Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity - Gold
Girls Fr/So Boys Fr/So Girls Varsity - Blue Boys Varsity - Blue Girls Varsity - Gold Boys Varsity - Gold Boys Open Girls Open

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

View detail info about the meet.
GPS coordinates, meet schedule, participating teams, course map, etc.

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

               2014 Charger Classic Invitational   
                                Gold Division

September 27, 2014
Boys Varsity - Gold 
3.0 miles  


RACE RESULTS
Course record is 0:14:24.4 by Dave Grange of Marmion on Sept. 24, 2005

   Place
Ovral Score          School                     Name                Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Linn-Marr                  Daniel Murphy (Sr)         0:14:59.9
  2     2  Tates Creek                Ben Young (Sr)             0:15:06.3
  3     3  Burlington Central         Clay Musial (Sr)           0:15:08.8
  4     4  Oswego East                Ryan Fluke (Sr)            0:15:10.4
  5     5  Tates Creek                Alex Mortimer (So)         0:15:11.7
  6     6  East Aurora                David Galvan (Jr)          0:15:26.6
  7     7  Linn-Marr                  Ryan Murphy (So)           0:15:30.2
  8     8  Oswego East                Turner Kelly (Sr)          0:15:31.9
  9     9  Linn-Marr                  Bryan Fogerty (Sr)         0:15:33.9
 10    10  Oswego East                Trevor Nold (Jr)           0:15:35.0
 11    11  East Aurora                Christian Castro (Sr)      0:15:36.7
 12    12  East Aurora                Jose Alvarado (Jr)         0:15:54.0
 13    13  University High            Alexander Bruno (Sr)       0:15:57.7
 14    14  Linn-Marr                  Jay Halverson (Sr)         0:15:59.5
 15    15  Linn-Marr                  Grant Chlystun (Fr)        0:16:01.2
 16    16  East Aurora                Ruben Nino (Jr)            0:16:02.7
 17    17  Oswego East                Casey Dowdle (Sr)          0:16:07.6
 18    18  East Aurora                Ricardo Del Toro (So)      0:16:09.1
 19    19  Oswego East                Tanner McQuality (Jr)      0:16:09.5
 20    20  Burlington Central         Nick Harvey (Jr)           0:16:10.1
 21    21  St. Charles East           Alex Thomas (Jr)           0:16:13.2
 22    22  Kaneland                   Austin Kintz (Jr)          0:16:16.2
 23    23  St. Charles East           Evan Allen (Jr)            0:16:18.2
 24    24  DeKalb                     Brandon Anderson (Jr)      0:16:21.9
 25    25  St. Charles East           Hunter Klose (Sr)          0:16:24.4
 26    26  Metea Valley               Ben Casselman (Sr)         0:16:25.7
 27    27  Linn-Marr                  Noah Decker (Sr)           0:16:28.2
 28    28  University High            Andrew Walch (Sr)          0:16:28.6
 29    29  Oswego East                Jake Klancir (So)          0:16:29.0
 30    30  Metea Valley               Lucas Lusk (Sr)            0:16:29.5
 31    31  Oswego East                Hank DeVries (So)          0:16:33.6
 32    32  Tates Creek                Adam Castleberry (So)      0:16:34.2
 33    33  Kaneland                   Mitch Reger (Sr)           0:16:35.3
 34    34  Marmion                    Dan Heineman (Jr)          0:16:36.9
 35    35  Metea Valley               Craig Philipp (Sr)         0:16:37.8
 36    36  St. Charles East           Dan Corry (Sr)             0:16:39.3
 37    37  Tates Creek                Noel Dingle (So)           0:16:41.4
 38    38  Marmion                    Matt Milder (Sr)           0:16:43.5
 39    39  St. Charles East           Mason Holtsford (Jr)       0:16:44.6
 40    40  Linn-Marr                  Dalton Gosch (So)          0:16:45.7
 41    41  DeKalb                     Thomas Wuchte (So)         0:16:49.0
 42    42  University High            Cameron Herbert (Jr)       0:16:51.0
 43    43  St. Charles East           Drew Pearce (Jr)           0:16:51.4
 44    44  Kaneland                   Will Kuipers (Jr)          0:16:52.4
 45    45  Burlington Central         Kyle Neubauer (Sr)         0:16:53.0
 46    46  University High            Aidan Vaughn (Jr)          0:16:53.4
 47    47  St. Charles East           Ben Van Acker (Jr)         0:16:54.4
 48    48  Tates Creek                Kyle Sprague (Jr)          0:16:59.8
 49    49  Metea Valley               Brendan McGrath (Sr)       0:17:01.9
 50    50  Metea Valley               Raimon Roglans (Jr)        0:17:02.3
 51    51  University High            Grayson Will (So)          0:17:02.6
 52    52  Kaneland                   James Walker (Sr)          0:17:03.2
 53    53  Burlington Central         Wes Metcalfe (Jr)          0:17:03.8
 54    54  Burlington Central         Andrew Barrueta (Sr)       0:17:04.7
 55    55  East Aurora                Ivan Zepeda (Jr)           0:17:05.4
 56    56  DeKalb                     Richie Sakharouk (Jr)      0:17:06.0
 57    57  DeKalb                     Nate Wellendorf (Sr)       0:17:13.1
 58    58  DeKalb                     Alex Wang (Jr)             0:17:17.4
 59    59  DeKalb                     David Buller (Jr)          0:17:18.0
 60    60  Marmion                    Colin Sheehan (Sr)         0:17:21.5
 61    61  Burlington Central         Tate Henrikson (So)        0:17:24.8
 62    62  DeKalb                     Josh May (Sr)              0:17:25.7
 63    63  Marmion                    Kyle Yorke (Jr)            0:17:26.8
 64    64  Metea Valley               Rushi Patel (Jr)           0:17:29.8
 65    65  Burlington Central         Mitch Roedel (So)          0:17:30.4
 66    66  Metea Valley               Alex Boyle (Sr)            0:17:36.6
 67    67  Marmion                    Joe Dutton (Sr)            0:17:37.0
 68        Metea Valley               Barath Koottala (Jr)       0:17:39.2
 69    68  Marmion                    Michael Witte (Jr)         0:17:40.6
 70    69  Marmion                    Jake Cornish (Sr)          0:17:41.1
 71    70  Tates Creek                Ben Camuel (Fr)            0:17:51.8
 72        Marmion                    Jake Schwartz (Jr)         0:17:58.6
 73        St. Charles East           Tommy Pemrick (Jr)         0:18:05.7
 74    71  Kaneland                   Zach Kurz (Jr)             0:18:14.3
 75    72  Kaneland                   Andrew Lesak (Sr)          0:18:15.1
 76        Marmion                    Gyovai Tena (Jr)           0:18:20.6
 77    73  Tates Creek                Hunter Hawkins (Fr)        0:18:33.9
 78    74  Kaneland                   Alex Gale (Jr)             0:18:35.0
 79        Marmion                    Dan Garza (Sr)             0:18:36.1
 80        Metea Valley               Lucas Hsiung (Sr)          0:18:51.6
 81        Kaneland                   Aaron French (Jr)          0:18:52.4
 82        Rockford East              Austin Kitts (Jr)          0:19:33.0
 83        Kaneland                   Ben Smith (Jr)             0:19:34.4
 84        Kaneland                   Nick Moses (Jr)            0:19:37.1
 85        Rockford East              Orlando Galvan (Jr)        0:21:55.0
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2014 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Linn-Marr                      46      1,   7,   9,  14,  15,  27,  40
  2   Oswego East                    58      4,   8,  10,  17,  19,  29,  31
  3   East Aurora                    63      6,  11,  12,  16,  18,  55
  4   Tates Creek                   124      2,   5,  32,  37,  48,  70,  73
  5   St. Charles East              144     21,  23,  25,  36,  39,  43,  47
  6   Burlington Central            175      3,  20,  45,  53,  54,  61,  65
  7   University High               180     13,  28,  42,  46,  51
  8   Metea Valley                  190     26,  30,  35,  49,  50,  64,  66
  9   Kaneland                      222     22,  33,  44,  52,  71,  72,  74
 10   DeKalb                        236     24,  41,  56,  57,  58,  59,  62
 11   Marmion                       262     34,  38,  60,  63,  67,  68,  69
      Rockford East              No Score - Had only 2 finishers
      Plainfield East            No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2014 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Linn-Marr                  78:07   15:37   1:02   15:00, 15:31, 15:34, 16:00, 16:02, 16:29
  2  Oswego East                78:36   15:43   0:59   15:11, 15:32, 15:35, 16:08, 16:10, 16:29
  3  East Aurora                79:10   15:50   0:42   15:27, 15:37, 15:54, 16:03, 16:09, 17:06
  4  Tates Creek                80:36   16:07   1:53   15:07, 15:12, 16:35, 16:42, 17:00, 17:52
  5  Burlington Central         82:21   16:28   1:56   15:09, 16:10, 16:53, 17:04, 17:05, 17:25
  6  St. Charles East           82:23   16:29   0:31   16:14, 16:19, 16:25, 16:40, 16:45, 16:52
  7  University High            83:15   16:39   1:05   15:58, 16:29, 16:51, 16:54, 17:03
  8  Metea Valley               83:39   16:44   0:37   16:26, 16:30, 16:38, 17:02, 17:03, 17:30
  9  DeKalb                     84:48   16:58   0:56   16:22, 16:49, 17:06, 17:13, 17:18, 17:18
 10  Kaneland                   85:05   17:01   1:58   16:17, 16:36, 16:53, 17:04, 18:15, 18:15
 11  Marmion                    85:47   17:09   1:00   16:37, 16:44, 17:22, 17:27, 17:37, 17:41
     Plainfield East           No Score                
     Rockford East             No Score                19:33, 21:55
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2014 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 25, 2014.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015