Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity
Boys Fr/So Girls Fr/So Boys Fr/So Open Girls Fr/So Open Girls Varsity Boys Varsity Boys Varsity Open Girls Varsity Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

                 2011 Royal Cadet Invitational

September 10, 2011
Boys Varsity        
3.01 miles 


RACE RESULTS
Course record is 0:15:59.0 by Dave Grange of Marmion on Sept. 10, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Jones                      Jamison Dale (Jr)          0:15:50.7
  2     2  Jones                      Luke O'Connor (Jr)         0:16:07.3
  3     3  Plainfield East            Joseph Suarez (Fr)         0:16:17.8
  4     4  Jones                      Kirby Lawson (Jr)          0:16:18.8
  5     5  Batavia                    Mike Redmond (Sr)          0:16:33.9
  6     6  Plainfield East            Niko Petrusich (Sr)        0:16:38.0
  7     7  Batavia                    Chris Spadafora (Sr)       0:16:41.3
  8     8  Plainfield East            Collin Warke (Jr)          0:16:44.5
  9     9  Benet Academy              Anton Vershay (Jr)         0:16:49.1
 10    10  Lake Forest Academy        Spencer Friske (Sr)        0:16:56.3
 11    11  Glenbard East              Bill Booth (Sr)            0:16:59.9
 12    12  Plainfield East            Cody Hughes (So)           0:17:01.8
 13    13  Plainfield East            Sergio Llanes (Fr)         0:17:02.8
 14    14  Jones                      Kyle Maloney (Fr)          0:17:03.2
 15    15  Glenbard East              Evan Schiewe (Sr)          0:17:06.6
 16    16  Glenbard East              Brad Busching (Jr)         0:17:07.0
 17    17  Benet Academy              Bobby Svoboda (Jr)         0:17:07.5
 18    18  Glenbard East              Vince Booth (So)           0:17:13.5
 19    19  East Aurora                Ricky Barajas (Sr)         0:17:16.8
 20    20  Jones                      Daniel Lorden (So)         0:17:18.3
 21    21  Benet Academy              Tom Berg (Jr)              0:17:20.7
 22    22  East Aurora                Abel Mosqueda (Sr)         0:17:21.3
 23    23  Batavia                    Kevin Millen (Sr)          0:17:26.3
 24    24  Benet Academy              Ed Timm (Sr)               0:17:30.9
 25    25  Plainfield East            Nick Quiroz (Sr)           0:17:33.4
 26    26  Glenbard East              Jack Peters (So)           0:17:33.8
 27    27  Geneva                     Blake Peik (Jr)            0:17:34.5
 28    28  Naperville Central         ALex Page (Jr)             0:17:42.0
 29    29  Wheaton Academy            Widi Moestopo (Jr)         0:17:45.8
 30    30  Geneva                     Dan Dudman (So)            0:17:49.6
 31    31  Marmion                    Eric Anderson (Jr)         0:17:51.2
 32    32  Batavia                    Sean Sommer (Sr)           0:17:52.2
 33    33  Glenbard East              Tim Swanson (Jr)           0:17:55.9
 34    34  Benet Academy              John Stoppleman (So)       0:17:58.0
 35    35  Batavia                    Brandon Phillips (Sr)      0:17:59.4
 36    36  Naperville Central         Charlie Abeling (Sr)       0:18:00.7
 37    37  IMSA                       Sam Walder (Jr)            0:18:02.5
 38    38  Marmion                    Chris Rockwood (Sr)        0:18:03.8
 39    39  Benet Academy              Phillip Parisi (Fr)        0:18:04.3
 40    40  IMSA                       Sagar Punhani (So)         0:18:05.3
 41    41  Geneva                     Vince Shaper (Jr)          0:18:05.8
 42    42  Geneva                     Eric Zander (Fr)           0:18:10.8
 43    43  Marmion                    Micheal Pipp (Sr)          0:18:12.2
 44    44  Geneva                     Kristoffer Larsen (Sr)     0:18:12.6
 45    45  Batavia                    Ben Helfrecht (Sr)         0:18:13.1
 46    46  Hubbard                    Saul Salinas (Sr)          0:18:13.5
 47    47  Geneva                     Daniel MacDonald (So)      0:18:14.8
 48    48  Marmion                    Bobby Wagner (Jr)          0:18:25.3
 49    49  Naperville Central         Mike Neal (Jr)             0:18:25.8
 50    50  Naperville Central         Eugene Wu (Jr)             0:18:29.8
 51    51  Naperville Central         Bill Rashid (Sr)           0:18:34.7
 52    52  Batavia                    David Daniels (Sr)         0:18:42.1
 53    53  Naperville Central         Will Klausler (Jr)         0:18:49.2
 54    54  Wheaton Academy            Brandon Lach (Fr)          0:18:51.3
 55    55  Benet Academy              Tom Gannon (Sr)            0:18:57.8
 56    56  Marmion                    Max Kelly (Jr)             0:18:58.5
 57    57  IMSA                       Brennan Wakey (So)         0:18:59.3
 58    58  Jones                      Armando Rodriguez (Jr)     0:19:06.9
 59    59  Marmion                    Connor Medernach (Sr)      0:19:14.4
 60    60  IMSA                       Ben Rabe (So)              0:19:16.6
 61    61  Jones                      Kevin Johnson (So)         0:19:21.3
 62    62  Wheaton Academy            Kent McDonell (Jr)         0:19:23.0
 63    63  Marmion                    Robert Wenzel (Jr)         0:19:26.4
 64    64  Wheaton Academy            Ben Spoelhof (Jr)          0:19:28.1
 65    65  Hubbard                    Luis Reyes (Jr)            0:19:30.9
 66    66  Geneva                     Justin Davis (Jr)          0:19:38.0
 67    67  East Aurora                Salvador Rodriguez (Jr)    0:19:40.3
 68    68  Wheaton Academy            Andrew Duncan (Sr)         0:19:42.2
 69    69  Wheaton Academy            Peter Rak (Jr)             0:19:43.1
 70    70  IMSA                       Ross Skelly (Jr)           0:19:54.0
 71    71  Lake Forest Academy        Matt Stevens (Sr)          0:20:01.4
 72    72  Lake Forest Academy        Scott Fuller (Sr)          0:20:05.1
 73    73  IMSA                       Jacob Henry (Sr)           0:20:19.9
 74    74  Hubbard                    Joshua Ruiz (Sr)           0:20:36.7
 75    75  East Aurora                Miguel Sanchez (Jr)        0:20:45.7
 76    76  Wheaton Academy            David Fisher (Sr)          0:20:49.4
 77    77  IMSA                       Gus Nelson (Sr)            0:20:51.8
 78    78  Lake Forest Academy        Arlo Clarke (Jr)           0:20:53.9
 79    79  Lake Forest Academy        John Luttig (Fr)           0:20:59.3
 80    80  Lake Forest Academy        Alex Wang (Sr)             0:21:12.2
 81    81  Hubbard                    Ricardo Robles (Jr)        0:21:31.3
 82    82  East Aurora                Tomas Navarro (Jr)         0:21:33.7
 83    83  Hubbard                    Kevin Lopez (Sr)           0:21:49.5
 84    84  Hubbard                    Felix Vasques (Jr)         0:21:52.3
 85    85  Hubbard                    Jose Reyes (Sr)            0:22:03.8
 86    86  East Aurora                Baltazar Nino (Jr)         0:23:17.1
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Jones                         41        1,   2,   4,  14,  20,  58,  61
  2   Plainfield East               42        3,   6,   8,  12,  13,  25
  3   Glenbard East                 86       11,  15,  16,  18,  26,  33
  4   Batavia                      102        5,   7,  23,  32,  35,  45,  52
  5   Benet Academy                105        9,  17,  21,  24,  34,  39,  55
  6   Geneva                       184       27,  30,  41,  42,  44,  47,  66
  7   Naperville Central           214       28,  36,  49,  50,  51,  53
  8   Marmion                      216       31,  38,  43,  48,  56,  59,  63
  9   IMSA                         264       37,  40,  57,  60,  70,  73,  77
 10   East Aurora                  265       19,  22,  67,  75,  82,  86
 11   Wheaton Academy              277       29,  54,  62,  64,  68,  69,  76
 12   Lake Forest Academy          310       10,  71,  72,  78,  79,  80
 13   Hubbard                      349       46,  65,  74,  81,  83,  84,  85
 14   Leyden                     No Score - Had only 0 finishers
 15   Oswego East                No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Jones                      82:36   16:31   1:28   15:50, 16:07, 16:18, 17:03, 17:18, 19:06
  2  Plainfield East            83:42   16:44   0:45   16:17, 16:38, 16:44, 17:01, 17:02, 17:33
  3  Glenbard East              85:58   17:12   0:34   16:59, 17:06, 17:07, 17:13, 17:33, 17:55
  4  Batavia                    86:31   17:18   1:26   16:33, 16:41, 17:26, 17:52, 17:59, 18:13
  5  Benet Academy              86:44   17:21   1:09   16:49, 17:07, 17:20, 17:30, 17:58, 18:04
  6  Geneva                     89:50   17:58   0:38   17:34, 17:49, 18:05, 18:10, 18:12, 18:14
  7  Naperville Central         91:10   18:14   0:52   17:42, 18:00, 18:25, 18:29, 18:34, 18:49
  8  Marmion                    91:29   18:18   1:07   17:51, 18:03, 18:12, 18:25, 18:58, 19:14
  9  IMSA                       94:16   18:51   1:52   18:02, 18:05, 18:59, 19:16, 19:54, 20:19
 10  Wheaton Academy            95:09   19:02   1:57   17:45, 18:51, 19:23, 19:28, 19:42, 19:43
 11  East Aurora                96:35   19:19   4:17   17:16, 17:21, 19:40, 20:45, 21:33, 23:17
 12  Lake Forest Academy        98:54   19:47   4:03   16:56, 20:01, 20:05, 20:53, 20:59, 21:12
 13  Hubbard                   101:39   20:20   3:36   18:13, 19:30, 20:36, 21:31, 21:49, 21:52
 14  Leyden                   No Score                 
 15  Oswego East              No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 6, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015