)           0:19:22.5
107   Marian Catholic            Jonathan Schmuker (Jr)      0:19:23.3
108   Stagg                      Andy Relstab (So)           0:19:25.1
109   Barrington                 Steve Johnston (Fr)         0:19:26.5
110   Andrew                     Aaron Liceaga (Fr)          0:19:28.3
111   Leyden                     Mike Mukite (Jr)            0:19:31.6
112   Whitney Young              Kyle McCreedy (So)          0:19:34.5
113   Lemont                     Mark Ende (Sr)              0:19:35.9
114   Leyden                     Isiah Jones (Fr)            0:19:41.3
115   Notre Dame - Niles         Christopher Barlas (Jr)     0:19:41.7
116   Riverside-Brookfield       Phil Lazarra (Jr)           0:19:42.1
117   Whitney Young              Raymond Wu (So)             0:19:51.8
118   Andrew                     Mike Gilardi (So)           0:19:54.9
119   Whitney Young              Ryan Young (Sr)             0:19:59.3
120   Willowbrook                Matt Kotilinek (Fr)         0:20:02.3
121   St. Laurence               Tom Trevanis (Jr)           0:20:03.0
122   Shepard                    Steve Gomboz (So)           0:20:07.9
123   Andrew                     Steve Grohovena (So)        0:20:13.5
124   Barrington                 Aniket Karmarkar (Jr)       0:20:18.3
125   St. Laurence               Ryan Aderman (Fr)           0:20:19.7
126   Willowbrook                Braden Schwarz (Jr)         0:20:21.5
127   Andrew                     Nick Podrebarac (So)        0:20:33.0
128   Whitney Young              Killian Dennehy (So)        0:20:37.3
129   Marian Catholic            Sean Lynch (Jr)             0:20:38.6
130   Plainfield Central         Chris Hernandez (Sr)        0:20:42.1
131   Shepard                    Tim Giertuga (So)           0:20:42.6
132   St. Ignatius               Kelly King (Fr)             0:20:54.1
133   St. Laurence               Steve Barnas (Fr)           0:20:55.4
134   Leyden                     Hernando Sevilla (Fr)       0:20:56.8
135   St. Ignatius               Kieran Tobin (Fr)           0:20:58.7
136   Notre Dame - Niles         Matthew Chelette (Fr)       0:20:59.1
137   Thornridge Co-op           Eric Jones (Fr)             0:20:59.5
138   Barrington                 Stephen Moy (Jr)            0:21:03.0
139   Argo                       Jose Pena (Fr)              0:21:08.4
140   Riverside-Brookfield       Cristian Hdrobro (Sr)       0:21:14.2
141   Stagg                      Mark Barta (Jr)             0:21:15.3
142   Fenwick                    Vlad Iordache (Fr)          0:21:16.0
143   Andrew                     Pat Wetzel (So)             0:21:18.3
144   Glenbard East              Brian Glennon (Sr)          0:21:19.5
145   Riverside-Brookfield       Bill Rohm (Fr)              0:21:21.5
146   Willowbrook                Kyle Mueller (Jr)           0:21:25.4
147   Brother Rice               Rich Kerwin (Fr)            0:21:33.8
148   Brother Rice               John Hamburg (Fr)           0:21:34.5
149   Willowbrook                George Lonngren (Fr)        0:21:36.0
150   Shepard                    Christopher James (Fr)      0:21:42.5
151   Shepard                    Steven Riley (Fr)           0:21:45.6
152   Oak Lawn                   Mike Volanti (Fr)           0:21:48.5
153   Shepard                    Kirk Douglas (So)           0:21:50.2
154   Plainfield Central         Jon Thomas (Sr)             0:21:52.3
155   Leyden                     Moses Arteaga (Jr)          0:21:53.6
156   Barrington                 Ricky Johnson (So)          0:21:57.1
157   Shepard                    Patrick Riley (Fr)          0:21:58.1
158   Oak Lawn                   Bruce Cheek (Fr)            0:22:02.5
159   Notre Dame - Niles         Andrew Bialek (So)          0:22:02.9
160   Leyden                     Eric Thomas (Fr)            0:22:05.7
161   Willowbrook                Mike Van (Fr)               0:22:14.7
162   Thornridge Co-op           Aaron Anderson (Sr)         0:22:23.6
163   Oak Lawn                   Pat Miller (Fr)             0:22:24.8
164   Leyden                     Moses Hernandez (Fr)        0:22:27.9
165   Barrington                 Ben Wang (Sr)               0:22:58.9
166   Shepard                    Kevin Orzechowski (So)      0:23:05.8
167   Barrington                 Alex Hemsley (So)           0:23:10.7
168   Barrington                 Lincoln Schulte (Fr)        0:23:20.3
169   Marian Catholic            Mike Mangerson (Fr)         0:23:31.0
170   Marian Catholic            Thomas Roome (Fr)           0:23:42.3
171   Stagg                      Mark Piechalak (Fr)         0:23:54.9
172   Notre Dame - Niles         George Koutsostamatis(So)   0:24:06.9
173   Andrew                     Helio Trinidad (Fr)         0:24:17.7
174   Thornridge Co-op           Dustin Young (Sr)           0:24:35.1
175   Shepard                    Syed Shafi (Jr)             0:24:54.6
176   St. Laurence               Fernando Villalobos (Fr)    0:25:10.0
177   Barrington                 Andrew Briggs (So)          0:25:12.1
178   Leyden                     Miguel Soto (Fr)            0:25:17.5
179   Riverside-Brookfield       James Darlinger (Fr)        0:25:30.8
180   Argo                       Riccaro Rodriguez (Sr)      0:26:13.5
----------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 13, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015