Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Boys Varsity - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             37th Annual Patrick Savage Invitational

September 29, 2007
Boys Varsity (Red)  
3 miles    


RACE RESULTS
Course record is 0:14:19.0 by Steve Rosenbloom of Niles West on Oct.  3, 1981

   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Lake Park                  Alex Rummelhart (Sr)       0:15:41.2
  2     2  Lake Park                  Luke Nally (So)            0:15:44.6
  3     3  Marist                     Tom Dehlin (Sr)            0:15:45.1
  4     4  Argo                       Charles Murray (So)        0:15:55.6
  5     5  Lake Park                  Steve Krauss (So)          0:15:57.7
  6     6  Lake Park                  Casey Fergus (Sr)          0:16:03.2
  7     7  Lake Park                  Ryan Jorgensen (So)        0:16:06.0
  8     8  Grayslake Central          Jared Zygmunt (Sr)         0:16:08.2
  9     9  Lake Park                  Craig Watson (Jr)          0:16:15.6
 10    10  Lake Park                  Mike Della Penna (Sr)      0:16:19.7
 11        Lake Park                  Ken Bates (Sr)             0:16:23.1
 12        Lake Park                  Tim Griffiths (Sr)         0:16:23.5
 13    11  Leyden                     Mizael Carrera (Jr)        0:16:28.2
 14    12  Leyden                     Fernando Ramirez (So)      0:16:31.4
 15    13  Leyden                     Herald Alvarez (So)        0:16:35.5
 16    14  Leyden                     Rafael Crisosto (Jr)       0:16:36.0
 17    15  Argo                       Adam Sukiennik (So)        0:16:42.9
 18    16  Grayslake Central          Mark Giertych (Sr)         0:16:47.0
 19    17  Marist                     Mike Mulhausen (Jr)        0:16:47.5
 20    18  Leyden                     Ethan Rivera (Jr)          0:16:53.3
 21    19  Grayslake Central          Kevin Dixon (Jr)           0:16:59.3
 22    20  Leyden                     Ray Rivera (Jr)            0:17:02.2
 23    21  Argo                       Gabriel Torres (Sr)        0:17:04.3
 24    22  Kenwood                    Maris Smith (Sr)           0:17:05.0
 25        Lake Park                  Trevor Murphy (So)         0:17:08.1
 26    23  Glenbrook South            Jay Barron (Sr)            0:17:13.4
 27    24  Argo                       Bart Zadlo (Sr)            0:17:14.0
 28    25  Glenbrook South            Jon Misek (Jr)             0:17:14.9
 29    26  Marist                     David Mulhausen (Jr)       0:17:19.3
 30    27  Argo                       Israel Hernandez (Jr)      0:17:28.0
 31    28  Leyden                     Kevin Kriston (Jr)         0:17:28.7
 32    29  Deerfield (WI)             Andy Kornelsen (Sr)        0:17:41.6
 33    30  Grayslake Central          Ryan Seiffert (So)         0:17:42.5
 34    31  Evanston                   Jon Moberly (Jr)           0:17:46.2
 35        Lake Park                  Kevin Housfeld (Sr)        0:17:48.1
 36        Leyden                     Matthew Granum (Sr)        0:17:49.4
 37    32  Grayslake Central          Kyle Allen (Jr)            0:17:49.9
 38    33  Glenbrook South            Mike Tarczon (Jr)          0:17:50.6
 39        Leyden                     Hernando Sevilla (Jr)      0:17:53.0
 40    34  Kenwood                    Chris Radford (Sr)         0:17:59.5
 41    35  Deerfield (WI)             Jason Revels (Jr)          0:18:02.5
 42    36  Glenbrook South            Kyle Hammond (Sr)          0:18:09.7
 43    37  Marist                     Brian Enright (Sr)         0:18:10.4
 44    38  Lake Forest Academy        Connor Berto (So)          0:18:11.8
 45    39  Glenbrook North            Kyle Patris (Sr)           0:18:12.8
 46    40  Glenbrook North            Graham Pipenhagen (So)     0:18:13.2
 47    41  Highland Park              Matt Skolnik (Jr)          0:18:14.2
 48    42  Marist                     Mark Mejicano (Sr)         0:18:20.0
 49    43  Evanston                   Nick Boyer (Sr)            0:18:20.5
 50    44  Argo                       Johnny Vazquez (Sr)        0:18:21.0
 51    45  Glenbrook South            Austin Kim (Sr)            0:18:23.3
 52    46  Glenbrook South            Will Davis (Jr)            0:18:25.2
 53    47  Glenbrook North            Adam Meek (Jr)             0:18:25.8
 54    48  Marist                     Joe DuBois (Jr)            0:18:26.2
 55    49  Highland Park              Josh Mintzer (So)          0:18:26.7
 56    50  Glenbrook North            Richard Pugh (Jr)          0:18:28.2
 57    51  Glenbrook South            Alex Blair (Jr)            0:18:30.6
 58    52  Highland Park              Tanner Buel (Sr)           0:18:32.1
 59    53  Glenbrook North            Carl Moss (Sr)             0:18:33.0
 60        Lake Park                  Mike Fleming (Sr)          0:18:33.6
 61    54  Kenwood                    Omar Tall (Fr)             0:18:34.5
 62        Leyden                     Mike Machnik (Jr)          0:18:35.9
 63    55  Deerfield (WI)             Joe Yaeger (Sr)            0:18:37.3
 64    56  Glenbrook North            Steve Ioannou (Sr)         0:18:37.8
 65    57  Deerfield (WI)             Tony Dedie (Jr)            0:18:38.4
 66        Lake Park                  David Yochem (Jr)          0:18:39.1
 67    58  Argo                       Steven Lesniak (Sr)        0:18:40.9
 68        Glenbrook South            Jeff Benjamin (Sr)         0:18:41.5
 69        Lake Park                  Ken Becker (Jr)            0:18:42.4
 70        Glenbrook South            Paul Lee (Sr)              0:18:43.1
 71        Glenbrook South            Ben Weintraub (Sr)         0:18:49.8
 72        Glenbrook South            Josh Kraft (Jr)            0:18:51.0
 73        Glenbrook South            TJ Sobczak (Jr)            0:18:55.4
 74        Lake Park                  Tim McDonough (Sr)         0:18:58.3
 75    59  Evanston                   James Keeley (Jr)          0:19:00.2
 76    60  Glenbrook North            Damon Permut (Sr)          0:19:01.4
 77    61  Lake Forest Academy        David Erbs (Sr)            0:19:02.1
 78        Argo                       Rory O'Connor (Sr)         0:19:02.9
 79        Glenbrook North            Jay Emery (Sr)             0:19:10.7
 80    62  Deerfield (WI)             Ben Gottsacker (Sr)        0:19:11.3
 81        Leyden                     Michael Koletsos (Sr)      0:19:11.9
 82        Glenbrook North            Andrew Warner (Sr)         0:19:15.7
 83        Argo                       Jose Gonzalez (Jr)         0:19:20.5
 84    63  Lake Forest Academy        Biniyam Melesse (So)       0:19:21.1
 85    64  Lake Forest Academy        Ben Smiley (Fr)            0:19:21.8
 86        Glenbrook South            Andy Bach (Sr)             0:19:22.4
 87        Argo                       Fernando Vazquez (Sr)      0:19:26.9
 88        Glenbrook South            Justin Alexander (Sr)      0:19:27.5
 89    65  Grayslake Central          Jake Walker (So)           0:19:31.2
 90        Glenbrook North            Alan Lin (Jr)              0:19:32.4
 91    66  Highland Park              Holden Sheftel (Jr)        0:19:34.9
 92    67  Lake Forest Academy        Jonas Hwang (So)           0:19:36.1
 93        Glenbrook North            Joey Hamer (Sr)            0:19:39.9
 94    68  Evanston                   Brian Weisberg (Jr)        0:19:41.9
 95        Argo                       Dominic Cialoni (Jr)       0:19:52.5
 96    69  Grayslake Central          Patrick Rosenberg (So)     0:19:53.5
 97    70  Kenwood                    Joseph Laseter (Fr)        0:19:55.1
 98    71  Leo                        Sherron Gee (Jr)           0:19:58.5
 99        Glenbrook South            Sean Grandfield (Jr)       0:19:59.0
100    72  Kenwood                    Jordan Speller (So)        0:20:00.7
101    73  Highland Park              Aaron Swerdlow (So)        0:20:01.1
102        Glenbrook South            Connor Hund (Jr)           0:20:02.3
103        Lake Park                  Adam Rummelhart (Jr)       0:20:05.2
104        Argo                       Steven Alejandro (Jr)      0:20:11.0
105        Leyden                     Ruben Lopez (Fr)           0:20:11.5
106        Glenbrook North            Nick Morley (Jr)           0:20:12.5
107        Glenbrook North            Aaron Starkston (Jr)       0:20:13.0
108    74  Highland Park              Jake Nudelman (So)         0:20:13.4
109        Leyden                     Isaiah Recinos (Sr)        0:20:18.6
110    75  Deerfield (WI)             Kenny Connor (Jr)          0:20:19.3
111        Glenbrook North            Ned McElvain (Sr)          0:20:21.3
112        Leyden                     Daniel Hernandez (Jr)      0:20:30.7
113        Argo                       Thomas Maloney (Sr)        0:20:34.6
114    76  Kelvyn Park                Ean Watkins (Sr)           0:20:35.6
115        Leyden                     David Lewis (Jr)           0:20:36.4
116    77  Kenwood                    Kendall Fenner (So)        0:20:36.5
117        Glenbrook South            Chris Stoddard (Jr)        0:20:38.2
118        Argo                       Adrian Flores (Sr)         0:20:41.9
119        Argo                       Andy Machaj (Sr)           0:20:44.4
120    78  Marist                     Dan Murphy (Jr)            0:20:48.8
121        Glenbrook North            Grant Spathis (Jr)         0:20:50.6
122    79  Lake Forest Academy        Nick Mudrick (Jr)          0:20:51.4
123        Grayslake Central          Corey Leeper (Jr)          0:20:53.4
124    80  Highland Park              Matt Temple (Jr)           0:20:56.2
125        Glenbrook North            Tyler Kurz (Jr)            0:20:58.7
126        Glenbrook South            Logan Cascia (Sr)          0:21:04.4
127        Leyden                     Sam Svita (Jr)             0:21:09.8
128        Argo                       Michael Jimenez (Jr)       0:21:11.1
129        Leyden                     Christopher Kriston (Sr)   0:21:13.1
130        Highland Park              Jordan Broutman (Jr)       0:21:20.4
131    81  Evanston                   Robert Carfang (Sr)        0:21:21.8
132        Highland Park              Jake Hoffman (So)          0:21:29.2
133        Highland Park              Garrett Smith (So)         0:21:29.8
134    82  Leo                        Ernest Staggers (Sr)       0:21:33.6
135        Grayslake Central          Attila Balog (Jr)          0:21:44.1
136        Argo                       Orlando Gomez (Jr)         0:21:48.0
137        Leyden                     John Roman (Jr)            0:21:50.9
138        Glenbrook South            Nick Szafranski (Jr)       0:21:54.0
139    83  Leo                        Randall Carter (Sr)        0:22:15.0
140        Glenbrook North            Kyle Moy (Jr)              0:22:24.7
141        Argo                       Steven Fermaint (Sr)       0:22:26.2
142        Grayslake Central          Kevin Yatsushiro (Jr)      0:22:31.5
143    84  Evanston                   Jamie Merdinger (Jr)       0:22:50.1
144        Glenbrook North            Steven Hesky (Jr)          0:22:54.5
145    85  Kelvyn Park                Ricky Vega (So)            0:23:11.3
146        Argo                       Alfredo Rodriguez (Sr)     0:24:41.9
147    86  Kelvyn Park                Erick Gomez (Jr)           0:24:44.5
148        Grayslake Central          David Pickerall (Sr)       0:25:02.2
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Lake Park                     21        1,   2,   5,   6,   7,   9,  10
  2   Leyden                        68       11,  12,  13,  14,  18,  20,  28
  3   Argo                          91        4,  15,  21,  24,  27,  44,  58
  4   Grayslake Central            105        8,  16,  19,  30,  32,  65,  69
  5   Marist                       125        3,  17,  26,  37,  42,  48,  78
  6   Glenbrook South              162       23,  25,  33,  36,  45,  46,  51
  7   Glenbrook North              229       39,  40,  47,  50,  53,  56,  60
  8   Deerfield (WI)               238       29,  35,  55,  57,  62,  75
  9   Kenwood                      252       22,  34,  54,  70,  72,  77
 10   Highland Park                281       41,  49,  52,  66,  73,  74,  80
 11   Evanston                     282       31,  43,  59,  68,  81,  84
 12   Lake Forest Academy          293       38,  61,  63,  64,  67,  79
 13   Leo                          410       71,  82,  83,  87,  87
 14   Kelvyn Park                  421       76,  85,  86,  87,  87
 15   Fenwick                    No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Lake Park                  79:31   15:54   0:25   15:41, 15:44, 15:57, 16:03, 16:06, 16:15
  2  Leyden                     83:03   16:37   0:25   16:28, 16:31, 16:35, 16:36, 16:53, 17:02
  3  Argo                       84:23   16:53   1:33   15:55, 16:42, 17:04, 17:14, 17:28, 18:21
  4  Grayslake Central          85:25   17:05   1:41   16:08, 16:47, 16:59, 17:42, 17:49, 19:31
  5  Marist                     86:21   17:16   2:35   15:45, 16:47, 17:19, 18:10, 18:20, 18:26
  6  Glenbrook South            88:49   17:46   1:10   17:13, 17:14, 17:50, 18:09, 18:23, 18:25
  7  Glenbrook North            91:51   18:22   0:21   18:12, 18:13, 18:25, 18:28, 18:33, 18:37
  8  Deerfield (WI)             92:09   18:26   1:30   17:41, 18:02, 18:37, 18:38, 19:11, 20:19
  9  Kenwood                    93:33   18:43   2:55   17:05, 17:59, 18:34, 19:55, 20:00, 20:36
 10  Highland Park              94:47   18:57   1:47   18:14, 18:26, 18:32, 19:34, 20:01, 20:13
 11  Lake Forest Academy        95:31   19:06   1:25   18:11, 19:02, 19:21, 19:21, 19:36, 20:51
 12  Evanston                   96:08   19:14   3:35   17:46, 18:20, 19:00, 19:41, 21:21, 22:50
 13  Fenwick                  No Score                 
 14  Kelvyn Park              No Score                 20:35, 23:11, 24:44
 15  Leo                      No Score                 19:58, 21:33, 22:15
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 27, 2007.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015