Kreppert Kompusport Software

Home Up Search Contents Feedback

Girls JV - Red
Boys Fr - White Boys Fr - Red Girls Fr/So - White Girls Fr/So - Red Boys Varsity - White Boys Varsity - Red Girls Varsity - White Girls Varsity - Red Boys So - White Boys So - Red Girls JV - White Girls JV - Red

USA Flag
Sept. 11, 2001

And our flag was still there, o'er the Land of the Free, and the Home of the Brave.
God Bless America!

 

Individual Results
Final Team Standings (by points)
Final Team Standings (by time)

 

 

             37th Annual Patrick Savage Invitational

September 29, 2007
Girls JV (Red)      
2 miles    


RACE RESULTS


   Place
Ovral Score          School                     Name               Time
--------------------------------------------------------------------------
  1     1  Marist                     Lauren Haberkorn (Sr)      0:12:19.1
  2     2  Marist                     Jenny Caddick (So)         0:12:22.2
  3     3  Marist                     Jenni Abercrumbie (Jr)     0:12:37.5
  4     4  Marist                     Ashley Sellers (So)        0:12:45.6
  5     5  Marist                     Rebecca Mallon (So)        0:12:46.2
  6     6  Maine South                Colleen Gavin (Jr)         0:13:11.9
  7     7  Marist                     Mary Austin (Sr)           0:13:17.3
  8     8  Lake Park                  Megan Schultz (Sr)         0:13:27.8
  9     9  Lake Park                  Melissa Borda (Sr)         0:13:35.9
 10    10  Deerfield (WI)             Natalie Moran (Sr)         0:13:41.1
 11    11  Lake Park                  Katie Schmalzer (Sr)       0:13:46.7
 12    12  Marist                     Kate Newhart (Jr)          0:13:47.9
 13    13  Evanston                   Amanda Sarpolis (Jr)       0:13:53.5
 14    14  Lake Park                  Brianna Griffiths (Fr)     0:14:00.5
 15        Marist                     Liz Evans (Jr)             0:14:06.4
 16    15  Maine South                Niki Pappas (Jr)           0:14:06.9
 17    16  Maine South                Jessie Gremer (Sr)         0:14:07.5
 18    17  Maine South                Kelly Hernandez (Jr)       0:14:15.1
 19    18  Evanston                   Lorreta Howell (Jr)        0:14:18.4
 20    19  Evanston                   Alison Ellis (Jr)          0:14:19.6
 21    20  Lake Park                  Melanie Borda (Jr)         0:14:20.5
 22    21  Evanston                   Erica Tuke (Sr)            0:14:22.1
 23    22  Glenbrook North            Jennifer Arnspong (Jr)     0:14:29.9
 24        Marist                     Ashley Schaffer (Sr)       0:14:30.5
 25    23  Maine South                Olivia Baranski (Jr)       0:14:32.2
 26    24  Evanston                   Madeline Schnur (Jr)       0:14:32.8
 27    25  Evanston                   Linnea Blaurock (Jr)       0:14:34.3
 28    26  Evanston                   Kimberly Davis (Sr)        0:14:35.9
 29    27  Deerfield (WI)             Jen Germann (Sr)           0:14:37.5
 30    28  Maine South                Carrie Lakomek (Sr)        0:14:40.7
 31        Marist                     Monica Nealis (Jr)         0:14:44.0
 32    29  Lake Park                  Jessica Thorne (Fr)        0:14:44.8
 33    30  Maine South                Maris Witry (Jr)           0:14:45.4
 34        Maine South                Katherine Gembis (Jr)      0:14:46.2
 35        Maine South                Kristie Wurglitz (Jr)      0:14:47.3
 36    31  Lake Park                  Nina Alfano (Fr)           0:14:47.9
 37        Marist                     Marie Kadowaki (Jr)        0:14:51.3
 38    32  Glenbrook North            Daria Kowalinski (Sr)      0:14:51.9
 39    33  Glenbrook North            Alyssa Goodman (Jr)        0:14:52.9
 40        Maine South                Kim Kohlndorfer (Jr)       0:14:54.8
 41    34  Grayslake Central          Samantha Biersdorf (Sr)    0:14:56.2
 42        Maine South                Devin Beaugureau (Jr)      0:14:57.7
 43        Maine South                Laurie Davis (Sr)          0:14:58.9
 44        Lake Park                  Lauren Zawis (So)          0:14:59.5
 45        Maine South                Annie Chung (Jr)           0:15:00.0
 46        Marist                     Erin Walsh (Sr)            0:15:01.1
 47        Marist                     Stephanie Zubricki (Sr)    0:15:01.5
 48    35  Glenbrook South            Lindsay Schiltz (Jr)       0:15:02.0
 49        Lake Park                  Lisa Beckmann (Jr)         0:15:03.9
 50        Evanston                   Zoe Engling (Jr)           0:15:05.2
 51        Marist                     Melisa Albaran (Jr)        0:15:07.8
 52        Marist                     Catherine Berger (Jr)      0:15:08.2
 53        Lake Park                  Katie Schneider (Jr)       0:15:08.8
 54        Maine South                Laura Schreiner (Jr)       0:15:12.0
 55        Maine South                Jaclyn Burke (Jr)          0:15:15.1
 56    36  Glenbrook North            Irina Timoshevskaya (Jr)   0:15:18.3
 57        Marist                     Nora Mueller (Jr)          0:15:18.8
 58        Evanston                   Robin Saywitz (Jr)         0:15:19.5
 59    37  Leyden                     Alicia Vera (Jr)           0:15:20.0
 60    38  Leyden                     Patricia Diaz (Fr)         0:15:20.5
 61    39  Leyden                     Fabiola Garcia (Sr)        0:15:25.6
 62    40  Glenbrook North            Mallory Stidham (Sr)       0:15:26.2
 63        Evanston                   Margaret Hutchison (Sr)    0:15:27.1
 64        Evanston                   Rachel Kaplan (Sr)         0:15:27.8
 65        Maine South                Karen Perille (Sr)         0:15:28.6
 66    41  Glenbrook North            Sarah Hertz (Sr)           0:15:29.3
 67    42  Grayslake Central          Kelly Silver (Jr)          0:15:31.6
 68        Lake Park                  Grace Carroll (Fr)         0:15:34.8
 69    43  Grayslake Central          Tara Martin (Sr)           0:15:36.0
 70        Lake Park                  Amanda Dux (Sr)            0:15:36.4
 71        Marist                     Katelynn Rusnak (Jr)       0:15:38.8
 72        Evanston                   Alexa Bell (Jr)            0:15:39.2
 73        Evanston                   Molly Schultz (Sr)         0:15:40.1
 74    44  Leyden                     Lissette Jimenez (Jr)      0:15:40.7
 75    45  Glenbrook North            Laura Levin (Jr)           0:15:41.7
 76        Maine South                Joanna Miscierewicz (Jr)   0:15:42.1
 77        Evanston                   Alison Pelltier (Jr)       0:15:42.6
 78        Maine South                Margaux DeChambre (Jr)     0:15:44.6
 79    46  Argo                       Lisa Romero (Sr)           0:15:45.7
 80        Evanston                   Madeline Manheim (Sr)      0:15:47.5
 81        Marist                     Brittney Dempsey (Sr)      0:15:49.2
 82        Evanston                   Monica Galvez (Sr)         0:15:53.8
 83        Glenbrook North            Kelsey Gorman (Jr)         0:15:55.9
 84    47  Leyden                     Elizabeth Portillo (Jr)    0:15:57.3
 85    48  Leyden                     Kelly Kotlow (Sr)          0:15:59.2
 86    49  Argo                       Sana Jaber (Jr)            0:16:02.8
 87        Evanston                   Emma Rosen (Jr)            0:16:03.3
 88    50  Leyden                     Karla Camey (Sr)           0:16:03.8
 89    51  Grayslake Central          Carolin Ludwig (Jr)        0:16:07.3
 90        Evanston                   Arielle Polster (Sr)       0:16:09.2
 91        Leyden                     Elizabeth Cano (Fr)        0:16:09.7
 92    52  Lake Forest Academy        Hope Gomez (Jr)            0:16:10.3
 93        Marist                     Liz Helmold (Sr)           0:16:11.7
 94        Evanston                   Christine Joy (Sr)         0:16:14.5
 95        Leyden                     Thania Garza (Fr)          0:16:16.4
 96    53  Argo                       Rebecca Klomp (Jr)         0:16:18.9
 97        Marist                     Erin Connolly (Jr)         0:16:20.3
 98        Evanston                   Madelyn Lakind (So)        0:16:21.4
 99        Evanston                   Gena Rieger (Sr)           0:16:22.0
100        Evanston                   Jordan Frye (Fr)           0:16:31.0
101        Maine South                Summy Lau (Jr)             0:16:31.9
102        Lake Park                  Maggie Cooper (Fr)         0:16:35.3
103        Lake Park                  Diana Czarny (Fr)          0:16:42.6
104        Glenbrook North            Mary Schaefer (Jr)         0:16:47.0
105    54  Grayslake Central          Julia Hossenlopp (Jr)      0:16:48.6
106    55  Hinsdale South             Arathi Jayaraman (Sr)      0:16:51.5
107        Evanston                   Julia Greenberger (Sr)     0:16:54.1
108        Leyden                     Indra Michel (Jr)          0:17:00.6
109        Evanston                   Bernice Reyes (Sr)         0:17:03.4
110    56  Argo                       Jacqueline Perez (Jr)      0:17:08.0
111        Maine South                Eliza Hamer (Jr)           0:17:13.2
112        Maine South                Elise Freemon (Jr)         0:17:18.3
113        Evanston                   Sarah Angell (Jr)          0:17:18.9
114    57  Grayslake Central          April Beckord (Jr)         0:17:28.0
115        Marist                     Kathrina Climax (Jr)       0:17:32.5
116    58  Hinsdale South             Priscilla Castillo (Jr)    0:17:33.0
117    59  Glenbrook South            Liz Polmanski (Jr)         0:17:37.5
118        Marist                     Annie Garrigan (Sr)        0:17:44.4
119    60  Glenbrook South            Colleen Loiselle (Sr)      0:17:45.4
120        Evanston                   Amber Woodson (Sr)         0:17:46.5
121        Evanston                   Annie Peterson (Jr)        0:17:46.9
122        Marist                     Ellie Walsh (Jr)           0:17:50.4
123        zEvanston                  Rena Stoler (So)           0:17:52.2
124    61  Marian Catholic            Sarah Smith (So)           0:17:53.4
125    62  Lake Forest Academy        Cassie Llanas (Jr)         0:17:54.5
126        Evanston                   Stacey Mitchell (Sr)       0:17:55.6
127        Leyden                     Rocio Talamantes (Fr)      0:17:56.1
128        Glenbrook North            Melanie Rockoff (Sr)       0:17:57.1
129        Leyden                     Alejandra Ramos (So)       0:18:06.8
130        Leyden                     Karina Arroyo (Fr)         0:18:10.8
131    63  Hinsdale South             Erin Molloy (Jr)           0:18:15.7
132        Evanston                   Audrey Armstrong (So)      0:18:19.4
133        Evanston                   Sasha Hayman (Jr)          0:18:21.3
134        Leyden                     Jessica Tarnowski (Fr)     0:18:21.8
135        Leyden                     Polina Zasheva (Jr)        0:18:26.8
136        Leyden                     Roseanne Marcial (Jr)      0:18:28.8
137    64  Marian Catholic            Kelly Butler (Sr)          0:18:40.2
138    65  Kelvyn Park                Sarahi Flores (Jr)         0:18:59.1
139        Leyden                     Suleima Moya (Jr)          0:19:01.2
140    66  Kelvyn Park                Karina Vega (Jr)           0:19:12.0
141    67  Lake Forest Academy        Sonia Mugabo (Sr)          0:20:01.1
142    68  Lake Forest Academy        Ose Jackson (Fr)           0:20:27.3
143        Leyden                     Taylor Howard (Jr)         0:20:45.7
144    69  Kelvyn Park                Cecilia Monroy (Sr)        0:20:47.6
145        zEvanston                  Katherine Stover (So)      0:20:56.2
146    70  Argo                       Evelyn Heredia (Jr)        0:21:57.7
147    71  Lake Forest Academy        Serena Chou (Fr)           0:23:05.6
--------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:


Place           School            Score              Scoring Places
-----------------------------------------------------------------------------
  1   Marist                        15        1,   2,   3,   4,   5,   7,  12
  2   Lake Park                     62        8,   9,  11,  14,  20,  29,  31
  3   Maine South                   77        6,  15,  16,  17,  23,  28,  30
  4   Evanston                      95       13,  18,  19,  21,  24,  25,  26
  5   Glenbrook North              163       22,  32,  33,  36,  40,  41,  45
  6   Leyden                       205       37,  38,  39,  44,  47,  48,  50
  7   Grayslake Central            224       34,  42,  43,  51,  54,  57
  8   Deerfield (WI)               253       10,  27,  72,  72,  72
  9   Argo                         274       46,  49,  53,  56,  70
 10   Glenbrook South              298       35,  59,  60,  72,  72
 11   Lake Forest Academy          320       52,  62,  67,  68,  71
 12   Hinsdale South               320       55,  58,  63,  72,  72
 13   Marian Catholic              341       61,  64,  72,  72,  72
 14   Kelvyn Park                  344       65,  66,  69,  72,  72
 15   Kenwood                    No Score - Had only 0 finishers
-----------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com


FINAL TEAM STANDINGS:  (by total team time)


Place         School            Score    Avg    Diff                 Scoring Times
-----------------------------------------------------------------------------------------------
  1  Marist                     62:49   12:34   0:27   12:19, 12:22, 12:37, 12:45, 12:46, 13:17
  2  Lake Park                  69:08   13:50   0:53   13:27, 13:35, 13:46, 14:00, 14:20, 14:44
  3  Maine South                70:11   14:02   1:21   13:11, 14:06, 14:07, 14:15, 14:32, 14:40
  4  Evanston                   71:24   14:17   0:39   13:53, 14:18, 14:19, 14:22, 14:32, 14:34
  5  Glenbrook North            74:56   14:59   0:57   14:29, 14:51, 14:52, 15:18, 15:26, 15:29
  6  Leyden                     77:42   15:32   0:37   15:20, 15:20, 15:25, 15:40, 15:57, 15:59
  7  Grayslake Central          78:58   15:48   1:52   14:56, 15:31, 15:36, 16:07, 16:48, 17:28
  8  Argo                       87:10   17:26   6:12   15:45, 16:02, 16:18, 17:08, 21:57
  9  Lake Forest Academy        97:37   19:31   6:55   16:10, 17:54, 20:01, 20:27, 23:05
 10  Deerfield (WI)           No Score                 13:41, 14:37
 11  Glenbrook South          No Score                 15:02, 17:37, 17:45
 12  Hinsdale South           No Score                 16:51, 17:33, 18:15
 13  Kelvyn Park              No Score                 18:59, 19:12, 20:47
 14  Kenwood                  No Score                 
 15  Marian Catholic          No Score                 17:53, 18:40
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Program (C) 1985-2007 Fred Kreppert, Yorkville, IL (630) 882-2364  fred@kompusport.com
Results by Kreppert Kompusport Software, Yorkville, IL  http://www.kompusport.com

 

 

You are the Hit Counter visitor to this page since September 27, 2007.

 

Send mail to fred@kompusport.com with questions or comments about this web site.
Copyright 1998-2015 Kreppert Kompusport Software   (www.kompusport.com)
Last modified: Sunday, August 23, 2015