Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Boys Fr/So Girls Fr/So Boys Fr/So Open Girls Fr/So Open Girls Varsity Boys Varsity Boys Varsity Open Girls Varsity Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

                 2010 Royal Cadet Invitational

September 11, 2010
Boys Varsity        
3.01 miles 


RACE RESULTS


Place           School                      Name               Time
---------------------------------------------------------------------
  1   Glenbard East              Mike Fahey (Jr)            0:16:14.2
  2   Leyden                     Fabian Cabrera (Jr)        0:16:21.3
  3   Marmion                    Bennett Marsh (Sr)         0:16:23.3
  4   East Aurora                Gerardo Paleo (Sr)         0:16:24.3
  5   Batavia                    Mike Redmond (So)          0:16:36.6
  6   Plainfield East            Niko Petrusich (Jr)        0:16:37.4
  7   Jones                      Jamison Dale (So)          0:16:43.2
  8   Marmion                    Chris Hebert (Sr)          0:16:50.2
  9   Benet Academy              Matt Rurka (Jr)            0:16:50.8
 10   Jones                      Luke O'Connor (So)         0:16:52.0
 11   Batavia                    Chris Spadafora (Jr)       0:16:52.4
 12   Benet Academy              Marlon Torres (Sr)         0:16:52.8
 13   Marmion                    Matt Choice (Jr)           0:17:02.3
 14   Marmion                    Eddie Grahovec (Sr)        0:17:03.4
 15   Marmion                    Will Graft (Jr)            0:17:03.9
 16   Marmion                    Brady Hunt (Jr)            0:17:04.3
 17   Jones                      Kirby Lawson (So)          0:17:04.8
 18   Downers Grove South        Dan Vurpillat (Sr)         0:17:10.4
 19   Benet Academy              Anton Vershay (So)         0:17:12.7
 20   Oswego East                Nicholas Karasch (Fr)      0:17:19.8
 21   Glenbard East              Mike Dexl (Sr)             0:17:22.1
 22   Glenbard East              Bill Booth (Jr)            0:17:23.7
 23   Leyden                     Roberto Gonzalez (Sr)      0:17:24.2
 24   Plainfield East            Collin Warke (So)          0:17:28.1
 25   Glenbard East              Evan Schiewe (Jr)          0:17:31.4
 26   Benet Academy              Trevor Ells (Sr)           0:17:33.2
 27   Oswego East                Jordan Maher (Jr)          0:17:33.6
 28   Marmion                    Rich Parilla (Jr)          0:17:34.7
 29   Batavia                    Brandon Phillips (Jr)      0:17:35.1
 30   Batavia                    Sean Summer (Jr)           0:17:35.6
 31   Oswego East                Andrew Patsch (So)         0:17:36.1
 32   Downers Grove South        Ryan Kelch (Jr)            0:17:37.0
 33   Plainfield East            Nick Quiroz (Jr)           0:17:38.4
 34   Benet Academy              Tom Berg (So)              0:17:44.3
 35   IMSA                       Sam Kwak (Sr)              0:17:45.9
 36   IMSA                       Matt Kleinjan (Sr)         0:17:47.2
 37   East Aurora                Ricky Barajas (Jr)         0:17:47.7
 38   Glenbard West              Max Mueller (Sr)           0:17:49.4
 39   Batavia                    Kevin Millen (Jr)          0:17:51.3
 40   Geneva                     Ryan Rasmussen (So)        0:17:52.0
 41   East Aurora                Felipe Rodriguez (Sr)      0:17:56.2
 42   Geneva                     Kristoffer Larson (Jr)     0:17:56.7
 43   Batavia                    Zach Leonhard (Jr)         0:17:57.1
 44   Wheaton Academy            Widi Moestopo (So)         0:17:57.9
 45   East Aurora                Luis Acevedo (Sr)          0:17:59.7
 46   IMSA                       Kevin Baker (Sr)           0:18:00.4
 47   Downers Grove South        Chris Ullrich (Jr)         0:18:01.1
 48   Leyden                     Rocco DiMatteo (So)        0:18:02.0
 49   Jones                      Daniel Whorf (Sr)          0:18:02.7
 50   Glenbard East              Jeff Thomas (Sr)           0:18:06.1
 51   Glenbard West              Andrew Erwin (Sr)          0:18:06.7
 52   Geneva                     Stephen Guevara (Fr)       0:18:11.0
 53   Benet Academy              Tom Gannon (Jr)            0:18:11.4
 54   IMSA                       Sam Walder (So)            0:18:12.2
 55   East Aurora                Abel Mosqueda (Jr)         0:18:13.3
 56   Benet Academy              Nick Kwilinski (Jr)        0:18:13.8
 57   East Aurora                Hector Ruiz (Sr)           0:18:14.4
 58   Jones                      Daniel Lorden (Fr)         0:18:14.9
 59   Geneva                     Dan Herrera (So)           0:18:15.5
 60   Geneva                     Vince Schaper (So)         0:18:18.3
 61   Naperville Central         Ren Rooney (Jr)            0:18:18.8
 62   Wheaton Academy            Baxter Wennlund (So)       0:18:20.5
 63   Leyden                     Nicholas Avila (So)        0:18:21.4
 64   Downers Grove South        Pat Lippi (Sr)             0:18:25.4
 65   Oswego East                Andrew Holm (So)           0:18:25.9
 66   Naperville Central         Larry Spencer (Jr)         0:18:28.2
 67   Geneva                     Michael Sheehan (Fr)       0:18:31.6
 68   Geneva                     Christian Stronello (So)   0:18:32.3
 69   Leyden                     Paul Bosnyak (Jr)          0:18:33.4
 70   Glenbard West              Liam McGee (Jr)            0:18:34.0
 71   Downers Grove South        Kyle Wulf (Sr)             0:18:35.3
 72   Oswego East                Joseph Molina (So)         0:18:35.9
 73   Glenbard West              JR Thomas (Sr)             0:18:36.7
 74   Wheaton Academy            Kent McDonell (So)         0:18:39.4
 75   Batavia                    Ben Helfrecht (Jr)         0:18:39.9
 76   Jones                      Timothy Warren (Jr)        0:18:41.0
 77   Leyden                     George Johnson (Jr)        0:18:41.5
 78   Plainfield East            Jake Runnion (So)          0:18:42.0
 79   Wheaton Academy            Jerry Budzisz (Jr)         0:18:53.0
 80   Naperville Central         Jack Paschke (Jr)          0:18:58.3
 81   Rockford Christian Life    Bryce Sheehan (Sr)         0:18:58.8
 82   Plainfield East            Andrew Elam (Jr)           0:18:59.3
 83   Plainfield East            Peter Siaw (Jr)            0:19:03.2
 84   Wheaton Academy            Matt Weiss (Jr)            0:19:04.4
 85   Naperville Central         Jeremy Pan (So)            0:19:05.2
 86   Unknown School             Unknown Athlete            0:19:06.9
 87   Oswego East                Philip Newcomb (Jr)        0:19:09.1
 88   Plainfield East            Abdel Hamed (Sr)           0:19:15.1
 89   Naperville Central         Jason Toby (Jr)            0:19:20.6
 90   Glenbard West              Derek Minkus (Sr)          0:19:27.2
 91   IMSA                       Jacob Henry (Jr)           0:19:29.4
 92   Downers Grove South        Jake Schwinger (Jr)        0:19:31.5
 93   Hubbard                    Artura Rico (Sr)           0:19:35.4
 94   Naperville Central         Bill Rashid (So)           0:19:36.2
 95   IMSA                       Wesley Beck (So)           0:19:37.1
 96   Jones                      Armando Rodriguez (So)     0:19:38.0
 97   Glenbard West              Cole Batty (Sr)            0:19:44.4
 98   Glenbard West              Sam Nevins (Jr)            0:19:55.9
 99   Wheaton Academy            Andrew Duncan (So)         0:20:07.9
100   IMSA                       Jake Miller (Sr)           0:20:17.9
101   Wheaton Academy            Joshua Crane (So)          0:20:24.4
102   Glenbard East              Eric Schad (Sr)            0:20:27.9
103   East Aurora                Marcos Gomez (Sr)          0:20:37.8
104   Hubbard                    Arafat Akinlabi (Sr)       0:20:44.4
105   Hubbard                    Silvestre Arambula (Sr)    0:20:46.7
106   Naperville Central         Jack Banser (So)           0:20:51.6
107   Hubbard                    Joshua Ruiz (Jr)           0:21:08.0
108   Hubbard                    Luis Reyes (So)            0:22:01.8
109   Hubbard                    Allan Hernandez (Jr)       0:25:29.1
---------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Marmion                       53        3,   8,  13,  14,  15,  16,  28
  2   Benet Academy                100        9,  12,  19,  26,  34,  53,  56
  3   Batavia                      114        5,  11,  29,  30,  39,  43,  75
  4   Glenbard East                119        1,  21,  22,  25,  50, 102
  5   Jones                        141        7,  10,  17,  49,  58,  76,  96
  6   East Aurora                  182        4,  37,  41,  45,  55,  57, 103
  7   Leyden                       205        2,  23,  48,  63,  69,  77
  8   Oswego East                  215       20,  27,  31,  65,  72,  87
  9   Plainfield East              223        6,  24,  33,  78,  82,  83,  88
 10   Downers Grove South          232       18,  32,  47,  64,  71,  92
 11   Geneva                       253       40,  42,  52,  59,  60,  67,  68
 12   IMSA                         262       35,  36,  46,  54,  91,  95, 100
 13   Glenbard West                322       38,  51,  70,  73,  90,  97,  98
 14   Wheaton Academy              343       44,  62,  74,  79,  84,  99, 101
 15   Naperville Central           381       61,  66,  80,  85,  89,  94, 106
 16   Hubbard                      517       93, 104, 105, 107, 108, 109
 17   Rockford Christian Life      521       81, 110, 110, 110, 110
 18   Hampshire                  No Score - Had only 0 finishers
 19   Lake Forest Academy        No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Marmion                    84:21   16:52   0:40   16:23, 16:50, 17:02, 17:03, 17:03, 17:04
  2  Benet Academy              86:11   17:14   0:54   16:50, 16:52, 17:12, 17:33, 17:44, 18:11
  3  Batavia                    86:29   17:18   1:15   16:36, 16:52, 17:35, 17:35, 17:51, 17:57
  4  Glenbard East              86:36   17:19   1:52   16:14, 17:22, 17:23, 17:31, 18:06, 20:27
  5  Jones                      86:55   17:23   1:31   16:43, 16:52, 17:04, 18:02, 18:14, 18:41
  6  East Aurora                88:19   17:40   1:49   16:24, 17:47, 17:56, 17:59, 18:13, 18:14
  7  Leyden                     88:41   17:44   2:12   16:21, 17:24, 18:02, 18:21, 18:33, 18:41
  8  Plainfield East            89:24   17:53   2:22   16:37, 17:28, 17:38, 18:42, 18:59, 19:03
  9  Oswego East                89:28   17:54   1:16   17:19, 17:33, 17:36, 18:25, 18:35, 19:09
 10  Downers Grove South        89:48   17:58   1:25   17:10, 17:37, 18:01, 18:25, 18:35, 19:31
 11  Geneva                     90:32   18:06   0:26   17:52, 17:56, 18:11, 18:15, 18:18, 18:31
 12  IMSA                       91:13   18:15   1:44   17:45, 17:47, 18:00, 18:12, 19:29, 19:37
 13  Glenbard West              92:32   18:30   1:38   17:49, 18:06, 18:34, 18:36, 19:27, 19:44
 14  Wheaton Academy            92:53   18:35   1:07   17:57, 18:20, 18:39, 18:53, 19:04, 20:07
 15  Naperville Central         94:09   18:50   1:02   18:18, 18:28, 18:58, 19:05, 19:20, 19:36
 16  Hubbard                   104:14   20:51   2:26   19:35, 20:44, 20:46, 21:08, 22:01, 25:29
 17  Hampshire                No Score                 
 18  Lake Forest Academy      No Score                 
 19  Rockford Christian Life  No Score                 18:58
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2010 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 9, 2010.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015