Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Fr/So
Boys Fr/So Girls Fr/So Boys Fr/So Open Girls Fr/So Open Girls Varsity Boys Varsity Boys Varsity Open Girls Varsity Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

                 2010 Royal Cadet Invitational

September 11, 2010
Boys Fr/So          
3.01 miles 


RACE RESULTS


Place           School                      Name               Time
---------------------------------------------------------------------
  1   Glenbard East              Jack Peters (Fr)           0:17:03.0
  2   Marmion                    Josh Kanute (So)           0:17:13.7
  3   Marmion                    Liam O'Dea (So)            0:17:17.8
  4   Glenbard East              Vince Booth (Fr)           0:17:18.3
  5   Benet Academy              Rory Johnson (So)          0:17:41.7
  6   Glenbard East              Ben Hayden (So)            0:17:45.3
  7   Batavia                    Chris Orlow (Fr)           0:17:48.2
  8   Glenbard East              Tim Swanson (So)           0:17:51.6
  9   Marmion                    Tim Riordan (Fr)           0:17:52.6
 10   Marmion                    Eric Lifka (Fr)            0:17:53.2
 11   Marmion                    Nick Delaney (So)          0:17:59.8
 12   Marmion                    Carter Dickson (Fr)        0:18:04.2
 13   Glenbard East              Jake Schaefer (So)         0:18:08.7
 14   Batavia                    Mitch Zabka (Fr)           0:18:09.0
 15   East Aurora                Isaac Soriano (Fr)         0:18:10.4
 16   Glenbard West              RJ Maganini (Fr)           0:18:19.9
 17   Oswego East                Charles Thornton (Fr)      0:18:21.3
 18   Naperville Central         Eugene Wu (So)             0:18:22.2
 19   Naperville Central         Alex Page (So)             0:18:22.5
 20   Glenbard East              Tom Faron (So)             0:18:26.4
 21   Glenbard West              Jack Keefe (So)            0:18:27.8
 22   Oswego East                Tyler McQuality (Fr)       0:18:28.1
 23   Naperville Central         Jan Torres (So)            0:18:29.2
 24   Benet Academy              Jackson Hicks (So)         0:18:30.3
 25   Marmion                    Ethan Young (Fr)           0:18:30.9
 26   Naperville Central         Andrew Barret (So)         0:18:36.7
 27   Geneva                     Dan Dudman (Fr)            0:18:39.0
 28   Naperville Central         Dan Shen (So)              0:18:40.8
 29   Plainfield East            Cody Hughes (Fr)           0:18:41.1
 30   Glenbard West              Ben Shaver (Fr)            0:18:48.0
 31   Downers Grove South        P.J. White (So)            0:18:52.4
 32   Geneva                     Daniel MacDonald (Fr)      0:18:54.9
 33   Downers Grove South        David Fish (Fr)            0:18:57.2
 34   Glenbard West              Jack Prescott (So)         0:18:57.7
 35   Batavia                    Brian Kuntz (So)           0:19:00.2
 36   Benet Academy              Justin Deslaurier (Fr)     0:19:00.7
 37   Benet Academy              John Stoppleman (Fr)       0:19:00.9
 38   Leyden                     Luis Vera (So)             0:19:04.2
 39   Oswego East                Jorge Luna (So)            0:19:05.5
 40   Batavia                    Jackson Vance (So)         0:19:07.3
 41   Glenbard East              Kevin Hupp (So)            0:19:07.6
 42   Benet Academy              Ryan Wulfe (Fr)            0:19:10.8
 43   Geneva                     Blake Peik (So)            0:19:12.1
 44   Batavia                    Matt Jones (Fr)            0:19:14.0
 45   Benet Academy              Lucas Masse (So)           0:19:14.5
 46   Downers Grove South        Sam Ciucci (So)            0:19:17.2
 47   Glenbard West              Jack Barker (Fr)           0:19:20.0
 48   Oswego East                Elijah Page (Fr)           0:19:20.3
 49   Jones                      Johnny Castillo (Fr)       0:19:21.5
 50   Benet Academy              Andrew Gorenz (So)         0:19:21.8
 51   Geneva                     Evan Miles (Fr)            0:19:25.6
 52   Naperville Central         Will Klausler (So)         0:19:27.3
 53   Leyden                     Eladio Castellanos (So)    0:19:29.5
 54   Batavia                    Nick Lowe (Fr)             0:19:31.3
 55   Downers Grove South        Liam Heneghan (So)         0:19:32.1
 56   Batavia                    Jake Prosser (So)          0:19:36.0
 57   Geneva                     Joe Trendell (So)          0:19:49.6
 58   Oswego East                Mason Miller (Fr)          0:19:53.5
 59   East Aurora                Erick Acosta (So)          0:19:56.3
 60   Glenbard West              Mac Thompson (Fr)          0:19:57.8
 61   East Aurora                Joe Aguado (So)            0:20:00.8
 62   Naperville Central         Chris Weiland (So)         0:20:03.8
 63   Geneva                     Bob Tomaszewski (So)       0:20:08.8
 64   Leyden                     Pedro Solis (Fr)           0:20:18.1
 65   Geneva                     David Tork (Fr)            0:20:26.0
 66   Jones                      Jose Sanchez (So)          0:20:33.8
 67   Downers Grove South        Mike Katerinis (So)        0:20:35.7
 68   East Aurora                Armando Ortiz (So)         0:20:40.3
 69   Leyden                     Jesus Valles (So)          0:20:41.7
 70   Downers Grove South        Kevin Stanuch (Fr)         0:20:46.1
 71   Oswego East                Zachary Jones (So)         0:20:48.8
 72   Plainfield East            Steven Kosnick (Fr)        0:20:53.5
 73   Oswego East                Ernesto Alvarez (Fr)       0:20:56.9
 74   East Aurora                Tyree Willis (So)          0:21:10.0
 75   Leyden                     Michael Leu (So)           0:21:12.0
 76   Leyden                     Daniel Vilchez (Fr)        0:21:20.0
 77   Jones                      Billy Harris (Fr)          0:21:20.8
 78   Downers Grove South        Taylor Reed (So)           0:21:26.2
 79   Jones                      Emmett Sandberg (Fr)       0:21:32.0
 80   Jones                      Tony Gonzalez (Fr)         0:21:37.6
 81   Plainfield East            Jose Abes (So)             0:21:38.7
 82   Jones                      Enrique Sanchez (Fr)       0:21:39.1
 83   Jones                      Kevin Johnson (Fr)         0:22:19.1
 84   Plainfield East            Andrew Willet (Fr)         0:22:55.5
 85   East Aurora                Baltazar Nino (So)         0:23:16.8
 86   Plainfield East            Hershel Walton (Fr)        0:25:37.9
---------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Glenbard East                 32        1,   4,   6,   8,  13,  20,  41
  2   Marmion                       35        2,   3,   9,  10,  11,  12,  25
  3   Naperville Central           114       18,  19,  23,  26,  28,  52,  62
  4   Batavia                      140        7,  14,  35,  40,  44,  54,  56
  5   Benet Academy                144        5,  24,  36,  37,  42,  45,  50
  6   Glenbard West                148       16,  21,  30,  34,  47,  60
  7   Oswego East                  184       17,  22,  39,  48,  58,  71,  73
  8   Geneva                       210       27,  32,  43,  51,  57,  63,  65
  9   Downers Grove South          232       31,  33,  46,  55,  67,  70,  78
 10   East Aurora                  277       15,  59,  61,  68,  74,  85
 11   Leyden                       299       38,  53,  64,  69,  75,  76
 12   Jones                        351       49,  66,  77,  79,  80,  82,  83
 13   Plainfield East              352       29,  72,  81,  84,  86
 14   Hampshire                  No Score - Had only 0 finishers
 15   Hubbard                    No Score - Had only 0 finishers
 16   IMSA                       No Score - Had only 0 finishers
 17   Lake Forest Academy        No Score - Had only 0 finishers
 18   Rockford Christian Life    No Score - Had only 0 finishers
 19   Wheaton Academy            No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Glenbard East              88:05   17:37   1:05   17:03, 17:18, 17:45, 17:51, 18:08, 18:26
  2  Marmion                    88:14   17:39   0:46   17:13, 17:17, 17:52, 17:53, 17:59, 18:04
  3  Naperville Central         92:29   18:30   0:18   18:22, 18:22, 18:29, 18:36, 18:40, 19:27
  4  Batavia                    93:18   18:40   1:26   17:48, 18:09, 19:00, 19:07, 19:14, 19:31
  5  Benet Academy              93:21   18:40   1:29   17:41, 18:30, 19:00, 19:00, 19:10, 19:14
  6  Glenbard West              93:51   18:46   1:01   18:19, 18:27, 18:48, 18:57, 19:20, 19:57
  7  Oswego East                95:07   19:01   1:32   18:21, 18:28, 19:05, 19:20, 19:53, 20:48
  8  Geneva                     95:59   19:12   1:10   18:39, 18:54, 19:12, 19:25, 19:49, 20:08
  9  Downers Grove South        97:13   19:27   1:43   18:52, 18:57, 19:17, 19:32, 20:35, 20:46
 10  East Aurora                99:56   19:59   3:00   18:10, 19:56, 20:00, 20:40, 21:10, 23:16
 11  Leyden                    100:44   20:09   2:08   19:04, 19:29, 20:18, 20:41, 21:12, 21:20
 12  Jones                     104:23   20:53   2:16   19:21, 20:33, 21:20, 21:32, 21:37, 21:39
 13  Plainfield East           109:44   21:57   6:56   18:41, 20:53, 21:38, 22:55, 25:37
 14  Hampshire                No Score                 
 15  Hubbard                  No Score                 
 16  IMSA                     No Score                 
 17  Lake Forest Academy      No Score                 
 18  Rockford Christian Life  No Score                 
 19  Wheaton Academy          No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 9, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015