Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Fr/So
Girls Fr/So Boys Fr/So Boys Ekiden Relay Girls Ekiden Relay Girls Varsity Boys Varsity Boys Open Girls Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2005 Argo Cross Country Invitational

September 17, 2005
Girls Fr/So         
2.62 miles 


RACE RESULTS
Course record is 0:17:42.4 by Rachel Tezak of Plainfield on Sept. 18, 1999

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Thornridge Co-op           Mercedes Hankins (So)      0:18:15.1
  2     2  Oak Lawn                   Amanda Marek (Fr)          0:18:18.6
  3     3  Mother McAuley             Carly Condon (So)          0:18:34.2
  4     4  Thornridge Co-op           Candice Weisinger (So)     0:18:36.8
  5     5  Thornridge Co-op           Neshia Robertson (So)      0:18:37.3
  6     6  Mother McAuley             Gwen Mallon (So)           0:18:53.8
  7     7  Oak Lawn                   Christina Howard (So)      0:18:54.8
  8     8  Mother McAuley             Jill Novosel (So)          0:19:04.5
  9     9  Mother McAuley             Annie Waugh (So)           0:19:10.7
 10    10  Mother McAuley             Lizzy Podlasek (Fr)        0:19:11.0
 11    11  Marian Catholic            Lisa Kuersten (Fr)         0:19:13.2
 12    12  Lyons Township             Meg Barron (So)            0:19:24.2
 13        Kenwood                    Imari Mason (So)           0:19:25.4
 14    13  Andrew                     Alyssa Decicco (Fr)        0:19:29.1
 15    14  Willowbrook                Alex Murillo (So)          0:19:30.5
 16    15  Lemont                     Kelly Kester (So)          0:19:31.5
 17    16  Bremen                     Paige Galvin (Fr)          0:19:35.5
 18    17  Bremen                     Maggie Hall (So)           0:19:36.0
 19    18  Lyons Township             Alison Lindeen (So)        0:19:38.8
 20    19  Plainfield Central         Kalyn Jackson (Fr)         0:19:39.5
 21    20  Lemont                     Angela Armijo (So)         0:19:43.4
 22    21  Lemont                     Brittany Roy (So)          0:19:49.9
 23    22  Marian Catholic            Rachel Luehrs (Fr)         0:19:55.6
 24    23  Andrew                     Jill Mungovan (So)         0:19:56.4
 25    24  Willowbrook                Megan Orlando (So)         0:19:59.2
 26    25  Thornridge Co-op           Lanesha Sutton (So)        0:20:03.2
 27    26  Plainfield Central         Lindsay Rodriguez (Fr)     0:20:04.1
 28    27  Andrew                     Emily Pedziwiatr (Fr)      0:20:04.6
 29    28  Fenwick                    Kelly Gleason (So)         0:20:05.7
 30    29  Reavis                     Rebeca Barsan (Fr)         0:20:06.7
 31    30  Mother McAuley             Claire Newell (Fr)         0:20:09.6
 32    31  Lyons Township             Lizzy Hattle (So)          0:20:11.5
 33    32  Leyden                     Erika Franco (So)          0:20:16.1
 34    33  Fenwick                    Anne Marie McLean (So)     0:20:19.0
 35    34  Leyden                     Amanda Kostic (So)         0:20:22.1
 36    35  Ridgewood                  Agnes Tomczyk (So)         0:20:23.0
 37    36  St. Ignatius               Marie Kadowaki (Fr)        0:20:24.6
 38    37  Mother McAuley             Ashley Ruff (Fr)           0:20:29.4
 39    38  Oak Lawn                   Amy Mellas (Fr)            0:20:31.1
 40    39  Lyons Township             Mary McCormack (So)        0:20:33.6
 41        Homewood Flossmoor         Bryne Hadnott (Fr)         0:20:34.5
 42    40  Lyons Township             Emma Havlat (So)           0:20:39.0
 43    41  Leyden                     Nancy Delgado (So)         0:20:40.4
 44    42  Reavis                     Irina Barsan (Fr)          0:20:42.2
 45    43  Willowbrook                Amanda Lane (Fr)           0:20:42.7
 46    44  St. Ignatius               Carol Rowley (Fr)          0:20:45.9
 47    45  Lyons Township             Kristine Kuchta (So)       0:20:47.4
 48    46  Willowbrook                Margaret Keefe (So)        0:20:54.4
 49    47  Plainfield Central         Rachel Welliver (Fr)       0:20:54.9
 50    48  Lyons Township             Zoe Emmons (So)            0:21:00.0
 51    49  Queen of Peace             Annette Nowacki (So)       0:21:01.6
 52    50  Queen of Peace             Evelyn Solano (So)         0:21:01.8
 53    51  Fenwick                    Allison Dylik (Fr)         0:21:02.8
 54    52  Willowbrook                Christina White (Fr)       0:21:06.2
 55    53  Riverside-Brookfield       Lena Ksiazek (So)          0:21:09.2
 56    54  Andrew                     Bridget Driscoll (Fr)      0:21:10.1
 57    55  Ridgewood                  Ewa Kielar (So)            0:21:10.5
 58    56  Willowbrook                Jenni Scahill (Fr)         0:21:13.2
 59    57  Thornridge Co-op           Tayla Mardis (So)          0:21:19.1
 60        Kenwood                    Ekaterina Khramtsova (Fr)  0:21:22.2
 61    58  Andrew                     Sara Cousineau (Fr)        0:21:23.0
 62    59  Riverside-Brookfield       Stephanie Tomesko (So)     0:21:25.4
 63    60  Marian Catholic            Christina Gray (Fr)        0:21:28.2
 64    61  St. Ignatius               Kathryn Ryan (So)          0:21:30.6
 65    62  Queen of Peace             Meghan Maloney (So)        0:21:34.0
 66    63  Willowbrook                Rachel McIndoo (So)        0:21:34.8
 67    64  Riverside-Brookfield       Raquel Sylvie (So)         0:21:35.8
 68    65  Riverside-Brookfield       Carrie Peterson (Fr)       0:21:36.3
 69    66  Stagg                      Rebecca Calhoun (So)       0:21:37.2
 70    67  St. Ignatius               Caralyn Mezyk (Fr)         0:21:37.5
 71    68  Leyden                     Cristine Cabral (Fr)       0:21:38.0
 72    69  St. Ignatius               Grace Perry (So)           0:21:38.7
 73        Argo                       Crystal Ornelas (So)       0:21:39.2
 74    70  Oak Lawn                   Mary Wilson (So)           0:21:41.5
 75    71  Marian Catholic            Joan Furjanic (Fr)         0:21:42.4
 76    72  St. Ignatius               Colleen Gerth (So)         0:21:46.2
 77    73  Riverside-Brookfield       Jennifer Branscum (So)     0:21:47.1
 78    74  Andrew                     Taylor Sheehan (So)        0:21:47.4
 79    75  Riverside-Brookfield       Michelle Krankowski (So)   0:21:47.7
 80    76  St. Ignatius               Karah Bush (So)            0:21:49.5
 81    77  Fenwick                    Annie Hanrahan (Fr)        0:21:50.4
 82    78  Leyden                     Theresa Dicapua (So)       0:21:52.1
 83    79  Queen of Peace             Erin Hecker (So)           0:21:52.8
 84    80  Andrew                     Leeann Murray (So)         0:21:54.2
 85    81  Queen of Peace             Tina Dudek (So)            0:21:58.7
 86    82  Reavis                     Kat Madritsch (Fr)         0:22:01.6
 87    83  Riverside-Brookfield       Krystal Krejcik (So)       0:22:05.6
 88    84  Leyden                     Erica Dewey (So)           0:22:06.9
 89    85  Stagg                      Susan Janks (So)           0:22:08.5
 90    86  Stagg                      Julie Long (So)            0:22:12.7
 91    87  Stagg                      Cara Bilek (Fr)            0:22:20.2
 92    88  Stagg                      Kim Balandrin (Fr)         0:22:21.0
 93        Maria                      Chantell Taylor (So)       0:22:26.8
 94        Maria                      Amanda Groth (So)          0:22:27.7
 95        Richards                   Erin Moeller (So)          0:22:37.2
 96    89  Lemont                     Kasia Walczak (So)         0:22:38.0
 97    90  Marian Catholic            Jordan Porter (Fr)         0:22:39.3
 98    91  Fenwick                    Nora Byrnes (Fr)           0:22:45.4
 99    92  Queen of Peace             Darlene Ariel (Fr)         0:22:47.9
100    93  Bremen                     Cassie Juarez (Fr)         0:22:49.2
101    94  Whitney Young              Samantha Wong (So)         0:22:56.5
102    95  Fenwick                    Liz McKinley (So)          0:23:01.1
103    96  Fenwick                    Mary Margaret Gough (So)   0:23:03.5
104    97  Lemont                     Dana Lenc (So)             0:23:12.0
105    98  Marian Catholic            Colleen Duggan (So)        0:23:13.9
106    99  Lemont                     Lauren Myers (So)          0:23:16.1
107        Argo                       Judith Martinez (So)       0:23:18.3
108   100  Stagg                      Jamie Dunne (So)           0:23:22.7
109        Argo                       Denise Reyes (So)          0:23:26.0
110        Homewood Flossmoor         Krista Thielen (So)        0:23:33.9
111   101  Whitney Young              Samantha Warner (So)       0:23:34.5
112        Kenwood                    Tina Phan (Fr)             0:23:35.6
113   102  Whitney Young              Danielle Lorenz (Fr)       0:23:37.0
114   103  Leyden                     Christina Bernardi (Fr)    0:23:37.9
115        Crete Monee                Natalie Morgan (So)        0:23:39.7
116   104  Bradley-Bourbonnais        Brittany Dismang (Fr)      0:23:40.6
117   105  Whitney Young              Bridget Hapner (So)        0:23:41.4
118   106  Thornridge Co-op           Jasmine Lott (So)          0:23:44.2
119   107  Ridgewood                  Anna Putyra (So)           0:23:46.0
120   108  Thornridge Co-op           Ashley Spicer (So)         0:23:47.4
121        Kenwood                    Fulani Thrasher (So)       0:23:50.4
122   109  Bradley-Bourbonnais        Hailey Francoeur (Fr)      0:23:51.0
123   110  Plainfield Central         Emily Klausler (Fr)        0:23:58.9
124   111  Plainfield Central         Katie Ziemba (So)          0:24:29.6
125   112  Bradley-Bourbonnais        Brea Barnes (Fr)           0:24:36.7
126        Romeoville                 Danille Hernandez (So)     0:24:37.6
127   113  Ridgewood                  Melissa Robinson (So)      0:24:38.5
128   114  Bradley-Bourbonnais        Heather Morse (Fr)         0:24:40.1
129   115  Reavis                     Denise Martinez (So)       0:24:44.8
130   116  Oak Lawn                   Aurora Caban (Fr)          0:24:57.4
131        Romeoville                 Kristi Carvell (So)        0:25:03.5
132        Homewood Flossmoor         Jennifer Thielen (So)      0:25:19.5
133   117  Oak Lawn                   Jamie Gilluly (Fr)         0:25:22.6
134   118  Bradley-Bourbonnais        Rachel Earley (So)         0:25:23.7
135   119  Queen of Peace             Sarah Borlee (Fr)          0:25:30.1
136   120  Reavis                     Christina Mackrow (Fr)     0:25:57.6
137   121  Ridgewood                  Jane Manning (Fr)          0:25:58.9
138   122  Bradley-Bourbonnais        Allegria Bos (Fr)          0:26:07.7
139   123  Ridgewood                  Carol Medina (Fr)          0:26:15.4
140        Argo                       Candace Webb (So)          0:26:26.8
141        Simeon                     Gabrielle Daniels (Fr)     0:26:28.2
142        Simeon                     Joann Muhammad (So)        0:27:46.1
143   124  Whitney Young              Rachel Brown (So)          0:29:08.9
144        Simeon                     Brittaney Simmons (Fr)     0:29:50.1
145   125  Bremen                     Alejandra Dongo (Fr)       0:45:00.0
146   126  Bremen                     Alyssa Fitzgerald (Fr)     0:45:01.0
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Mother McAuley                36        3,   6,   8,   9,  10,  30,  37
  2   Thornridge Co-op              92        1,   4,   5,  25,  57, 106, 108
  3   Lyons Township               140       12,  18,  31,  39,  40,  45,  48
  4   Andrew                       175       13,  23,  27,  54,  58,  74,  80
  5   Willowbrook                  179       14,  24,  43,  46,  52,  56,  63
  6   Oak Lawn                     233        2,   7,  38,  70, 116, 117
  7   Lemont                       242       15,  20,  21,  89,  97,  99
  8   Leyden                       253       32,  34,  41,  68,  78,  84, 103
  9   Marian Catholic              254       11,  22,  60,  71,  90,  98
 10   St. Ignatius                 277       36,  44,  61,  67,  69,  72,  76
 11   Fenwick                      280       28,  33,  51,  77,  91,  95,  96
 12   Plainfield Central           313       19,  26,  47, 110, 111
 13   Riverside-Brookfield         314       53,  59,  64,  65,  73,  75,  83
 14   Queen of Peace               321       49,  50,  62,  79,  81,  92, 119
 15   Bremen                       377       16,  17,  93, 125, 126
 16   Reavis                       388       29,  42,  82, 115, 120
 17   Stagg                        412       66,  85,  86,  87,  88, 100
 18   Ridgewood                    431       35,  55, 107, 113, 121, 123
 19   Whitney Young                526       94, 101, 102, 105, 124
 20   Bradley-Bourbonnais          557      104, 109, 112, 114, 118, 122
 21   Argo                       No Score - Had only 4 finishers
 22   Chicago Int. Charter       No Score - Had only 0 finishers
 23   Chicago Vocational         No Score - Had only 0 finishers
 24   Crete Monee                No Score - Had only 1 finisher
 25   Homewood Flossmoor         No Score - Had only 3 finishers
 26   Joliet Twp.                No Score - Had only 0 finishers
 27   Kennedy                    No Score - Had only 0 finishers
 28   Kenwood                    No Score - Had only 4 finishers
 29   Maria                      No Score - Had only 2 finishers
 30   Richards                   No Score - Had only 1 finisher
 31   Romeoville                 No Score - Had only 2 finishers
 32   Shepard                    No Score - Had only 0 finishers
 33   Simeon                     No Score - Had only 3 finishers
 34   Trinity                    No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Mother McAuley             94:56   18:59   0:36   18:35, 18:54, 19:05, 19:11, 19:11, 20:10
  2  Thornridge Co-op           96:55   19:23   3:04   18:16, 18:37, 18:38, 20:04, 21:20, 23:45
  3  Lyons Township            100:29   20:06   1:14   19:25, 19:39, 20:12, 20:34, 20:39, 20:48
  4  Andrew                    102:04   20:25   1:54   19:29, 19:57, 20:05, 21:10, 21:23, 21:48
  5  Willowbrook               102:16   20:27   1:36   19:31, 20:00, 20:43, 20:55, 21:07, 21:14
  6  Oak Lawn                  104:25   20:53   6:39   18:19, 18:55, 20:31, 21:42, 24:58, 25:23
  7  Leyden                    104:49   20:58   1:36   20:16, 20:22, 20:41, 21:38, 21:52, 22:07
  8  Lemont                    104:56   20:59   3:40   19:32, 19:44, 19:50, 22:38, 23:12, 23:16
  9  Marian Catholic           105:02   21:00   3:26   19:14, 19:56, 21:29, 21:43, 22:40, 23:14
 10  St. Ignatius              105:59   21:12   1:14   20:25, 20:46, 21:31, 21:38, 21:39, 21:47
 11  Fenwick                   106:05   21:13   2:40   20:06, 20:19, 21:03, 21:51, 22:46, 23:02
 12  Queen of Peace            107:30   21:30   0:57   21:02, 21:02, 21:34, 21:53, 21:59, 22:48
 13  Riverside-Brookfield      107:36   21:31   0:37   21:10, 21:26, 21:36, 21:37, 21:47, 21:48
 14  Plainfield Central        109:08   21:50   4:50   19:40, 20:04, 20:55, 23:59, 24:30
 15  Stagg                     110:42   22:08   0:43   21:38, 22:09, 22:13, 22:21, 22:21, 23:23
 16  Reavis                    113:35   22:43   5:51   20:07, 20:43, 22:02, 24:45, 25:58
 17  Ridgewood                 115:58   23:12   5:36   20:23, 21:11, 23:46, 24:39, 25:59, 26:16
 18  Bradley-Bourbonnais       122:13   24:27   1:43   23:41, 23:51, 24:37, 24:40, 25:24, 26:08
 19  Whitney Young             123:00   24:36   6:12   22:57, 23:35, 23:37, 23:42, 29:09
 20  Bremen                    152:03   30:25  25:25   19:36, 19:36, 22:50, 45:00, 45:01
 21  Argo                      No Score                21:40, 23:19, 23:26, 26:27
 22  Chicago Int. Charter      No Score                
 23  Chicago Vocational        No Score                
 24  Crete Monee               No Score                23:40
 25  Homewood Flossmoor        No Score                20:35, 23:34, 25:20
 26  Joliet Twp.               No Score                
 27  Kennedy                   No Score                
 28  Kenwood                   No Score                19:26, 21:23, 23:36, 23:51
 29  Maria                     No Score                22:27, 22:28
 30  Richards                  No Score                22:38
 31  Romeoville                No Score                24:38, 25:04
 32  Shepard                   No Score                
 33  Simeon                    No Score                26:29, 27:46, 29:50
 34  Trinity                   No Score                
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2005 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 553-7245  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 13, 2005.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015