Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls Varsity
Boys Fr/So Girls Fr/So Boys Fr/So Open Girls Fr/So Open Girls Varsity Boys Varsity Boys Varsity Open Girls Varsity Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

                 2011 Royal Cadet Invitational

September 10, 2011
Girls Varsity       
3.01 miles 


RACE RESULTS
Course record is 0:18:55.1 by Abby Higgins of Benet Academy on Sept.  9, 2006

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Benet Academy              Audrey Blazek (Jr)         0:18:53.4
  2     2  Oak Park-River Forest      Erin Schrobilgen (So)      0:19:25.7
  3     3  Benet Academy              Maddy Gilleran (Jr)        0:19:36.1
  4     4  Batavia                    Alicia Grant (Fr)          0:19:36.8
  5     5  Batavia                    Lexi Slome (Fr)            0:19:44.6
  6     6  IMSA                       Natalie Runkle (Jr)        0:19:55.7
  7     7  Benet Academy              Alexis Mayfield (Fr)       0:20:07.6
  8     8  Benet Academy              Liz Johnson (Jr)           0:20:14.4
  9     9  Batavia                    Amanda Rempert (Fr)        0:20:20.7
 10    10  Geneva                     Kylie Monahan (Fr)         0:20:22.1
 11    11  Benet Academy              Peggy Flavin (Jr)          0:20:33.4
 12    12  Benet Academy              Elaine Cleary (Jr)         0:20:38.0
 13    13  Benet Academy              Nini Marchese (Sr)         0:20:42.4
 14    14  Jones                      Ellen Buttitta (Jr)        0:20:45.6
 15    15  Wheaton Academy            Annika Pearson (Fr)        0:20:46.9
 16    16  Geneva                     Courtney Reynolds (Fr)     0:20:47.4
 17    17  Plainfield East            Cindy Vazquez (So)         0:20:53.2
 18    18  Batavia                    Jessica Roach (So)         0:21:00.2
 19    19  Batavia                    C.J. Iwanicki (Jr)         0:21:04.0
 20    20  Plainfield East            Hannah Gutierrez (So)      0:21:05.9
 21    21  Rosary                     Kara Kalisz (Jr)           0:21:08.5
 22    22  Batavia                    Jenny Muehlbauer (Fr)      0:21:14.1
 23    23  Geneva                     Marin Leone (Fr)           0:21:16.6
 24    24  Oak Park-River Forest      Erin Mcintosh (Jr)         0:21:24.7
 25    25  Batavia                    Hailey Clabough (Sr)       0:21:26.4
 26    26  Oak Park-River Forest      Carolina Cotton (Fr)       0:21:32.6
 27    27  Jones                      Katie Gerhart (Jr)         0:21:35.4
 28    28  Plainfield East            Kelsey Noyes (So)          0:21:38.8
 29    29  Oak Park-River Forest      Nicole Smart (Jr)          0:21:42.4
 30    30  Wheaton Academy            Jacqueline Smith (Jr)      0:21:43.9
 31    31  Rosary                     Helen Offerman (Sr)        0:21:57.0
 32    32  Rosary                     Melissa Lifka (Sr)         0:21:57.7
 33    33  Geneva                     Sydney Smith (Fr)          0:22:05.7
 34    34  Geneva                     Jill McDowell (Fr)         0:22:06.9
 35    35  Geneva                     Katie Anderson (So)        0:22:25.6
 36    36  Jones                      Julia Heller (Jr)          0:22:33.0
 37    37  Wheaton Academy            Shelby Fritz (Fr)          0:22:33.4
 38    38  Wheaton Academy            Danielle Kaufman (Fr)      0:22:34.8
 39    39  Wheaton Academy            Machenzie Smith (Jr)       0:22:36.0
 40    40  Oak Park-River Forest      Katy Lufgren (Sr)          0:22:41.4
 41    41  Geneva                     Maggie Holbrook (Sr)       0:22:52.8
 42    42  East Aurora                Karina Garcia (Jr)         0:22:55.9
 43    43  Rosary                     Amy Stein (Sr)             0:23:01.1
 44    44  Plainfield East            Karina Barios (Jr)         0:23:03.2
 45    45  Jones                      Gaby Gonzalez (Jr)         0:23:06.2
 46    46  Rosary                     Allie Bennett (Jr)         0:23:10.9
 47    47  Oak Park-River Forest      Rebecca Streit (Jr)        0:23:13.2
 48    48  East Aurora                Alondra Santiago (Jr)      0:23:13.7
 49    49  Plainfield East            Elizabeth DeSantiago (Jr)  0:23:16.2
 50    50  IMSA                       Xochitl Menchaca (So)      0:23:17.9
 51    51  East Aurora                Klaryssa Arch (Jr)         0:23:24.2
 52    52  East Aurora                Vanessa Martinez (Jr)      0:23:27.9
 53    53  IMSA                       Anna Kryczka (So)          0:23:38.8
 54    54  Plainfield East            Elana Samaniego (Fr)       0:23:44.3
 55    55  Rosary                     Hannah Wulbert (Sr)        0:23:53.8
 56    56  IMSA                       Lily Lou (Jr)              0:23:58.5
 57    57  Jones                      Sara Cuadra (Jr)           0:23:59.9
 58    58  Oak Park-River Forest      Mary Black (Sr)            0:24:03.2
 59    59  Leyden                     Marlena Bochenek (Jr)      0:24:19.3
 60    60  Rosary                     Courtney Cox (Jr)          0:24:26.2
 61    61  Plainfield East            Daniela Medrano (Fr)       0:24:26.6
 62    62  IMSA                       Kristine Yoon (So)         0:24:49.3
 63    63  IMSA                       Frances Seo (So)           0:24:59.8
 64    64  East Aurora                Kim Rico (Sr)              0:25:27.4
 65    65  IMSA                       Sandy Perez (Jr)           0:25:46.8
 66    66  Hubbard                    Crystal Martinez (Jr)      0:26:42.7
 67    67  Hubbard                    Abigail Jaimes (Sr)        0:26:52.9
 68    68  Leyden                     Susana Gonzalez (Jr)       0:27:13.1
 69    69  Leyden                     Mayra Moreno (Jr)          0:27:21.7
 70    70  Leyden                     Autumn Hankins (Fr)        0:28:42.9
 71    71  Leyden                     Yesenia Moscosa (Jr)       0:28:55.3
 72    72  Leyden                     Janaida Hernandez (Jr)     0:29:34.2
 73    73  Hubbard                    Laura Brito (Sr)           0:29:35.0
 74    74  Hubbard                    Josselyn Benavides (Jr)    0:30:09.4
 75    75  Hubbard                    Ana Marquez (Jr)           0:30:10.5
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Benet Academy                 30        1,   3,   7,   8,  11,  12,  13
  2   Batavia                       55        4,   5,   9,  18,  19,  22,  25
  3   Geneva                       116       10,  16,  23,  33,  34,  35,  41
  4   Oak Park-River Forest        121        2,  24,  26,  29,  40,  47,  58
  5   Plainfield East              158       17,  20,  28,  44,  49,  54,  61
  6   Wheaton Academy              159       15,  30,  37,  38,  39
  7   Rosary                       173       21,  31,  32,  43,  46,  55,  60
  8   Jones                        179       14,  27,  36,  45,  57
  9   IMSA                         227        6,  50,  53,  56,  62,  63,  65
 10   East Aurora                  257       42,  48,  51,  52,  64
 11   Leyden                       337       59,  68,  69,  70,  71,  72
 12   Hubbard                      355       66,  67,  73,  74,  75
 13   Oswego East                No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Benet Academy              99:23   19:53   1:40   18:53, 19:36, 20:07, 20:14, 20:33, 20:38
  2  Batavia                   101:44   20:21   1:28   19:36, 19:44, 20:20, 21:00, 21:04, 21:14
  3  Geneva                    106:36   21:19   1:44   20:22, 20:47, 21:16, 22:05, 22:06, 22:25
  4  Oak Park-River Forest     106:44   21:21   3:16   19:25, 21:24, 21:32, 21:42, 22:41, 23:13
  5  Plainfield East           109:55   21:59   2:23   20:53, 21:05, 21:38, 23:03, 23:16, 23:44
  6  Wheaton Academy           110:12   22:02   1:50   20:46, 21:43, 22:33, 22:34, 22:36
  7  Rosary                    111:13   22:15   2:02   21:08, 21:57, 21:57, 23:01, 23:10, 23:53
  8  Jones                     111:58   22:24   3:14   20:45, 21:35, 22:33, 23:06, 23:59
  9  IMSA                      115:37   23:07   4:54   19:55, 23:17, 23:38, 23:58, 24:49, 24:59
 10  East Aurora               118:26   23:41   2:32   22:55, 23:13, 23:24, 23:27, 25:27
 11  Leyden                    136:30   27:18   4:36   24:19, 27:13, 27:21, 28:42, 28:55, 29:34
 12  Hubbard                   143:28   28:42   3:28   26:42, 26:52, 29:35, 30:09, 30:10
 13  Benet Academy           *No Score                 
 14  Oswego East              No Score                 
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2011 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 6, 2011.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015